Рішення від 23.05.2018 по справі 822/1073/18

Справа № 822/1073/18

РІШЕННЯ

іменем України

23 травня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Гнап Д.Д.,

за участі:секретаря судового засідання Троян О.А. представника позивача - ОСОБА_1 представника відповідача - ОСОБА_2

розглянув адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про скасування податкового повідомлення-рішення.

ОСОБА_4 ОСОБА_5 СТОРІН

1. Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 звернулась в суд з позовом до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про скасування податкового повідомлення-рішення від 23.01.2018 №0000394001.

2. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідачем порушено правила проведення фактичної перевірки. Зокрема, акт підписаний продавцем магазину і не був вручений позивачу як власнику магазину, чим його позбавлено права на надання відповідних пояснень. Також відповідачем порушено норми пункту 81.1 статті 81 Податкового кодексу України щодо пред'явлення наказу про проведення перевірки, направлення на проведення перевірки та службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки. Вказує, що фактично пляшка горілки "Пшенична" реалізована за 80,00 грн, тобто не нижче мінімальної роздрібної ціни. Зазначення в фіскальному чеку ціни 0,80 грн є помилкою під час кодування.

3. 30.03.2018 до суду надійшов відзив, в якому відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог. Вказав, що посадовими особами Головного управління ДФС у Хмельницькій області дотримано вимоги Податкового кодексу України. Зокрема, з врахуванням вимог пункту 86.5 статті 86 Податкового кодексу України, особа, яка фактично провела розрахункову операцію - ОСОБА_6, ознайомилась з актом перевірки, підписала його без зауважень та отримала другий примірник. Також зазначеній особі надано направлення на проведення перевірки та копію наказу про проведення перевірки, про що вона розписалася в направленнях на проведення перевірки. Згідно даних аналітичної системи "Виторги РРО" "Чеки РРО" АІС "Податковий блок" 11.09.2017 реалізовано пляшку горілки "Пшенична" (0,5 л 40%) вартістю 0,80 грн. Вказаний алкогольний напій реалізовано з порушенням пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 №957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв", де встановлено, що мінімальна роздрібна ціна пляшки горілки об'ємом 0,5 л і вмістом спирту 40% становить 79,55 грн (397,76 грн*0,5*0,4).

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

4. Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 19.03.2018 відкрито провадження в даній справі та вирішено розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін. Судове засідання призначено на 17.04.2018.

5. У судовому засідання 17.04.2018 оголошено перерву до 24.04.2018 для виклику свідків.

6. У судовому засіданні 24.04.2018 допитано свідка - працівника Головного управління ДФС у Хмельницькій області ОСОБА_7, який повідомив, що перевірка проводилась в присутності продавця, яка не надала під час перевірки ніяких пояснень. За результатами моніторингу фіскальних чеків встановлено порушення мінімальних цін. Продавцем не зроблено відмови та не зафіксовано "помилково" вибиту суму. Додатково пояснила, що позивач часто порушує законодавство про мінімальні ціни. У зазначеному судовому засіданні також задоволено клопотання про допит в якості свідка ОСОБА_6 та оголошено перерву до 16.05.2018.

7. 16.05.2018 та 18.05.2018 розгляд справи не відбувся, у зв'язку з перебуванням судді на лікарняному.

8. У судовому засіданні 23.05.2018 свідок ОСОБА_6 пояснила, що фактично здійснила продаж пляшки горілки "Пшенична" за 80,00 грн. Помилкове введення даних щодо продажі зазначеної пляшки горілки за 0,80 грн не було виявлено нею самостійно в той же день. Помилку виявили перевіряючи під час проведення перевірки.

9. Представник відповідача у судовому засіданні 23.05.2018 додатково зазначив, що згідно пункту 7 розділу ІІІ наказу Міністерства фінансів України "Про затвердження порядків щодо реєстрації реєстраторів розрахункових операцій та книг обліку розрахункових операцій" необхідно було здійснити реєстрацію від'ємної суми або скласти акт, який повинен був долучатися до книги РРО. Вказав, що ні під час перевірки, ні під час судого рознляду справи, позивач не скористалась своїм правом щодо надання доказів помилкового введення коду товару.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

10. Відповідно до наказу від 09.01.2018 №62 на підставі направлень від 09.01.2018 №63 та №62, працівниками відповідача 10.01.2018 проведена перевірка магазину "Рукавичка", що розташований за адресою: смт. Стара Синява, вул. Грушевського 54а та належить суб'єкту господарювання ОСОБА_3 Перевірка проведена в присутності продавця - ОСОБА_8

11. За результатами перевірки складено акт (довідку) про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами від 10.01.2018 №0003/22-01-40-01/НОМЕР_1. В ньому зазначено, що перевіркою встановлено факт реалізації однієї пляшки горілки "Козацька Рада" 0,5 л 40% спирту по ціні 80,00 грн, при цьому продавцем був вибитий фіскальний чек №0000000127 від 10.01.2018 на вказану суму. Разом з тим, згідно інформації з ІС "Податковий блок підсистеми "Чеки РРО" встановлено факт реалізації 11.09.2017 однієї пляшки горілки "Пшенична" 0,5 л 40% спирту за ціною 0,80 грн, чим порушено постанову Кабінету Міністрів України №957 від 30.10.2008 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв" відповідно до якої ціна на горілку 0,5 л 40% спирту становить не менше 79,55 грн.

12. Продавець з актом ознайомлений, та один примірник акту отримав. Зазначив, що зауважень до акту немає.

13. На підставі висновків акту перевірки Головним управлінням ДФС у Хмельницькій області винесено податкове повідомлення-рішення від 23.01.2018 №0000394001, яким за порушення пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 №957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв" на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України та абзацу 14 частини 2 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" за платежем адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів застосовано штраф в сумі 10000 грн.

IV. ОЦІНКА СУДУ

14. Пунктом 75.1 статті 75 Податкового кодексу України визначено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

15. Відповідно до підпункту 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

16. Згідно пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України встановлено, що фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки.

17. Продавцю ОСОБА_6А пред'явленні службові посвідчення та направлень від 09.01.2018 №63 та №62 та їй врученні копії наказу від 09.01.2018 №62, про що зазначено в вказаних направленнях.

18. Крім того, продавець магазину, що фактично здійснювала розрахункові операції та була присутня під час проведення перевірки, у разі якщо вважала, що її права чи права позивача якимось чином порушено, мала право не допускати фахівців контролюючого органу до перевірки. Оскільки допуск до проведення перевірки відбувся, то, відповідно, предметом розгляду в цій справі є саме суть виявлених порушень вимог чинного законодавства.

19. Відповідно до статті 1 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" мінімальні оптово-відпускні ціни на алкогольні напої - ціни, які визначаються за кодами виробів Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності за 1 літр 100-відсоткового спирту, обраховані виходячи з найнижчої оптової ціни на вітчизняну або контрактної вартості на імпортну продукцію та податків і зборів, які відповідно до чинного законодавства підлягають сплаті з одиниці продукції вітчизняними виробниками й імпортерами, та з урахуванням вартості тари; мінімальні роздрібні ціни на алкогольні напої - ціни, які визначаються виходячи з мінімальних оптово-відпускних цін на цю продукцію та торговельної надбавки.

20. Згідно статті 18 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" Кабінету Міністрів України надано право встановлювати мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на алкогольні напої.

21. На виконання вимог вказаної статті, розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 №957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв", якою передбачено, зокрема, що мінімальні оптово-відпускні і роздрібні ціни під час реалізації (продажу) горілки в тарі різної місткості визначаються як добуток відповідних затверджених мінімальних цін, міцності за об'ємом (у відсотках) і місткості тари (у літрах), поділений на 100 відсотків.

22. Відповідно до додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 №957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв" мінімальна роздрібна ціна за 1 літр 100-відсоткового спирту становить 397,76 грн.

23. У зв'язку з чим, мінімальна роздрібна ціна пляшки горілки об'ємом 0,5 л і вмістом спирту 40% становить 79,55 грн (397,76 грн*0,5*0,4).

24. Всупереч зазначеного, позивачем 11.09.2017 реалізовано пляшку горілки "Пшенична" 0,5 л 40% спирту за ціною 0,80 грн, що підтверджується даними аналітичної системи "Виторги РРО" "Чеки РРО" АІС "Податковий блок" щодо фіскального чеку. Факт наявності фіскального чеку від 11.09.2017 з ціною 0,80 грн не заперечується сторонами.

25. Відповідно до пункту 7 розділу ІІІ Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Наказ Міністерства фінансів України 14.06.2016 №547, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.07.2016 за №918/29048, реєстрація видачі коштів у разі повернення товару (відмови від послуги, прийняття цінностей під заставу, виплати виграшів у державні лотереї та в інших випадках) або скасування помилково проведеної через РРО суми розрахунку здійснюється шляхом реєстрації від'ємної суми.

Якщо алгоритм роботи РРО не забезпечує окремого накопичення у фіскальній пам'яті від'ємних сум розрахунків:

дозволяється реєструвати видачу коштів (скасування помилкової суми) за допомогою операції "службова видача";

забороняється реєструвати через РРО від'ємні суми з використанням операції "сторно".

26. Пунктом 8 розділу ІІІ зазначеного Порядку встановлено, що якщо сума коштів, виданих при поверненні товару чи рекомпенсації раніше оплаченої послуги, перевищує 100 гривень, матеріально відповідальна особа господарської одиниці або особа, яка безпосередньо здійснює розрахунки, повинна скласти акт про видачу коштів. В акті необхідно зазначити дані документа, що встановлює особу покупця, який повертає товар (відмовляється від послуги), відомості про товар (послугу), суму виданих коштів, номер, дату і час видачі розрахункового документа, який підтверджує купівлю товару (отримання послуги).

27. Такий самий акт складається при скасуванні помилково проведеної через РРО суми розрахунку. В акті вказуються дані про помилкову суму та реквізити розрахункового документа. Акти про видачу коштів та акти про скасування помилково проведеної через РРО суми розрахунку передаються до бухгалтерії суб'єкта господарювання і зберігаються протягом трьох років. У разі відсутності у суб'єкта господарювання бухгалтерії зазначені акти підклеюються до останньої сторінки відповідної книги ОРО.

28. Жодної із зазначених дій позивачем вчинено не було. Тобто, позивачем не спростований факт реалізації алкогольної продукції за цінами нижчими, ніж нормативно встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої.

29. Частиною 1 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" встановлено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

30. Згідно частини 2 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 10000 гривень.

31. Враховуючи наведене, суд вважає, що контролюючим органом правомірно застосовано до позивача фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 10000,00 грн. за здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої.

32. Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

33. Таким чином, відповідачем доведено правомірність винесеного податкового повідомлення - рішення від 23.01.2018 №0000394001, а тому підстави для задоволення позову відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні адміністративного позову фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 (вул. Тропініна, 10, смт. Летичів, Хмельницька область, 31500) до Головного управління ДФС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука 17, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000, ЄДРПОУ 39492190) про скасування податкового повідомлення-рішення №0000394001 від 23 січня 2018 року про застосування фінансових санкцій в сумі 10000 грн - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 25 травня 2018 року

Головуючий суддя ОСОБА_9