Постанова від 21.05.2018 по справі 2а-3683/2011

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2018 року справа № 2а-3683/2011

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чабаненко С.В.,

суддів: Чумака С.Ю. Юрко І.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Дніпропетровська на постанову Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 20 липня 2011 р. (ОСОБА_1О.) у справі № 2а-3683/2011 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Дніпропетровська про перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

У травні 2011 року ОСОБА_2 звернулася з позовом до суду, в якому просила:

- визнати незаконними дії Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2 з 01.02.2011 року без врахування норм ч. 4ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» з урахуванням середнього заробітку по Україні для призначення і перерахунку пенсії, що передує року звернення за перерахунком пенсії, а саме за 2007 рік;

- зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська провести перерахунок пенсії з 01.02.2011 року з урахуванням положень Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати на одного працюючого в цілому по Україні за 2010 рік та сплачувати в подальшому пенсію з урахуванням норм ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування»;

- зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська виплатити різницю збитків між перерахованою та виплаченою сумами пенсії з 01.02.2011 року.

Постановою Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 20 липня 2011 року адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено.

Визнано протиправними дії Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська у вигляді нарахування пенсії ОСОБА_2 із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік.

Зобов'язано Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2010 рік та виплатити різницю недоотриманої пенсії за період з 01.02.2011 року.

Не погодившись з постановою суду, Управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Дніпропетровська звернулося з апеляційною скаргою, в якій просило скасувати оскаржувану постанову і постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 17 липня 2012 року апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Дніпропетровська задоволено, постанову Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 20 липня 2011 р. скасовано та прийнято нову постанову, якою у задоволенні позову ОСОБА_2 відмовлено.

Постановою Верховного Суду від 07 лютого 2018 року скасовано постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 17 липня 2012 року, справу направлено на новий розгляд до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 року №1055 “Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України” Управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Дніпропетровська реорганізоване шляхом злиття в Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2017 року №821 “Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України”, Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Дніпропетровську реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Враховуючи викладені обставини, судом апеляційної інстанції допущено процесуальне правонаступництво Управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Дніпропетровська на Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач, на час звернення до суду з адміністративним позовом перебувала на обліку в УПФУ в Ленінському районі м. Дніпропетровська, отримував пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і продовжувала працювати.

За заявою ОСОБА_2 від 15.01.2009 року їй було проведено перерахунок пенсії по стажу із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік.

Незгода ОСОБА_2 із застосованим органом Пенсійного фонду показником заробітної плати за 2007 рік стала підставою для її звернення до суду з позовом.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що право позивача на перерахунок пенсії саме із застосуванням показників середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до Закону, враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, передбачено п.п.3 п.11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” та Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що є підставою для відновлення порушених прав позивача.

Колегія суддів, не погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Частиною четвертою статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що в разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Аналіз наведеної норми дає підстави вважати, що показник заробітної плати для перерахунку пенсії визначається за двома можливими методами за вибором пенсіонера.

За першим методом розрахунок пенсії здійснюється із тієї заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія.

При застосуванні другого методу змінюються лише ті показники розрахунку заробітної плати, на які здійснюється посилання в цій нормі (за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону).

За змістом частини першої статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Слова “за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року” означають, що розрахунок заробітної плати здійснюється з урахуванням усієї заробітної плати, в тому числі і тієї, яку отримував пенсіонер після призначення пенсії.

Заробітна плата для обчислення пенсії як в одному, так і в іншому випадку розраховується за формулою, наведеною в частині другій статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування":

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );

К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

На підставі наведеного можна дійти висновку, що заробітна плата, яку отримував пенсіонер, продовжуючи працювати після призначення йому пенсії, має значення для визначення додаткових коефіцієнтів заробітної плати за кожний пропрацьований місяць після призначення пенсії.

Таким чином, у формулі обчислення заробітної плати Зп = Зс х (Ск : К) змінними показниками будуть (Ск : К).

У частині четвертій статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зазначено, що при обчисленні заробітної плати для перерахунку пенсії можуть бути змінені показники заробітної плати за періоди страхового стажу після призначення пенсії, але не зазначено, за який календарний рік береться середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України.

Виходячи з тлумачення частини другої статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" цей показник повинен бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії.

Отже, при перерахунку раніше призначеної пенсії на підставі статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" повинен враховуватись показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за рік, що передував року звернення за її призначенням, ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права.

Крім того, Верховний Суд України неодноразово висловлював правову позицію у спорах цієї категорії, зокрема у постановах від 21 березня, 10 квітня та 24 квітня 2012 року (№№ 21-456а11, 21-104а12, 21-74а12 відповідно), 12 березня та 23 квітня 2013 року (№№ 21-58а13, 21-106а13 відповідно), яка полягає у тому, що перерахунок пенсії на підставі частини четвертої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" здійснюється із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, та розраховується за формулою, наведеною в частині другій статті 40 цього Закону. При такому перерахунку зазначений показник середньої заробітної плати залишається незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії.

Таким чином, оскаржуваними діями відповідача прав позивача порушено не було.

Отже, суд першої інстанції прийняв помилкове рішення про задоволення позову.

Відповідно до пункту другого частини першої статті 315 КАС за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

За змістом частини першої статті 317 КАС підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Оскільки судом першої інстанції, неправильно застосовано норми матеріального права, то оскаржуване судове рішення підлягає скасуванню, а позов залишенню без задоволення.

Вирішуючи питання можливості касаційного оскарження постанови суду апеляційної інстанції, суд виходить з положень п.3 ч.6 ст.12 КАС України в редакції від 15 грудня 2017 року, згідно якої дана справа відноситься до справ незначної складності, а п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України визначено, що справи незначної складності не підлягають касаційному оскарженню.

Керуючись ст. ст. 311, 315, 317, 321, 322, КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - задовольнити.

Постанову Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 20 липня 2011 року - скасувати.

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 - відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Головуючий суддя: С.В. Чабаненко

Суддя: С.Ю. Чумак

Суддя: І.В. Юрко