21 травня 2018 року
справа № 2а/0470/7813/12
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чабаненко С.В.,
суддів: Чумака С.Ю. Юрко І.В. ,
розглянувши у порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Дніпрі на ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 червня 2017 р. (суддя Врона О.В.) у справі № 2а/0470/7813/12 за позовом Прокурора Ленінського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. до Товариства з обмеженою відповідальністю "Меттрейд-групп" про стягнення заборгованості, -
Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі звернулось до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження щодо примусового виконання виконавчого листа № 2а/0470/7813/1 від 30.11.2012 року, виданого за постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.10.2012 року у справі за позовом Прокурора Ленінського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська до Товариства з обмеженою відповідальністю «Меттрейд-групп» про стягнення заборгованості.
В обґрунтування заяви, заявник зазначив, що з 01.10.2013 року згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку із проведенням адміністративної реформи», яким функцію адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування передано до органів Міністерства доходів та зборів України.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.06.2017 року у задоволенні заяви Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Дніпрі про заміну сторони виконавчого провадження відмовлено.
Дана справа розглянута в порядку письмового провадження відповідно до приписів ст. 311 КАС України.
Від прокуратури на адресу суду надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому останній просив відмовити в задоволенні апеляційної скарги та ухвалу суду першої інстанції залишити без змін.
Колегія суддів, перевіривши доводи апеляційної скарги матеріалами справи, приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, 30 листопада 2012 року Дніпропетровський окружний адміністративний суд видав виконавчий лист № 2а/0470/7813/12, в якому стягувачем визначено Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2016 року замінено сторону виконавчого провадження по справі № 2а/0470/7813/12 Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Дніпропетровська його правонаступником Правобережним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м.Дніпропетровську.
17.03.2016 року державним виконавцем Ленінського відділу держаної виконавчої служби Дніпропетровського міського управління юстиції винесено постанову про відкриття виконавчого провадження по примусовому виконанню виконавчого листа № 2а/0470/7813/12 від 30.11.2012 року.
Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» внесено зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Згідно із ч. 4 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Відповідно до п. 3-1 ч. 1 ст. 1 того ж Закону органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що формує податкову і митну політику (в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів, єдиного внеску) та забезпечує її реалізацію (центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), та його територіальні органи.
В силу ч. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи», заходи адміністрування органами доходів і зборів здійснюються не раніше дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи". Органи Пенсійного фонду України продовжують адмініструвати єдиний внесок у частині завершення процедур такого адміністрування.
Колегія суддів зазначає, що Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» набрав чинності 11 серпня 2013 року.
Відповідно до пп. 14.1.1-1 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України адміністрування податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) та інших платежів відповідно до законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (далі - податків, зборів, платежів) - це сукупність рішень та процедур контролюючих органів і дій їх посадових осіб, що визначають інституційну структуру податкових та митних відносин, організовують ідентифікацію, облік платників податків і платників єдиного внеску та об'єктів оподаткування, забезпечують сервісне обслуговування платників податків, організацію та контроль за сплатою податків, зборів, платежів відповідно до порядку, встановленого законом".
Частиною 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» передбачено, що суми єдиного внеску, які надійшли на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду України, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах для зарахування таких сум, підлягають перерахуванню на відповідні рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що органи Пенсійного фонду закінчують усі наявні на день набрання чинності вищевказаним Законом процедури: перевірки, узгодження їх результатів та вимог про сплату боргу, оскарження рішень про застосування пені та фінансових санкцій, стягнення недоїмки.
За таких обставин, Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Дніпрі є органом, який відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» закінчує процедуру по стягненню заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з Товариства з обмеженою відповідальністю «Меттрейд-Групп».
Відповідно до ч. 1 ст. 264 КАС України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Також, згідно із ч. 1 ст. 379 КАС України (в редакції, чинній на момент прийняття судового рішення апеляційним судом) у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що підстав для заміни сторони виконавчого провадження немає, оскільки у Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Дніпрі зберігаються повноваження із адміністрування єдиного внеску в частині завершення розпочатих процедур згідно з Законом № 406-VII, відтак воно не втратило статусу стягувача у виконавчому провадженні з примусового виконання за виконавчого листа № 2а/047/7813/12, виданого 30.11.2012 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом.
З наведеного вбачається, що доводи апеляційної скарги являються безпідставними та необґрунтованими та не спростовують висновків суду першої інстанції, правова оцінка доказів дана вірно, а відтак у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 243, 308, 310, 312, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Дніпрі - залишити без задоволення.
Ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 червня 2017 року № 2а/0470/7813/12 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя: С.В. Чабаненко
Суддя: С.Ю. Чумак
Суддя: І.В. Юрко