Рішення від 25.05.2018 по справі 822/1520/18

Справа № 822/1520/18

РІШЕННЯ

іменем України

25 травня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області (Відповідач - 1) , Деражнянського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області (Відповідач - 2) про зобов'язання внести зміни до актового запису,

ВСТАНОВИВ:

Позивач 23.04.2018 звернувся до суду з позовом в якому просить зобов'язати Хмельницький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області внести зміни до актового запису про народження №34 від 30.08.1958, складеного виконавчим комітетом Зяньковецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області на ОСОБА_1, виправивши в графі національність батька дитини з "українець" на "поляк".

В обґрунтування вимог позову зазначає, що звертався з заявою до Хмельницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, зокрема щодо внесення змін до актового запису про народження №34 від 30.08.1958, щодо виправлення в графі національність батька дитини з "українець" на "поляк", однак Висновком №257 від 21.02.2018 йому відмовлено у внесені змін у зв'язку з відсутністю достатніх підстав. Зазначив, що Законом України "Про національні меншини в Україні" визначено, що громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність, тому звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою від 25.04.2018 суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, залучив Деражнянський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області як другого відповідача, надав відповідачам строк для подання відзиву на позов, позивачу - для надання відповіді на відзив, відповідачам - для подання заперечення.

08.05.2018 до суду поступив Відзив на позовну заяву, в якому Відповідач 2 вказує, що заперечує проти задоволення позову (стор. 40-41).

Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, і дослідивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

ОСОБА_1 звертався з заявою до Хмельницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, зокрема щодо внесення змін до актового запису про народження №34 від 30.08.1958, складеного виконавчим комітетом Зяньковецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області на ОСОБА_1, виправивши в графі національність батька дитини з "українець" на "поляк", однак Висновком №257 від 21.02.2018 про внесення змін до актового запису цивільного стану йому відмовлено у внесені змін у зв'язку з відсутністю достатніх підстав, зазначено, що відділ державної реєстрації актів цивільного стану не має повноважень робити висновки щодо наявності чи встановлення факту зміни національності ( стор. 9-11).

Відповідно до ст. 3 Рамкової конвенції про захист національних меншин, яка ратифікована Законом України № 703/97-ВР від 09.12.1997 року "Про ратифікацію Рамкової конвенції Ради Європи про захист національних меншин" констатовано, що кожна особа, яка належить до національної меншини, має право вільно вирішувати, вважатися їй, чи не вважатися такою, і таке рішення або здійснення прав у зв'язку з ним не повинно зашкоджувати такій особі. Особи, які належать до національних меншин, можуть здійснювати права і свободи, що випливають з принципів, проголошених в цій Рамковій конвенції, одноосібно та разом з іншими. Частиною 1 статті 11 цієї Конвенції визначено, що сторони зобов'язуються визнавати за кожною особою, яка належить до національної меншини, право використовувати своє прізвище (по батькові) та ім'я мовою меншини, а також право на їх офіційне визнання, відповідно до умов, передбачених у їх правових системах.

Статтею 49 ЦК України визначено, що актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо. Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч. 2 ст. 300 ЦК України, фізична особа має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.

Статтею 11 Закону України "Про національні меншини в Україні" визначено, що громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (далі - Закон) відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Пунктом 1 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року № 52/5, визначено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Органами державної реєстрації актів цивільного стану, які проводять державну реєстрацію, є районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні відділи державної реєстрації актів цивільного стану головних територіальних управлінь юстиції, виконавчі органи сільських, селищних, міських (крім міст обласного значення) рад. Державну реєстрацію актів цивільного стану громадян України, які проживають або тимчасово перебувають за кордоном, проводять дипломатичні представництва та консульські установи України.

Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за № 55/18793 (далі - Правила).

Пунктом 1.1 Правил визначено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Згідно з п.1.7 та п.1.15 Правил, зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил. У разі зберігання актового запису цивільного стану (метричного запису) у державному архіві внесення змін до актового запису (метричного запису) проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану. Відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.

Підпунктом 2.13.2 п. 2.13 Правил визначено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.

Копіями Свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 30 серпня 1958 року, Запису акта про народження №34 від 30.08.1958, складеного виконавчим комітетом Зяньковецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, Повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження, стверджено народження ОСОБА_1 - ІНФОРМАЦІЯ_3, у відомостях про батька зазначено: ОСОБА_2, національність - "українець" (стор. 13, 46, 50).

Відповідно до копій Свідоцтва про народження (повторно) серії НОМЕР_4 від 28 червня 1994 року, Запису акта про народження (відновленого) № 19 від 28.06.1994, Повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження, стверджено народження ОСОБА_2 - 01 травня 1925 року, у відомостях про батьків зазначено: батько - ОСОБА_3, національність - "українець", матір - ОСОБА_4, національність - "українка" (стор. 14, 45, 49).

Копіями Свідоцтва про одруження серії НОМЕР_3 від 03.02.1949, запису акта про укладення шлюбу №1 від 03.02.1949 складеного виконавчим комітетом Зяньковецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області та Повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб, стверджено, що 03 лютого 1949 року уклали шлюб ОСОБА_2 і ОСОБА_5, про що зроблений запис № 1 від 03.02.1949, у відомостях про наречену в графі національність зазначено - "українка", у відомостях про нареченого в графі національність зазначено - "українець", (стор. 15-16, 44, 48).

Згідно з копією Погосподарської книги основних виробничих показників господарств колгоспників по Зяньковецькій сільській раді Деражнянського району за 1944-1946 роки, голова сім'ї - ОСОБА_4, за національністю - полька, чоловік - ОСОБА_3, за національністю - поляк, син - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, дочка ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2 (стор. 28-31).

Отже, позивач має право ідентифікувати свою національність і в тому числі в Записі акта про народження №34 від 30.08.1958, адже його дід ОСОБА_3 та баба ОСОБА_4, за національністю поляки, що підтверджено доказами.

Частиною 1 ст. 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач частково довів позовні вимоги, що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому позов задовольняється частково, так як потрібно враховувати вимоги п. 1.7 Правил, відповідно до яких зобов'язальні вимоги не можуть стосуватися Хмельницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, який позивач вважав відповідачем.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись Законами України "Про національні меншини в Україні", "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", ЦК України, статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 29001, код НОМЕР_1) до Хмельницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області (вул. Гагаріна, 4, Хмельницький, Хмельницька область, 29000, код 33282487), Деражнянського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області (вул. Миру, 35, Деражня, Хмельницька область, 32200, код 21323842) про зобов'язання внести зміни до актового запису, задовольнити частково.

Зобов'язати Деражнянський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області внести зміни до Запису акта про народження ОСОБА_1 №34 від 30.08.1958, складеного виконавчим комітетом Зяньковецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, змінивши національність батька з "українець" на "поляк".

В задоволенні решти вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 29001, код НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 704,80 (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок) гривень за рахунок бюджетних асигнувань Деражнянського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.

Повне рішення складене 25 травня 2018 року

Головуючий суддя А.І. Петричкович