справа № 2а-3690/09/0670
категорія 6.6.4
09 грудня 2009 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Мацький Є.М.,
при секретарі - Чудовській Ю.Ф.
з участю представників сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у м. Житомирі
до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
про стягнення 5086,25 грн.,-
встановив:
ДПІ у м. Житомирі звернулась до суду з позовом про стягнення 5086,25 грн. штрафних санкцій, застосованих до відповідача за рішенням N 0002042303 від 26.02.2009 р.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач при здійсненні торгівельної діяльності порушила вимоги Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме проведення розрахункових операцій без застосування РРО та незбереження КОРО,внаслідок чого і були застосовані штрафні /фінансові/ санкції.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити. Суду пояснила, що в матеріалах справи наявні докази про правомірність висновків про порушення відповідачем Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" зроблених під час перевірки.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити в задоволенні позову. Як стверджує представник відповідача, факту здійснення розрахункових операцій без застосування РРО не було, реалізації товарів також не було.
Таким чином, представник відповідача зробив висновок, що перевіряючі, не маючи прав передбачених законодавством України, здобували докази протиправним шляхом, а тому такі докази не беруться до уваги.
Свідки ОСОБА_3 та ОСОБА_4, які здійснювали перевірку відповідача, в судовому засіданні пояснили, що перевірка ПП ОСОБА_1 була проведена на підставі направлень. Копії направлень були вручені ПП ОСОБА_1 Ними було зроблено замовлення офіціантке, яка знаходилась в залі буфету на суму 544 грн., після чого вона принесла їх замовлення, однак розрахункового документа вона не видавала. Тоді вони представились працівниками ДПА у Житомирській області і почали здійснювати перевірку. Вказаний факт був зафіксований в акті перевірки, було відібрано пояснення від ОСОБА_5, який вказав, що працював офіціантом-стажером у ПП ОСОБА_1 і продав покупцям товари на суму 544 грн. і чеку не видавав. Також було здійснено опис фактичної наявності коштів, які власноруч перерахував ОСОБА_5 При цьому ним було зазначено, що власних коштів на місці проведення розрахунків не мав.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, покази свідків, суд встановив:
Працівниками ДПА у Житомирській області ОСОБА_3 та ОСОБА_4 була проведена перевірка щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу у торгівельній точці-буфеті за адресою м. Житомир майдан Перемоги,10, що належить суб'єкту підприємницької діяльності ПП ОСОБА_1 та складено акт N 06300166/2320 від 17.02.2009 р.
На підставі вказаного акта позивач рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій N 0002042303 від 26.02.2009 р. застосував до відповідача 5086,25 грн. штрафу за встановлене порушення п. п. 1,6 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Згідно ст. 15 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Відповідно до ст. 16 вказаного Закону контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону.
Згідно із частиною 7 ст. 11-1 Закону України "Про державну податкову службу" позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених Законами України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а в інших випадках - за рішенням суду.
У межах повноважень, визначених Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" органи Державної податкової служби проводять перевірки згідно з затвердженими керівником податкових органів планами-графіками.
Відповідно до п. 2.6 та 2.7 Методичних рекомендацій щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації документальних перевірок юридичних осіб, затверджених наказом ДПА України від 11.10.2005 р. N 441, передбачено, що перевірки контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових операцій у сфері готівкового обігу проводяться за окремими планами органів державної податкової служби. З метою підвищення контролю за здійсненням розрахункових операцій та запобігання дублюванню перевірок у ДПІ в містах і районах формується та затверджується щомісячний план проведення зазначених перевірок. При цьому за дорученням Кабінету Міністрів України можуть проводитись позапланові перевірки суб'єктів господарювання, які здійснюють готівкові розрахунки.
Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" передбачена відповідальність суб'єктів підприємницької діяльності за порушення норм цього закону. За такі порушення за рішенням відповідних органів державної податкової служби України до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у встановлених цим Законом розмірах.
Позовні вимоги щодо стягнення штрафних /фінансових/ санкцій за вчинення виявлених порушень підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
В ході проведення перевірки встановлено порушення порядку проведення розрахункових операцій у сфері торгівлі за готівкові кошти, про що зазначено у складеному за результатами перевірки акті від 17.02.09 р. Порушення полягають у не проведенні розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій (РРО), та не зберігання КОРО /книг обліку розрахункових операцій/. Також в акті зазначено про невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків в сумі 949,25 грн.
Пояснення і доводи представника відповідача щодо непричетності ОСОБА_5 до ПП ОСОБА_1 спростовуються оглянутими в судовому засіданні та приєднаними до матеріалів справи поясненням ОСОБА_5, описом фактичної наявності коштів, де він вказав, що він є офіціантом-стажером у ПП ОСОБА_1
Пояснення представника відповідача щодо підписання документів під тиском перевіряючих суд вважає недостовірними, так як будь-якими доказами з цього приводу не підтверджені, до правоохоронних органів ані ОСОБА_5, ані ОСОБА_1 не звертались.
Цей факт був підтверджений і показами свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4, які підтвердили факт представлення ОСОБА_5 як офіціанта-стажера, що працює у ПП ОСОБА_1
Суд не приймає до уваги доводи представника відповідача щодо того, що ОСОБА_5 взагалі у ПП ОСОБА_1 не працює, так як це немає відношення до справи і не спростовує факту праці ОСОБА_5 в якості офіціанта-стажера, що фактично і підтверджувала в своїх поясненнях відповідач в судовому засіданні 24.11.2009 року.
Таким чином суд вважає, що ОСОБА_5 на момент перевірки здійснював обов'язки офіціанта-стажера у відповідача.
Висновки позивача щодо порушення відповідачем встановленого Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" порядку розрахунків обґрунтовуються необхідністю проведення розрахункової операції із застосуванням РРО, саме в момент прийняття відповідної суми готівкових коштів. Розрахунковий документ повинен видаватися покупцеві не пізніше завершення розрахункової операції. Розрахункова операція вважається проведеною через РРО, якщо дані про її обсяг уведені в режимі реєстрації.
Згідно ст. 2 Закону "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.
Відповідно до п. п. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:
- видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;
- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
- забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Відповідно до п.6 ст.3 вищевказаного Закону передбачено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі зобов'язані забезпечувати зберігання використаних книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок протягом трьох років після їх закінчення
Відповідно до п. 4.4 Порядку реєстрації, опломбування та застосування РРО за товари (послуги), затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000 р. N 614, реєстрація продажу товару (оплати послуги) через РРО проводиться одночасно з розрахунковою операцією. Розрахунковий документ повинен видаватися покупцеві не пізніше завершення розрахункової операції. Розрахункова операція вважається проведеною через РРО, якщо дані про її обсяг уведені в режимі реєстрації.
Згідно абзацу третього статті 2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" розрахункова операція це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг)…
Таким чином, аналіз наведених положень Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", Порядку свідчить про необхідність застосування реєстраторів розрахункових операцій саме при здійсненні розрахункової операції, тобто приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.
Враховуючи, що факт невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків, не зберігання книги обліку розрахункових операцій судом встановлено, а тому суд визнає правомірним висновок ДПІ у м. Житомирі щодо порушення відповідачем порядку розрахунків передбаченого Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Пунктом 1 статті 17 Закону "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" передбачено, що у разі не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг).
Пунктом 3 статті 17 передбачено що у разі невикористання при здійсненні розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, за не зберігання книг обліку розрахункових операцій чи розрахункових книжок протягом встановленого терміну - застосовуються штрафні санкції в розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно розрахунку штрафних (фінансових) санкцій по акту перевірки N 06300026/2320 від 16.01.2009 р. за здійснення розрахункових операцій без застосування РРО (не на повну суму покупки) або проведення розрахункових операцій без використання розрахункової книжки застосовано суму штрафу в розмірі 664,20 грн. (132,84 грн. х 5), що відповідає чинному законодавству.
Розрахунком штрафних (фінансових) санкцій по акту перевірки N 06300166 від 17.02.2009 р. підтверджується застосування до позивача суми штрафу в розмірі 5086,25 грн. за невідповідність суми готівкових коштів на місці розрахунків сумі коштів, яка зазначена в фіскальному звіті РРО.
Як вбачається з матеріалів справи під час перевірки на місці розрахунків знаходились готівкові кошти в сумі 949,25 грн., що підтверджується додатком до акту перевірки (опис наявних готівкових коштів, що знаходиться на місці проведення розрахунків). Сума коштів згідно денного звіту РРО становила 0 грн., таким чином невідповідність складає 949,25 грн.
Відповідно до п. 13 ст. 3 Закону України від 06.07.95 N 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Як визначено статтею 2 Закону "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", місце проведення розрахунків - місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.
Згідно наведеного у Законі України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" визначення (ст. 2) денний звіт - документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить інформацію про денні підсумки розрахункових операцій, проведених з його застосуванням.
Таким чином, у денному звіті відображається повна інформація про денні підсумки розрахункових операцій. При цьому, сума коштів, зазначена у денному звіті РРО має відповідати сумі готівкових коштів на місці проведення розрахунків.
Як свідчать матеріали справи відповідачем вказані норми порушені, сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків не відповідає сумі яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.
Згідно зі ст. 22 цього Закону у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Таким чином за порушення п. 13 ст. 3 Закону України від 06.07.95 "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" до ПП ОСОБА_1 відповідно до ст. 22 вказаного Закону відповідачем застосована штрафна (фінансова) санкція на загальну суму 4746,25 грн. (949,25 грн. х 5) згідно зі спірним рішенням від 26.02.2009 р., що відповідає чинному законодавству.
За порушення п.6 ст.3 Закону до ПП ОСОБА_1 застосована штрафна/фінансова/ санкцій на загальну суму 340 грн., що також відповідає чинному законодавству.
Враховуючи все вищевикладене, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись Законом України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", ст.ст. 86, 158-162 КАС України, суд-
постановив:
Позов задовольнити.
Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_1 на користь держави в особі ДПІ у м. Житомирі 5086,25 грн. штрафних/фінансових/ санкцій.
Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення повного тексту постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя: Є.М. Мацький
Повний текст постанови виготовлено: 10 грудня 2009 р.