(повне)
18 травня 2018 року м. Чернігів Справа № 825/1816/18
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Тихоненко О.М.,
за участю секретаря Якуш І.В.,
представника позивача Акуленка В.М.,
представника відповідача Мірошниченка О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування наказу,
19.04.2018 ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до військової частини НОМЕР_1 (далі - в/ч НОМЕР_1 , відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати наказ командира в/ч НОМЕР_1 від 28.07.2017 № 169 п. 6, відповідно до якого за порушення статтей 11,12,16,101,102 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України позивачу оголошено «Догану».
В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що відповідачем протиправно притягнуто його до дисциплінарної відповідальності у вигляді оголошення догани на підставі наказу командира в/ч НОМЕР_1 від 28.07.2017 № 169, оскільки позивачем не порушено вимог Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив задовольнити їх в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позові та відповіді на відзив.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити в їх задоволенні, посилаючись на обставини, викладені у відзиві.
Відповідач подав відзив на адміністративний позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову, оскільки на позивача накладено дисциплінарне стягнення за недбале виконання своїх службових обов'язків та порушення вимог статей 11, 12, 16, 101, 102 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України щодо організації і проведення заходів виховної роботи, зміцнення військової дисципліни та правопорядку, морально-психологічного забезпечення виконання бойових завдань. Зазначає, що рішення про накладення дисциплінарного стягнення, викладене у наказі командира військової частини НОМЕР_1 від 28.07.2017 № 169, яким на позивача накладено дисциплінарне стягнення «догана», прийнято на підставі, у межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (а.с.60-61).
Позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що оскаржуваний наказ про притягнення до дисциплінарної відповідальності позивача є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки не відповідає фактичним обставинам справи (а.с.85-86).
Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив та відповідь на відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 з 1997 року проходить військову службу в Збройних Силах України, в тому числі на посаді командира механізованого батальйону у військовій частині НОМЕР_1 .
Відповідно до наказу командира в/ч НОМЕР_1 від 27.07.2017 № 24 проведено службове розслідування за фактом вчинення правопорушення за ч. 4 ст. 426-1 КК України відносно молодшого сержанта ОСОБА_2 .
За результатами службового розслідування 28.07.2017, за підписом заступника командира військової частини НОМЕР_1 з морально-психологічного забезпечення - начальника відділення підполковника ОСОБА_3 , складено акт проведення службового розслідування за фактом вчинення правопорушення за ч. 4 ст. 426-1 КК України «Перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень» відносно молодшого сержанта ОСОБА_2 , яким запропоновано за недбале виконання своїх службових обов'язків, порушення статтей 11, 12, 16, 101, 102 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України командиру механізованого батальйону підполковнику ОСОБА_1 відповідно до статтей 68, 71 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України оголосити догану (а.с.50-54).
Під час проведення службового розслідування було встановлено, що 20.07.2017 близько 11.30 год. прапорщик ОСОБА_4 у розташуванні розвідувального взводу військової частини НОМЕР_1 , який знаходився поблизу АДРЕСА_1 , де займався облаштуванням місця прийому їжі вступив у словесну суперечку з молодшим сержантом ОСОБА_2 , в результаті чого останній наніс удар прапорщику ОСОБА_4 , що призвело до заподіяння шкоди його здоровю.
Причиною даного випадку, серед іншого, як було встановлено розслідуванням стало недбале виконання службових обов'язків командиром механізованого батальйону підполковником ОСОБА_1 , який в порушення статтей 11, 12, 16, 101, 102 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України ділові якості та морально психологічний стан підлеглого особового складу батальйону не знав, роботу з виховання і вдосконалення підготовки особового складу вів на неналежному рівні, не піклувався про підлеглих, на ранковому підйомі та вечірній перевірці огляд особового складу не здійснював у зв'язку з чим про здоров'я підлеглих не дбав.
Крім того, під час проведення службового розслідування у відповідності до вимог Інструкції про порядок проведення службового розслідування у Збройних Силах України, затверджена наказом Міністерства оборони України від 15.03.2004 № 82 безпосереднім виконавцем було відібрано пояснення у позивача з приводу інциденту, який трапився (а.с.40).
В подальшому на підставі вказаного акта, командиром військової частини НОМЕР_1 полковником ОСОБА_5 , прийнято наказ від 28.07.2017 № 169 Про результати проведення службового розслідування за фактом вчинення правопорушення за ч. 4 ст. 426-1 КК України «Перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень» відносно молодшого сержанта ОСОБА_2 , яким за недбале виконання своїх службових обов'язків, порушення статей 11, 12, 16, 101, 102 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України командиру механізованого батальйону підполковнику ОСОБА_1 відповідно до статтей 68,71 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України оголошено догану (а.с.7-11).
Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на наступне.
Сутність військової дисципліни, обов'язки військовослужбовців щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг визначає Дисциплінарний статут Збройних Сил України, затверджений Законом України від 24.03.1999 № 551-XIV (далі - Дисциплінарний статут).
Статтею 1 Дисциплінарного статуту визначено, що військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України.
Відповідно до статті 4 Дисциплінарного статуту військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця: додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів; бути пильним, зберігати державну та військову таємницю; додержуватися визначених військовими статутами правил взаємовідносин між військовослужбовцями, зміцнювати військове товариство; виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету; поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків.
Згідно з частиною першою статті 45 Дисциплінарного статуту у разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов'язків порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов'язки служби, а за необхідності накласти дисциплінарне стягнення.
Пунктом «б» статті 68 Дисциплінарного статуту визначено, що на молодших та старших офіцерів можуть бути накладені такі дисциплінарні стягнення, як догана.
Прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування, яке проводиться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступеня вини (частина перша статті 84 Дисциплінарного статуту).
Відповідно до ст. 85 вказаного статуту службове розслідування призначається письмовим наказом командира, який вирішив притягти військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності.
З аналізу викладених норм слідує, що накладенню дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування, прийняття рішення про необхідність його проведення належить до дискреційних повноважень посадової особи, уповноваженої приймати рішення про притягнення відповідного військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності.
На час проведення службового розслідування підстави, порядок призначення і проведення службового розслідування стосовно військовослужбовців Збройних Сил України, які допустили правопорушення (порушення військової дисципліни та громадського порядку), оформлення його результатів та прийняття за ним рішення визначала Інструкція про порядок проведення службового розслідування у Збройних Силах України, затверджена наказом Міністерства оборони України від 15.03.2004 № 82 (далі - Інструкція).
Підпунктом 1.2 пункту 1 Інструкції встановлено, що службове розслідування проводиться у разі: невиконання або неналежного виконання військовослужбовцем службових обов'язків, що загрожувало життю і здоров'ю особового складу, цивільного населення або заподіяло матеріальну чи моральну шкоду; невиконання або недбалого ставлення до виконання вимог наказів та інших керівних документів, що могло негативно вплинути чи вплинуло на стан боєздатності, бойової готовності підрозділу чи військової частини; неправомірного застосування військовослужбовцем фізичної сили, зброї або інших засобів ураження до інших військовослужбовців чи цивільного населення; порушення правил несення вартової (вахтової) або внутрішньої служби, що могло спричинити тяжкі наслідки; недозволеного розголошення змісту або втрати службових документів.
Службове розслідування може проводитися і в інших випадках з метою уточнення причин та умов, що сприяли правопорушенню, та встановлення ступеня вини посадових осіб.
Відповідно до пп. 1.5 п.1 Інструкції службове розслідування може бути проведено особисто командиром (начальником) чи доручено іншій посадовій особі.
Згідно пп. 2.2 п. 2 Інструкції посадові особи Збройних Сил України зобов'язані надавати правдиві письмові пояснення по суті предмета розслідування та поставлених їм питань, пред'являти відповідні документи чи матеріали.
Посадова особа, яка призначала службове розслідування, розглядає у 10-денний термін акт та всі інші матеріали службового розслідування і приймає відповідне рішення (пп.5.1 п.5 Інструкції).
Пунктом 1.6 пункту 1 Інструкції передбачено, що службове розслідування має бути завершено протягом одного місяця з дня його призначення командиром (начальником). У необхідних випадках цей термін може бути продовжено посадовою особою, якою він призначений, або старшим начальником, але не більше як на один місяць.
Відповідно до вимог п. 4 Інструкції передбачено, що за результатами службового розслідування складається акт, у якому, крім положень, що визначені пунктом 3 цієї Інструкції, обов'язково зазначаються: посада, військове звання, прізвище, ім'я та по батькові, рік народження, освіта, термін військової служби та термін перебування на останній посаді особи, стосовно якої проведено службове розслідування; підстави службового розслідування; час, місце, суть порушення, який нормативний акт порушено (його назва, дата прийняття); обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність чи знімають вину; заперечення, заяви та клопотання особи, стосовно якої проведено службове розслідування, мотиви їх відхилення чи підстави для задоволення; пропозиція щодо притягнення винних осіб до відповідальності; інші заходи, які пропонується здійснити.
Після підписання акт службового розслідування подається на розгляд посадовій особі, яка призначила розслідування. До акта додаються всі матеріали розслідування.
Вищезазначені норми Інструкції кореспондуються з вимогами Порядку проведення службового розслідування у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 21.11.2017 № 608 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 13.12.2017 за № 1503/31371.
Відповідно до вимог статті 12 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 № 548-XIV (далі - Статут) про все, що сталося з військовослужбовцем і стосується виконання ним службових обов'язків, та про зроблені йому зауваження військовослужбовець зобов'язаний доповідати своєму безпосередньому начальникові.
Відповідно до наявних в матеріалах справи пояснень позивача останній зазначає, що до нього, як командира батальйону ОСОБА_4 не звертався та про факт отримання тілесних ушкоджень не доповів (а.с.40).
Згідно статті 16 Статуту кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.
Згідно абзацу першого статті 101 Статуту командир батальйону (корабля 3 рангу) в мирний і воєнний час відповідає за бойову та мобілізаційну готовність батальйону (корабля), успішне виконання батальйоном (кораблем) бойових завдань, за бойову підготовку, виховання, військову дисципліну, морально-психологічний стан особового складу, за внутрішній порядок, за стан і збереження озброєння, боєприпасів, бойової та іншої техніки, пального та інших матеріальних засобів батальйону (корабля) і законність їх витрачання, за організацію і стан пожежної безпеки батальйону. Командир батальйону (корабля 3 рангу) підпорядковується командирові полку (дивізіону кораблів) і є прямим начальником усього особового складу батальйону (корабля).
Статтею 102 Статуту встановлено, що командир батальйону (корабля 3 рангу) зобов'язаний, зокрема: постійно вдосконалювати свої спеціальні й методичні навички, подавати приклад підлеглим зразковим виконанням військового обов'язку; дбати про виховання молодих офіцерів, прапорщиків (мічманів), сержантів (старшин) і про згуртування військового колективу; знати ділові якості та морально-психологічний стан офіцерів, прапорщиків (мічманів), сержантів (старшин) батальйону (корабля), постійно вести роботу з виховання і вдосконалення підготовки за спеціальністю; виховувати особовий склад батальйону (корабля) в дусі поваги до військової служби, бережливого ставлення до озброєння, бойової та іншої техніки і майна, піклуватися про підлеглих, періодично бути присутнім на ранковому підйомі та вечірній перевірці; дбати про здоров'я підлеглих, вживати необхідних заходів до його зміцнення; виховувати у військових колективах відвертість, взаємну довіру та повагу; підтримувати внутрішній порядок, організовувати охорону розташування батальйону (охорону корабля), перевіряти несення вартової та внутрішньої (на кораблі - чергової і вахтової) служб особовим складом батальйону (корабля).
Тобто, відповідачем були дотримані вимоги частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме - службове розслідування, результатом якого стало прийняття оскаржуваного наказу було проведено у відповідності до вимог законодавства, чинного на момент проведення службового розслідування, в межах наданих командиру в/ч НОМЕР_1 повноважень.
Враховуючи вищезазначені обставини, суд прийшов до висновку про наявність в діях позивача складу дисциплінарного проступку, за який його було притягнуто до дисциплінарної відповідальності, та правомірність наказу командира військової частини від 28.07.2017 № 169, відповідно до якого командира механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 підполковника ОСОБА_1 , притягнуто до дисциплінарної відповідальності, а саме «оголошено догану».
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що в задоволенні позову ОСОБА_1 необхідно відмовити повністю.
Керуючись статтями 168, 227-228, 241,243,244-246,250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 ) про визнання протиправним та скасування наказу відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя О.М. Тихоненко
Повний текст рішення суду складено 24.05.2018.