Рішення від 14.05.2018 по справі 823/1085/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2018 року справа № 823/1085/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

секретар судового засідання - Попельнуха Ю.І.,

за участю представників:

позивача - ОСОБА_1,

відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом заступника керівника Черкаської місцевої прокуратури до Руськополянської сільської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Заступник керівника Черкаської міської прокуратури (18000, м. Черкаси, вул. Б. Хмельницького, 60, далі - позивач) подав позов Руськополянської сільської ради (19602, Черкаська область, Черкаський район, с. Руська Поляна, вул. Шевченка, 67, далі -відповідач), в якому просить:

- визнати бездіяльність Руськополянської сільської ради щодо незатвердження планів проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячого майданчика, спортивного обладнання, ігрових споруд та тренажерів (як елементів майданчиків) протиправною;

- зобов'язати Руськополянську сільську раду на черговій сесії вирішити питання про розроблення та затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячого майданчика, спортивного обладнання, ігрових споруд та тренажерів (як елементів майданчиків), розташованих за адресою: вул. Небесної Сотні, 79, вул. Прапорщика Гречаного, 15, на розі вулиць Вербицького та Корнійчука, вул. Вані Босенка, 17, вул. Старшини Єпіфанова, 1/1, с. Руська Поляна, Черкаського району, Черкаської області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Черкаською місцевою прокуратурою проведено вивчення стану законності питань дотримання законодавства України щодо благоустрою населених пунктів.

В ході вивчення виявлено ряд недоліків щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків населених пунктів Черкаського району, а саме: встановлено, що на балансі Руськополянської сільської ради перебувають встановлені на території села ОСОБА_3 ігрові споруди та тренажери, однак рішення щодо затвердження планів паспортизації та технічної інвентаризації вказаних об'єктів відповідачем не приймалося.

Така бездіяльність відповідача ставить під загрозу закріплені статтями 3, 27 Конституції України права дітей на життя, охорону здоров'я, грубо порушує вимоги Закону України “Про благоустрій населених пунктів” призводить до безконтрольності за технічним станом елементів та може завдати тяжких наслідків здоров'ю дітей села, що, відповідно, порушує визначені чинним законодавством інтереси держави у сфері охорони дитинства.

Також позивач стверджує, що бездіяльність Руськополянської сільської ради щодо незатвердження відповідних планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячого майданчика, спортивного обладнання, ігрових споруд та тренажерів є порушенням прав дітей на безпечне довкілля, яке беззаперечно становить суспільний інтерес та є складовою соціальної функції держави, призводить до порушень самих інтересів держави, що в свою чергу покладає на прокурора обов'язок звернення до суду для їх захисту.

12 березня 2018 року ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду залишено позовну заяву Черкаської місцевої прокуратури без руху та встановлено строк, протягом якого можуть бути усунуті недоліки.

20 березня 2018 року Черкаська місцева прокуратура надала до Черкаського окружного адміністративного суду супровідний лист з додатками.

26 березня 2018 року ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, яку вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження.

Усною ухвалою від 02 травня 2018 року, занесеною в протокол судового засідання, Черкаський окружний адміністративний суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті у судовому засіданні на 14.05.2018.

У судовому засіданні 14.05.2018 представник позивача просив адміністративний позов задовольнити повністю, а представник відповідача проти задоволення позовних вимог не заперечив та зазначив, що на балансі Руськополянської сільської ради дійсно знаходиться дитячий майданчик, спортивне обладнання, ігрові споруди та тренажери (як елементи майданчика), однак рішення щодо затвердження планів проведення технічної інвентаризації та паспортизації Руськополянською сільською радою не приймалося.

Заслухавши пояснення представників сторін, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.

Суд встановив, що 26 лютого 2018 року Черкаська місцева прокуратура направила сільському голові с. Руська Поляна лист № 166-3264вих18, відповідно до якого з метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави в суді, керуючись ст. 131-1 Конституції України, ст. 23 Закону України “Про прокуратуру” просила надати інформацію щодо діючих рішень сільської ради, спрямованих на забезпечення благоустрою території села.

28 лютого 2018 року Руськополянська сільська рада Черкаського району Черкаської області листом № 248 надала інформацію, відповідно до якої на балансі Руськополянської сільської ради перебувають встановлені на території села ОСОБА_3 ігрові споруди та тренажери, а саме:

- дитячий майданчик на балансі з 13.05.2015 (інвентарна картка № 1), гірка ОП-38 з 01.09.2015 (інвентарна картка № 3), спортивне обладнання з 08.06.2015 (інвентарна картка № 2), які знаходяться по вул. Небесної Сотні. 79:

- спортивне обладнання на балансі з 12.08.2015 (інвентарна карт ка № 7), гірка ОП-38 з 01.09.2015 (інвентарна картка № 3), тренажер ТР-16 (інвентарна картка № 4), гойдалка ОП-55 з 13.08.2015 (інвентарна картка № 5), які знаходяться по вул. Прапорщика Гречаного, 15;

- спортивне обладнання на балансі з 06.08.2015 (інвентарна картка № 6), гойдалка ОП-55 (інвентарна картка № 5), тренажер ТР-16 з 13.08.2015 (інвентарна картка № 4), гірка ОП-38 з 15.09.2015 (інвентарна картка № 3), які знаходяться на розі вулиць Вербицького та вул. Корнійчука;

- спортивне обладнання на балансі з 16.09.2015 (інвентарна картка № 8), гірка ОП-38 (інвентарна картка № 3), тренажер ТР-16 (інвентарна картка № 4), гойдалка ОП-55 з 15.09.2015 (інвентарна картка № 5), які знаходяться по вул. Вані Босенка, 17;

- спортивне обладнання на балансі з 18.09.2015 (інвентарна картка № 10), тренажер ТР-16 (інвентарна картка № 4), гойдалка ОП-55 з 15.09.2015 (інвентарна картка № 5), які знаходяться по вул. Старшини Єпіфанова. 1/1.

Разом з тим, відповідно до вищевказаної інформації Руськополянською сільською радою рішення щодо затвердження планів паспортизації та технічної інвентаризації дитячого майданчика, спортивного обладнання, ігрових споруд га тренажерів не приймались. Таким чином паспорти та інвентаризаційні документи на них відсутні.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Питання, вирішення яких віднесено до виключної компетенції сільської, селищної, міської ради передбачені у статті 26 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР “Про місцеве самоврядування в Україні” (далі - Закон № 280/97-ВР).

Відповідно до пункту 44 частини першої цієї статті виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання щодо встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.

Благоустроєм населених пунктів, відповідно до визначення, закріпленого у статті 1 Закону України від 6 вересня 2005 року № 2807-IV “Про благоустрій населених пунктів” (далі - Закон № 2807-IV) є комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

Під заходами з благоустрою населених пунктів, відповідно до цієї ж статті, слід розуміти роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об'єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.

Згідно з частиною першою статті 2 Закону № 2807-IV благоустрій населених пунктів передбачає: розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об'єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об'єктів; організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об'єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення; створення умов для реалізації прав та виконання обов'язків суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів.

Відповідно до частин першої, другої статті 20 Закону № 2807-IV організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов'язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).

Відповідно до частини першої статті 10 Закону № 2807-IV до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів, створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб), визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою.

За змістом пунктів 1, 2 частини першої статті 13 Закону № 2807-IV об'єктами благоустрою населених пунктів, серед іншого, є території загального користування та прибудинкові території.

Елементами (частинами) об'єктів благоустрою, відповідно до пункту 8 частини першої статті 21 Закону № 2807-IV, є обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків.

Відповідно до частини 3 статті 15 Закону № 2807-IV орган державної влади або орган місцевого самоврядування за поданням підприємства чи балансоутримувача щорічно затверджує заходи з утримання та ремонту об'єкта благоустрою державної або комунальної власності на наступний рік та передбачає кошти на виконання цих заходів. Орган державної влади та орган місцевого самоврядування, підприємство та балансоутримувач несуть відповідальність за виконання затверджених заходів у повному обсязі.

Пунктом 5 частини другої статті 18 Закону № 2807-IV передбачено, що підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

На виконання положень статті 18 Закону № 2807-IV Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наказом від 29 жовтня 2012 року № 550 затвердило Інструкцію з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів (далі - Інструкція № 550).

Згідно з пунктом 1.3 Інструкції № 550 під паспортизацією об'єктів благоустрою слід розуміти складання технічних паспортів об'єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; під технічною інвентаризацією об'єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об'єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об'єкті благоустрою.

Відповідно до пункту 1.4 Інструкції № 550 технічна інвентаризація та паспортизація об'єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно.

Пунктом 1.5 Інструкції № 550 передбачено, що технічна інвентаризація об'єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою. Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.

Беручи до уваги наведене вище, суд дійшов висновку про те, що організацію благоустрою території села ОСОБА_3 повинна забезпечувати сільська рада, до компетенції якої віднесено, зокрема, затвердження правил і заходів благоустрою населеного пункту.

Для підтримання об'єктів благоустрою у належному стані Закон № 2807-IV зобов'язує, зокрема, підприємства, установи, організації у сфері благоустрою населених пунктів проводити їх планову інвентаризацію та паспортизацію. Однією з необхідних умов для належного виконання цього обов'язку є наявність затвердженого плану проведення таких заходів з благоустрою населеного пункту.

За змістом наведених вище положень Закону № 2807-IV та прийнятої на його виконання Інструкції № 550, затвердження планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою села ОСОБА_3 є компетенцією сільської ради.

Як свідчать матеріали справи, на балансі Руськополянської сільської ради Черкаського району Черкаської області, як уже зазначалося раніше, обліковуються: дитячий майданчик на балансі з 13.05.2015 (інвентарна картка № 1), гірка ОП-38 з 01.09.2015 (інвентарна картка № 3), спортивне обладнання з 08.06.2015 (інвентарна картка № 2), які знаходяться по вул. Небесної Сотні. 79; спортивне обладнання на балансі з 12.08.2015 (інвентарна карт ка № 7), гірка ОП-38 з 01.09.2015 (інвентарна картка № 3), тренажер ТР-16 (інвентарна картка № 4), гойдалка ОП-55 з 13.08.2015 (інвентарна картка № 5), які знаходяться по вул. Прапорщика Гречаного, 15; спортивне обладнання на балансі з 06.08.2015 (інвентарна картка № 6), гойдалка ОП-55 (інвентарна картка № 5), тренажер ТР-16 з 13.08.2015 (інвентарна картка № 4), гірка ОП-38 з 15.09.2015 (інвентарна картка № 3), які знаходяться на розі вулиць Вербицького та вул. Корнійчука; спортивне обладнання на балансі з 16.09.2015 (інвентарна картка № 8), гірка ОП-38 (інвентарна картка № 3), тренажер ТР-16 (інвентарна картка № 4), гойдалка ОП-55 з 15.09.2015 (інвентарна картка № 5), які знаходяться по вул. Вані Босенка, 17; спортивне обладнання на балансі з 18.09.2015 (інвентарна картка № 10), тренажер ТР-16 (інвентарна картка № 4), гойдалка ОП-55 з 15.09.2015 (інвентарна картка № 5), які знаходяться по вул. Старшини Єпіфанова. 1/1.

Однак, в порушення вимог законодавства сільська рада та її виконавчий комітет не прийняли рішення про затвердження планів проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, що підтверджується листом Руськополянської сільської ради Черкаського району Черкаської області № 248 від 28.02.2018.

За таких обставин суд дійшов висновку про те, що відсутність затверджених планових заходів щодо інвентаризації об'єктів благоустрою (дитячого майданчика, спортивного обладнання, ігрових спору та тренажерів) свідчить про протиправну бездіяльність відповідача. Крім того, зважаючи на цільове призначення таких об'єктів благоустрою як спортивні майданчики, невиконання суб'єктами благоустрою своїх обов'язків у цій сфері порушує права користувачів цих об'єктів на безпечні умови для життя і розвитку.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Отже, позовні вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності Руськополянської сільської ради щодо незатвердження плану проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячого майданчика, спортивного обладнання, ігрових споруд та тренажерів (як елементів майданчиків), а також про зобов'язання відповідача вчинити дії щодо розроблення та затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації вказаних об'єктів є обґрунтованими та такими, які належить задовольнити.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 - 246, 255, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Руськополянської сільської ради щодо незатвердження планів проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячого майданчика, спортивного обладнання, ігрових споруд та тренажерів (як елементів майданчиків).

Зобов'язати Руськополянську сільську раду на черговій сесії вирішити питання про розроблення та затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячого майданчика, спортивного обладнання, ігрових споруд та тренажерів (як елементів майданчиків), розташованих за адресою: вул. Небесної Сотні, 79, вул. Прапорщика Гречаного, 15, на розі вулиць Вербицького та Корнійчука, вул. Вані Босенка, 17, вул. Старшини Єпіфанова, 1/1, с. Руська Поляна, Черкаського району, Черкаської області.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення складене у повному обсязі 24.05.2018.

Суддя В.О. Гаврилюк