ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про відмову у вжитті заходів забезпечення позову
24 травня 2018 року № 826/7957/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Кузьменко А.І. розглянувши заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову у адміністративній справі №826/7957/18
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Національної поліції у місті Києві
про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на роботі
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Національної поліції у місті Києві (далі по тексту - відповідач, ГУ НП. у місті Києві), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції у місті Києві №533 від 13 квітня 2018 року в частині призначення і проведення службового розслідування відносно заступника начальника відділу поліції №2 (з обслуговування житлового масиву «Південна Борщагівка») Святошинського управління поліції Головного управління Національної поліції у місті Києві ОСОБА_1;
- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції у місті Києві №302 від 11 травня 2018 року в частині накладення дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення з посади заступника начальника відділу поліції №2 (з обслуговування житлового масиву «Південна Борщагівка») Святошинського управління поліції Головного управління Національної поліції у місті Києві ОСОБА_1;
- поновити ОСОБА_1 на службі в Національній поліції України на посаді заступника начальника відділу поліції №2 (з обслуговування житлового масиву «Південна Борщагівка») Святошинського управління поліції Головного управління Національної поліції у місті Києві з 11 травня 2018 року;
- допустити негайне виконання постанови в частині поновлення на роботі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 травня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено підготовче засідання.
Одночасно з позовною заявою позивач подав заяву про забезпечення позову шляхом зупинення дії наказу Головного управління Національної поліції у місті Києві №302 від 11 травня 2018 року в частині накладення дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення з посади заступника начальника відділу поліції №2 (з обслуговування житлового масиву «Південна Борщагівка») Святошинського управління поліції Головного управління Національної поліції у місті Києві ОСОБА_1 до набрання рішенням суду у справі законної сили.
В обґрунтування заяви про забезпечення позову, позивач посилається на те, що відповідачем допущено очевидні порушення закону, тобто вчинено протиправні дії, та, як наслідок, на думку позивача, грубо порушено його права.
Розглянувши заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
З позовної заяви вбачається, що позивачем оскаржується, у тому числі, наказ Головного управління Національної поліції у місті Києві №302 від 11 травня 2018 року в частині накладення дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення його з посади заступника начальника відділу поліції №2 (з обслуговування житлового масиву «Південна Борщагівка») Святошинського управління поліції Головного управління Національної поліції у місті.
Так, відповідно до частини 1 статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Частиною 2 статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду, або очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Відповідно до частини 1 статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Частиною 1 статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України визначено види забезпечення позову.
У відповідності до частини 2 статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
При цьому, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає за необхідне зазначити, що забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, до вирішення адміністративної справи по суті позовних вимог, визначених Кодексом адміністративного судочинства України заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.
В свою чергу, співмірність передбачає співвідношення негативних наслідків від вжиття заходів забезпечення позову з тими негативними наслідками, які можуть настати в результаті невжиття цих заходів, з урахуванням відповідності права чи законного інтересу, за захистом яких заявник звертається до суду, майнових наслідків заборони відповідачу здійснювати певні дії. Заходи до забезпечення позову можуть бути вжиті судом лише в межах предмета позову та не повинні порушувати прав осіб, що не є учасниками даного судового процесу. Суди не вправі вживати такі заходи до забезпечення позову, які є фактично рівнозначними задоволенню позовних вимог (аналогічна правова позиція викладена в постанові Київського апеляційного адміністративного суду від 17 січня 2018 року №826/16365/17).
З урахуванням зазначеного, у суду відсутні підстави стверджувати про протиправність дій відповідача, та порушення прав, свобод або інтересів позивача такими діями, оскільки правомірність (неправомірність) прийняття оскаржуваних рішень та протиправність дій відповідача може бути встановлена лише судовим рішенням, прийнятим за результатами розгляду цієї справи. При цьому позивачем не доведено, а судом не встановлено, що у разі задоволення позовних вимог останньому доведеться докласти значних зусиль і витрат, щоб відновити свої права. Більш того, вирішення питання щодо зупинення дії оскаржуваного наказу відповідача з підстав, на які посилається ОСОБА_1 у своїй заяві про забезпечення позову, фактично є свідченням розгляду справи по суті й встановлення обставин справи, що не відповідає меті застосування правового інституту забезпечення позову та фактично є рівнозначним задоволенню позовних вимог, а тому заява позивача про забезпечення позову задоволенню не підлягає.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 150, 151, 153-155, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову відмовити.
Відповідно до частини 8 статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала про відмову у забезпеченні адміністративного позову може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя А.І. Кузьменко