Рішення від 23.05.2018 по справі 601/424/18

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 601/424/18

23 травня 2018 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі судді Баранюка А.З. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кременецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Кременецького районного суду Тернопільської області з позовною заявою до Кременецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області в якій просила суд визнати неправомірними дії Кременецького об'єднаного управління пенсійного фонду України Тернопільської області щодо відмови у призначенні їй пенсії на пільгових умовах та зобов'язати Кременецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Позовні вимоги мотивує тим, що 19 жовтня 2017 року вона звернулась до Кременецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області для оформлення пенсії за віком на пільгових умовах, право на яку отримала працюючи з 25.10.2004 по31.12.2015 в Кременецькій міжрайонній державній лабораторії ветеринарної медицини, де виконувала роботи з мікроорганізмами 1-2 групи небезпеки, що передбачено списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №36 від 16 січня 2003 року (чинною на момент роботи позивача на відповідній посаді). 01 лютого 2018 року Кременецьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Тернопільської області позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах з підстав відсутності документів, які підтверджують безпосередню роботу з мікроорганізмами I-ІІ груп.

ОСОБА_1 вважає відмову Кременецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про відмову в призначенні їй пенсії за віком на пільгових умовах протиправною та такою, що не відповідає вимогам чинного законодавства, відтак просила суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Ухвалою Кременецького районного суду Тернопільської області від 15 березня 2018 року адміністративну справу №601/424/18 передано за предметно-територіальною підсудністю до Тернопільського окружного адміністративного суду.

Ухвалою судді Тернопільського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2018 року адміністративну справу №601/424/18 прийнято до провадження та відкрито провадження у справі, визначено проводити її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено судове засідання на 08 травня 2018 року.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 08.05.2018, постановленою в судовому засіданні без виходу до нарадчої кімнати згідно ч.7, 8 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд справи відкладено до 23 травня 2018 року.

Позивач в судове засідання не прибула, направив на адресу суду заяву в якій просила суд проводити розгляд справи без її участі. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, направив на адресу суду клопотання про розгляд справи без участі представника. Позовні вимоги не визнає, та заперечує згідно поданого відзиву на позовну заяву від 21.05.2018.

Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Таким чином, з огляду на вжиття судом всіх залежних від нього заходів щодо повідомлення належним чином сторін про наявність судової справи за їх участю та можливість реалізації ними права захисту у судовому порядку їх прав та інтересів, зважаючи на відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, а також враховуючи відповідну заяву представника позивача про розгляд справи без їх участі, - суд, у відповідності до положень частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, визнав за доцільне проводити розгляд справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.

На підставі записів трудової книжки серії БТ-І №7209999 встановлено, що ОСОБА_1 у період з 25 жовтня 2004 року по 31 грудня 2015 року працювала на посаді ветеринарного санітара в Кременецькій міжрайонній державній лабораторії ветеринарної медицини.

Враховуючи наявний стаж роботи на відповідній посаді позивач, 19.10.2017 звернулась до Кременецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Листом від 01.02.2018 за №514/02 відповідач повідомив ОСОБА_1 про те, що згідно рішення комісії Кременецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області з розгляду спірних питань, пов'язаних з призначенням пенсії від 18.01.2018 №1 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2.

Не погоджуючись з таким рішенням суб'єкта владних повноважень ОСОБА_1 звернулась до суду з даною позовною заявою.

Визначаючись щодо спірних правовідносин, які виникли між сторонами, суд виходив з наступного.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість дій відповідача на відповідність вимогам ч.2 ст.2 КАС України, суд виходить з наступного.

Статтею 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Згідно із ч.3 ст.4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються види пенсійного забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення.

Відповідно до змісту ст.5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.

В силу приписів п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди призначення пільгових пенсій провадиться за нормами зазначеного закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до п. «б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» правом на пільгове пенсійне забезпечення користуються працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Відповідно до підрозділу 33-1б розділу ХХХІІІ «Загальні професії» (у всіх галузях господарства) списку №2 передбачені працівники, які виконують роботи з мікроорганізмами 1-2 груп небезпеки.

Згідно ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим Постановою КМУ №637 від 12 серпня 1993 року визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Факт роботи позивача на посаді, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах крім трудової книжки підтверджується Довідкою №47 від 17.10.2017, з якої слідує, що ОСОБА_1 у період з 25.10.2004 по 31.12.2015 працювала в Кременецькій міжрайонній державній лабораторії ветеринарної медицини та виконувала роботу з мікроорганізмами 1-2 груп небезпеки.

Окрім того, згідно характеристики виконаних робіт, наданих Кременецькою міжрайонною державною лабораторією ветеринарної медицини, робота санітара ветеринарного пов'язана з мікроорганізмами 2-4 груп небезпеки.

У відповідності до дозволу на роботу із збудниками ІІ-ІV груп, виданого Кременецькій лабораторії міжрайонної державної ветеринарної медицини Тернопільської області 05.11.2007 року, передбачена робота з мікроорганізмами ІІІ-ІV груп патогенності.

Дозволами на роботу із збудниками ІІ-ІV груп, виданого Кременецькій лабораторії міжрайонної державної ветеринарної медицини Тернопільської області 04.12.2007 р., 16.12.2010 р. та 06.03.2014 р., передбачена робота з мікроорганізмами ІІ-ІV груп патогенності. Тобто цими дозволами додатково підтверджується робота позивачки з мікроорганізмами ІІ групи патогенності.

Відтак, на підставі вище згаданих документів, трудовий стаж роботи ОСОБА_1 на посадах передбачених Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, у період з 25.10.2004 по 31.12.2015 знайшов своє відображення в матеріалах справи.

Таким чином, у позивача наявний відповідний стаж, на роботах зі шкідливими та важкими умовами праці, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, визначеного п. «б» статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Приписами ч.1 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно ч.2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оцінюючи викладені обставини у їх сукупності суд приходить до висновку про те, що позивач з часу звернення за призначенням пенсії тобто з 19.10.2017 року має право на пенсію за віком на пільгових умовах, а тому відмову Кременецького об'єднаного управління пенсійного фонду України Тернопільської області від 01.02.2018 року суд вважає протиправною.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Кременецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області від 01 лютого 2018 року про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Зобов'язати Кременецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (вул. В.Чорновола, 2, м. Кременець, Тернопільська область, 47003, код ЄДРПОУ 40377027) призначити ОСОБА_1 (с. Підлісці, Кременецький район, Тернопільська область, 47078, РНОКПП НОМЕР_1) пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 19 жовтня 2017 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Баранюк А.З.

копія вірна

Суддя Баранюк А.З.