17 травня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/1324/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Алєксєєвої Н.Ю.,
за участю:
секретаря судового засідання - Панькіної А.С.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Решетилівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити певні дії,
20 квітня 2018 року позивач ОСОБА_3 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Решетилівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправними дії щодо перерахунку з 01.10.2017 пенсії ОСОБА_3 з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1% та зобов"язання провести з 01.10.2017 перерахунок пенсії ОСОБА_3 з урахуванням страхового стажу, набутого після призначення пенсії, з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1,35%.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідачем помилково застосовано індивідуальний коефіцієнт страхового стражу - 1%, під час здійснення перерахунку пенсії з 1 жовтня 2017 року. Позивач вказує, що про перерахунок пенсії звернувся у вересні 2017 року, а тому при застосуванні індивідуального коефіцієнта страхового стажу, визначеному до змін в законодавстві, тобто до 01.10.2017, відповідач повинен був застосувати коефіцієнт страхового стражу в розмірі 1,35%. Тому дії відповідача є неправомірними та такими, що порушують особисті права та інтереси в сфері пенсійного забезпечення.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 24 квітня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження. Відповідачу встановлено 15 денний строк з дня отримання даної ухвали для подачі до суду відзиву на позовну заяву.
14 травня 2018 року на адресу Полтавського окружного адміністративного суду від Решетилівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області надійшов відзив на позовну заяву. У якому, зокрема, зазначено, що ОСОБА_3 з 04.09.2015 перебуває на обліку у Решетилівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Полтавської області та отримує пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". На час звернення у вересні 2017 року гр. ОСОБА_3 заяву встановленого зразка про перерахунок пенсії не надав, тому об'єднане управління не мало підстав для вирішення питання щодо перерахунку йому пенсії у встановленому законом порядку. Повторно гр. ОСОБА_3 звернувся до управління 04.10.2017 та подав заяву встановленого зразка про перерахунок пенсії та на підставі вказаної заяви об'єднаним управлінням проведено перерахунок пенсії з 01.10.2017 у строк визначений статтею 45 Закону. Відповідно до Закону №2148-VІІ позивачу проведений перерахунок пенсії з 1 жовтня 2017 року із використанням єдиного показника середньої заробітної плати по Україні, який використовується для призначення та перерахунку пенсії в 2017 році та зменшенням вартості одного року страхового стажу із 1,35% до 1%. Крім того, зазначає, що тривалість страхового стажу позивача, врахованого згідно системи персоніфікованого обліку по 31.08.2017, складає 43 роки 7 місяців 5 днів, коефіцієнт стажу із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% становить 0,43583. Після проведення перерахунку згідно із поданою заявою змінилася структура розміру пенсії гр. ОСОБА_3, проте її загальний розмір залишився без змін на рівні 3068,40 грн.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги з підстав, наведених у позовній заяві, та просив їх задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали позовної заяви, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 перебуває на обліку у Решетилівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Полтавської області та отримує пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 04.09.2015, станом на 31.08.2015 має 41 рік 7 місяців 5 дні страхового стажу.
Згідно витягу з журналу обліку особистого прийому громадян 2017 року, 06.09.2017 гр. ОСОБА_3 в усному порядку звернувся до Решетилівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області по питанню роз'яснення проведення перерахунку пенсії у зв'язку із добавкою стажу та заробітку, здобутого після призначення пенсії за віком.
04.10.2017 позивач звернувся до Решетилівського ОУПФУ Полтавської області із заявою (вх. №742), відповідно до якої просив здійснити перерахунок пенсії згідно ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Решетилівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області листом №02/В-02 від 26.01.2018 повідомило, що при призначенні пенсії враховано страховий стаж - 41 рік 7 місяців 5 днів та заробітну плату за період з 01.11.1991 по 31.10.1996 року, згідно довідки про заробітну плату від 19.08.2015 року №65 виданою Решетилівською районною центральною лікарнею та за період 01.07.2000 року по 31.08.2015 рік за даними СПОВ. Коефіцієнт заробітку становить - 1.80740.
З 01.10.2017 року розмір пенсії ОСОБА_3 перераховано до норм Закону України "Про знесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі ОСОБА_4 №2148) і розмір пенсії становить - 3068,40, а саме: 2829,22 грн. - основний розмір пенсії (3764,40* 1,80740*0,43583 (коефіцієнт стажу)); 64,44 - доплата за 6 років понаднормативного стажу роботи; 174,74 грн. - доплата до розміру пенсії з 01.10.2017 року.
За заявою від 04.10.2017 року зареєстрованою за №742 в підсистемі "Звернення" 01.10.2017 року проведено перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України “Про Загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”. Після перерахунку страховий стаж ОСОБА_3 становить 43 роки 7 місяців 5 днів.
Крім того, роз'яснено, що при врахуванні заробітку з 01.09.2015 року по 31.08.2017 рік коефіцієнт заробітку зменшується і становить 1.76780. тому заробітну плату за цей період враховувати недоцільно.
Після проведеного перерахунку розмір пенсії ОСОБА_3 з 01.10.2017 року становить 3068,40 грн. на місяць, а саме: 2963,29 грн. - основний розмір пенсії; 85,92 грн. доплата за 8 років понаднормативного стажу роботи; 17,19 грн. - доплата до розміру пенсії з 01.10.2017 року.
12.02.2018 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою, відповідно до якої просив пояснити, чому перерахунок пенсії здійснено не по заяві ОСОБА_3 від 04.09.2017 та чи мало право Решетилівське ОУПФУ Полтавської області при перерахунку пенсії у вересні 2017 року брати коефіцієнт страхового в розмірі 1 %, замість 1,35 %.
Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 28.02.2018 №229/В-02, останнім надано відповідь позивачу на його заяву, в якій, в тому числі, зазначено, що за інформацією Решетилівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області 6 вересня 2017 року ОСОБА_3 звертався до вказаного управління з приводу проведення перерахунку пенсії з урахуванням стажу та заробітку, набутих після призначення пенсії. В ході особистого прийому було надано роз'яснення про порядок проведення такого перерахунку та інформовано про відсутність за даними системи персоніфікованого обліку відомостей щодо сплати підприємством внесків за серпень 2017 року, у зв'язку з чим ОСОБА_3 набув менше ніж 24 місяців страхового стажу.
04.10.2017 ОСОБА_3 звернувся до територіального управління Пенсійного фонду із заявою встановленого зразка, в якій висловив бажання провести перерахунок пенсії згідно ч.4 ст. 42 Закону.
На підставі поданої заяви від 04.10.2017 Решетилівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України проведено перерахунок пенсії з 1 жовтня 2017 року, тобто у строк, передбачений статтею 45 Закону.
Після вказаного перерахунку тривалість страхового стажу, врахованого згідно даних системи персоніфікованого обліку по 31.08.2017, склала 43 роки 7 місяців 5 днів. Коефіцієнт стажу із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% (п. 4-3 Прикінцевих положень Закону) становить 0,43583.
Заробітну плату враховано згідно матеріалів пенсійної справи за період з 01.11.1991 по 31.10.1996 та з 01.07.2000 по 31.08.2015, коефіцієнт якої складає 1,80740.
Обчислювати пенсію за нормами ст.40 Закону з урахуванням заробітної плати за період з 01.07.2000 по 31.08.2017 або за періоди з 01.11.1991 по 31.10.1996, з 01.07.2000 по 31.08.2017 недоцільно, оскільки в результаті такого перерахунку зменшується індивідуальний коефіцієнт заробітку та розмір пенсії.
Після проведеного перерахунку згідно з поданою заявою від 04.10.2017 змінилася структура пенсії, проте її загальний розмір залишився без змін на рівні 3068,40 гри., у тому числі: 2965,29 грн. - основний розмір пенсії (3764,40 грн. х 1,8074 х 0,43583); 85,92 грн. - доплата за 8 років понаднормового стажу; 17,19 грн. - доплата до попереднього розміру пенсії.
Позивач вважає, що відповідачем протиправно не застосовано при перерахунку пенсії позивачу величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%, а тому звернувся до суду із даним позовом.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Конституційний Суд України зазначив, що ОСОБА_4 України закріплює основоположні засади права громадян на соціальний захист і відносить до законодавчого регулювання механізм реалізації цього права (абзац сьомий пункту 2 мотивувальної частини Рішення від 20 червня 2001 року № 10-рп/2001).
За частиною 2 статті19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до 01.01.2004 року - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Згідно з ч. 4 ст. 42 Закону у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Орган, що призначає пенсію, розглядає питання про перерахунок пенсії при зверненні особи до територіального управління Пенсійного фонду з відповідною заявою встановленого зразка та за наявності всіх необхідних документів.
Статтею 45 Закону передбачено, що перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
04.10.2017 позивач звернувся до Решетилівського ОУПФУ Полтавської області із заявою (вх. №742), відповідно до якої просив здійснити перерахунок пенсії згідно ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
У частині першій статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" 1058-ІV від 09 березня 2003 року (далі - ОСОБА_4 №1058-ІV) передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до ч. 1 ст.10 Закону №1058-ІV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Згідно частини 1 статті 25 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою: Кс= (См*Вс)/100%*12, де Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” коефіцієнт страхового стажу - це величина, що визначається відповідно до цього Закону для обрахування страхового стажу при обчисленні розміру пенсії у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Порядок визначення коефіцієнта страхового стажу передбачений статтею 25 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та передбачає, що при визначенні коефіцієнта страхового стажу застосовується величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках).
Частиною першою статті 25 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” в редакції Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих летів України2 від 28.12.2007 №107-У1, яка діяла з 01.01.2008, було передбачено, що за період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35 %.
Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Згідно з частиною 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням змін, внесених Законом України "Про заходи по законодавчому забезпеченню реформування пенсійної системи" від 08 липня 2011 року №3668-VI переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи або перерахунку пенсії може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
11 жовтня 2017 року набув чинності ОСОБА_4 України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" №2148-УІІІ, (далі - ОСОБА_4 2148-УПІ), яким до частини першої статті 25 Закону №1058 були внесені зміни та визначено, що за період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%. Крім того, пункт 4 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" доповнено пунктами 4-3 та 4-4.
Так, в силу частини 4-3 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-ІV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.
Відповідно до частини 4-4 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-ІV з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
Так, судом встановлено, що пенсія призначена позивачеві відповідно до Закону №1058-ІV до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VІІ. Відтак, пенсія підлягає перерахунку з 1 жовтня 2017 року з врахуванням частини 4-3 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-ІV із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
Суд зазначає, що вказані норми не було визнано неконституційними в установленому законодавством порядку, а отже у відповідача були відсутні підстави для їх не застосування.
Як встановлено судом при призначенні ОСОБА_3 пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" враховано заробітну плату за період з 01.11.1991 по 31.10.1996 року, згідно довідки про заробітну плату від 19.08.2015 року №65 виданої Решетилівською районною центральною лікарнею та за період 01.07.2000 року по 31.08.2015 рік за даними СПОВ. Коефіцієнт заробітку становить - 1.80740.
Загальний страховий стаж зарахований відповідно до заяви від 04.09.2015 року становив 41 рік 7 місяців 5 днів, що дорівнювало коефіцієнту 1,80740.
Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_3 проведено перерахунок пенсії по стажу та заробітку у відповідності з вимогами ст. 42 Закону № 1058. Загальний страховий стаж, визначено згідно ст. 24 Закону № 1058 з урахуванням індивідуальних відомостей про застраховану особу в системі персоніфікованого обліку Пенсійного фонду України. Він становить 43 роки 7 місяців 5 дні. Коефіцієнт стажу 0,43583 обчислено у відповідності до ст.25 Закону 1058.
У результаті зазначеного перерахунку, розмір пенсії ОСОБА_3 з 01.10.2017 року становить 3 068,40 грн. на місяць, а саме: 2963,29 грн. - основний розмір пенсії; 85,92 грн.- доплата за 8 років понаднормативного стажу роботи; 17,19 грн. - доплата до розміру пенсії з 01.10.2017 року.
Таким чином, з 01 жовтня 2017 року у відповідності до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" проведено перерахунок пенсії позивача згідно з діючим законодавством, дотримано показники застосування середньої заробітної плати та застосування величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Суд зазначає, що власне розмір перерахованої пенсії позивача з 1 жовтня 2017 року, не зменшився, а лише не підтвердив очікуваний ОСОБА_3 розмір, який мав би бути при застосуванні вищого коефіцієнта страхового стажу, оскільки загальний розмір щомісячної пенсійної виплати до 1 жовтня 2017 року становив 3 068,40 грн.
Посилання позивача на те, що для перерахунку пенсії позивач звернувся 04 вересня 2017 року, а тому при застосуванні індивідуального коефіцієнта страхового стажу, визначеному до змін в законодавстві, тобто до 01.10.2017, відповідач повинен був застосувати коефіцієнт страхового стражу в розмірі 1,35%, суд вважає безпідставним з урахуванням такого.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №-22-1, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року №1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Порядок № 22-1).
Відповідно до п. п. 4.1, 4.2, 4.3 розділу IV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Заяви про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію.
Відповідно до пункту 4.3 Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без врахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
06 вересня 2017 року та 11 вересня 2017 року ОСОБА_3 в усному порядку звертався до Решетилівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області з приводу проведення перерахунку пенсії з урахуванням стажу та заробітку, набутих після призначення пенсії, що підтверджується заявою позивача від 12.02.2017 та витягом із журналу обліку особистого прийому громадян з 19.07.2017.
В ході особистого прийому ОСОБА_3 було надано роз'яснення про порядок проведення такого перерахунку та інформовано про відсутність за даними системи персоніфікованого обліку відомостей щодо сплати підприємством внесків за серпень 2017 року, у зв'язку з чим позивачем набуто менше 24 місяців страхового стажу.
Доказів звернення позивача до Решетилівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області 04 вересня 2017 року із письмовою заявою про проведення перерахунку пенсії позивачем не надано та судом не встановлено.
Із пояснень представника позивача судом встановлено, що на час звернення у вересні 2017 року заява встановленого зразка про перерахунок пенсії ОСОБА_3 до відповідача не надавалася, поштою не направлялася.
Як зазначалося судом вище, 04.10.2017 позивач звернувся до Решетилівського ОУПФУ Полтавської області із заявою (вх. №742), відповідно до якої просив здійснити перерахунок пенсії згідно ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 09.02.1999 року № 1-рп/99 за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений в частині 1 статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання чинності цим актом і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Оскільки позивач звернувся з заявою про перерахунок пенсії за віком від 04.10.2017 року, то до спірних правовідносин застосовується ОСОБА_4 України "Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування" (в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" № 2148-VIII від 3 жовтня 2017 року).
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_3 є необґрунтованими, а відповідач в свою чергу при перерахунку пенсії позивача правомірно застосував показники середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %, як це передбачено ч. 4-3 в Прикінцевих положень Закону №1058-ІV, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, що є підставою для відмови в задоволенні адміністративного позову.
Вирішуючи питання про стягнення з відповідача судових витрат суд виходить з того, що відповідно до частин першої та третьої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Згідно з ч. 1, п. 1 ч. 3 ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Частиною другою статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Отже, з аналізу вказаних норм вбачається, що судові витрати, у тому числі судовий збір та витрати на правничу допомогу адвоката, підлягають розподілу між сторонами (відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі) лише у разі задоволення позову (повністю або частково) сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень.
Беручи до уваги наведене та зважаючи на те, що в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 відмовлено, відсутні підстави для стягнення з бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача понесених ним судових витрат.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 (вул. Шевченка, 27, с. Шевченкове, Решетилівський район, Полтавська область, 38450, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Решетилівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Покровська, 41, смт. Решетилівка, Решетилівський район, Полтавська область, 38400, код ЄДРПОУ 40377619) про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 24 травня 2018 року.
Суддя ОСОБА_5