Рішення від 23.05.2018 по справі 814/815/18

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2018 р. № 814/815/18

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіної В.В., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1, 54056

до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020

про:визнання бездіяльності протиправною; зобов'язання вчинити певні дії,

ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (надалі - відповідач) про:

визнання бездіяльності відповідача щодо непроведення перерахунку позивачу пенсії з 01.01.2016, відповідно до довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області від 04.05.2017 ПС № 01990 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2016 року;

зобов'язання відповідача провести позивачу перерахунок та виплату пенсії починаючи з 01.01.2016, відповідно до відповідно до довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області від 04.05.2017 ПС № 01990 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2016 року та забезпечення подальшу виплату пенсії в повному обсязі;

звернення рішення до негайного виконання;

встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання відповідача подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду.

Ухвалою від 23.05.2018 суд закрив провадження у справі в частині позовних вимог про зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.01.2016, відповідно до довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області від 04.05.2017 ПС № 01990 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2016 року.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач протиправно не перерахував та не виплатив пенсію позивачу за наявності підстав для її перерахування та виплати.

У відзиві на позовну заяву (арк. спр. 22) Управління зазначило таке. Згідно з частинами третьою та четвертою статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Закон № 2262), перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262, Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (надалі - Постанова № 103). Постанова № 103 встановлює механізм виконання постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (надалі - Постанова № 988). Відповідач вказав у відзиві, що ним, на виконання Постанови № 103, проведено перерахунок пенсії позивача. Виплата різниці між перерахованим розміром пенсії та розміром пенсії, що позивач отримував за період з 01.01.2016 по 01.04.2018, буде забезпечена з урахуванням пункту 3 Постанови № 103. Також відповідач вказав у відзиві, що пунктом 3 Постанови № 103 визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою необхідно проводити з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до Постанови № 988. Також відповідач вказав у відзиві, що пунктом 3 Постанови № 103 визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою необхідно проводити з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до Постанови № 988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Як вказав відповідач у відзиві, за повідомленням Міністерства внутрішніх справ України (лист від 28.02.2018 № 2900/05/22-2018), можливість проводити перерахунок пенсій з використанням довідок про розмір грошового забезпечення, поданих до Управління до набрання чинності Постановою № 103, відсутня. На виконання пункту 3 Постанови № 103 Національна поліція України визначає середній розмір премії, що фактично виплачений за відповідною посадою (посадами) за січень 2016 року. Також відповідач вказав, що до спірних правовідносин не може бути застосована правова позиція, викладена в рішенні Верховного Суду від 15.02.2018 у справі № 820/6514/17 (надалі - Рішення ВС), оскільки рішення прийнято без урахування Постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103.

Дослідивши письмові докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, якій призначена пенсія відповідно до вимог Закону № 2262, та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області.

Відповідно до статті 63 Закону № 2262, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Статтею 51 Закону № 2262 передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

11.11.2015 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (надалі - Постанова № 988, набрання чинності 02.12.2015), якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01 січня 2016 року.

Відповідно до пунктів 1, 3 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (надалі - Постанова № 45) в редакції, що була чинною до 24.02.2018, перерахунок раніше призначених, відповідно до Закону № 2262, пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (надалі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії (ар. спр. 16). Звернення позивача з приводу перерахунку пенсії відповідач не задовольнив з посиланням на відсутність коштів у Державному бюджеті України (ар. спр. 17).

Суд дійшов висновку про протиправну бездіяльність відповідача. Як вказано в пункті 47 Рішення ВС, «…. право позивача на перерахунок пенсії встановлено чинним законодавством України, дотримано всі вимоги, передбачені Порядком № 45, для проведення перерахунку пенсії, ОСОБА_1 має законні підстави щодо перерахунку його пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення з урахуванням грошового забезпечення поліцейських. При цьому, посилання відповідача на відсутність коштів на проведення виплати пенсії в перерахованому розмірі порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (рішення Європейського суду у справі «Кечко проти України» від 08 листопада 2005 року).».

Також суд не приймає до уваги твердження відповідача про відсутність підстав для виплати пенсії в зв'язку з тим, що Постановою № 103 передбачено здійснення виплати пенсії з 01.01.2019, оскільки виплата пенсій проводиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія (частина третя статті 52 Закону № 2262). Цією нормою не передбачено можливості сплати пенсії частинами в майбутньому та із застереженнями про наявність фінансування. Згідно з частиною 3 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України, суд застосовує норму вищезазначеного Закону, який має вищу юридичну силу, ніж Постанова № 103.

Твердження позивача, що до спірних правовідносин не може бути застосована правова позиція, викладена в Рішенні ВС, судом відхиляється, оскільки, як вказано в пункті 55 цього рішення «…1) позивач: пенсіонер органів внутрішніх справ; фізична особа, якій призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ»; 2) відповідач: суб'єкт владних повноважень - територіальний орган Пенсійного фонду України, на обліку якого стоїть позивач та який здійснює виплату пенсії позивачу; 3) предмет спору: бездіяльність відповідача (відмова вчинити дії) щодо перерахунку та виплати пенсії пенсіонеру органів внутрішніх справ з 01 січня 2016 року згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданих відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.».

Справа № 814/815/18 є типовою справою, і суд враховує правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи № 820/6517/17.

Згідно з відзивом на позовну заяву, відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача не на підставі довідки від 04.05.2017 (ар. спр.14), а на підставі довідки від 20.03.2018 (ар. спр. 26). В зв'язку з цим, суд вважає, що відповідач зобов'язаний здійснити виплату різниці, що виникла в зв'язку з перерахунком, проведеним відповідно до нової довідки.

Що стосується вимоги позивача про негайне виконання судового рішення, суд зазначає таке. Частиною першою статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлено, які рішення суду виконуються негайно, а у частині другій цієї ж статті передбачено, які рішення суд може допустити до негайного виконання. Рішення у справі не є рішенням про яке зазначено у статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України. Таким чином, позовна вимога в цій частині задоволенню не підлягає.

Позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача надати звіт відповідно до статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, задоволенню не підлягають, оскільки вимога про надання звіту відноситься до права суду зобов'язати або не зобов'язувати суб'єкта владних повноважень, на якого покладені певні обов'язки, надати у встановленому судом строк звіт про виконання судового рішення. У суду немає підстав вважати, що рішення суду відповідачем не буде виконуватись.

Судовий збір розподіляється відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 2, 9, 19, 77, 139, 241-243, 246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 54056, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, що полягає у непроведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01.01.2016.

3.Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести ОСОБА_1 АДРЕСА_1, 54056, РНОКПП НОМЕР_1) виплату пенсії, починаючи з 01.01.2016, відповідно до довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області ПС № 01990 від 20.03.2018 про розмір грошового забезпечення.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 54056, РНОКПП НОМЕР_1) судовий збір в сумі 704,80 грн., сплачений платіжною квитанцією від 28.03.2018 № 53.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Птичкіна