24 травня 2018 р. Справа №818/1237/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
за участю секретаря судового засідання - Волкової Ю.В.,
позивача - ОСОБА_1
представника позивача: Чувашова М.В.,
представника відповідача - Свистун Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/598/18
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області,
про зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі по тексту - відповідач, Головне управління), в якій з урахуванням уточнених та зменшених у судовому засіданні 24.05.2018 позовних вимог просить зобов'язати відповідача:
- в Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 р. скласти Список на ім'я позивача за формою згідно з Додатком №1 до зазначеної постанови, направити його до Сумського обласного військкомату для складання довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії станом на 01.09.2008 р. відповідно до наказу Міністерства оборони України №377 від 28.07.2008 р.,
- здійснити перерахунок пенсії з 01.09.2008 р. у відповідності до довідок, складених Сумським обласним військкоматом про розмір грошового забезпечення та виплатити заборгованість з урахуванням раніше проведених виплат і коефіцієнтів інфляції.
В обґрунтування позову зазначив, що є пенсіонером Міністерства оборони України. Відповідно до наказу Міністерства оборони України №44 від 27.01.2016р. розмір премії категорії військовослужбовців встановлена 350% - 450% від посадового окладу.
Крім того, з 01.01.2017 року набув чинності наказ Міністерства оборони України №88 від 09.02.2017р. “Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2017 рік”, яким скасований наказ Міністерства оборони України №44, але зазначено, що премія виплачується в розмірах визначених наказом Міністерства оборони України №44 від 27.01.2016 р., тобто 350% - 450%. 19.01.2018р. позивач звернувся до відповідача зі скаргою, якою вимагав провести перерахунок раніше нарахованої пенсії з 01.01.2016 р. на підставі наказів Міністерства оборони України №44 від 27.01.2016р. і №88 від 09.02.2017р. з врахуванням Закону №614-VІІІ від 15.07.2015 р. та в Порядку проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008р. Проте, листом від 06.02.2018р. №250/Ч-11 відповідач відмовив провести перерахунок пенсії на підставі вищевказаних наказів Міністерства оборони України та зазначив, що оскільки повідомлення відповідно до зазначеного Порядку до головного управління не надходило, тому підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні. На думку позивача, така бездіяльність відповідача є протиправною, оскільки не відповідає вимогам діючого законодавства.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому вказує, що позивач пропустив шестимісячний строк звернення з позовом та не надав докази наявності причин, що перешкоджали своєчасно звернутися до суду.
Крім того, наказ Міністра оборони України від 28.07.2008 № 377 втратив чинність 30.12.2013 згідно з наказом Міністра оборони України від 27.11.2013 №814 “Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України”, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 12.12.2013 за №2100/24632.
Тому вважає, що головним управлінням не порушувались права позивача та просить відмовити у задоволенні позову.
Ухвалою суду від 27.03.2018 р. відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою суду від 26.04.2018 р. вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 17.05.2018 р.
07.05.2018 позивачем подано клопотання про залучення в якості третьої особи по справі- Сумський обласний військовий комісаріат
Протокольною ухвалою суду від 24.05.2018 р. відмовлено в залучені до участі в розгляді справи у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки позивачем не наведені доводи яким чином права та обов'язки ІНФОРМАЦІЯ_2 можуть бути порушені прийнятим рішенням по справі.
Позивач та представник позивача в судовому засіданні уточнені позовні вимоги підтримав, просить їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, просить відмовити у їх задоволенні.
Заслухавши доводи позивача та представників сторін по справі, дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером Міністерства оборони України та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
14.02.2018 відповідач надав відповідь ОСОБА_1 щодо перевірки особово-пенсійної справи та підстав проведення перерахунків пенсій позивачу (а. с. 10).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наказом Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 року «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.08.2008 року за № 761/15452 (далі по тексту - Наказ № 377) затверджено схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України.
Суд зазначає, що в силу п. 24 Постанови Правління Пенсійного Фонду України №3-1 від 30.01.2007 року "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка погоджена з Міністерством оборони і зареєстрована в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за №135/13402, Сумський обласний військовий комісаріат є уповноваженим структурним підрозділом Міністерства оборони України та відповідає за проведення перерахунку грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія на умовах і розмірах встановлених Законом №2262-XII.
Відповідно до п. 24 Постанови Правління Пенсійного Фонду України №3-1 від 30.01.2007 року про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Міноборони своїм листом №248/6/С/1087-д від 29.08.2008 року повідомило Пенсійний фонд України про необхідність підготовки головними управліннями Пенсійного фонду списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку з набуттям чинності Наказу №377.
Відповідно до п. 24 Постанови Правління Пенсійного Фонду № 3-1 від 30.01.2007 року "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року, військові комісаріати складають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій на підставі списків, наданих відповідними органами Пенсійного фонду.
З аналізу вищенаведених норм вбачається, що ГУ ПФУ в Сумській області повинно було направити до Сумського обласного військкомату список осіб для перерахунку пенсії який містить ім'я позивача, перерахувати розмір пенсії позивачу, обчисливши розмір пенсії з грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу відповідно до Наказу № 377 та виплачувати позивачу пенсію з урахуванням її підвищення.
Відповідно ч. 2 ст. 51 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Таким чином ГУПФУ зобов'язано здійснити перерахунок розміру пенсії позивачу саме з 01.09.2008 року.
Щодо посилань відповідача про те, що Наказ № 377 втратив чинність, у зв'язку з чим позивач втратив право на перерахування пенсії, виходячи із розмірів окладів, передбачених вказаним Наказом, суд зазначає наступне.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належить громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме у Збройних Силах України (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та 20.03.2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
Виходячи із зазначеного у рішеннях Конституційного Суду України соціальні гарантії військовослужбовців та прирівняних до них осіб зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Таким чином, втрата чинності Наказу № 377 з 30.12.2013 року не є підставою для зменшення розміру пенсії позивачу, право на яке набуто ним з 01.09.2008 року.
Суд враховує правову позицію Верховного Суду України яка висловлена у постанові від 06.02.2012 року по справі № 21-322а11.
Отже, виходячи з вищевикладеного, суд приходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області скласти список на ім'я ОСОБА_1 згідно Додатку №1 до Постанови Кабінету Міністрів України №45, направити його до Сумського обласного військового комісаріату для складання довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії станом на 01.09.2008 р. відповідно до Наказу Міністерства оборони України №377 від 28.07.2008 р. підлягають задоволенню.
Суд також вважає, що позивачем не пропущено строку звернення з даним позовом з огляду на наступне.
Частинами 1, 2 ст.122 КАС України передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до Закону України Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення № 614-VIII від 15 липня 2015 року, який набрав законної сили 01 січня 2016 року визначено, що перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки про перерахунок пенсії, проводиться з дати виникнення права на нього без обмеження строку.
Отже, оскільки перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності Наказу № 377, не проведений з 01.09.2008 року, відповідно саме з вини ГУПФУ у Сумської області, право позивача на зазначений перерахунок не обмежено будь яким строком.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01.09.2008 р. відповідно до Наказу Міністерства оборони України №377 від 28.07.2008 р. у відповідності до довідок, складених Сумським обласним військкоматом про розмір грошового забезпечення та виплатити заборгованість з урахуванням раніше проведених виплат і коефіцієнтів інфляції, суд виходить з наступного.
Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
Наведені положення не дозволяють скаржитися щодо законодавства або певних обставин абстрактно, лише тому, що заявник вважає начебто певні положення норм законодавства впливають на його правове становище.
З огляду на фактичні обставини справи, суд виходить з того, що заявлені позивачем вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01.09.2008 р. у відповідності до довідок, складених Сумським обласним військкоматом про розмір грошового забезпечення та виплатити заборгованість з урахуванням раніше проведених виплат і коефіцієнтів інфляції є передчасними, оскільки Сумським обласним військкоматом не складено наведені довідки та відповідачем не їх не отримано, а тому наведені позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області скласти список на ім'я ОСОБА_1 згідно Додатку №1 до Постанови Кабінету Міністрів України №45, направити його до Сумського обласного військового комісаріату для складання довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії станом на 01.09.2008 р. відповідно до Наказу Міністерства оборони України №377 від 28.07.2008 р.
В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 24.05.2018.
Суддя О.А. Прилипчук