21 травня 2018 року м. Рівне №817/545/18
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комшелюк Т.О. за участю секретаря судового засідання Рожко З.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник ОСОБА_1,
відповідача: представник ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Банк "ОСОБА_3 та кредит" до Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень про застосування штрафних санкцій. На обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідач не мав правових підстав застосовувати штрафні санкції оскільки, Постановою Правління Національного банку України від 17 вересня 2015 року №612 відповідно до статті 76 Закону України «Про банки і банківську діяльність», Публічне акціонерне товариство «Банк «ОСОБА_3 та Кредит» визнано неплатоспроможним. На підставі рішення виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 17.09.2015р. №171 «Про запровадження тимчасової адміністрації в АТ «Банк «ОСОБА_3 та Кредит» та делегування повноважень тимчасового адміністратора банку» в АТ «Банк «ОСОБА_3 та Кредит» було запроваджено тимчасову адміністрацію. Постановою Правління Національного банку України від 17 грудня 2015 року №898 відповідно до статті 77 Закону України «Про банки і банківську діяльність», банківську ліцензію Публічного акціонерного товариства «Банк «ОСОБА_3 та Кредит» відкликано та прийнято рішення про ліквідацію банку. Відповідно до Постанови виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб «Про початок процедури ліквідації АТ «Банк «ОСОБА_3 та Кредит» та делегування повноважень ліквідатора банку» від 18.12.2015р. №230 розпочато процедуру ліквідації банку строком з 18.12.2015 по 17.12.2017. Згідно з Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб «Про продовження строків здійснення процедури ліквідації АТ «Банк «ОСОБА_3 та Кредит» та делегування повноважень ліквідатора» від 28.12.2017р. №5175 продовжено строки здійснення процедури ліквідації АТ «Банк «ОСОБА_3 Кредит» на два роки по 17.12.2019 включно. При цьому, чинним законодавством передбачено, що під час здійснення ліквідації у банку не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів)), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури. Просить позовні вимоги задовольнити повністю.
Відповідач подав відзив на позов, в якому зазначає, що Податковий Кодекс не регулює питання погашення податкових зобов'язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», з банків, на які поширюються норми Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», та погашення зобов'язань зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зборів на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій (пункт 1.3 статті 1 Кодексу). Будь-які питання нарахування та сплати податків і зборів, в тому числі банками, що перебувають у стадії ліквідації (крім питань погашення податкових зобов'язань або стягнення податкового боргу з банків, на які поширюються норми Закону України від 23 лютого 2012 року № 4452-VI «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб»), регулюються виключно Кодексом та не можуть здійснюватись у будь-який інший спосіб, ніж визначений Кодексом. Відповідно до податкового законодавства у платника податку виникає обов'язок обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені Кодексом, законами з питань митної справи. Так як позивач невчасно сплатив податкові зобов'язання з податку на нерухоме майно та земельну ділянку, то відповідачем правомірно застосовані штрафні санкції. Просить у задоволенні позовних вимог відмовити.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та надав пояснення, тотожні викладеним у позовній заяві.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав позицію, викладену у відзиві на позов.
Заслухавши в судовому засіданні учасників справи, дослідивши подані суду письмові докази, суд виходить з наступного.
Обставини справи:
17 вересня 2015 року Постановою Правління Національного банку України №612, відповідно до статті 76 Закону України «Про банки і банківську діяльність», Публічне акціонерне товариство «Банк «ОСОБА_3 та Кредит» визнано неплатоспроможним.
На підставі рішення виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 17.09.2015р. №171 «Про запровадження тимчасової адміністрації в АТ «Банк «ОСОБА_3 та Кредит» та делегування повноважень тимчасового адміністратора банку» в АТ «Банк «ОСОБА_3 та Кредит» було запроваджено тимчасову адміністрацію.
Постановою Правління Національного банку України від 17 грудня 2015 року №898 відповідно до статті 77 Закону України «Про банки і банківську діяльність», банківську ліцензію Публічного акціонерного товариства «Банк «ОСОБА_3 та Кредит» відкликано та прийнято рішення про ліквідацію банку.
Відповідно до Постанови виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб «Про початок процедури ліквідації АТ «Банк «ОСОБА_3 та Кредит» та делегування повноважень ліквідатора банку» від 18 грудня 2015 року №230 розпочато процедуру ліквідації банку строком з 18.12.2015 по 17.12.2017.
Згідно з Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб «Про продовження строків здійснення процедури ліквідації АТ «Банк «ОСОБА_3 та Кредит» та делегування повноважень ліквідатора» від 28 грудня 2017 року №5175, продовжено строки здійснення процедури ліквідації АТ «Банк «ОСОБА_3 Кредит» на два роки по 17.12.2019 включно.
11 січня 2018 посадовими особами Головного управління ДФС у Рівненській області проведено камеральну перевірку АТ «Банк «ОСОБА_3 та Кредит» з питання своєчасності сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання по земельному податку (код платежу 18010500) та з питання своєчасності сплати до бюджету узгодженого податкового (грошового) зобов'язання по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості (код платежу 18010400).
За наслідками перевірки контролюючим органом складені 2 акти перевірки: за №21/17-00-50-01/09807856, в якому контролюючий орган дійшов висновку, що АТ «Банк «ОСОБА_3 та Кредит» не дотримано терміни сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання по земельному податку (код платежу 18010500); за №22/17-00-50-01/09807856, в якому контролюючий орган дійшов висновку, що АТ «Банк «ОСОБА_3 та Кредит» не дотримано терміни сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості (код платежу 18010400).
На підставі висновків зазначених актів перевірки, відповідачем прийняті податкові повідомлення-рішення №0012105001 від 29.01.2018р. та №0012115001 від 29.01.2018р. якими зобов'язано позивача сплатити штраф у розмірі 2972,79грн. за платежем земельний податок з юридичних осіб та 625,21грн. за платежем податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які с власниками об'єктів нежитлової нерухомості відповідно.
Вирішуючи даний спір та надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд зазначає наступне.
В судовому засіданні встановлено, та підтверджено карткою особового рахунку платника податків, що позивачем дійсно не дотримані терміни сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання по земельному податку та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості.
Однак, твердження відповідача, що будь-які питання нарахування та сплати податків і зборів, в тому числі банками, що перебувають у стадії ліквідації (крім питань погашення податкових зобов'язань або стягнення податкового боргу з банків, на які поширюються норми Закону України від 23 лютого 2012 року № 4452-VI «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб»), регулюються виключно Податковим Кодексом та не можуть здійснюватись у будь-який інший спосіб, ніж визначений Кодексом є помилковими.
Так, правові засади та порядок ліквідації банку визначені Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб». Зазначений закон є спеціальним відносно даних правовідносин та встановлює окремий порядок задоволення вимог вкладників та кредиторів банку.
За приписами ч.3 ст.46 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», під час здійснення ліквідації у банку не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури.
Вимоги за зобов'язаннями банку із сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), що виникли під час проведення ліквідації, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури та погашаються у сьому чергу відповідно до статті 52 цього Закону.
Аналогічна норма міститься і у п.2.4. глави 5 Положення про виведення неплатоспроможних банків з ринку, затвердженого Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб №2 від 05.07.2012р.
При цьому, пунктом 1.3 статті 1 Податкового кодексу України визначено, що цей Кодекс не регулює питання погашення податкових зобов'язань або стягнення боргу з банків, на які поширюються норми Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».
Таким чином, суд уважає, що нарахування та декларування податків і зборів банками в стані ліквідації повинно проводитись згідно з вимогами Податкового кодексу України, а питання погашення податкових зобов'язань, стягнення податкового боргу або штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) регулюються виключно Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».
Враховуючи вищевикладене, застосування до АТ «Банк «ОСОБА_3 та Кредит» штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у сумі 2972,79 грн. та 625,21 грн. суперечить вимогам статті 46 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» та пункту 2.4. глави 5 Положення про виведення неплатоспроможних банків з ринку, тому податкові повідомлення-рішення є протиправними та належать до скасування, а позовні вимоги позивача до задоволення у повному обсязі.
За змістом статті 139 КАС України, судові витрати відшкодовуються на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Рівненській області від 29 січня 2018 року №0012105001, №0012115001 в повному обсязі.
Стягнути на користь Публічного акціонерного товариства "Банк "ОСОБА_3 та кредит" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Рівненській області судовий збір в розмірі 1762грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасники справи:
1) позивач - Публічне акціонерне товариство "Банк "ОСОБА_3 та кредит" (04050, м. Київ, вул. Січових Стрільців, 60, код ЄДРПОУ 09807856);
2) відповідач - Головне управління ДФС у Рівненській області (33023, м. Рівне, вул. Відінська, 12, код ЄДРПОУ 39394217).
Повний текст рішення складено 23 травня 2018 року.
Суддя Комшелюк Т.О.