Ухвала від 23.05.2018 по справі 331/3018/18

Провадження № 2-а/331/52/2018

Справа № 331/3018/18

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2018 року місто Запоріжжя

Суддя Жовтневого районного суду міста Запоріжжя Скользнєва Н.Г., перевіривши відповідність адміністративного позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Центрального об'єднаного військового комісаріату (адреса місцезнаходження: м. Запоріжжя, вул.. Сталеварів, буд. № 20), тимчасово виконуючого обов'язки військового комісара Центрального військового комісаріату Тюпи Романа Петровича (адреса місцезнаходження: АДРЕСА_2 ), про скасування постанови № 82 від 28 лютого 2018 року по справі про адміністративне правопорушення,

ВСТАНОВИЛА:

19 квітня 2018 року до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного військового комісаріату, тимчасово виконуючого обов'язки військового комісара Центрального військового комісаріату Тюпи Романа Петровича, про скасування постанови № 82 від 28 лютого 2018 року по справі про адміністративне правопорушення.

Ухвалою суду від 20 квітня 2018 року позовна заява залишена без руху, оскільки не відповідала вимогам ст.. 169 КАС України.

Для усунення зазначених в ухвалі недоліків судом позивачу встановлено позивачу десятиденний строк, шляхом надання до суду: - позовної заяви в оновленому вигляді, з обов'язковим зазначенням по її тексту повних даних сторін по справі з врахуванням п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України; - письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав; - клопотання про поновлення процесуального строку звернення до суду, вказавши підстави для поновлення строку. Запропоновано додати до оновленої позовної заяви належним чином завірені копії документів, на які позивач посилається по тексту позовної заяви, зокрема: постанову № 82 від 28 лютого 2018 року про притягнення до адміністративної відповідальності; копію паспорту громадянина України з відміткою про реєстрацію місця проживання чи витягу з Демографічного реєстру з інформацією про місце реєстрації позивача.

Відповідно до наявного в матеріалах справи поштового відправлення № 69063 1476019 1, вбачається, що ОСОБА_1 особисто 10 травня 2018 року отримав копію ухвали судді від 20 квітня 2018 року про залишення позовної заяви без руху.

22 травня 2018 року ОСОБА_1 на виконання ухвали суду від 20 квітня 2018 року подано до суду «доповнення по справі № 331/3018/18 про скасування постанови за справою про адміністративне правопорушення» від 19.05.2018р., відповідно до якого ОСОБА_1 усунуті недоліки позовної заяви щодо зазначення по її тексту повних даних сторін по справі з врахуванням п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України; письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Крім того, ОСОБА_1 надані належним чином завірені копії документів: постанови № 82 від 28 лютого 2018 року про притягнення до адміністративної відповідальності; паспорту громадянина України з відміткою про реєстрацію місця проживання.

В свою чергу, встановлено, що ОСОБА_1 не надано суду клопотання про поновлення процесуального строку звернення до суду, вказавши підстави для поновлення строку.

Із змісту останнього абзацу «доповнення по справі № 331/3018/18 про скасування постанови за справою про адміністративне правопорушення» від 19.05.2018р. вбачається, що позивач ОСОБА_1 вважає, що строк звернення до суду з адміністративним позовом про скасування постанови № 82 від 28 лютого 2018 року по справі про адміністративне правопорушення, ним не пропущено.

Вивчивши матеріали справи, надані стороною позивача документи на виконання ухвали суду від 20 квітня 2018 року про залишення адміністративного позову у відповідності до ст.. 169 КАС України, приходжу до наступного.

Відповідно до частини 1 статті 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. Після закінчення цього часу особа не втрачає права звернутися із адміністративним позовом, але до такого позову застосовуються положення статті 121 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до частини 3 статті 122 КАС України, для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно ст. 289 КпАП України скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови, а щодо постанов по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такої постанови. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.

Частиною 2 статті 286 КАС України визначено, що позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).

Таким чином, враховуючи вищевикладене, строк звернення до суду з вимогою щодо скасування постанови № 82 від 28 лютого 2018 року по справі про адміністративне правопорушення складає 10 днів.

З тексту адміністративного позову вбачається, що позивач отримав копію постанови № 82 від 28 лютого 2018 року по справі про адміністративне правопорушення 14 березня 2018 року.

Таким чином, 10 (десятиденний) строк для звернення до суду з адміністративним позовом щодо скасування постанови № 82 від 28 лютого 2018 року по справі про адміністративне правопорушення, спливає 24 березня 2018 року.

Позов ОСОБА_1 надійшов до суду 19.04.2018 року (відповідно до поставленого вхідного штампу на позові - вх.. № 10050), який було підписано позивачем 19.04.2018 року, отже поза межами встановленого десятиденного строку.

Відповідно до частини 1 статті 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

З метою недопущення порушення прав ОСОБА_1 на доступ до правосуддя та реалізацією останнім свого права на звернення до суду з клопотанням про поновлення процесуального строку звернення до суду, вказавши підстави для поновлення строку, ухвалою судді від 20 квітня 2018 року позовну заяву було залишено без руху та надано ОСОБА_1 можливість звернутися до суду із вказаним клопотанням.

Проте, позивач, вказаної вимоги суду не виконав, клопотання про поновлення процесуального строку звернення до суду не подав, зазначивши по тексту «доповнення по справі № 331/3018/18 про скасування постанови за справою про адміністративне правопорушення» від 19.05.2018р. про те, що строк звернення до суду із позовом ним не пропущено.

Відповідно до частини 2 статті 123 КАС України, Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

За приписами п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.

При цьому, згідно із ч.5 ст.169 КАС України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду не пізніше пяти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків.

Прецедентна практика Європейського суду з прав людини виходить з того, що реалізуючи п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду, кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони чи обмеження, зміст яких є не допустити судовий процес у безладний рух.

З рішення Європейського суду з прав людини у справах «Осман проти Сполученого Королівства» від 28.10.1998р. та «Креуз проти Польщі» від 19.06.2001р. вбачається, що право на суд не є абсолютним та воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за самою своєю природою потребує регулювання з боку держави.

Із зазначеного слідує, що повернення позовної заяви у відповідності до ст. 169 КАС України не є порушенням права на справедливий захист та не може вважатися обмеженням права доступу до суду, оскільки не позбавляє права позивача (заявника) на повторне звернення до суду із позовом.

Керуючись ч. 2 ст. 123, п. 1 ч. 4 ст. 169, ч. 5 ст. 169, 241, 248 ЦПК України,

УХВАЛИЛА:

Позовну заяву ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Центрального об'єднаного військового комісаріату (адреса місцезнаходження: м. Запоріжжя, вул.. Сталеварів, буд. № 20), тимчасово виконуючого обов'язки військового комісара Центрального військового комісаріату Тюпи Романа Петровича (адреса місцезнаходження: АДРЕСА_2 ), про скасування постанови № 82 від 28 лютого 2018 року по справі про адміністративне правопорушення, вважати неподаною та повернути заявникові.

Розяснити позивачеві, що повернення позовної заяви згідно з ч. 8 ст. 169 КАС України не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Повний текст ухвали складено 23 травня 2018 року.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня її проголошення.

У відповідності до п.п. 15.5) п.п.15 п. 1 Розділу VII Перехідних Положень КАС України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.

Суддя: Н.Г.Скользнєва

23.05.2018 .