Ухвала від 22.05.2018 по справі 904/7165/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

УХВАЛА

22.05.2018м. ДніпроСправа № 904/7165/15

За скаргою: Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м. Київ

на дії Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, м. Київ

У справі:

за позовом Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м. Київ

до Комунального підприємства "Теплоенерго" Дніпровської міської ради, м. Дніпро

про стягнення заборгованості за договором № 689/14-БО-4 купівлі-продажу природного газу від 10.12.2013 у загальному розмірі 34 770 165 грн. 97 коп.

Суддя Євстигнеєва Н.М.

Секретар судового засідання Коваленко О.В.

Представники:

Від позивача (скаржника): не з'явився

Від відповідача: ОСОБА_1, довіреність №3 від 02 січня 2018 року, юрисконсульт

Від Відділу примусового виконання рішень: ОСОБА_2, довіреність №234/20.3-03 від 15 березня 2018 року

СУТЬСПОРУ:

07 травня 2018 року Публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" звернулося до господарського суду зі скаргою, якою просить:

- визнати неправомірною постанову про зупинення вчинення виконавчих дій в межах виконавчого провадження ВП № 49447992 винесену 29.03.2018 державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України ОСОБА_3

- зобов'язати начальника відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України ОСОБА_3, скасувати постанову від 29.03.2018 про зупинення вчинення виконавчих дій в межах виконавчого провадження ВП № 49447992.

Розпорядженням керівника апарату Господарського суду Дніпропетровської області від 08 травня 2018 року №254 у зв'язку із закінченням повноважень судді Фещенко Ю.В., відповідно до п.2.3.50 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, проведено повторний автоматичний розподіл матеріалів справи по вх. №19374/18 справи №904/7165/15, за результатами якого, скаргу передано для розгляду судді Євстигнеєвій Н.М.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 14.05.2018 прийнято скаргу до розгляду та призначено її розгляд у засідання на 22.05.2018.

Скарга обґрунтована неправомірним прийняттям державним виконавцем постанови про зупинення вчинення виконавчих дій в межах виконавчого провадження ВП № 49447992. Так, основний борг за договором відповідачем погашено в липні 2017 року, тобто після набрання чинності Законом України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії". При цьому, оскільки договір реструктуризації заборгованості за газ за договором від №2428/14-КП-4 від 28.01.2014 між відповідачем та позивачем не укладався, а заборгованість за газ погашена ним після 30.11.2016, застосування заходів врегулювання заборгованості, визначених Законом №1730, до залишку боргу за рішенням суду у справі №904/7165/15 цим Законом не передбачено. Позивач вважає, що саме по собі включення боржника до відповідного реєстру не є безумовною підставою для зупинення вчинення виконавчих дій відповідно до п. 10 ч.1 ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження".

Відповідач, Комунальне підприємство "Теплоенерго" Дніпровської міської ради, проти задоволення скарги заперечує, вважає її безпідставною та просить в її задоволенні відмовити. Відповідач зазначає, що метою Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання та водовідведення за спожиті енергоносії" є поліпшення фінансового становища теплопостачальних підприємств життєзабезпечення, запобігання їхнього банкрутства, забезпечення фінансової стабільності та уникнення кризових ситуацій, а відтак включення боржника до реєстру теплопостачальних підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості є достатньою підставою для зупинення вчинення виконавчих дій відповідно до п.10 ч.1 ст.34 Закону України "Про виконавче провадження". Закон України "Про виконавче провадження" не містить положень стосовно обставин та строків оплати заборгованості, необхідною умовою для зупинення виконавчих дій є включення боржника до реєстру теплопостачальних підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості. Таким чином, відповідач вважає правомірною постанову державного виконавця про зупинення виконавчих дій. Також відповідач зазначає, що платіжним дорученням №1601 від 16.05.2018 Комунальним підприємством "Теплоенерго" Дніпровської міської ради сплачено судовий збір у розмірі 73 080,00 грн.

Представник Департаменту ДВС МУЮ у судове засідання з'явився, проти задоволення скарги заперечував, однак письмового відзиву не подав.

Скаржник у судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду скарги повідомлявся належним чином, причини неявки суду не повідомив.

Заслухавши пояснення представників відповідача та Департаменту ДВС МУЮ, дослідивши матеріали справи, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2015 року Публічне акціонерне товариство Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області із позовом, в якому просило суд стягнути з Комунального підприємства "Теплоенерго" Дніпропетровської міської ради заборгованість за договором № 689/14-БО-4 купівлі-продажу природного газу від 10.12.2013 у загальному розмірі 34 770 165 грн. 97 коп.

Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 17.09.2015 позовні вимоги задоволено частково та стягнуто з Комунального підприємства "Теплоенерго" Дніпропетровської міської ради на користь Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" 19 558 127 грн. 71 коп. - основного боргу, 11 179 125 грн. 14 коп. - інфляційних втрат, 537 570 грн. 89 коп. - 3% річних, 1 747 671 грн. 12 коп. - пені, 73 080 грн. 00 коп. - витрат по сплаті судового збору.

На примусове виконання рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 17.09.2015 судом виданий наказ від 29.09.2015.

За даним наказом, 23.11.2015 державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України ОСОБА_4 відкрито виконавче провадження ВП№49447992.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 27.12.2017 визнано наказ Господарського суду Дніпропетровської області від 29.09.2015 у справі № 904/7165/15 таким, що не підлягає виконанню в частині стягнення з відповідача основного боргу в розмірі 19 558 127,71 грн.

28.12.2017 між Публічним акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (кредитор) та Комунальним підприємством "Теплоенерго" Дніпровської міської ради (боржник) укладені договори №157/2/1730-РЗ, №№157/1/1730-РЗ, №157/3/1730-РЗ, №157/4/1730-РЗ, №157/5/1730-РЗ, №157/6/1730-РЗ про реструктуризацію заборгованості за спожитий газ, відповідно до п.1.1 яких у порядку та на умовах, визначених договором, кредитор та боржник домовилися про реструктуризацію кредиторської заборгованості за спожитий природний газ, використаний боржником для виробництва теплової та електричної енергії, надання послуг з опалення та постачання гарячої води, що виникла у боржника перед кредитором станом на1 липня 2016 року та не погашена до 31 грудня 2016 року згідно з договорами про переведення боргу від 24.10.2016 №14/9116/16, №14/9121/16, №14/9119/16, №14/9117/16, №14/9120/16, №14/9118/16, за якими боржник прийняв на себе борг Комунального підприємства "Дніпровські міські теплові мережі" Дніпровської міської ради за договорами купівлі-продажу природного газу від 28.01.2014 №2416/14-КП-4, від 24.12.2014 №1290/15-БО-4, від 06.12.2013 №662/14-ТЕ-4, від 06.12.2013 №663/14-БО-4, від 21.12.2015 №4421/16-ТЕ-4, від 24.12.2014 №1289/15-ТЕ-4 шляхом розстрочення на 60 календарних місяців без відстрочення її погашення.

Згідно з п. 2 договорів до складу заборгованості, реструктуризація якої здійснюється згідно з договором, не включаються суми неустойки (штрафів, пені), процентів річних, інфляційних нарахувань, нараховані на заборгованість, в тому числі підтверджені судовими рішеннями.

29.03.2018 державним виконавцем прийнято постанову про зупинення вчинення виконавчих дій ВП №49447992 з виконання наказу №904/7165/15 від 29.09.2015 на підставі п.10 ч.1 ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження". Держаним виконавцем встановлено, що наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 08.09.2017 №237 КП "Теплоенерго" Дніпровської міської ради включено до реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого теплопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії. Відповідно до п.10 ч.1 ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження", виконавець зупиняє виконання дій у разі включення підприємств, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої юди, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання голодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішнобудинкових систем) до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до кону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання та водовідведення за спожиті енергоносії" , з виконавчих проваджень, стягувачами за якими є Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", її дочірня компанія "Газ України", Публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз", постачальники електричної енергії, а боржниками - підприємства, що виробляють теплову енергію, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, та підприємства централізованого водопостачання та водовідведения, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем).

07 травня 2018 року Публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" звернулося до господарського суду зі скаргою, якою просить:

- визнати неправомірною постанову про зупинення вчинення виконавчих дій в межах виконавчого провадження ВП № 49447992 винесену 29.03.2018 державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України ОСОБА_3

- зобов'язати начальника відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України ОСОБА_3, скасувати постанову від 29.03.2018 про зупинення вчинення виконавчих дій в межах виконавчого провадження ВП № 49447992.

Скарга обґрунтована неправомірним прийняттям державним виконавцем постанови про зупинення вчинення виконавчих дій в межах виконавчого провадження ВП № 49447992, оскільки основний борг відповідачем погашено після набрання чинності Законом України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії". Позивач вважає, що саме по собі включення боржника до відповідного реєстру не є безумовною підставою для зупинення вчинення виконавчих дій відповідно до п. 10 ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження".

Вказане і стало причиною звернення до суду зі скаргою на дії ДВС.

Статтею 1291 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

За положеннями частини другої ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.

Статтею 326 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.

За приписами ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно з п.10 ч.1 ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі включення підприємств, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії", з виконавчих проваджень, стягувачами за якими є Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", її дочірня компанія "Газ України", Публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз", постачальники електричної енергії, а боржниками - підприємства, що виробляють теплову енергію, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, та підприємства централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем).

Частиною 4 ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що виконавче провадження з підстави, передбаченої пунктом 10 частини першої цієї статті, зупиняється у частині стягнення заборгованості за спожитий природний газ, використаний станом на 1 липня 2016 року для виробництва теплової та електричної енергії, послуг з опалення та постачання гарячої води (з урахуванням суми неустойки (штрафу, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за спожитий природний газ), крім заборгованості, раніше реструктуризованої (розстроченої та/або відстроченої), у тому числі згідно з рішенням суду.

Тобто, п. 10 ч. 1 ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження" врегульовано питання зупинення виконавчого провадження в залежності від того хто є стягувачем (Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", її дочірня компанія "Газ України", Публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз", і постачальники електричної енергії) та боржниками підприємства, що виробляють теплову енергію, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, та підприємства централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), а частина 4. ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження" визначає, в якій частині може бути зупинено виконавче провадження за спожитий природний газ використаний станом на 1 липня 2016 року), а саме, крім заборгованості, раніше реструктуризованої (розстроченої та/або відстроченої), у тому числі згідно з рішенням суду.

Судом встановлено, що відповідно до наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 08.09.2017 №237 КП "Теплоенерго" Дніпровської міської ради включено до реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого теплопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії.

Враховуючи наведене, оскільки Публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" є постачальником природного газу, то заборгованість, яка стягується як 3% річних, інфляційні втрати та пеня нарахована на основну заборгованість за спожитий газ підпадає під дію п. 10 ч. 1 ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження". У такому випадку, дії державного виконавця щодо зупинення вчинення виконавчих дій в межах виконавчого провадження № 49447992 є такими, що відповідають вимогам чинного законодавства.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 17.04.2018 у справі №912/1177/14, від 10.04.2018 у справі №922/1556/14.

Як вказувалось вище, державним виконавцем було в цілому зупинено вчинення виконавчих дій з примусового виконання наказу Господарського суду Дніпропетровської області № 904/7165/15 від 29.09.2015, за яким предметом стягнення є не тільки пеня, інфляційні нарахування та 3% річних, а й 73 080,00 грн. судового збору.

Однак за вимогами ч. 4 ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження" вчинення виконавчих дій з примусового виконання наказу зупиняється лише в частині стягнення заборгованості за спожитий природний газ, використаний станом на 1 липня 2016 року для виробництва теплової та електричної енергії, послуг з опалення та постачання гарячої води (з урахуванням суми неустойки (штрафу, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за спожитий природний газ).

Тобто, зупинення виконавчого провадження в частині стягнення судового збору не відповідає положенням ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження". Однак, відповідно до платіжного доручення №1601 від 16.05.2018 відповідачем оплачено судовий збір у розмірі 73 080,00 грн., а тому суд не вбачає підстав для визнання неправомірною постанови про зупинення вчинення виконавчих дій.

Статтею 339 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права.

Відповідно до ст. 343 Господарського процесуального кодексу України за результатами розгляду скарги суд постановляє ухвалу. У разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов'язує державного виконавця або іншу посадову особу органу державної виконавчої служби, приватного виконавця усунути порушення (поновити порушене право заявника). Якщо оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність були прийняті або вчинені відповідно до закону, в межах повноважень державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця і право заявника не було порушено, суд постановляє ухвалу про відмову в задоволенні скарги.

Щодо другого пункту прохальної частини скарги, відповідно до якого скаржник просить зобов'язати начальника відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України ОСОБА_3, скасувати постанову від 29.03.2018 про зупинення вчинення виконавчих дій в межах виконавчого провадження ВП № 49447992, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 3 ст. 342 Господарського процесуального кодексу України якщо суд встановить, що особа, рішення, дія чи бездіяльність якої оскаржується, звільнена з посади (не здійснює відповідну діяльність), він залучає до участі у справі посадову особу, до компетенції якої належить вирішення питання про усунення порушення права заявника.

Оскільки державний виконавець Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області ОСОБА_3 не звільнена із займаної посади (доказів зворотного до матеріалів справи не надано), то вказаний пункт прохальної частини скарги визнається судом необґрунтованим.

Керуючись статтями 1, 34 Закону України "Про виконавче провадження", статтями 234, 339-345 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,

УХВАЛИВ:

В задоволенні скарги Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" на дії Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України відмовити повністю.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя ОСОБА_5