Постанова від 10.05.2018 по справі 825/1433/17

ПОСТАНОВА

Іменем України

10 травня 2018 року

м. Київ

справа № 825/1433/17

провадження № К/9901/2269/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Анцупової Т. О.,

суддів: Кравчука В. М., Стародуба О. П.,

розглянувши у порядку письмового провадження в касаційній інстанції адміністративну справу № 825/1433/17

за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії;

за касаційною скаргою управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2017 року (у складі судді Житняк Л. О.) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 11 грудня 2017 року (у складі колегії суддів Бєлової Л. В., Безименної Н. В., Кучми А. Ю.) встановив:

I. ПРОЦЕДУРА

1. У вересні 2017 року ОСОБА_2, звернувся до суду першої інстанції з адміністративним позовом у якому просив:

- визнати протиправними дії Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області щодо направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, у якій не вказані надбавки, доплати, підвищення, які отримує позивач, та замість вказаної у листі Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області премії - 14%, вказана премія у розмірі 2,73%;

- зобов'язати Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області виготовити та направити позивачу, а також Головному управлінню Пенсійного фонду України в Чернігівській області згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закону України від 23 грудня 2015 року № 900, Закону України від 15 липня 2015 року № 614 «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців», Закону України від 04 квітня 2006 року № 3591 «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців», постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355, довідку про розмір грошового забезпечення позивача з повною реальною інформацією із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, в тому числі вказаних у листі Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області: - посадовий оклад - 2 500 грн; оклад за спеціальним званням - 2 000 грн; надбавка за стаж роботи - 50% - 2 250 грн; надбавка за виконання особливо важливих завдань 42% (згідно п.1 ч.5 постанови Кабінету Міністрів України № 1294 - відсотки від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) - 2 835 грн; премія 14% (згідно п.1 ч.5 постанови Кабінету Міністрів України № 1294 не менш як 10% посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення) - 250 грн; Всього - 9935 грн. Основний розмір пенсії 80% грошового забезпечення (вислуга років 30) у розмірі - 7 948 грн. До цього основного розміру пенсії додати усі види підвищення, надбавки, доплати до пенсії, які зараз отримує позивач, та які вказані у листі Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 07 серпня 2017 року: підвищення за постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355; додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю особі, яка віднесена до 4 категорії громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; підвищення пенсії як дитині війни; доплату до розміру пенсії зафіксованої індексації, врахувати цей підсумок з 01 січня 2016 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок пенсії позивачу з 01 січня 2016 року на підставі довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області у новому збільшеному розмірі грошового забезпечення та відповідно до змін у законодавстві України із урахуванням вислуги років - 30 років і основного розміру пенсії - 80% грошового забезпечення.

2. В обґрунтування вказаних вимог позивач зазначив, що він, як пенсіонер Міністерства внутрішніх справ України, має право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розмірів грошового забезпечення поліцейських, пов'язаних з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України № 988, якою затверджені розміри грошового забезпечення поліцейських Національної поліції України.

3. Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 11 грудня 2017 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області щодо направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2, у якій не вказані всі надбавки, доплати, підвищення, які отримує ОСОБА_2 Зобов'язано Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області виготовити та направити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 з повною реальною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2 500,00 грн; оклад за спеціальним званням - 2 000,00 грн; надбавка за стаж роботи 50% - 2 250,00 грн; надбавка за виконання особливо важливих завдань 42% - 2 835,00 грн; премія 14% - 350 грн, з 01 січня 2016 року, тобто з дати виникнення права на перерахунок; у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області звернулося до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення та неправильне застосування норм матеріального права, просить скасувати постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2017 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 11 грудня 2017 року, і ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог повністю.

5. Ухвалою Верховного Суду від 10 січня 2018 року у зазначеній справі було відкрито провадження та установлено десятиденний строк з моменту отримання вказаної ухвали для подачі відзиву на касаційну скаргу.

6. 19 січня 2018 року до Верховного Суду надійшов відзив ОСОБА_2 на касаційну скаргу, в якому він просив залишити касаційну скаргу без задоволення, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій без змін.

7. У касаційній скарзі не було заявлено жодних клопотань.

8. Ухвалою Верховного суду від 07 травня 2018 року справу призначено до касаційного розгляду в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

9. Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Чернігівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 80% грошового забезпечення.

10. 03 серпня 2017 року позивач звернувся до голови Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області із запитом, в якому, зокрема, просив виготовити та направити на його адресу та на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідку для перерахунку його пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988.

11. Також 03 серпня 2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області із запитом, в якому просив виготовити довідку про грошове забезпечення, з якого складається його пенсія, по всіх її видах та перерахувати його пенсію на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988, після чого виготовити нову довідку про грошове забезпечення, з якого буде складатися його пенсія та направити вказані документи на його адресу.

12. Листом від 07 серпня 2017 року Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, повідомило позивачу про складові грошового забезпечення з якого на даний час обраховується його пенсія.

13. Листом від 19 серпня 2017 року Ліквідаційна комісія управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області надала дублікат довідки про грошове забезпечення станом на 01 січня 2016 року для перерахунку пенсії позивача та повідомила, що її оригінал направлено до Головному управлінню Пенсійного фонду України в Чернігівській області.

14. Із наданої Ліквідаційною комісією Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області довідки встановлено, що для перерахунку пенсії не враховано посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, надбавка за стаж служби, надбавка за особливо важливі завдання, надбавка за особливості проходження служби, премія. які вказані у пенсійній справі та перераховані у листі Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 07 серпня 2017 року.

15. Вважаючи протиправними дії Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області щодо невключення до довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії всіх надбавок, доплат, підвищень та премії, які отримував позивач, останній звернувся до суду з адміністративним позовом.

ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

16. Оцінюючи доводи сторін, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, в частині позовних вимог заявлених до Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області, виходили з того наступного.

17. Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII ст. 63 Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

18. Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

19. За правилами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

20. Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

21. У 2015 році прийнято Закон України від 02 липня 2015 року № 580 «Про Національну поліцію», у п. 15 Прикінцевих та перехідних положень якого вказано, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

22. Виходячи зі змісту наведених правових норм суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988. Водночас незважаючи на введення в дію нового Закону «Про національну поліцію» за колишніми працівниками міліції та пенсіонерами зберігаються встановлені раніше пільги та гарантії, у тому числі що стосується пенсій.

23. Однак підготовлена Ліквідаційною комісією управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області та направлена до Головного управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 за посадою прирівняною до посади поліцейських для перерахунку розміру його пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 у порушення вимог чинного законодавства України, не містить додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, які отримував позивач.

24. Так, складовими частинами грошового забезпечення на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 Ліквідаційною комісією Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області у довідці про його грошове забезпечення зазначено посадовий оклад (2500 грн.), оклад за спеціальне звання (2000 грн.), надбавка за стаж служби в поліції (2250 грн.) та премія (2,73 % - 184,27 грн.).

25. Проте, у вказаній довідці відсутній такий показник, як надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував раніше позивач. Поряд з цим розмір премії, яку отримував позивач становить 14 %.

26. Відтак, суди дійшли висновку, що до довідки про складові грошового забезпечення позивача мають бути включені: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, надбавка за стаж служби, надбавка за особливо важливі завдання надбавка за особливості проходження служби, премія (14 %).

IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ

27. Скаржник у своїй касаційній скарзі не погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, вважає їх необґрунтованими та такими, що підлягають скасуванню, оскільки судами першої та апеляційної інстанцій у зазначених судових рішеннях неправильно застосовані норми матеріального права, що призвело до ухвалення незаконних судових рішень у справі.

28. Скаржник вважає, що Ліквідаційна комісія управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області діяла виключно на підставі, в межах та у спосіб, передбачений Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та постановою Кабінету Міністрів від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно дo Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Законних підстав для визнання довідки, a також протиправними дій чи бездіяльності Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області немає.

V. ОЦІНКА ВЕХОВНОГО СУДУ

29. Верховний Суд, перевіривши доводи касаційної скарги, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених ст. 341 Кодексу адміністративного судочинства України, а також надаючи оцінку правильності застосування судами норм матеріального права у спірних правовідносинах виходить з наступного.

30. Відповідно до ст. 24 КАС України Верховний Суд переглядає судові рішення місцевих та апеляційних адміністративних судів у касаційному порядку як суд касаційної інстанції.

31. Як зазначено у ч. 4 ст. 328 КАС України, підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального чи порушення норм процесуального права.

32. Оцінюючи доводи скаржника, Суд виходить з того, що всі його доводи, викладені в касаційній скарзі, збігаються з доводами, викладеними у запереченні на позов та апеляційній скарзі, досліджувалися судами з наданням їм належної правової оцінки. Жодних нових доводів, які б доводили порушення норм матеріального або процесуального права, у касаційній скарзі не зазначено.

33. Як свідчить зміст п. 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

34. Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсія особам, які мають право на пенсію за цим законом, та членам їх сімей обчислюється з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

35. Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, рядового і начальницького складу» встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

36. Зі змісту листа Головного управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 07 серпня 2017 року № 1335/03/п-12 встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань та премія ( 14 %) входили до складу грошового забезпечення позивача. Спірні надбавки на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії не скасовані.

37. Висновки судів першої та апеляційної інстанцій в частині задоволених позовних вимог узгоджуються з вимогами законодавства, якими врегульовано спірні правовідносини, відповідають дійсним обставинам справи та нормам матеріального і процесуального права, доводи касаційної скарги не спростовують їх висновків та ґрунтуються на помилковому трактуванні правових норм.

38. Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

39. Згідно ч. 1 ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

40. З огляду на викладене, висновки суду апеляційної інстанцій є правильними, обґрунтованими, відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстави для скасування чи зміни оскаржуваного судового рішення відсутні.

На підставі викладеного, керуючись ст. 242, 341, 345, 350, 355, 356, 359 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області залишити без задоволення.

Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2017 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 11 грудня 2017 року у цій справі залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач Т. О. Анцупова

Судді В. М. Кравчук

О. П. Стародуб