Справа № 822/95/18
Головуючий у 1-й інстанції: Блонський В.К.
Суддя-доповідач: ОСОБА_1
15 травня 2018 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Ватаманюка Р.В.
суддів: Мельник-Томенко Ж. М. Сторчака В. Ю. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 06 березня 2018 року (повний текст рішення складено 12 березня 2018 року у м. Хмельницький) у справі за адміністративним позовом Державної служби геології та надр України (далі - позивач) до Державного підприємства "Нігинський кар'єр" (далі - відповідач) про анулювання спеціального дозволу,
Позивач 10.01.2018 звернувся із адміністративним позовом до Хмельницького окружного адміністративного суду в якому просив припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 1130 від 05.11.1997 року, виданого державному підприємству "Нігинський кар'єр".
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 06.03.2018 в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким позов задовольнити повністю.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт вказав, що судом першої інстанції безпідставно не враховано, те що у ДП "Нігинський кар'єр" наявний податковий борг, вказаний борг не був погашений у строки, які надавалися Держгеонадрами України.
Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу вказавши, що апелянтом не було надано суду актуальних доказів існування податкового боргу станом на дату звернення до суду.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Судом першої інстанції встановлені та неоспорені сторонами такі обставини.
Державному підприємству "Нігинський кар'єр" надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 1130 від 05.11.1997 з метою видобування вапняків, придатних в якості сировини для виробництва цукру, вапна будівельного, вапнякового борошна та щебеню будівельного Нігинсько-Вербовецького родовища ділянки "Сахкамень".
На адресу Державної служби геології та надр України надійшов лист Державної фіскальної служби України № 22818/5/99-99-15-04-01-16 від 29.09.2015 про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами, в якому зазначено, що ДФС України проведено аналіз повноти та своєчасності внесення надрокористувачами плати до зведеного бюджету України, за результатами якого сформовано перелік надрокористувачів, які не вносили, несвоєчасно вносили суми податкових зобов'язань або не виконували податкових зобов'язань протягом шести місяців.
Даним листом пропонується розглянути питання про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами, виданих вказаним надрокористувачам і про результати повідомити ДФС України.
07.03.2017 наказом Державної служби геології та надр України № 111 відповідачу надано 15 календарних днів для усунення вказаних порушень, про що державне підприємство "Нігинський кар'єр" повідомлено листом від 22.03.2017 № 6403/13/14-17. Вказаний лист отриманий відповідачем 29.03.2017.
26.09.2017 Державна служба геології та надр України листом запропонувала державному підприємству "Нігинський кар'єр" надати у 15 денний строк власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами згідно спеціального дозволу № 1130 від 05.11.1997.
Відповідач листом, наданим до Державної служби геології та надр України повідомив про не згоду на припинення права користування надрами згідно спеціального дозволу.
У зв'язку з наявністю заборгованості у ДП "Нігинський кар'єр" перед бюджетом з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, Державна служба геології та надр України звернулась до суду з даним позовом щодо анулювання спеціального дозволу на користування надрами.
Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції дійшов висновку, що у відповідача станом на дату розгляду справи відсутній прострочений податковий борг з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, тобто усунуто єдине зафіксоване позивачем порушення особливих умов спеціального дозволу на користування надрами №1130 від 05.11.1997.
Апеляційний суд погоджується з висновками суду першої інстанції за такими доводами.
Статтею 26 Кодексу України про надра вказано, що право користування надрами припиняється у разі:
1) якщо відпала потреба у користуванні надрами;
2) закінчення встановленого строку користування надрами;
3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування;
4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;
5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;
6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;
7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку.
Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.
Згідно ст. 28 Кодексом України про надра, користування надрами є платним, крім випадків, передбачених статтею 29 цього Кодексу. Плата справляється за користування надрами в межах території України, її континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони.
Плата за користування надрами справляється у вигляді:
1) рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин;
2) рентної плати за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин.
За видачу спеціальних дозволів на користування надрами справляється відповідний збір.
Рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин та обов'язок її сплати встановлюються також розділом ІХ Податкового кодексу України.
При цьому, з матеріалів справи вбачається, що, єдиною підставою для звернення до суду з позовом про припинення права державного підприємства "Нігинський кар'єр" на користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу, на яку посилається позивач при обґрунтуванні позовних вимог, є наявність у відповідача станом на 01.08.2015 податкового боргу з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин.
Жодних інших підстав, які визначені вищенаведеними статтями Кодексу України про надра, позивачем наведено не було.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що у законодавстві, що регулює питання використання надр, немає прямої вказівки на анулювання спеціального дозволу на користування надрами на підставі факту існування заборгованості по сплаті податків та зборів.
Крім того, 24.07.2014 набрала законної сили постанова Київського апеляційного адміністративного суду по справі 826/4206/14 (залишена без змін постановою Верховного суду України від 09.06.2015) за позовом Кам'янець-Подільської ОДПІ ГУ Міндоходів у Хмельницькій області до Міністерства аграрної політики та продовольства України про стягнення в порядку статті 93 Податкового кодексу України податкового боргу, що виник внаслідок господарської діяльності державного підприємства "Нігинський кар'єр" в загальній сумі 12495504,33 грн., в т.ч. 4409781,47 грн. плати за користування надрами.
Постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 24.07.2014 по справі 826/4206/14 виконана державним підприємством "Нігинський кар'єр" 27.12.2016.
Відносно залишку суми податкового боргу по справах № 822/4919/15, № 822/2765/16, № 822/1913/16, то згідно із ухвалами Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.08.2016, від 05.07.2017 та від 05.09.2017 суми податкового боргу в розмірі 6185591,20 грн., 1483349,53 грн. та 6966709,21 грн. розстрочено з наданням державному підприємству "Нігинський кар'єр" відповідного строку для погашення заборгованості, який станом на цей час не закінчився.
Таким чином, вказаними судовим рішеннями перенесено строки сплати наявного у відповідача податкового боргу, а як наслідок, на момент розгляду справи у відповідача відсутня прострочена заборгованість перед бюджетом.
Отже, з наведеного вбачається, що позивачем не було надано ні в суді І інстанції ні до апеляційного суду доказів існування боргу станом на дату звернення до суду. За таких обставин, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Згідно ч. 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України вказано, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, апеляційний суд дійшов висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим, відповідно до ст. 316 КАС України, апеляційна скарга має бути залишена без задоволення, а рішення або ухвала суду - без змін.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 06 березня 2018 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. 325 КАС України та оскарженню не підлягає крім випадків передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий ОСОБА_1
Судді ОСОБА_2 ОСОБА_3