17 травня 2018 р. Справа № 554/9329/17
Харківський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Чалого І.С.
суддів: Калиновського В.А. , П'янової Я.В.
за участю секретаря судового засідання Струкової Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Октябрського районного суду м. Полтава від 31.01.2018, ухваленого суддею Микитенко В.М. в м. Полтава, по справі № 554/9329/17
за позовом ОСОБА_1
до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області
про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (надалі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до Октябрського районного суду м. Полтава із адміністративним позовом до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області, в якому просив суд визнати протиправними рішення Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області № 52 від 30.06.2017 про відмову в призначенні йому дострокової пенсії за віком, відповідно до абз. 6 п. 3 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; зобов'язати Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області відновити нарахування та виплату йому дострокової пенсії за віком, на підставі абз. 6 п.3 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01.07.2017 року.
Рішенням Октябрського районного суду м. Полтава від 31.01.2018 у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказав, що посилання суду першої інстанції на те, що статус учасника бойових дій йому надано як працівнику ДСНС, а не як військовослужбовцю чи резервісту, є необґрунтованим, оскільки жодною нормою не передбачено, що для призначення дострокової пенсії за віком статус учасника бойових дій мав бути наданий особі як військовозобов'язаному чи резервісту, а лише визначено, що особа має відповідати зазначеним вище критеріям, яким він відповідає. Також вказав, що на час подання заяви про призначення йому пенсії за віком достроково, він був військовозобов'язаним оскільки знову поставлений на військовий облік 11.11.2016.
Скориставшись правом відзиву на апеляційну скаргу, відповідач просив відмовити у задоволенні апеляційної скарги, посилаючись на відсутність підстав для призначення пенсії за віком достроково.
У судове засідання суду апеляційної інстанції учасники справи не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, відповідно до ст. 313 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) , не перешкоджає розгляду справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними у ній доказами та перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 має статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням учасника бойових дій серія НОМЕР_1, виданого 17 червня 2016 року (а. с. 13).
Відповідно до довідки від 12.05.2016 № 01-4122/11 позивач в період з 15.03.2016 по 28.04.2016 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції в м. Краматорськ Донецької області (а.с. 16).
Згідно з витягу протоколу № 21 засідання комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасників бойових дій у Державній службі України з надзвичайних ситуацій від 17 червня 2016 року ОСОБА_1 визнано учасником бойових дій як працівника ДСНС відповідно до п. 19 ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (а.с. 16, зворотній бік).
14 лютого 2017 року звернувся до відповідача з заявою про призначення йому дострокової пенсії за віком на підставі абз.6 п.3 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
23 лютого 2017 року відповідачем було прийнято рішення призначити позивачу дострокову пенсію, однак рішенням № 52 від 23.02.2017 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку з недотриманням умов щодо належності до кола осіб, визначених п.3 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с. 14).
Вважаючи таке рішення відповідача протиправним, позивач звернувся до суду.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку, що на момент звернення позивача за призначенням пенсії відсутні ознаки протиправності оскаржуваного рішення.
Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції з огляду на таке.
Так, у відповідності до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до абзацу 6 пункту 3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції № 1683-VIII від 18.10.2016), військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 20 статті 6, інваліда війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до абзаців шостого та сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.
Таким чином, Прикінцевими положеннями Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" чітко визначено, що правом на дострокове призначення пенсії за визначених умов, наділені не всі особи зі статусом бойових дій, а тільки ті особи, які відносяться до числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Пунктом 19 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено, що учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Виходячи з системного аналізу цієї норми права можна зробити висновок, що існують дві категорії осіб, яким може бути наданий статус учасника бойових дій на підставі п. 19 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а саме військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані), та працівники військових формувань (силових структур), які брали безпосередню участь в антитерористичній операції.
При цьому законодавцем надано право дострокового виходу на пенсії тільки для осіб, які станом на день надання статусу учасника бойових дій, мали пряме відношення до військової служби - були або резервістами, або військовозобов'язаними.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме з трудової книжки серії НОМЕР_2 позивач з 06.08.2014 переведений на посаду водія автотранспортних засобів краново-підйомного відділення групи ліквідації наслідків аварії АРЗ спеціального призначення Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Полтавській області (а.с. 12).
Відповідно до витягу з протоколу № 21 від 17.06.2016 засідання комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у ДСНС ОСОБА_1 визнано учасником бойових дій відповідно до п.19 ст.6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" як працівника ДСНС України, який з 15 березня по 28 квітня 2016 року захищав незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брав безпосередню участь в АТО, забезпечення її проведення ( а.с. 15-17).
За наявною у військовому квитку серії НОМЕР_3 від 02.12.1987 інформацією, позивач 07.10.1999 був знятий з військового обліку за віком та знову поставлений на облік лише 11.11.2016 (а.с. 24-28).
Таким чином, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції, що позивач брав участь в АТО та отримав статус учасника бойових дій, як працівник ДСНС, але не як особа з числа військовозобов'язаних чи резервістів, а тому не належить до кола осіб, які, відповідно до абзацу 6 пункту 3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції №1683-VIII від 18.10.2016), мають право на дострокове призначенні пенсії.
Посилання заявника апеляційної скарги на те, що станом на день подання заяви про призначення пенсії, він знову постановлений на військовий облік та є військовозобов'язаним, відхиляються судом апеляційної інстанції, оскільки вирішальним в даному випадку є відношення особи до військової служби в період безпосередньої участі в антитерористичної операції та на день визнання такої особи учасником бойових дій.
Наведені в апеляційній скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.
Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Статтею 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, колегія суддів, переглянувши справу, дійшла висновку, що суд першої інстанції ухвалив рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Керуючись ст. 245, 246, 250, 315, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Октябрського районного суду м. Полтава від 31.01.2018 по справі № 554/9329/17 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І.С. Чалий
Судді В.А. Калиновський Я.В. П'янова
Постанова складена в повному обсязі 22.05.18.