16 травня 2018 р.м.ОдесаСправа № 504/4285/16-а
Категорія: 10.3.4 Головуючий в 1 інстанції: Добров П.В.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі: головуючої судді -Шевчук О.А.,
суддів: Зуєвої Л.Є., Федусика А.Г.,
при секретарі Жигайлової О.Е.,
за участю представника апелянта - Кур'ян Н.М.,
позивача - ОСОБА_2,
представника позивача - ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі на постанову Комінтернівського районного суду Одеської області від 26 січня 2017 року, ухвалену в порядку скороченого провадження в смт. Комінтернівське Одеської області, по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В грудні 2016 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, в якому просив визнати протиправними дії відповідача та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області від 02.12.2016 №53-Б-11 щодо відмови позивачу у призначенні пенсії по інвалідності відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. № 1697-VII в діючій редакції Закону; зобов'язати відповідача визнати достатніми та врахувати підстави для призначення та перерахунку пенсії по Інвалідності з розмірі, обчисленому відповідно до вимог ч.2 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. №1697-VII вислугу років та спеціальний стаж роботи в органах прокуратури ОСОБА_2, вислугу років - 18 років 4 місяці та 3 дні у т.ч. зі стажем роботи на посадах прокурорів - 16 років 4 місяці та 3 дні; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області призначити, нарахувати, провести перерахунок та щомісячно виплачувати ОСОБА_2, ідентифікаційний номер платника податків НОМЕР_1 пенсію по інвалідності 2 групи в розмірі, обчислену відповідно до вимог п.2. ст.86 Закону «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. №1697-VII, починаючи з 23 листопада 2016 року (з дня звернення за пенсією), в розмірі 60 відсотків від суми його місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на підставі наданих документів та відповідно довідки, виданої прокуратурою Одеської області № 554 від 23.11.2016 року, про розмір його місячного заробітку, який становить 10904,24 грн.; стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області на користь позивача витрати на оплату судового збору.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що листом управлінням Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеській області від 02.12.2016 №53-Б-11 йому відмовлено у призначені пенсії, перерахунку пенсії та проведені виплат, пенсії в розмірі, обчисленому відповідно вимог діючого на момент його звернення Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. №1697-VIІ. Відмовляючи у призначені йому пенсії, здійснені та проведенні згідно Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. №1697-VII відповідач вказав, що згідно Закону України від 02.03.2015 №213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» виплата пенсій пенсіонерам, які працюють на «спеціальних» посадах призначені пенсії не виплачуються, крім осіб які визнані інвалідами І або II групи, інвалідам війни III групи інвалідності. Також, згідно з цим рішенням відповідач відмовив йому у переведенні на пенсію за Законом України «Про прокуратуру» та перерахунку за вказаним законом з тих підстав, що пунктом 5 розділу III «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 02.03.2015 р. № 213-VIII у разі неприйняття до 01.06.2015 закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу» та іншим. Позивач вважає, що прийняте відповідачем рішення є протиправним та вимушений звернутись до суду за захистом своїх прав.
Постановою Комінтернівського районного суду Одеської області від 26 січня 2017 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області від 02.12.2016 №53-Б-11 щодо відмови ОСОБА_2 у призначенні пенсії по інвалідності відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. № 1697-VII в діючій редакції Закону; зобов'язано відповідача визнати достатніми та врахувати підстави для призначення та перерахунку пенсії по інвалідності з розмірі, обчисленому відповідно до вимог ч.2 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. №1697-VII вислугу років та спеціальний стаж роботи в органах прокуратури ОСОБА_2, вислугу років - 18 років 4 місяці та 3 дні у т.ч. зі стажем роботи на посадах прокурорів - 16 років 4 місяці та 3 дні.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області призначити, нарахувати, провести перерахунок та щомісячно виплачувати ОСОБА_2, ідентифікаційний номер платника податків НОМЕР_1, пенсію по інвалідності 2 групи в розмірі, обчислену відповідно до вимог п.2. ст.86 Закону «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. №1697-VII, починаючи з 23 листопада 2016 року (з дня звернення за пенсією), в розмірі 60 відсотків від суми його місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на підставі наданих документів та відповідно довідки виданої прокуратурою Одеської області № 554 від 23.11.2016 року, про розмір його місячного заробітку, який становить 10904,24 грн. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з таким рішенням, відповідач надав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі. Доводами апеляційної скарги зазначено, що позивач 24.11.2016 року звернувся з заявою відповідно до Закону України "Про звернення громадян" 2 жовтня 1996 року № 393/96-ВР, а не з заявою щодо призначення пенсії, форма якої затверджена Постановою Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року, а тому зобов'язання щодо скасування неіснуючого рішення неможливо виконати, так як і зобов'язання про призначення та виплату пенсії. Суду варто було б звернути увагу на те, що пенсії відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII від 14.10.2014 року, (що набрав законної сили з 15 липня 2015 року) не призначаються, так як діє інший Закон, зокрема відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VII від 02.03.2015 року, в якій вказано, що «у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовані норми закону, щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії чи щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу» та інші. Крім того, на думку апелянта, відмова відповідача у такому перерахунку пенсії не призвела до зменшення розміру пенсії позивача і не є звуженням обсягу вже набутих ним прав та/або позбавленням його права на соціальний захист.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 11 жовтня 2017 року провадження у справі було зупинено до розгляду Конституційним Судом України подання Верховного суду України від 23.01.2017 року щодо відповідності (конституційності) абз.6 ч.15 ст.86 Закону України від 14.10.2014 № 1697-VII "Про прокуратуру" положенням ч.1 ст.8, ч.2 та ч.3 ст.22, ч.1 та ч.3 ст.46 Конституції України
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2018 року поновлено провадження у справі.
Судом першої інстанції справа була розглянута у відповідності до ст. 183-2 КАС України (в редакції до 15.12.2017 року) в порядку скороченого провадження.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 16 травня 2018 року заяву ОСОБА_2 про залишення без розгляду частини позовних вимог - було задоволено. Постанову Комінтернівського районного суду Одеської області від 26 січня 2017 року скасовано в частині зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області призначити, нарахувати, провести перерахунок та щомісячно виплачувати ОСОБА_2 пенсію по інвалідності 2 групи в розмірі, обчислену відповідно до вимог п.2. ст.86 Закону «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. №1697-УП, починаючи з 23 листопада 2016 року (з дня звернення за пенсією), в розмірі 60 відсотків від суми його місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на підставі наданих документів та відповідно довідки виданої прокуратурою Одеської області № 554 від 23.11.2016 року, про розмір його місячного заробітку, який становить 10904,24 грн. Позовні вимоги в цій частині залишено без розгляду.
Особи, що беруть участь у справі, про дату, час і місце судового розгляду були сповіщені належним чином відповідно до ст. 124-130 КАС України.
Колегією суддів задоволено заяву Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про заміну сторони по справі її правонаступником, а саме управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області на Суворовське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі, у зв'язку з реорганізацією шляхом приєднання.
Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що з 21.07.2000 по дату звернення до суду позивач працює в органах прокуратури Одеської області.
Згідно довідки до акту огляду МСЕК Серії 10 ААВ №788938 від 09.12.2015 року позивачу встановлена ІІІ група інвалідності.
На звернення позивача 04.02.2016 року з 09.12 2015 р. згідно вищезазначеної довідки позивачу була призначена пенсія по інвалідності 3 групи відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Проте, пенсія передбачена Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивачу не виплачувалась, згідно листа управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеській області від 02.12.2016 №53-Б-11 у зв'язку з тим, що позивач перебував на «спеціальній» посаді (посаді прокурора).
Згідно довідки до акту огляду МСЕК Серії 10 ААВ №812563 від 20.10.2016 позивача визнано інвалідом II групи.
24.11.2016 ОСОБА_2 звернувся до управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеській області з заявою, в якій просив здійснити розрахунок, призначити пенсію з 20.10.2016 року та провести виплати пенсії ОСОБА_2, відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-УІІ в розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії, на підставі наданих документів та довідки виданої прокуратурою Одеської області №554 від 23.11.2016 року.
Як вбачається з листа управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області від 02.12.2016 р. № 53-Б-11 згідно довідки МСЕК серії 10 ААВ № 812563 по пенсійній справі проведено зміну даних по інвалідності і з 20.10.2016 р. встановлено ІІ групу інвалідності та поновлено виплату пенсії з 20.10.2016 року та повідомлено, що п.5 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 02.03.2015 з 01 червня 2015 року скасовано норми закону щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії чи щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу» та інші. Враховуючи вищезазначене, підстави для проведення перерахунку пенсії відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» відсутні.
На час звернення ОСОБА_2 до відповідача стаж його роботи в органах прокуратури України відповідно до трудової книжки вислуга років складає - 18 років 4 місяці та 3 дні (з 20.07.2000 - 23.11.2016 стаж роботи на посадах прокурорів), до вислуги років додається 2 роки строкової військової служби (з 22.11.1987 по 15.11.1989 роки). Стаж роботи на посадах прокурорів складає - 16 років 4 місяці та 3 дні.
Приймаючи рішення, суд першої інстанції виходив з того, що відмова відповідача у призначенні ОСОБА_2 пенсії по інвалідності є неправомірною.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до ч.9 ст.86 чинного Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року, прокурорам, визнаним інвалідами І або II групи, призначається пенсія по інвалідності в розмірах, передбачених частиною другою цієї статті, за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років.
При цьому, ч. ч. 2, 3, 4 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" визначено, що пенсія прокурорам призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60. Коригування зазначених виплат проводиться із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього. Посадовий оклад, надбавки за вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії за вислугу років.
З матеріалів справи вбачається факт наявності у позивача стажу роботи в органах прокуратури понад 10 років на час звернення за призначенням пенсії по інвалідності.
Доводи апелянта щодо відсутності законодавчо визначених підстав для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про прокуратуру" судова колегія вважає такими, що ґрунтуються на невірному розумінні законодавства.
Дійсно п.5 розділу ІІІ "Прикінцевих положень" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-УIII від 02.03.2015 року зазначає, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Разом з цим, пенсійним органом не враховано, що Верховною Радою України 14.10.2014 року прийнятий Закон України "Про прокуратуру" № 1697-VII (набрав чинності з 15.07.2015), статтею 86 якого передбачені умови пенсійного забезпечення працівників прокуратури.
Таким чином, законодавцем виконані умови для збереження спеціальної пенсії відповідно до Закону України "Про прокуратуру".
Чинність статті 86 Закону України "Про прокуратуру" № 1697-VII підтверджується і п.8 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VIII, яким встановлено, що норми статті 86 Закону України "Про прокуратуру" щодо пенсійного забезпечення діють до дня внесення змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Враховуючи, що Закон від 03.10.2017 № 2148-VIII, яким внесені зміни до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", набрав чинності 11.10.2017 року, норми ст.86 Закону України "Про прокуратуру" мали свою чинність до 11.10.2017 року.
Оскільки норми ст.86 Закону України "Про прокуратуру", які визначали пенсійне забезпечення працівників прокуратури, були чинними з 15.07.2015 до 11.10.2017, дії та рішення пенсійного органу у цей період щодо відмови ОСОБА_2. у призначенні пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про прокуратуру" вірно визнані судом першої інстанції незаконними і протиправними.
Доводи апелянта про те, що Законом України "Про внесення змін до деякий законодавчих актів України" від 24.12.2015 № 911-VIII скасовані норми ст.86 Закону України "Про прокуратуру" не відповідають дійсності, оскільки п.29 цього Закону внесені зміни лише до ч.15 ст.86 Закону "Про прокуратуру" щодо тимчасового, на 2016 рік, обмеження виплати пенсії працюючим пенсіонерам.
Враховуючи, що позивач є інвалідом 2 групи та має необхідний спеціальний стаж, судова колегія вважає вірним рішення суду першої інстанції щодо визнання протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області від 02.12.2016 №53-Б-11 щодо відмови ОСОБА_2 у призначенні пенсії по інвалідності відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. № 1697-VII в діючій редакції Закону; Зобов'язати відповідача визнати достатніми та врахувати підстави для призначення та перерахунку пенсії по інвалідності з розмірі, обчисленому відповідно до вимог ч.2 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. №1697-VII вислугу років та спеціальний стаж роботи в органах прокуратури ОСОБА_2, вислугу років - 18 років 4 місяці та 3 дні у т.ч. зі стажем роботи на посадах прокурорів - 16 років 4 місяці та 3 дні.
На підставі вищевикладеного, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що постанова Комінтернівського районного суду Одеської області у вищезазначеній частині ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеній постанові, у зв'язку з чим підстав для її скасування не вбачається.
Відповідно до ч.1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі - залишити без задоволення.
Постанову Комінтернівського районного суду Одеської області від 26 січня 2017 року в частині визнання протиправними дій Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області від 02.12.2016 №53-Б-11 щодо відмови ОСОБА_2 у призначенні пенсії по інвалідності відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. № 1697-VII в діючій редакції Закону; Зобов'язати відповідача визнати достатніми та врахувати підстави для призначення та перерахунку пенсії по інвалідності з розмірі, обчисленому відповідно до вимог ч.2 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. №1697-VII вислугу років та спеціальний стаж роботи в органах прокуратури ОСОБА_2, вислугу років - 18 років 4 місяці та 3 дні у т.ч. зі стажем роботи на посадах прокурорів - 16 років 4 місяці та 3 дні - залишити без змін.
Відповідно до ст. 329 КАС України постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 21.05.2018 року.
Головуюча суддя: О.А. Шевчук
Суддя: Л.Є. Зуєва
Суддя: А.Г. Федусик