22 травня 2018 року справа № 805/3307/17-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Приміщення суду за адресою: м. Краматорськ, вул.Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією в складі
головуючого судді Гайдара А.В.
суддів Василенко Л.А.,
Сіваченка І.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22 січня 2018 року у справі № 805/3307/17-а (головуючий І інстанції Тарасенко І.М.) складену в повному обсязі 22 січня 2018 року в м. Слов'янську за позовом ОСОБА_2 до Костянтинівського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Донецькій області про зобов'язання надати відповідь на звернення, -
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 22 січня 2018 року у справі № 805/3307/17-а у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 (85102, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Богдана Хмельницького, 11/2) до Костянтинівського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Донецькій області 85113, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Ціолковського, 25, код ЄДРПОУ 37544278) про зобов'язання надати відповідь на звернення - відмовлено. (арк.справи 55-57)
Позивач не погодився з таким рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції через порушення норм матеріального та процесуального права та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. (арк.справи 61)
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до вимог частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, є інвалідом армії 2 групи, що підтверджено копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_1.
Позивач 06.09.2017 року звернувся до Костянтинівського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою, у якій, він просив надати довідку про те, згідно якого закону йому призначена та нараховується пенсія.
Відповідачем надана довідка № 5801 від 11.09.2017 року на звернення позивача. (арк.справи 52)
Колегія суддів зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про звернення громадян" громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Згідно ч. 1 ст. 3 зазначеного Закону під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Звернення може бути подано окремою особою (індивідуальне) або групою осіб (колективне).
Звернення може бути усним чи письмовим.
Усне звернення викладається громадянином на особистому прийомі або за допомогою засобів телефонного зв'язку через визначені контактні центри, телефонні "гарячі лінії" та записується (реєструється) посадовою особою.
Відповідно ч. 6 ст. 5 Закону України "Про звернення громадян", письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв'язку (електронне звернення).
Згідно ч. 1 ст. 7 Закону України "Про звернення громадян" звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду.
Відповідно ч. 1 ст. 14 Закону України "Про звернення громадян", органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, посадові особи зобов'язані розглянути пропозиції (зауваження) та повідомити громадянина про результати розгляду.
Частиною 1 ст. 15 "Про звернення громадян" передбачено, що органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Як вбачається зі змісту ч. 1 ст. 20 "Про звернення громадян", звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
Як зазначалося вище та не заперечується сторонами, позивач звернувся до відповідача із заявою 06.09.2017 року та отримав довідку 11.09.2017 року. Таким чином відповідачем не порушені права позивача, щодо своєчасності надання відповіді на його звернення.
Колегія суддів зазначає, що позивачем не надано доказів щодо звернення із заявою встановленого зразку до Костянтинівського об'єднаного управління пенсійного фонду України, а тому колегія суддів приходить до висновку, що довідка № 5801 від 11.09.2017 року є об'єктивною та з вичерпною інформацією, щодо законодавства України на підставі якого ОСОБА_2 призначена та виплачується пенсія.
Колегія суддів вважає неприйнятними доводи апеляційної скарги щодо невідповідності інформації, яка наявна у довідці відповідача, оскільки, як позивачем так і відповідачем не надано доказів того, з якими питаннями звертався позивач до відповідача.
Як вбачається з адміністративного позову, позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Костянтинівського об'єднаного управління пенсійного фонду України № 5801 від 11.09.2017 року.
Однак, як вбачається з матеріалів справи, рішення за таким номером не існує, а є саме довідка, яка видана відповідачу у відповідності до норм Закону України "Про звернення громадян".
Щодо вимог позивача про зобов'язання Костянтинівського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути його звернення від 06.09.2017 року, колегія суддів вказує на те, що позивачем не надано інформації, щодо питань та тексту, які були викладені у його зверненні від 06.09.2017 року. Крім того, відповідачем у своїх запереченнях вказано, що позивач звертався до Костянтинівського об'єднаного управління пенсійного фонду України в усній формі, що позивач не спростував та не надав жодного доказу, щодо звернення до відповідача у відповідній формі для отримання саме рішення.
Згідно вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на іншій при зверненні особи з відповідною заявою.
Отже, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що за результатами розгляду вищевказаної заяви ОСОБА_2, позивачу надано письмову відповідь відповідно до Закону України "Про звернення громадян".
Таким чином, колегія суддів вважає, що в межах апеляційної скарги порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено. Правова оцінка обставин у справі дана правильно, а тому апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 23, 33, 292, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22 січня 2018 року у справі № 805/3307/17-а - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22 січня 2018 року у справі № 805/3307/17-а - залишити без змін.
Повне судове рішення складено 22 травня 2018 року.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя: А.В. Гайдар
Судді: Л.А.Василенко
І.В.Сіваченко