17 травня 2018 року Чернігів Справа № 825/1811/18
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Ткаченко О.Є.,
секретаря Федорок К.М.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження, без фіксування судового засідання технічними засобами, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Чернігівської області (вул. 1 Травня, буд. 48-а, м. Прилуки, Прилуцький район, Чернігівська область, 17500) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Чернігівської області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Чернігівської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії обчисленої в п'ятикратному розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року;
- зобов'язати Прилуцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Чернігівської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.10.2017 обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та на підставі пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
- допустити рішення до негайного виконання щодо виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць.
В обґрунтування позову зазначає, що 30.03.2018 звернувся до відповідача із заявою щодо встановлення розміру пенсії відповідно до статті 59 Закону України Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», але листом Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Чернігівської області відповідач відмовив йому у перерахунку призначеної пенсій з огляду на те, що він у період ліквідації аварії 1987 року не проходив дійсну строкову службу, тому положення статті 59 Закону України Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на нього не розповсюджуються. Вважає, що вказана відмова відповідача є неправомірною та суперечить чинному законодавству.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 23.04.2018 відкрито провадження у даній справі та призначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Позивач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надіслав на адресу суду заяву, в якій просив розглядати справу за його відсутності.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, подав відзив на позов, в якому просив в задоволенні позову відмовити з підстав, що він у період ліквідації аварії 1987 року не проходив дійсну строкову службу, тому положення статті 59 Закону України Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на нього не розповсюджуються. Розгляд справи просив розглянути у його відсутності.
Відповідно до частини 1 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 має ІІ групу інвалідності безтерміново, захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Цей факт підтверджено довідкою серії МСЕ-ЧНВ № 205888, виданою Медико-соціальною експертною комісією 11.04.2012 (а.с.12).
Позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, та віднесений до категорії 1, як учасник ліквідації наслідків на ЧАЕС. Цей факт підтверджено посвідченням серії НОМЕР_2 , виданим 03.07.2000 (а.с.11).
30.03.2018 позивач подав заяву до відповідача щодо проведення перерахунку пенсії з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 № 851 «Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Листом від 06.04.2018 № 82/10/І-3, відмовляючи в задоволенні заяви про перерахунок пенсії від 30.03.2018 відповідач вказує про відсутність підстав обчислення пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 № 851 «Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки позивач є особою, яка призвана на збори військовозобов'язаних та брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, внаслідок чого отримала інвалідність, а не під час проходження військової служби.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що частина 2 статті 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796 (із змінами та доповненнями) (далі - Закон № 796-ХІІ).
Відповідно до частини 3 статті 59 Закону № 796-ХІІ (у редакції, чинній з 11.10.2017) особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначає Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 (далі - Порядок № 1210).
Приписами пункту 9-1 Порядку № 1210 визначено, що за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
З аналізу викладених норм слідує, що для перерахунку пенсії відповідно до частини 3 статті 59 Закону № 796-ХІІ особа має відповідати наступним критеріям: 1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї; 2) участь особи відбувалась під час проходження дійсної строкової служби; 3) особа набула інвалідність внаслідок вищевказаної участі.
Отже, лише наявність зазначених критеріїв у їх сукупності обумовлюють визначення військовослужбовця як такого, що має право на отримання відповідного розміру пенсійного забезпечення.
Як вбачається з копії довідки Прилуцького об'єднаного міського військового комісаріату від 10.01.2000 № 1 та довідки військової частини НОМЕР_3 від 30.03.1988 № 1948/11 позивач в період з 06.12.1987 по 30.03.1988 був призваний на учбові збори та приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.13, 14).
Вказаний період перебування позивача у зоні відчуження також підтверджується копією довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 11.07.2000 № 51/1/9003 (а.с.15).
Позивач проходив дійсну строкову службу в період з 23.05.1971 по 10.05.1973, що підтверджується копією витягу з військового квитка (а.с.25).
Таким чином, враховуючи, що позивач приймав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської АЕС під час спеціальних зборів, які відбувалися поза межами проходження ним дійсної строкової служби, суд дійшов висновку, що позивач не має права на перерахунок пенсії відповідно до частини 3 статті 59 Зaкoну Укрaїни «Прo стaтус і сoціaльний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи», оскільки не відповідає всім критеріям, наявність яких обумовлює право особи на вказаний перерахунок.
Відповідно до вимог частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
У зв'язку з тим, що позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати відшкодуванню не підлягають.
Керуючись статтями 139, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Чернігівської області (вул. 1 Травня, буд. 48-а, м. Прилуки, Прилуцький район, Чернігівська область, 17500) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повне рішення суду складено 22 травня 2018 року.
Суддя О.Є. Ткаченко