21 травня 2018 року м. Житомир справа № 806/1578/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черноліхова С.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до Житомирського окружного адміністративного суду із позовом, в якому просить зобов'язати Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести їй перерахунок та виплату пенсії відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1 процент за кожен рік роботи понад 15 років для жінок, починаючи з 22.12.2017 року. В обґрунтування позову зазначає, що звернулася до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії, у відповідності до вищевказаної норми, однак отримала відмову, викладену у листі №137/71-8 від 22.12.2017. Вважає відмову протиправною, оскільки пенсія має нараховуватися та обчислюватися згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " із врахуванням пільг, призначених відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
28.03.2018 ухвалою судді відкрито провадження у справі та призначено відкрите судове засідання на 17.04.2018 (а.с.2-3).
У судове засідання призначене на 17.04.2018 позивач не з'явилася, 04.04.2018 подала до суду заяву про розгляд справи без її участі за правилами спрощеного провадження (а.с.18).
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про причини неявки до суду не повідомив, про дату, час та місце судового розгляду належним чином повідомлений.
13.04.2018 надійшов до суду відзив на позовну заяву, в якому Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області просило відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 (а.с.22). В обґрунтування відзиву зазначило, що позивачу пенсія призначена у відповідності до ч.2 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у зв 'язку з чим вимоги є безпідставними.
Відповідно до ч. 1 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Відповідно до ухвали суду від 17.04.2018 перейдено до судового розгляду у порядку письмового провадження (а.с.25).
Розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження.
Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
Встановлено, що ОСОБА_1 є особою яка потерпіла від наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_2 від 22.06.2011 (а.с.4), перебуває на обліку в Коростенському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію як інвалід 3 групи захворювання, пов'язаного з наслідками Чорнобильської катастрофи, в розмірі 2008, 55 грн, в т.ч 1648, 97 грн - пенсії по інвалідності, 188,76 грн - доза понаднормативний стаж та 170,82 грн - додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю як інваліду 3 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи.
22.12.2017 позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок та виплату їй пенсії, відповідно до п.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-XII від 28 лютого 1991 року (далі-Закон №796-ХІІ), із збільшенням пенсії на 1 процент за кожен рік роботи понад 15 років стажу для жінок, починаючи з 21.12.2015 року (а.с.11).
За результатами розгляду заяви ОСОБА_1, відповідач листом №137/71-8 від 22.12.2017 відмовив у здійсненні такого перерахунку, оскільки стаж роботи позивача обчислюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон № 1058-IV ) та дія ч.2 ст. 56 Закону №796 на перерахунок пенсії позивача не поширюється (а.с.12-13).
Не погоджуючись із наданою відмовою та вважаючи її протиправною, наголошуючи, що має право на перерахунок пенсії із збільшенням на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 15 років, позивач звернулась із вказаним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відтак, основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначено Законом № 796-XII.
Положеннями ч.1 ст. 50 вказаного Закону, встановлено, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Частиною першою статті 67 Закону №796 визначені конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій, які підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.
Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону №796-ХІІ визначається Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі-Порядок).
Згідно пп.2 п.11 Порядку, мінімальний розмір пенсії для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою: III групи інвалідності - 100 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 1 січня 2012 року і 110 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 1 липня 2012 року.
Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності, дозу за понаднормативний стаж та додаткову пенсію як інваліду 3 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи у розмірі, у відповідності до ст.54 Закону №796 (а.с. 13).
Крім того, суд вказує, що принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, регулюються Законом № 1058-IV.
Слід наголосити, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії, зокрема, відповідно до Закону №796 та Закону № 1058 -IV, призначається одна пенсія за її вибором (п. 13 розділу XV Закону 1058 -IV). Порядок фінансування цих пенсій встановлюється відповідними законами.
Аналіз вищевикладених норм та документів, які містяться в матеріалах справи дає підстави вважати, що позивач самостійно обрала умови для призначення пенсії встановлені Законом №796-XII, про що подала відповідну заяву від 22.12.2017 до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (а.с.11-12).
Зокрема, відповідно до ч.2 ст.27 Закону №1058-IV, за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
Отже, вказаною нормою надано право ОСОБА_1, у будь-який момент обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним або спеціальним законами, водночас відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії.
Відповідно до п. 2 ст. 56 Закону №796-XII право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку.
Відтак, для ОСОБА_1, особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений Законом №796-XII, який регулює особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Натомість, абз. 2 ч. 1 ст. 28 Закону №1058-IV за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам (до 01 жовтня 2011 року - 25 (20) років) пенсія за віком збільшується на 1 % розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 % мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.
Проаналізувавши вищевказані норми чинного законодавства та наявні у матеріалах справи письмові докази, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії за кожний повний рік стажу роботи понад установлених 15 років шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік, оскільки для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, розрахункова величина страхового стажу має пільговий характер і визначена в п. 2 ст. 56 Закону №796-XII
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 20.09.2016 року (справа №21-1255а16), від 07 липня 2015 року (справа №21-727а15), а також в постанові Верховного Суду від 06 лютого 2018 року у справі № 560/675/17 (К/9901/684/17).
Щодо позовної вимоги стосовно дати, з якої позивач набула права для здійснення перерахунку пенсії, суд зазначає наступне.
Приписами ч.4 ст.45 Закону №1058-IV встановлено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Відповідно, оскільки ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 22.12.2017, тобто після 15 числа місяця, тому і перерахунок призначеної їй пенсії за віком необхідно здійснити з 01.01.2018.
Верховний Суд України у своїй постанові від 16.09.2015 по справі №21-1465а15 зазначив, що у випадку задоволення позову, рішення суду має бути таким, яке б гарантувало дотримання і захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечувало його виконання та унеможливлювало необхідність наступних звернень до суду. Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії, чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникла б необхідність повторного звернення до суду.
Беручи до уваги вищевказане, для належного, ефективного захисту прав, свобод та інтересів ОСОБА_1, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог у відповідності ст. 9 КАС України, шляхом визнання протиправними дій Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Житомирській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням 1% заробітку за кожний повний рік стажу роботи понад 15 років, але не вище за 85% заробітку відповідно до положень частини другої статті 56 Закону №796-ХІІ та зобов'язання відповідача провести такий перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У зв'язку з тим, що Коростенським об'єднаним управління Пенсійного фонду України в Житомирській області не доведено правомірність вчинених дій, щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії позивачу на підставі заяви ОСОБА_1 від 22.12.2017, а тому за вказаних обставин, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню частково.
Враховуючи відсутність судових витрат у даній адміністративній справі питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд,
вирішив:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Житомирській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 15 років відповідно до положень частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ від 28.02.1991.
Зобов'язати Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України Житомирській області (вул.Грушевського, 16/1, м.Коростень, Житомирська область, 11501, ЄДРПОУ 37909216), здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) відповідно до частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із збільшенням пенсії на 1 процент за повний рік стажу роботи понад 15 років, починаючи з 01 січня 2018 року.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Черноліхов