03.05.2018 Справа №607/9223/17
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
в складі :
головуючого Ромазана В.В.
з участю секретаря Буцик О.А.
представник позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі справу за позовом ОСОБА_2 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_3, третя особа на стороні позивача ОСОБА_4 у справах неповнолітніх та дітей Тернопільської міської ради до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради, Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного Управління ДФС у Тернопільській області про визнання житлового будинку аварійним ,-
ОСОБА_2 в інтересах неповнолітньої дочки ОСОБА_3 звернулася в Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області із позовом до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради, Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного Управління ДФС у Тернопільській області, у якому просить визнати житловий будинок неповнолітньої дочки ОСОБА_3 аварійним або ветхим із 95% зносу капітальних стін і фундаментів (згідно висновку №50 за 2012 р.).
В обґрунтування заявлених вимог позивач вказує на те, що житловий будинок №15 по вул. Довженка в м. Тернополі, зареєстрований на праві власності за її неповнолітньою дочкою - ОСОБА_3. Даний будинок перебуває в аварійному стані внаслідок підтоплення техногенними водами з водогінних комунікацій, що підтверджується Висновком за результатами обстеження та оцінки технічного стану об'єкту, наданим Тернопільською філією ДТНДтПВІ «НДІпроектреконструкція». Через незадовільний стан стін та фундаментів спірний житловий будинок не може використовуватись за призначенням через санітарно-гігієнічні норми та будівельні вимоги. Із приводу цього, позивачка неодноразово зверталася у Тернопільську міську раду з проханням тимчасово змінити функціональне призначення житлового будинку під гуртожиток. Таке її прохання обґрунтоване заключенням, отриманим АПБ «ГАЛАРХ», згідно якого така зміна відповідає діючим нормам і правилам для даного типу приміщень. Однак, Тернопільська міська рада безпідставно тривалий час відмовляє їй у цьому, посилаючись на рішення виконкому №1012 від 10.11.1999 р., яким СПД ОСОБА_2 надано дозвіл на переобладнання першого поверху поліклініки по вул. Довженка в м. Тернопіль, під житлове приміщення. Попри це, Тернопільською ОДПІ на її адресу надіслано вимогу щодо оплати подвійного податку в розмірі 25 000 грн. (податку за нерухомість та податку за «елітність» (площу більше 500 кв.м.). Дану вимогу позивач вважає неправомірною та безпідставною, оскільки житловий будинок із 95% зносу капітальних стін і фундаментів не є «елітним» із з нього не можуть сплачуватись податки.
Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю та просить суд їх задовольнити.
Представник Тернопільської міської ради в судовому засіданні позовних вимоги не визнав, проти їх задоволення заперечив та суду пояснив, що визнання житлового будинку аварійним відбувається у визначеному законом порядку згідно з яким на виконавчий комітет міської ради покладено повноваження лише щодо розгляду пропозицій і матеріалів житлово-експлуатаційних організацій та комісій з обстеження стану житлових будинків щодо придатності/непридатності для проживання житлових будинків (приміщень) і прийняття відповідних рішень. Придатність житла для проживання визначається шляхом обстеження житлових будинків згідно з Положенням про порядок обстеження етапу жилих будинків з метою встановлення їх відповідності санітарним і технічним вимогам та визнання жилих будинків і жилих приміщень непридатними для проживання, затвердженого постановою Ради Міністрів УРСР від 26.04.1984 року № 189. Позивачем не надано доказів здійснення компетентними органами щодо його будинку дій, визначених Постановою № 189 та копій підтверджуючих документів (акт обстеження стану жилого будинку з відповідним висновком та ін. згідно Постанови № 189). Вимоги про зміну призначення житлового будинку та визнання його аварійним в своїй основі є взаємозаперечними та свідчать про невідповідність тверджень позивача реальним обставинам справи. У задоволенні позову просить відмовити.
Представник Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного Управління ДФС у Тернопільській області в судовому засіданні позовних вимог не визнав та суду пояснив, згідно пп.265.1.1 п.265.1 ст.265 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755 із змінами та доповненнями платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки є фізичні та юридичні особи, які є власниками об'єктів житлової нерухомості. Відповідно до п. 99.2 ст. 99 Податкового кодексу України, грошові зобов'язання малолітніх/неповнолітніх осіб виконуються їх батьками (усиновителями), опікунами (піклувальниками) до набуття малолітніми/неповнолітніми особами цивільної дієздатності в повному обсязі. Батьки (усиновителі) малолітніх/неповнолітніх і малолітні/неповнолітні у разі невиконання грошових зобов'язань малолітніх/неповнолітніх несуть солідарну майнову відповідальність за погашення грошових зобов'язань та/або податкового боргу.
Дослідивши та оцінивши докази по справі, суд встановив.
Житловий будинок №15 по вул. Довженка в м. Тернополі зареєстрований на праві приватної власності за ОСОБА_3 на підставі договору дарування житлового будинку, посвідченого приватним нотаріусом Тернопільського міського нотаріального округу ОСОБА_5 12.10.2007 р. за реєстром №6800.
Як вбачається із висновку № 50/41 від 19.01.2012 року виконаним Тернопільським філіалом Державного науково - дослідного та проектно - вишукувального інституту «НДІпроетреконструкція» щодо оцінки технічного стану об'єкту та ліквідації наслідків підтоплення, основною причиною деформацій фундаментів будинку і появи тріщини у стінах будинку є підтоплення техногенними водами з водогінних комунікацій, які знаходяться вище по рельєфу: з пожежного гідранту, магістральної чавунної труби діаметром 300 мм., підвідної до будинку сталевої труби діаметром 50 мм. підвідної до будинку труби та магістральної керамічної труби каналізації діаметром 200 мм., теплотраси, яке сприщило підтоплення фундаментів -залізобетонного ростверку та залізобетонних паль довжиною 4-5 метрів і послабило тертя бокової поверхні паль до ґрунту, що є основою несучої здатності фундаментів такого типу. Для приведення пошкоджених конструкцій та конструктивів будинку до нормального стану необхідно наступні ремонтно-будівельні роботи: стягнути металевими тяжами з арматури діаметром 22 мм з повздовжнім та поперечним осям у трьох рівнях, підсилити простінки і стіни металевими обоймами 50х6 мм та полоси 50х6 мм (відповідно рекомендацій «Технічному заключенні про стан житлового будинку по вул..О.Довженка,15 у місті Тернополі, який розроблений ТВП Тернопільархпроект у 2009 році); заробити існуючі тріщини та пробиті отвори; провести ремонт штукатурки, відремонтувати внутрішнє опорядження та зовнішнє оздоблення.
Судом з»ясовано, що позивач неодноразово, останній раз 15.02.2018 року, звертався із заявами до виконавчого комітету Тернопільської міської ради щодо створення комісії та проведення обстеження належного її неповнолітній дочці ОСОБА_3 житлового будинку по вул..Довженка,15 у місті Тернополі на предмет визнання його аварійним або ветхим через підтоплення його у 2009 році КП «Тернопільводоканал» внаслідок чого, у ньому осів фундамент та утворились тріщини по всіх капітальних стінах.
В силу вимог ч.3 ст.140 Конституції України, місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Відповідно до п.п.2 п.б ст..30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження: у сфері здійснення відповідно до законодавства контролю за належною експлуатацією та організацією обслуговування населення підприємствами житлово-комунального господарства, торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, транспорту, зв»язку, за технічним станом, використанням та утриманням інших об»єктів нерухомого майна усіх форм власності, за належними, безпечними і здоровими умовами праці на цих підприємствах і об»єктах. Крім цього, п.п.4 п.б ч.1 ст..31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження: щодо здійснення контролю за забезпеченням надійності та безпечності будинків і споруд незалежно від форм власності в районах, що зазнають впливу небезпечних природних і техногенних явищ і процесів.
Придатність житла для проживання визначається шляхом обстеження житлових будинків згідно із Положенням про порядок обстеження етапу жилих будинків з метою встановлення їх відповідності санітарним і технічним вимогам та визнання жилих будинків і жилих приміщень непридатними для проживання, затвердженого постановою Ради Міністрів УРСР від 26.04.1984 року № 189, яке чинне на даний час. (надалі - Положення № 189).
Відповідно до зазначеного Положення, обстеження стану жилих будинків провадиться інженерно-технічними працівниками житлово-експлуатаційних організацій за участю представників громадськості. У разі необхідності до обстеженим жилих будинків залучаються фахівці проектних і науково-дослідних організацій та органів і закладів санітарно-епідеміологічної служби.
Згідно з пунктом 5 зазначеного Положення, якщо під час обстеження стану жилих будинків буде виявлено невідповідність санітарним і технічним вимогам цих будинків (жилих приміщень), яку можливо і доцільно усунути шляхом проведення капітального ремонту, житлово-експлуатаційна організація вирішує в установленому порядку питання про проведення такого ремонту. Абзац другий пункту 5 цього Положення визначає, що в разі неможливості або недоцільності проведення капітального ремонту житлово-експлуатаційна організація вносить до виконкому районної, міської, районної у місті Ради народних депутатів пропозицію про визнання жилого будинку (жилого приміщення) таким, що не відповідає вказаним вимогам і є непридатним для проживання.
Пунктом 6 зазначеного Положення передбачено, що для обстеження стану жилих будинків, зазначених в абзаці другому пункту 5 Положення, виконавчий комітет відповідної місцевої Ради народних депутатів призначає комісію в такому складі: заступник голови виконавчого комітету місцевої Ради (голова комісії), начальник управління (відділу) житлового (комунального) господарства виконавчого комітету місцевої Ради (заступник голови комісії), представник органу або закладу санітарно-епідеміологічної служби, представник відділу (управління) у справах будівництва і архітектури виконавчого комітету місцевої Ради або районний архітектор, представник органу державного пожежного нагляду, депутат місцевої Ради, інженер житлово-експлуатаційної організації (секретар комісії), представник громадського будинкового комітету. При обстеженні стану жилих будинків відомчого або громадського житлового фонду до складу комісії включається також представник органу, який здійснює управління відповідним фондом. Комісія має право залучати в установленому порядку фахівців проектних, науково-дослідних та інших організацій. Пунктом 7 зазначеного Положення передбачено, що комісія виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів:
а) розглядає подані житлово-експлуатаційною організацією документи;
б) обстежує стан жилого будинку (жилого приміщення) та складає акт за формою, що
встановлюється Міністерством житлово-комунального господарства УРСР;
в) перевіряє обгрунтованість висновків про неможливість або недоцільність
проведення капітального ремонту жилого будинку (жилого приміщення).
У випадках, коли за висновком комісії виявлені під час обстеження стану жилого будинку (жилого приміщення) негативні фактори можуть бути усунені шляхом проведення капітального ремонту будинку (приміщення), матеріали обстеження передаються житлово-експлуатаційній організації для проведення в установленому порядку необхідного ремонту;
г) встановлює причини незадовільного стану жилого будинку (жилого приміщення) і
при наявності вини в цьому службових осіб ставить питання про притягнення їх до
відповідальності;
д) при визнанні жилого будинку (жилого приміщення) непридатним для проживання
вносить виконавчому комітетові місцевої Ради пропозицію з проектом відповідного рішення.
Пунктом 8 зазначеного Положення передбачено, що виконавчий комітет відповідної місцевої Ради народних депутатів розглядає подані комісією матеріали і приймає рішення щодо придатності жилого будинку (жилого приміщення) для проживання. У випадках, коли виконавчий комітет місцевої Ради дійде висновку про можливість і доцільність усунення негативних факторів шляхом проведення капітального, ремонту жилого будинку (жилого приміщення), він приймає рішення про проведення такого ремонту. Пунктом 11 Положення передбачено, що якщо жилий будинок (жиле приміщення) визнано виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів невідповідним санітарним і технічним вимогам та непридатним для проживання, виконком відповідної місцевої Ради вносить до виконавчого комітету обласної, міської (міста республіканського підпорядкування) Ради народних депутатів пропозицію про використання цього будинку (приміщення) в інших цілях або про знесення будинку.
Таким чином, проаналізувавши обставини справи, докази надані сторонами, суд вважає, що позов ОСОБА_2 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_3 підлягає до часткового задоволення. При цьому суд виходить із того, що визнання житлового будинку аварійним або ветхим відбувається у визначеному законодавством України порядку, тобто з урахуванням вимог передбачених Положенням про порядок обстеження етапу жилих будинків з метою встановлення їх відповідності санітарним і технічним вимогам та визнання жилих будинків і жилих приміщень непридатними для проживання, затвердженого постановою Ради Міністрів УРСР від 26.04.1984 року № 189 та відповідно до якого на виконавчий комітет міської ради покладено повноваження щодо обстеження стану житлових будинків щодо придатності/непридатності для проживання житлових будинків (приміщень) і прийняття відповідних рішень. За таких обставин, враховуючи неодноразові звернення позивача, суд вважає, що слід зобов'язати виконавчий комітет Тернопільської міської ради призначити комісію та провести обстеження стану житлового будинку, який розташований по вул..Довженка,15 у місті Тернополі та належить ОСОБА_3, щодо визначення стану його аварійності (ветхості) та непридатності для проживання.
Керуючись ст.ст. 4,13, 82, 141, 263, 265 ЦПК України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Положенням про порядок обстеження етапу жилих будинків з метою встановлення їх відповідності санітарним і технічним вимогам та визнання жилих будинків і жилих приміщень непридатними для проживання, затвердженого постановою Ради Міністрів УРСР від 26.04.1984 року № 189, суд, -
Позов ОСОБА_2 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_3, третя особа на стороні позивача ОСОБА_4 у справах неповнолітніх та дітей Тернопільської міської ради до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради, Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного Управління ДФС у Тернопільській області про визнання житлового будинку аварійним - задовольнити частково
Зобов'язати виконавчий комітет Тернопільської міської ради призначити комісію та провести обстеження стану житлового будинку, який розташований по вул..Довженка,15 у місті Тернополі та належить ОСОБА_3, щодо визначення стану його аварійності (ветхості) та непридатності для проживання.
У решті позовних вимог відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, до апеляційного суду Тернопільської області шляхом подачі апеляційної скарги через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області, протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.
Повне судове рішення складено 13 травня 2018 року.
Головуючий суддяОСОБА_6