Провадження № 3/742/434/18
Єдиний унікальний № 742/1595/18
Постанова
Іменем України
18 травня 2018 року м. Прилуки
Суддя Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області Ільченко О.І., перевіривши матеріали, що надійшли від Прилуцького міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1,ІПН-2982212353, мешканця: Прилуцький район, с.Сергіївка, вул.Горбача, буд.9,
за ст. 183-1 КУпАП, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення №2193083 від 24 квітня 2018 року, складеного старшим державним виконавцем Прилуцького міськрайонного відділу державної виконавчої служби у Чернігівській області ОСОБА_2 та направленого до Прилуцького міськрайонного суду17.05.2018, вбачається, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст.183-1 КУпАП, а саме: не сплатив аліменти на утримання сина з 01 липня 2016 року, заборгованість станом на 01.04.2018 становить -33154,14 грн., що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Суддя, перевіривши матеріали адміністративної справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.183-1 КУпАП вважає, що такі підлягають направленню на доопрацювання з наступних підстав:
Згідно вимог ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Згідно з ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначається, зокрема: місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення.
Диспозицією ст.1831 КУпАП, яка внесена Законом України №2234-VIII від 07 грудня 2017 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів", яка набрала чинності 06 лютого 2018 року, передбачена відповідальність за несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Відповідно до ст.58 Конституції України закони та інші нормативно правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
Оскільки ст.1831 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за несплату аліментів, то дана норма не має зворотної дії в часі.
Враховуючи вищевикладене, вбачається, що період часу несплати аліментів особою до вступу в дію ст.1831 КУпАП не має братися до уваги при обрахунку сукупного розміру аліментної заборгованості, як умови притягнення до адміністративної відповідальності за вказаною нормою закону.
Проте, як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення №2193083 від 24 квітня 2018 року, старшим державним виконавцем зазначено, що боржник не сплачує аліменти з 01 липня 2016 року та станом на 01 квітня 2018 року має заборгованість в розмірі 33154,14 грн.
Крім того, відповідно до ч.2 ст.254 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Зокрема, згідно матеріалів адміністративного провадження, відсутні відомості про те, чи було вручено другий примірник протоколу особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, чи такий взагалі відмовився від його отримання; не зазначено доказів, які б свідчили про відмову порушника від сплати аліментів, не надано доказів, що ОСОБА_1 повідомлявся про борг по сплаті аліментів.
Відповідно до вимог ст.7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності, а застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
З огляду на те, що в протоколі про адміністративне правопорушення відсутні відомості щодо належного повідомлення боржника про притягнення до адміністративної відповідальності, що позбавляє суддю повно, всебічно та об'єктивно розглянути дану справу в судовому засіданні, тому протокол про адміністративне правопорушення підлягає поверненню на доопрацювання.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.183-1, 254-257, 268, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Справу про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.183-1 КУпАП, повернути до Прилуцького міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області на доопрацювання для усунення вказаних недоліків.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.Ільченко