про залишення позовної заяви без руху
18 травня 2018 року
м. Рівне
№817/1340/18
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комшелюк Т.О., перевіривши виконання вимог статті 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України за позовною заявою Костопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Костопільський комбінат будівельних матеріалів" про стягнення фактичних витратах на виплату і доставку пенсій,
Позивач, Костопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області, звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача, Товариства з обмеженою відповідальністю "Костопільський комбінат будівельних матеріалів", про стягнення фактичних витратах на виплату і доставку пенсій.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Пунктом 8 частини 5 статті 160 КАС України передбачено, що у позовній заяві, зокрема, зазначається перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви.
Так, в позовній заяві позивач зазначив, що долучив до позовної заяви, зокрема, наступні документи: витяг з картки особового рахунку платника в 1 прим. на 1 арк.; сканкопії повідомлення про розрахунок фактичних витрат (для суду) в 1 прим. на 4 арк.
Разом з тим, зазначені документи до позовної заяви додані не були, що підтверджується Актом про відсутність вкладень у конверті (пакеті) від 14.05.2018 №60.
За правилами ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з ч.5 ст.161 КАС України, у разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача, зокрема, про звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору.
Так, до позовної заяви позивачем було додано клопотання про звільнення від сплати судового збору. В обґрунтування вказаного клопотання позивач зазначив, що бюджет Пенсійного фонду на 2018 рік на даний час не затверджений. Також, вказав, що згідно з частинами 1, 2 статті 73 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення", кошти Пенсійного фонду використовуються на: 1) виплату пенсій, передбачених цим Законом; 2) надання соціальних послуг, передбачених цим Законом; 3) фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду; 4) оплату послуг з виплати та доставки пенсій; 5) формування резерву коштів Пенсійного фонду; забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом. Тобто, державні асигнування спрямовуються лише на виплату пенсій. Таким чином, позивач вказує, що він не має можливості сплатити судовий збір у зв'язку з відсутністю коштів, призначених для таких платежів.
Розглянувши подане позивачем клопотання, суд зазначає наступне.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено в Законі України “Про судовий збір” від 08.07.2011 №3674-VI (далі - Закон №3674).
Відповідно до ч.1 ст.8 Закону №3674, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Згідно з ч.2 ст.8 Закону №3674, суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Частиною 1 статті 133 КАС України передбачено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
З наведених норм слідує, що підставою для звільнення від сплати судового збору, зокрема, є майновий стан сторони, визначення якого є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується його рівень.
При цьому, клопотання про звільнення від сплати судового збору може бути викладене в позовній заяві, яка подається до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно з ч.1 ст.77 КАС України повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Так, на підтвердження обставин, якими позивач обґрунтовує клопотання про звільнення від сплати судового збору, останнім не було додано до позову жодних доказів.
Одночасно, суд зазначає, що відповідно до статті 129 Конституції України, однією із засад судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, у тому числі й органів державної влади.
Таким чином, обставини, пов'язані з фінансуванням позивача за рахунок коштів Пенсійного фонду та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися достатньою підставою для звільнення від такої сплати.
Крім того, задоволення заяви позивача про звільнення від сплати судових витрат з неналежних підстав або з підстав, що не підтвердженні доказами, поставить позивача у привілейоване становище перед іншими учасниками судового процесу, що, на переконання суду, з урахуванням приписів статті 129 Конституції України є неприпустимим.
З огляду на вказане, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання позивача про звільнення від сплати судових витрат.
Із змісту позовних вимог слідує, що предметом даного позову є стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсії в сумі 26633,01грн.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону №3674, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" від 07.12.2017 № 2246-VIII прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2018 року установлено в розмірі 1762грн.
Частиною 2 статті 4 Закону №3674 встановлені ставки судового збору, зокрема, за подання позову до адміністративного суду.
Так, за подання адміністративного позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, встановлена ставка судового збору в розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Враховуючи, що 1,5 відсотка ціни позову (26633,01грн. * 1,5% = 399,5грн.) становить менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1762грн.), за подання даного позову до суду позивачу належало сплати судовий збір в розмірі 1762грн.
Відповідно до ч.4 ст.161 КАС України, позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Так, у позовній заяві, обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на наступні докази: лист Костопільської ОДПІ Головного управління ДФС у Рівненській області від 13.04.2017 за №181/8/17-09-01-12-48, лист Головного управління ДФС у Рівненській області 07.03.2018 за №1940/9/17-00-12-04-06, повідомлення про Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону 1058-1V в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону 1788-ХІІ з грудня 2017 року, з січня 2018 року, з лютого 2018 року, з березня 2018 року.
Разом з тим, всупереч вимогам ч.4 ст.161 КАС України, вказані вище докази не були додані позивачем до позовної заяви.
Суд повторює, що предметом даного позову є стягнення з відповідача на користь позивача відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, а тому на підтвердження заявлених позовних вимог позивачу також необхідно подати до суду докази дійсного понесення фактичних витрат на виплату та доставку пенсій у невідшкодованій сумі.
За наведених обставин слід запропонувати позивачу протягом 10 днів з дня вручення даної ухвали усунути вказані вище недоліки позовної заяви шляхом подання до суду:
- документа про сплату судового збору в розмірі 1762грн. або документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону;
- листів Костопільської ОДПІ Головного управління ДФС у Рівненській області від 13.04.2017 за №181/8/17-09-01-12-48 та Головного управління ДФС у Рівненській області 07.03.2018 за №1940/9/17-00-12-04-06, повідомлень про Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону 1058-1V в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону 1788-ХІІ з грудня 2017 року, з січня 2018 року, з лютого 2018 року, з березня 2018 року, які надсилалися (вручалися) відповідачу;
- докази дійсного понесення фактичних витрат на виплату та доставку пенсій у невідшкодованій сумі.
Керуючись статтею 169 КАС України, суд,
Позовну заяву Костопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Костопільський комбінат будівельних матеріалів" про стягнення фактичних витратах на виплату і доставку пенсій залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви тривалістю 10 днів з дня вручення даної ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала окремо не оскаржується.
Суддя Комшелюк Т.О.