справа №813/2567/17
08 травня 2018 року зал судових засідань № 6
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гулика А.Г.,
секретар судового засідання Жовковська Ю.В.,
за участю:
позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача Ільківа Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Дублянської міської ради Жовківського району про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області (далі - ГУ Держгеокадастру в Львівській області), в якому з урахуванням заяви про зміну позовних вимог від 18.10.2017, просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,000га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Дублянської міської ради Жовківського району Львівської області;
- зобов'язати відповідача розглянути по суті клопотання позивача від 24.02.2017 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,000га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Дублянської міської ради Жовківського району Львівської області та надати відповідний дозвіл.
Ухвалою від 19.07.2017 суд відкрив провадження у справі.
Ухвалою від 03.08.2017 суд зупинив провадження у справі.
Ухвалою від 20.09.2017 суд поновив провадження у справі.
Ухвалою від 18.10.2017 суд залучив до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Дублянську міську раду Жовківського району Львівської області (далі - Дублянська міська рада).
Ухвалою від 13.11.2017 суд витребував додаткові докази у справі.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є особою, яка безпосередньо брала участь в антитерористичній операції, забезпечення її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції (далі - АТО) в м.Старобільськ Луганської області. 24.02.2017 позивач звернувся до відповідача з заявою про надання місцевим учасникам АТО м.Дубляни дозволу на розробку проекта землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,000га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Дублянської міської ради Жовківського району Львівської області. На думку позивача, відповідач протиправно відмовив йому листом від 22.03.2017 №Ц2222/0-2170/6-17 в наданні такого дозволу, у зв'язку з відмовою Дублянської міської ради у листі від 13.03.2017 №232 його погодити. Позивач зазначає, що до повноважень Дублянскої міської ради не належить погодження відведення земельних ділянок за межами населеного пункту. Крім того, згідно з відповіддю Дублянської міської ради від 22.02.2017 №155 та ГУ Держгеокадастру від 14.03.2017 №31-13-0.3-5098/2-17 вказана міська рада питання щодо погодження позивачу відведення земельної ділянки не розглядала та на адресу відповідача не надсилала.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що відповідно до дорученя Віце-премєр-міністра України від 08.10.2014 №37732/0/1-14 органи Держгеокадастру обов'язково направляють для погодження до місцевих рад питання щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення. Рішення про відмову позивачу в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою прийняте, у зв'язку з мотивованими запереченнями Дублянської міської ради. Крім того, позивачу запропоновано одержати дозвіл на земельну ділянку в масивах, яка підібрані та погоджені з органом місцевого самоврядування. З огляду на наведене, відповідач вважає, що він правомірно відмовив позивачу в наданні згоди на розробку проекту землеустрою.
Представник відповідач подав до суду додаткові пояснення у справі від 21.03.2018, в яких зазначає про те, що з доданих до заяви позивача від 24.02.2017 графічних матеріалів неможливо встановити бажане місце розташування земельної ділянки. Крім того, відповідач зазначає, що в ГУ Держгеокадастру у Львівській області направлено проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 9,0га для продажу прав оренди на земельних торгах за кадастровими НОМЕР_1 та НОМЕР_2 для проведення обов'язкової первинної державної землевпорядної експертизи.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, пояснень по суті спору до суду не надала.
Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав, наведених у позовній заяві. Просили суд позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву. Просив суд в задоволенні позову відмовити повністю.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, явку представника в судове засідання не забезпечила, належним чином повідомлялась про дату, час і місце його проведення. Клопотань про розгляд справи без її участі до суду не надходило.
Заслухавши пояснення позивача та представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, виходячи з наступних підстав.
ОСОБА_1 є учасником бойових дій та особою, яка безпосередньо брала участь в АТО, забезпечення її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення АТО, що підтверджується довідкою від 09.06.2015 №513 та посвідченням серії НОМЕР_3.
24.02.2017 позивач звернувся до відповідача з колективною заявою від учасників АТО і бойових дій м.Дублян, в якій просив надати вказаним учасникам АТО дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,000га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Дублянської міської ради Жовківського району Львівської області.
Згідно з відповідями відповідача від 22.03.2017 №Ц2222/0-2170/6-17, від 23.03.2017 №КО-2099/0-2227/6-17 від 27.04.2017 №Ц-4591/0-3451/6-17 в наданні такого дозволу відмовлено на підставі п.7 ст.118 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), у зв'язку з тим, що Дублянська міська рада у листі від 13.03.2017 №232 не погоджує його надання.
Відповідно до листа Дублянської міської ради від 13.03.2017 №232 вказана рада не погоджує надання ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,000га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Дублянської міської ради Жовківського району Львівської області
Як вбачається з відповіді ГУ Держгеокадастру у Львівській області від 14.03.2017 №31-13-0.3-5098/2-17 Дублянська міська рада з 2016 року по даний час не надіслала жодної відповіді на листи відповідача з пропозицією погодити надання дозволу на розробку проекту землеустрою.
Згідно з відповіддю Дублянської міської ради від 22.02.2017 №155 чинним законодавством не передбачено погоджень виділення земель за межами населеного пункту з органом місцевого самоврядування.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.
Згідно з ст.3 ЗК України земельні відносини регулюються Конституцією України, вказаним Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч.1 ст.35 ЗК України земельні ділянки, громадяни України мають право набувати безоплатно у власність або на умовах оренди земельні ділянки для ведення індивідуального або колективного садівництва.
Частиною 4 ст.122 ЗК України передбачено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою вказаної статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Пунктом «в» ч.3 ст.116 ЗК України передбачено, що безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених вказаним Кодексом.
Згідно з ч.1 ст.121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства не більше 2,0 гектара.
Відповідно до ч.ч.6, 7 ст.118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 вказаного Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 вказаного Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Із змісту наведених норм слідує, що перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.
Постановою Кабінету Міністрів України № 413 від 07.06.2017 «Деякі питання удосконалення управління в сфері використання та схорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними» затверджено Стратегію удосконалення механізму управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними (далі - Стратегія), яка набрала чинності 17.06.2017.
В розділі «Мета Стратегії» вказано, що метою Стратегії є створення сучасної, прозорої і дієвої системи управління у сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності, спрямованої на забезпечення захисту інтересів суспільства (насамперед учасників антитерористичної операції), територіальних громад та держави, а також раціонального та ефективного функціонування сільськогосподарських регіонів з урахуванням потреб розвитку населених пунктів, запобігання деградації земель, необхідності забезпечення продовольчої безпеки держави.
Розділом «Система організації процесу виконання Стратегії» визначено, що Держгеокадастр та його територіальні органи під час передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність в межах норм безоплатної приватизації повинні:
формувати перелік земельних ділянок та визначати площу земельних ділянок, яка передається в межах норм безоплатної приватизації на території відповідної області, за такою формулою:
Sбп = Sаук х 0,25;
де Sбп - площа земельних ділянок, яку пропонується передати безоплатно у власність на території відповідної області;
Sаук - площа земельних ділянок, право оренди та/або емфітевзису на яку було продано на території відповідної області у кварталі, що передував поточному кварталу;
щокварталу за 10 днів до закінчення поточного кварталу оприлюднювати перелік земельних ділянок, які пропонується передавати у наступному кварталі (розрахованих за зазначеною формулою), на офіційних веб-сайтах територіальних органів Держгеокадастру за місцем розташування земельних ділянок;
надавати дозволи на розроблення документації із землеустрою та передавати земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у приватну власність в межах норм безоплатної приватизації відповідно до зазначених переліків, насамперед учасникам антитерористичної операції;
враховувати позицію відповідної сільської та селищної ради під час надання (передачі) земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність громадян.
Дорученням Віце-прем?єр-міністра - Міністра регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України Гройсмана В.Б. від 08.10.2017 №37731/0/1-14 зобов'язано Держземагенство України та підпорядковані йому органи обов'язково направляти на розгляд місцевих рад питання щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності на етапі надання згоди на розроблення відповідної документації із землеустрою за зверненням юридичних та фізичних осіб щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення земельної власності, які не перебувають у їхньому користуванні.
Підставою для відмови відповідача в листі від 22.03.2017 №Ц2222/0-2170/6-17 в наданні позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою стало те, що Дублянська міська рада, на території якої розташована спірна земельна ділянка, листом від 13.03.2017 №232 не погодила надання у власність вказаної земельної ділянки позивачу.
Як вбачається з відповіді ГУ Держгеокадастру у Львівській області від 14.03.2017 №31-13-0.3-5098/2-17 Дублянська міська рада з 2016 року по даний час не надіслала жодної відповіді на листи відповідача з пропозицією погодити надання дозволу на розробку проекту землеустрою.
Згідно з відповіддю Дублянської міської ради від 22.02.2017 №155 чинним законодавством не передбачено погоджень виділення земель за межами населеного пункту з органом місцевого самоврядування. Тому, такі погодження вказаною радою не розглядаються.
На вимогу суду відповідач надав для огляду в судовому засіданні документи, які стали підставою для прийняття рішення відмову в наданні позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою. Серед вказаних документів лист Дублянської міської ради від 13.03.2017 №232 відсутній, його оригінал для огляду в судовому засіданні відповідач не надав. Не надані докази реєстрації вказаного листа в ГУ Держгеокадастру у Львівській області.
З огляду на наведене, суд вважає, що наявність листа Дублянської міської ради від 13.03.2017 №232 на момент прийняття оскарженого рішення не доведена, а тому такий лист не може вважатися допустимим доказом у справі, а тому, не міг бути підставою для прийняття рішення про відмову в наданні позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою, викладеного в листі від 22.03.2017 №Ц2222/0-2170/6-17.
Суд не бере до уваги наказ ГУ Держгеокадастру у Львівській області від 04.04.2017 №88 «Про визначення переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах», оскільки такий прийнятий вже після розгляду звернення позивача від 24.02.2017 та надання на нього відповіді листом відповідача від 22.03.2017 №Ц2222/0-2170/6-17.
З огляду на наведене, суд вважає, що при розгляді заяви позивача 24.02.2017 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,000га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Дублянської міської ради відповідач не виконав вимог дорученням Віце-прем?єр-міністра - Міністра регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України Гройсмана В.Б. від 08.10.2017 №37731/0/1-14 в частині погодження такої заяви з органом місцевого самоврядування. Зважаючи на відсутність у відповідача оригіналу листа Дублянської міської ради від 13.03.2017 №232 та доказів надходження такого, відмова в погодженні позивачу проекту землеустрою, висловленавикладена в такому листі, є безпідставною та необґрунтованою.
Таким чином, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,000га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Дублянської міської ради як таких, що вчинені без одержання належної відповіді щодо погодження такого дозволу відповідним органом місцевого самоврядування.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача розглянути по суті клопотання позивача від 24.02.2017 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,000га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Дублянської міської ради Жовківського району Львівської області та надати відповідний дозвіл, то така підлягає задоволенню частково.
Суд зазначає, що він не вправі втручатися в дискреційні повноваження суб'єкта владних повноважень та давати йому вказівки щодо прийняття конкретного рішення у справі. Тому, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача повторно розглянути клопотання позивача від 24.02.2017 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,000 га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Дублянської міської ради Жовківського району Львівської області. В задоволенні позовних вимог щодо зобов'язання відповідача прийняти рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою необхідно відмовити.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст.78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.
Відповідно до ст.139 КАС України судові витрати стягненню зі сторін не підлягають, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, викладені в листі від 22.03.2017 №Ц2222/0-2170/6-17, яким відмовлено ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,000 га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Дублянської міської ради Жовківського району Львівської області.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Львівській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 24.02.2017 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,000 га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Дублянської міської ради Жовківського району Львівської області.
В задоволенні позовних вимог щодо зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Львівській області прийняти рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою відмовити.
Судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення суду складене і підписане 18.05.2018.
Суддя А.Г.Гулик