Рішення від 18.05.2018 по справі 815/4/18

Справа № 815/4/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2018 року

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Катаєвої Е.В.,

за участю секретаря судового засідання - Левчук О.В.,

позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Мандрика В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65105, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385), третя особа на стороні відповідача Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Одеській області (65015, м. Одеса, вул. Єврейська, 12) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До суду з позовом (а.с.39-43) звернувся ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - ГУ ПФУ), у якому позивач просив:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку йому - ОСОБА_1 пенсії з 1 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 року (далі Закон України №900), ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі постанова КМУ №988);

- зобов'язати відповідача провести йому перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України № 900, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ № 988, починаючи з 01.01.2016 року.

Позивач зазначив, що з 05.05.2004 року він є пенсіонером органів внутрішніх справ України та йому була призначена пенсія відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до ст.63 вказаного Закону усі пенсії призначені за цим Законом підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців на умовах, у порядку та розмірах, передбачених КМУ. Таким чином, на думку позивача, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень (ГУ ПФУ), наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Доказом про зміну розміру його грошового забезпечення, є копія довідки за НОМЕР_2, яка видана ліквідаційною комісією ГУ МВС в Одеській області, за нормами чинними на 01.01.2016 року.

Позивач зазначив, що 31.10.2017 року він звернувся із заявою до ГУ ПФУ про проведення перерахунку пенсії у відповідності до чинного законодавства та з моменту виникнення права на перерахунок, тобто з 01.01.2016 року, проте 14.11.2017 року ним була отримана відповідь ГУ ПФУ, у якій зазначено про відмову в проведенні перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю коштів у бюджеті.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відсутність коштів протягом двох років не є підставою для відмови в здійсненні перерахунку пенсії. Постановою КМУ №988 встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку його пенсії, як колишнього працівника міліції.

Повернення його довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії до ГУ МВС для опрацювання певно є тимчасовою затримкою, а не підставою для відмови у перерахунку пенсії. 31.10.2017 року при отриманні копії довідки про розмір грошового забезпечення працівники ГУ МВС пояснили йому, що довідка доопрацьована та відправлена до ГУ ПФУ для перерахунку пенсії.

Проте пенсія йому не перерахована. Позивач зазначив, що бездіяльність відповідача порушує його права та просив задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 09.01.2018 року позов був залишений без руху та позивачу наданий строк для усунення недоліків (а.с.31-34).

Ухвалою суду від 24.01.2018 року позовна заява прийнята до розгляду та відкрите провадження по справі у порядку загального позовного провадження, залучено до участі у справі у якості третьої особи на стороні відповідача Ліквідаційну комісію ГУ МВС України в Одеській області (далі ЛК ГУ МВС) (а.с.2-5).

Представник відповідач надав до суду відзив на позов 09.02.2018 року (а.с.71-72).

Позивач 14.02.2018 року надав відповідь на відзив (а.с.87-89).

Ухвалою суду від 14.02.2018 року провадження у справі зупинено до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі №820/6514/17 (а.с.102-104).

Ухвалою суду від 25.04.2018 року поновлено провадження по справі (а.с.149).

Ухвалою суду від 25.04.2018 року відмовлено позивачу у прийнятті уточнень позовної заяви (а.с.132-135), враховуючи той факт, що позивач одночасно змінив предмет та підставу позову, тобто фактично оформив новий позов (а.с.151-152).

Ухвалою суду від 25.04.2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті у судове засідання (а.с.153).

У відзиві на позов (а.с.71-72) представник відповідача вважав позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, просив відмовити у задоволенні позову.

Представник відповідача зазначив, що Міністерство внутрішніх справ листом від 22.03.2017 №4019/02/22-2017 повідомило Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України листом від 28.03.2017 №9493/02-23 повідомив ГУ ПФУ про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. ГУ ПФУ отриману довідку ГУ МВС НОМЕР_2 про розмір грошового забезпечення.

В листі від 28.03.2017 №9493/02-23 зазначено, що Пенсійним фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій та направлено до Міністерства соціальної політики України, а також зазначено, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Представник відповідача стверджує, що ГУ ПФУ не відмовляло позивачу у проведенні перерахунку, а лише повідомило про те, що зазначений перерахунок буде здійснено після того, як будуть виділені відповідні кошти.

Одним із визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.

Здійснення перерахунку пенсії після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України не можна вважати неправомірним, адже в даному випадку бездіяльність викликана обставинами, що не залежали від ГУ ПФУ.

Представником третьої особи були надані пояснення (а.с.79-80), в яких зазначено, що ЛК ГУ МВС на виконання листа ГУ ПФУ від 30.03.2017 року за вих.№4422/03, який містив перелік осіб, зокрема ОСОБА_1, пенсії яких підлягають перерахунку, було проведено перерахунок грошового забезпечення позивача, станом на 01.01.2016 року, та на адресу ГУ ПФУ направлено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. ГУ ПФУ повернуло зазначену довідку 24.11.2017 року з метою уточнення складових розміру грошового забезпечення. Довідка про розмір грошового забезпечення позивача, станом на 01.01.2016 року, була відкоригована, відповідає вимогам чинного законодавства, у зв'язку з чим повторно направлена 06.12.2017 року до ГУ ПФУ, яке повинно здійснити перерахунок пенсії.

Позивачем 14.02.2018 року була надана відповідь на відзив (а.с.87-89), в якій позивач зазначив, що не виділення коштів для перерахунку пенсії, на що посилається представник ГУ ПФУ, не є підставою для відмови у задоволенні його позову.

Після поновлення провадження по даній справі представник ГУ ПФУ подав до суду додаткові пояснення, в яких зазначив, що 21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», яка набрала чинності з 01.03.2018 (далі Постанова КМУ №103) та якою встановлено, що з 01.01.2016 року перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", особам начальницького і рядового складу внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на обов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

На виконання вищезазначеної Постанови КМУ № 103 головним управлінням 19.04.2018 було здійснено перерахунок пенсії Позивачу на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення наданої уповноваженим органом - ЛК ГУ МВС.

Вислухавши пояснення учасників процесу, дослідивши та проаналізувавши надані ними докази у їх сукупності, судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України з 05.05.2004 року (пенсійне посвідчення НОМЕР_2 від 05.05.2004 року а.с.14).

ЛК ГУ МВС відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови КМУ від 11.11.2015 № 988, наказу МВС від 06.04.2016 року №260 виготовило на ім'я позивача довідку НОМЕР_2 про розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016 року (а.с.13).

У зв'язку з нездійсненням перерахунку пенсії за вказаною довідкою позивач 31.10.2017 року звернувся до ГУ ПФУ із заявою, в який просив здійснити перерахунок пенсії у відповідності до норм чинного законодавства на підставі виготовленої довідки щодо зміни його грошового забезпечення (а.с.15).

Листом від 14.11.2017 року ГУ ПФУ повідомило позивача про те, що вказана довідка було повернута до ЛК ГУ МВС у зв'язку з тим, що неправильно виготовлена. Також позивача повідомлено, що Пенсійним фондом України направлено до Міністерства соціальної політики України інформацію про виникнення обставин, що тягнуть за собою необхідність виділення додаткових асигнувань, необхідних для проведення перерахунку пенсії, тому перерахунок буде здійснений після надходження коштів з Державного бюджету України (а.с.16).

Позивач вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не здійснення перерахунку йому пенсії звернувся до суду з даним позовом.

Спірні правовідносини між сторонами виникли з приводу перерахунку пенсії позивачу, який є пенсіонером МВС України.

Статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі Закон України № 2262-XII) встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом надасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України №2262-ХІІ, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року№45 (далі Порядок №45).

Пунктами 1, 2 Порядку №45 визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ , або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Постановою КМУ №988 збільшено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, що є безумовною підставою для перерахунку пенси позивача.

Відповідачем не заперечувалось право позивача на перерахунок пенсії, але цей перерахунок повинен здійснюватися на підставі відповідної довідки про грошове забезпечення особи, яке має право на здійснення перерахунку пенсії.

Вказане безумовне право на перерахунок пенсії на підставі постанови КМУ №988, а також на підставі наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення поліцейських, зазначено у висновках Верховного Суду у рішенні від 15.02.2018 року по зразковій справі№820/6514/17.

У п.57 рішення Верховного Суду від 15.02.2018 року щодо обставин, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі, зазначено, що при застосування висновків Верховного Суду в цій зразковій справі суди повинні враховувати те, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських повинні бути отримані з дотримання Порядку №45. Ці довідки повинні бути чинними.

Судом встановлено, що 21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103, в п.3 якої вказано- - перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови КМУ №988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;

з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Таким чином на законодавчому рівні було визначено умови, порядок та розмірі перерахунку пенсій працівникам МВС з 01.01.2016 року.

КМУ було визначено, що підставою для перерахунку пенсії повинні бути довідки про грошове забезпечення за січень 2016 року, в той час коли ЛК ГУ МВС направило для перерахунку пенсії в ГУ ПФУ довідки про грошове забезпечення станом на 01.01.2016 року, тобто фактично були визнанні нечинними довідки про грошове забезпечення станом на 01.01.2016 року.

Предметом спірних правовідносин по даній справі є визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії з 1 січня 2016 року на підставі довідки про грошове забезпечення позивача станом на 01.01.2016 року та зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії на підставі цієї довідки, тобто яка визнана фактично нечинною згідно з постановою КМУ №103.

З урахуванням викладеного суд вважає, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.

При цьому суд враховує, що на ім'я позивача у відповідності до вимог постанови КМУ №103 була виготовлена оновлена довідка про грошове забезпечення за січень 2016 року та відповідачем ГУ ПФУ здійснений перерахунок пенсії позивачу за вказаною довідкою з вирішенням питання щодо погашення заборгованості у порядку встановленому постановою КМУ.

Згідно ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Статтею 76 КАС України визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Враховуючи встановлені обставини суд вважає, що позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2,5,6,7,9,139,242-246 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65105, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385), третя особа на стороні відповідача Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Одеській області (65015, м. Одеса, вул. Єврейська, 12) про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови в проведенні перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 1 січня 2016 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України, щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України, щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", передбаченим постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", починаючи з 01.01.2016 року.

Рішення набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.295-297 КАС України.

Суддя Е.В.Катаєва

.