Рішення від 18.05.2018 по справі 815/816/18

Справа № 815/816/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 травня 2018 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Вовченко О.А.,

секретар судового засідання Соколова М.С.,

за участі:

позивача - ОСОБА_1

представника позивача - ОСОБА_2 (згідно ордеру),

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

26 лютого 2018 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі, в якій позивач просить суд:

1. Визнати протиправним та скасувати рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі від 18.12.2017 року № 7109 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах;

2. Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком № 1 періоди його навчання при навчально-курсовому комбінаті ВО «Стахановвугілля» за професією гірника підземного і роботи на шахті ім. С.М. Кірова виробничого об'єднання «Стахановвугілля» гірником підземним з 23.06.1986 по 25.02.1987 роки та періоди його навчання при навчально-курсовому комбінаті ВО «Стахановвугілля» за професією прохідника і роботи на шахті ім. С.М. Кірова виробничого об'єднання «Стахановвугілля» прохідником з 26.02.1987 по 28.10.1993 роки;

3. Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах згідно частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 19 вересня 2017 року з урахуванням страхового стажу 23 роки 9 місяців 4 дні та пільгового стажу 7 років 4 місяці 6 днів з урахуванням довідок про розмір заробітної плати для обчислення пенсії № 432 від 29.08.2017 року та № 434 від 29.08.2017 року;

Ухвалою судді від 26 березня 2018 року відкрито провадження у даній справі, ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні.

Ухвалою від 24 квітня 2018 року судом визначено розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення в Київському районі м. Одеси як внутрішньо переміщена особа. 19.09.2017 року звернувся до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Зазначає, що рішенням № 7109 від 18.12.2017 року відповідач відмовив йому в призначенні пенсії на пільгових умовах. Позивач у позовній заяві вказує, що у спірному рішенні відповідач зазначив: «Ваш спеціальний стаж складає 0 років 0 місяців при загальному стажі роботи - 23 роки 9 місяців. Згідно постанови Кабінету ОСОБА_3 України від 07.11.2014 № 1085-р, до спеціального стажу роботи не зараховано періоди роботи на Державному унітарному підприємстві Луганської народної республіці «Центруголь» з 23.06.1986 р. по 04.07.1986 р., з 26.02.1987 р. по 28.10.1993 р. Постановою № 1085-р визначено перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження. Будь-який документ виданий органами та/або особами, передбаченими частиною третьою ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 р. № 1207-УІІ, є недійсним і не створює правових наслідків. Будь-які довідки чи інші документи, підготовлені або видані органами фонду з територій, які непідконтрольні українській владі, не підлягають реєстрації та виконанню» (мовою оригіналу з граматичними помилками). Позивач зазначає, що вважає це спірне рішення безпідставним, протиправним та таким, що підлягає скасуванню. Згідно записів у його трудовій книжці БТ-І № 6301091 з 23.06.1986 року був прийнятий на шахту ім. С.М. Кірова виробничого об'єднання «Стахановвугілля» учнем гірника підземного з повним робочим днем під землею, з 04.07.1986 по 25.08.1986 роки без звільнення та відриву від виробництва навчався за професією гірника підземного при навчально-курсовому комбінаті ВО «Стахановвугілля»), з 26.08.1986 року переведений гірником підземним з повним робочим днем на підземних роботах, з 26.02.1987 року переведений учнем прохідника підземного з повним робочим днем на підземних роботах, з 02.03.1987 по 12.05.1987 роки без звільнення та відриву від виробництва навчався за професією прохідника при Стаханівській філії НКК ВО «Стахановвугілля», з 13.05.1987 року переведений прохідником з повним робочим днем на підземних роботах, 28.10.1993 року звільнений з шахти ім. С.М. Кірова ВО «Стахановвугілля». Зазначає, що законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 року внесено зміни до Закону № 1058. Згідно із Законом № 2148 Закон № 1058 доповнено Розділом XIV «Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян». Статтею 114 визначено умови призначення пенсій за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників. Тобто, згідно вказаному Закону, починаючи з 01.10.2017 року, пенсії за віком на пільгових умовах призначаються за нормами статті 114 Закону № 1058. Згідно частини 3 статті 114 Закону № 1058 працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом ОСОБА_3 України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. При наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків за кожний повний рік цих робіт пенсійний вік, встановлений статтею 26 Закону № 1058, знижується на 1 рік. Позивач зазначає, що відповідач, приймаючи спірне рішення, застосував нечинні норми законодавства та норми, які на нього не розповсюджуються, що є підставою для визнання цього рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню. Відповідач, трактуючи приписи пункту «а» статті 13 Закону № 1788 забув зазначити, що згідно вказаної норми закону право на пенсію за віком на пільгових умовах мають також працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах. Щодо незарахування йому до пільгового стажу періоди роботи на Державному унітарному підприємстві Луганської народної республіці «Центруголь» з 23.06.1986 по 04.07.1986 та з 26.02.1987 по 28.10.1993 роки позивач зазначає, що в зазначені періоди такого підприємства взагалі не існувало. З 23.06.1986 по 04.07.1986 та з 26.02.1987 по 28.10.1993 роки працював на шахті ім. С.М. Кірова виробничого об'єднання «Стахановвугілля». Щодо незарахування до пільгового стажу періодів роботи у ВО «Стахановвугілля» з одночасним навчанням при навчально-курсовому комбінаті ВО «Стахановвугілля» за професією гірника підземного з 04.07.1986 по 25.08.1986 та за професією прохідника з 02.03.1987 по 12.05.1987 роки позивач зазначає, що у вказані періоди проходив навчання без відриву від основного виробництва повний робочий день на підземних роботах. Про це свідчить відсутність наказів про звільнення в зазначені періоди з ВО «Стахановвугілля» та відсутність відповідних записів у моїй трудовій книжці. Відповідно до статті 38 Закону України «Про професійно-технічну освіту» час навчання у професійно-технічному навчальному закладі зараховується до трудового стажу учня, слухача, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців. Професії гірника підземного та прохідника передбачені розділом І (Добування вугілля, лігніту та торфу) постанови Кабінету ОСОБА_3 України від 11.09.2007 року № 1117 «Про затвердження Державного переліку професій з підготовки кваліфікованих робітників у професійно-технічних навчальних закладах» на підставі Національного класифікатора професій України (ДК 003:2005, затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 26.12.2005 року № 375). Позивач у позовній заяві зазначає, що відповідач у спірному рішенні на свій власний розсуд трактує приписи Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», а як на підставу щодо прийняття спірного рішення взагалі посилається на неіснуючий нормативно-правовий акт - постанову Кабінету ОСОБА_3 України від 07.11.2014 № 1085-р. Позивач зазначає, що державне унітарне підприємство Луганської народної республіки «Центруголь», на якому зберігаються архівні документи шахти ім. С.М. Кірова ВО «Стахановвугілля», та яке видало мені довідки від 29.08.2017 року № 429 (стор.1-3) та довідками про розмір заробітної плати від 29.08.2017 року № 432, від 29.08.2017 року № 433, від 29.08.2017 року № 434, - це підприємство, суб'єкт господарського права, а не державний орган та орган місцевого самоврядування. На підставі викладеного, приписи ст. 9 Закону № 1207 на Державне унітарне підприємство Луганської народної республіці «Центруголь» не розповсюджуються.

Враховуючи вищевикладені обставини, позивач просить суд скасувати вищевказане рішення та зобов'язати відповідача призначити пенсію на пільгових умовах.

11 квітня 2018 року через канцелярію Одеського окружного адміністративного суду за вх.№ЕП/2032/18 надійшов відзив на позовну заяву (а.с.72-74), у якому відповідач зазначає, що з позовними вимогами не погоджується, посилаючись на обставини, зазначені в оскаржуваному рішенні Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі від 18.12.2017 року № 7109 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

19 квітня 2018 року від позивача до суду за вх. №10788/18 надійшла відповідь на відзив (а.с.78-82), у якій зазначає, що відзив за своїм змістом - це просто формальний перелік нормативно-правових актів та обставин. Відповідач, в порушення приписів ч. 2 ст. 162 КАС України у відзиві на позов не виклав жодних заперечень щодо наведених обставин та правових підстав позову, з якими відповідач не погоджується, із посиланням на відповідні докази та норми права. Відповідачем не надано суду жодного доказу на підтримку правомірності прийнятого ним рішення про відмову в призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах.

У судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, 15 травня 2018 року за вх. №13463/18 подав клопотання (а.с.134) про розгляд справи без участі представника управління.

Заслухавши сторін, дослідивши матеріали справи та обставини, якими обґрунтовуються вимоги та докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.

Судом встановлено, що 19.09.2017 року позивач звернувся до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах (а.с.28, 97).

Відповідно до рішення №7109 про відмову у призначенні пенсії від 18.12.2017 року (а.с.27, 93) Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі відмовлено ОСОБА_1 у зарахуванні періоду роботи на Державному унітарному підприємстві Луганської народної республіки «Центруголь» з 23.06.1986 року по 04.07.1986 року, з 26.02.1987 року по 28.10.1993 року з посиланням на постанову Кабінету ОСОБА_3 України від 07.11.2014 року №1085-р. Зазначено, що спеціальний стаж ОСОБА_1 складає 0 років 0 місяців при загальному стажі роботи 23 роки 9 місяців.

Не погоджуючись з такою позицією суб'єкта владних повноважень, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Відповідно до записів у трудовій книжці серії БТ-1 №6301091 (а.с.29-31, 105-109), ОСОБА_1 23.06.1987 року по 03.07.1986 року прийнятий учнем гірником підземним на повний робочий день під землею на шахті імені С.М. Кірова ВО «Стахановвугілля».

04.07.1986 року по 25.08.1986 року ОСОБА_1 навчався при навчально-курсовому комбінаті ВО «Стахановвугілля» за професією гірника підземного. 16.08.1986 року переведений гірником підземним І (першого) розряду з повним робочим днем на підземних роботах на шахті імені С.М. Кірова ВО «Стахановвугілля».

26 лютого 1987 року ОСОБА_1 переведений учнем прохідника підземного з повним робочим днем на підземних роботах.

02.03.1987 року ОСОБА_1 навчався при навчально-курсовому комбінаті ВО «Стахановвугілля» за професією прохідника та переведений прохідником V розряду підземним з повним робочим днем на підземних роботах.

28.10.1993 року ОСОБА_1 звільнений за власним бажанням за ст.38 КЗпП України.

Згідно ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ від 05.11.1991 року (далі - Закон 1788) та ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІУ від 09.07.2003 року (далі - Закон 1058) працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом ОСОБА_3 України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років. При наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок за кожний повний рік цих робіт пенсійний вік, встановлений статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», знижується на 1 рік.

Відповідно до ст.26 Закону №1058 особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років; з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років; з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років; з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років; з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років; з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року; з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років; з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - не менше 33 років; з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - не менше 34 років; починаючи з 1 січня 2028 року - не менше 35 років.

Процедура подання документів для оформлення пенсій визначається Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (далі Порядок №22-1).

Відповідно до пункту 1 Порядку №22-1 заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

Згідно пункту 2.1 Порядку №22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються, серед іншого такі документи: документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування та документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету ОСОБА_3 України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.

Положеннями пунктів 4.1, 4.2, 4.3 Порядку №22-1 визначено, що орган, який призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2). Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

При прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження (п.4.7 Порядку №22-1).

Процедура застосування Списків №1 і №2 визначена Порядком застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Наказом Міністерства праці та соціальної політики України 18.11.2005 року № 383 (далі Порядок №383)

Відповідно до пункту 3 Порядку №383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92 (приклади у додатках 1, 2).

Оцінюючи позицію відповідача щодо не зарахування стажу роботи позивача з 23.06.1986 року по 04.07.1986 року, з 26.02.1987 року по 28.10.1993 року на Державному унітарному підприємстві Луганської народної республіки «Центруголь», суд вказує на наступне.

Відповідно до статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка; порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом ОСОБА_3 України.

Згідно пункту 10 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18.11.2005 року зазначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період роботи, а у разі відсутності в трудовій книжці таких відомостей, уточнюючу довідку, передбачену п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінетів ОСОБА_3 України від 12.08.1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу).

Аналогічні положення закріплене і в Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету ОСОБА_3 України №637 від 12 серпня 1993 року, відповідно до пункту 1 якого зазначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Лише за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Суд зазначає, що у оскаржуваному рішенні відповідача відсутні будь-які посилання щодо невідповідності даних, зазначених у трудовій книжці, помилок у їх оформленні.

Згідно статті 38 Закону України «Про професійно-технічну освіту» час навчання у професійно-технічному навчальному закладі зараховується до трудового стажу учня, слухача, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.

Статтею 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено перелік видів трудової діяльності, що зараховується до стажу роботи, який дає право на трудову пенсію.

Зокрема, підпунктом «д» пункту 1 статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що до стажу роботи, який дає право на трудову пенсію, зараховується навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.

Суд зазначає, що на період навчання та роботи ОСОБА_1 на посадах гірника підземного та прохідника діяли Список №1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах зі шкідливими умовами праці та в гарячих цехах, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та у пільгових розмірах, затверджений постановою ОСОБА_3 ОСОБА_3 СРСР від 22 серпня 1956 року №1173 та (далі - постанова №1173) та Список №1 виробництв, робіт, професій, посад та показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими умовами праці, зайнятість на яких дає право на пенсію по віку (по старості) на пільгових умовах, затверджений постановою Кабінету ОСОБА_3 СРСР від 26 січня 1991 року №10 (далі - постанова №10).

Так, згідно постанови №1173 п.1 розділ 1 у Списку зазначено підземні роботи - всі робітники, інженерно-технічні працівники і службовці, зайняті повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, руди, сланцю, нафти, озокериту, газу, графіту, азбесту, солі, слюди і інших рудних і нерудних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників і інших підземних споруд, а також всі працівники, зайняті повний робочий день під землею на обслуговуванні зазначених вище робітників і службовців (медперсонал підземних (здоровпунктів, працівники підземної телефонного зв'язку і т. д.).

Згідно постанови №10 у Списку №1 зазначено професії 1010300а-11717 - гірники підземні та 1010300а-17491 - прохідники.

Таким чином суд приходить до висновку, що період навчання ОСОБА_1 учнем гірником підземним а також прохідником при навчально-виробничому комбінаті ВО «Стахановвугілля» з подальшим переведенням на роботу на повний робочий день на підземних роботах за вказаними професіями слід зарахувати до стажу роботи за Списком №1.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача у оскаржуваному рішенні на те, що ОСОБА_1 працював на Державному унітарному підприємстві Луганської народної республіки «Центруголь» з 23.06.1986 року по 04.07.1986 року, з 26.02.1987 року по 28.10.1993 року, оскільки дане твердження спростовується записами у трудовій книжці. Жодного доказу па підтвердження даного твердження відповідач суду не надав.

Також суд не приймає до уваги посилання відповідача на постанову Кабінету ОСОБА_3 України від 07.11.2014 року №1085-р, оскільки згідно інформації з офіційного порталу Верховної ОСОБА_3 України розділу «Законодавство України» така постанова не існує.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за доцільне визнати протиправним та скасувати рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі від 18.12.2017 року № 7109 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах та зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком № 1 періоди навчання при навчально-курсовому комбінаті виробничого об'єднання «Стахановвугілля» за професією гірника підземного і роботи на шахті ім. С.М. Кірова виробничого об'єднання «Стахановвугілля» гірником підземним з 23.06.1986 по 25.02.1987 роки та періоди навчання при навчально-курсовому комбінаті виробничого об'єднання «Стахановвугілля» за професією прохідника і роботи на шахті ім. С.М. Кірова виробничого об'єднання «Стахановвугілля» прохідником з 26.02.1987 по 28.10.1993 роки.

Щодо вимоги позивача зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах згідно частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 19 вересня 2017 року з урахуванням страхового стажу 23 роки 9 місяців 4 дні та пільгового стажу 7 років 4 місяці 6 днів з урахуванням довідок про розмір заробітної плати для обчислення пенсії № 432 від 29.08.2017 року та № 434 від 29.08.2017 року, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною Законом №475/97-ВР від 17.07.1997, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

В Рекомендації Комітету ОСОБА_3 Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом ОСОБА_3 11.03.1980, зазначено, що під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.

Згідно ч.4 ст.245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

До дискреційних повноважень Пенсійного фонду України віднесено згідно із законом здійснювати обрахування загального та спеціального трудового стажу громадян.

Таким чином, суд вважає за доцільне зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Відповідно до частини першої ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

Судові витрати розподіляються відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі від 18.12.2017 року № 7109 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком № 1 періоди навчання при навчально-курсовому комбінаті виробничого об'єднання «Стахановвугілля» за професією гірника підземного і роботи на шахті ім. С.М. Кірова виробничого об'єднання «Стахановвугілля» гірником підземним з 23.06.1986 по 25.02.1987 роки та періоди навчання при навчально-курсовому комбінаті виробничого об'єднання «Стахановвугілля» за професією прохідника і роботи на шахті ім. С.М. Кірова виробничого об'єднання «Стахановвугілля» прохідником з 26.02.1987 по 28.10.1993 роки.

Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

У решті позовних вимог - відмовити.

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Позивач - ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1, адреса: пр-т. Небесної сотніАДРЕСА_1, м. Одеса, 65101).

Відповідач - Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Одесі (код ЄДРПОУ 41248812, адреса: вул. Ільфа і Петрова, 4-а, м.Одеса, 65121).

Повний текст рішення складено та підписано 18.05.2018 року.

Суддя Вовченко O.A.

.