Справа № 522/2336/18
17 травня 2018 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Танцюри К.О.,
за участю секретаря Потурнак А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії ОСОБА_2 управління МВС України в Одеській області, ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області, ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання бездіяльності щодо неперерахунку пенсії ОСОБА_1 протиправною та зобов'язання перерахувати пенсію відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в розмірах: посадовий оклад-2600,00грн., оклад за спеціальним званням (підполковником міліції)-2200,00грн., надбавка за вислугу років-50%-2420,00грн.;-надбавка за специфічні умови проходженя служби в міліції у розмірі 100 % посадового окладу з урахуванням за спеціальним званням та надбавки за стаж роботи -7220,00грн. з 01.01.2016р.
23.04.2018р. до суду надійшло клопотання Ліквідаційної комісії ОСОБА_2 управління МВС України в Одеській області про зупинення провадження по справі до набрання законної сили рішення Верховного суду у типовій справі №802/2196/17-а, у прохальній частині якого управління також просить суд розглянути вказане клопотання без участі представника управління.
Представники позивача та відповідача ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області не заперечували проти задоволення зазначеного клопотання про зупинення провадження по справі.
Відповідно до п.21 ч.1 ст.4 КАС України типові адміністративні справи - адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.
Згідно з п.22 ч.1 ст.4 КАС України зразкова адміністративна справа - типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.
Судом встановлено, що 02 лютого 2018 року Верховний Суд постановив ухвалу по справі №820/2196/17-а, згідно якої відкрито провадження у зразковій справі за позовом до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Вінницькій області, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії.
Разом з тим, 12.03.2018р. по справі №820/2196/17-а Верховним Судом прийнято рішення, проте, зазначене рішення законної сили не набрало.
Так, ухвалою ОСОБА_3 Верховного Суду від 11.04.2018 по справі №820/2196/17-а відкрито апеляційне провадження на рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12 березня 2018 року у зразковій справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18) за адміністративним позовом до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, про визнання бездіяльності неправомірною і зобов'язання вчинити дії.
Приписами п.9 ч.2 ст.236 КАС України передбачено, що суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Так, згідно ухвали Верховного Суду від 02.02.2018р., ознаками типової справи, в якій може бути ухвалено рішення цієї зразкової справи, є такі:
1) позивач - пенсіонер органів внутрішніх справ; фізична особа, якому призначено пенсію згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»;
2) відповідач - Ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Вінницькій області;
3) третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області;
4) предмет спору: зобов'язання відповідача виготовити на направити до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про необхідність зупинення провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у справі №820/2196/17-а, що визнана останнім зразковою, оскільки позов ОСОБА_1 містить зазначені в ухвалі Верховного Суду від 02.02.2018 року ознаки типової справи.
Керуючись ст. ст. 236, 248, 295 КАС України, суд,-
Задовольнити клопотання представника Ліквідаційної комісії ОСОБА_2 управління МВС України в Одеській області про зупинення провадження по справі.
Зупинити провадження по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії ОСОБА_2 управління МВС України в Одеській області, ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №820/2196/17-а(Пз/9901/1/18).
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку визначеному ст. 295 та п.15.5 розділу VII КАС України. Ухвала набирає законної сили відповідно до приписів ст. 256 КАС України.
Повний текст ухвали виготовлено 18.05.2018р.
Суддя К.О Танцюра