Справа № 815/826/18
18 травня 2018 року
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Балан Я.В., розглянувши у порядку письмового провадження матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправних дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
До суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 про:
визнання протиправних дій щодо відмови у перерахунку пенсії та виплати різниці у пенсії за минулий час;
зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку та підвищення пенсій ОСОБА_1 , починаючи з 15.09.2017р., виходячи з 351749,41 грн. грошового забезпечення за 24 місяці підряд перед місяцем звільнення з військової служби;
зобов'язання провести виплати ОСОБА_1 донарахованих сум пенсій після її перерахунку, у тому числі донарахованих сум за минулий час, починаючи з 15.09.2017р., виходячи з 351 749,41 грн. грошового забезпечення за 24 місяці підряд перед місяцем звільнення з військової служби.
Ухвалою суду від 02.03.2018р. відкрито спрощене провадження по даній справі.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач при призначенні йому пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року не врахував усіх додаткових видів його грошового забезпечення, зокрема, щомісячної додаткової грошової допомоги, грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
27.03.2018р. до суду від представника позивача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, у задоволенні позову просив відмовити, зважаючи на те, що щомісячна додаткова грошова допомога, грошова допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань - не є щомісячними додатковими видами грошового забезпечення, а тому підстави для їх врахування до складу грошового забезпечення, з якого обчислена пенсія - відсутні.
14.05.2018р. від представника позивача надійшла відповідь на відзив згідно якого розрахунок пенсії має здійснюватись відповідачем виходячи з документа, що містить всі види виплат грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а саме довідкою в/ч НОМЕР_1 №387 від 11.12.2017р.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини якими обґрунтовуються вимоги позивача, докази, якими вони підтверджуються, відзив на позовну заяву відповідача та відповідь на відзив позивача, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що наказом Міністра оборони України (по особовому складу) №841 від 12.09.2016р. звільнено з військового служби за пунктом «б» (за станом здоров'я) полковника ОСОБА_1 начальника продовольчої служби тилу Командування Військово -Морських Сил Збройних Сил України (а.с.9)
Головним управлінням Пенсійного фонду в Одеській області на підставі подання ІНФОРМАЦІЯ_2 про призначення пенсії та додаткових до нього довідок в/ч НОМЕР_1 №139/534 від 11.10.2016р. та в/ч НОМЕР_2 №154/54-13-691 від 11.10.2016р. про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення, призначено позивачу пенсію у розмірі 68 % з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.
У зв'язку із тим, що ГУ ПФУ в Одеській області розраховано позивачу менший розмір пенсії, позивач звернувся до теруправління ПФУ із заявою від 28.12.2017р. про проведення перерахунку пенсії та виплату різниці в пенсії за минулий час. (а.с. 13-14)
Листом ГУ ПФУ в Одеській області №2526/Є-11 від 11.01.2018р. повернуто позивачу долучені до звернення щодо проведення перерахунку пенсії довідки в/ч НОМЕР_1 №387 від 11.12.2017р. та А2238 №154/54/13-749 від 12.12.2017р. (а.с.15)
Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв'язок у їх сукупності, суд вважає позов підлягаючим до задоволення, з огляду на наступне.
Підставою для відмови у перерахунку пенсії позивачу у листі ГУ ПФУ в Одеській області №2526/Є-11 від 11.01.2018р. повідомлено, що відповідно до Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України № 937 від 31.12.2014р., визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) №2262 від 09.04.1992р., постанов Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" (зі змінами) № 393 від 17.07.1992р. та "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 45 від 13.02.2008р., та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17 липня 1992 р. (зі змінами) і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007р. та на підставі подання ІНФОРМАЦІЯ_2 та доданих до нього довідок в/ч НОМЕР_1 №139/534 від 11.10.2016р. та А2238 №154/54/13-691 від 11.10.2017р. про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, пенсія за вислугу років у розмірі 68% обчислена з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які визначені Законом та зазначені в цих довідках.
За правилами статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” № 2011-XII від 20 грудня 1991 року (далі - Закон №2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань визначені Постановою Кабінету Міністрів України “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу” №1294 від 7 листопада 2007 року (далі - Постанова №1294) та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженою наказом Міноборони № 260 від 11 червня 2008 року, зареєстрованим в Мінюсті 14 липня 2008 року за №638/15329.
Зокрема, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 Постанови №1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції №260).
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 Постанови №1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції №260).
Відповідно до п.п.1.2 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам до складу грошового забезпечення військовослужбовців серед іншого входять одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Отже, зазначені позивачем допомоги є додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до статті 9 Закону №2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Верховний Суд України у постанові від 10 березня 2015 року (справа № 21-70а15) вказав, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Отже, врахуванню в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії підлягають отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Беручи до уваги викладено, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії починаючи з 15.09.2017р. у розмірі, обчисленому з урахуванням складових грошового забезпечення, зазначених у довідках в/ч НОМЕР_1 №387 від 11.12.2017р. та А2238 №154/54/13-749 від 12.12.2017р., у тому числі грошової допомоги на оздоровлення, допомоги, одноразової премії та провести відповідні виплати з врахуванням раніше виплачених сум.
За правилами частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, з яким кореспондується обов'язок держави щодо його забезпечення.
Реалізація цього обов'язку здійснюється органами державної влади відповідно до їх повноважень.
Згідно з підпунктом 5 пункту 4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 28-2 від 22.12.2014р., зареєстрованою в Міністерстві юстиції України № 40/26485 від 15.01.2015р., Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Зазначена норма не передбачає дискреційних повноважень у відповідача щодо нарахування, перерахунку та виплати пенсії у розумінні Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980.
Аналогічна правова позиція викладена в рішенні Верховного Суду від 15.02.2018р. (ЄДРСРУ 72290243).
Перевіряючи обґрунтованість та законність дій та рішень суб'єкта владних повноважень, суд враховує наведене нормативне регулювання та вимоги частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У зв'язку з викладеним, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у перерахунку пенсії та виплати різниці у пенсії за минулий час.
Вирішуючи спір, суд також враховує, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі “Суомінен проти Фінляндії” (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року).
Рішення про зобов'язання відповідача вчинити певні дії суд приймає у справах, де відповідач допустив неправомірну бездіяльність за умови обов'язку вчинити певну дію. В цьому випадку суд повинен зазначити, яку саме дію повинен вчинити відповідач, але не повинен втручатися в його компетенцію.
Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З урахуванням з'ясованих обставин справи, суд для ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 15.09.2017р. у розмірі, обчисленому з урахуванням складових грошового забезпечення, зазначених у довідках в/ч НОМЕР_1 №387 від 11.12.2017р. та А2238 №154/54/13-749 від 12.12.2017р., у тому числі грошової допомоги на оздоровлення, допомоги, одноразової премії та провести відповідні виплати з врахуванням раніше виплачених сум.
Таким чином, на підставі встановлених у ході судового розгляду обставин, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
У зв'язку з тим, що ОСОБА_1 (посвідчення серії НОМЕР_3 від 02.06.2015р.) є учасником бойових дій згідно п. 13 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору. (а.с.8)
Керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 90, 139, 255, 295 КАС України, суд -
Позовну заяву ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_4 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області (місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 ) про визнання протиправних дій щодо відмови у перерахунку пенсії та виплати різниці у пенсії за минулий час; зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку та підвищення пенсій ОСОБА_1 , починаючи з 15.09.2017р., виходячи з 351 749,41 грн. грошового забезпечення за 24 місяці підряд перед місяцем звільнення з військової служби; зобов'язання провести виплати ОСОБА_1 донарахованих сум пенсій після її перерахунку, у тому числі донарахованих сум за минулий час, починаючи з 15.09.2017р., виходячи з 351 749,41 грн. грошового забезпечення за 24 місяці підряд перед місяцем звільнення з військової служби - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у перерахунку пенсії та виплати різниці у пенсії за минулий час.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 15.09.2017р. у розмірі, обчисленому з урахуванням складових грошового забезпечення, зазначених у довідках в/ч НОМЕР_1 №387 від 11.12.2017р. та А2238 №154/54/13-749 від 12.12.2017р., у тому числі грошової допомоги на оздоровлення, допомоги, одноразової премії та провести відповідні виплати з врахуванням раніше виплачених сум.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в сроки, встановлені ст. 295 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Суддя Балан Я.В.