Рішення від 17.05.2018 по справі 814/899/18

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2018 р. Справа № 814/899/18

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1, 54056

до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020

про:визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач), в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо не проведення з 01.01.2017 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 Анатоліойвичу протиправною;

- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 Анатоліойвичу у розмірі 74% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2017 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 р. № 1294" від 28.12.2016 року № 1036 з врахуванням збільшених розмірів: посадового окладу - 2880,00 грн., окладу за спеціальним званням (полковник) - 135,00 грн., надбавки за вислугу років (стаж служби) в розмірі 35%, що становить - 1055,25 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50%, що становить - 2035,13 грн., надбавки за ОРД та інформаційно-аналітичну роботу в розмірі 50%, що становить - 1440,00 грн., премії в розмірі 140%, що становить - 5698,35 грн.

Ухвалою суду від 11.04.2018 року відкрито провадження у справі та постановлено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження в порядку ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач з отриманням довідки ДПтС про нові розміри грошового забезпечення повинен був провести перерахунок пенсії позивача починаючи з січня 2017 року на підставі всіх, без виключення, складових грошового забезпечення, що існували на день призначення пенсії, з наступних складових: з врахуванням збільшених розмірів: посадового окладу - 2880,00 грн., окладу за спеціальним званням (полковник) - 135,00 грн., надбавки за вислугу років (стаж служби) в розмірі 35%, що становить - 1055,25 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50%, що становить - 2035,13 грн., надбавки за ОРД та інформаційно-аналітичну роботу в розмірі 50%, що становить - 1440,00 грн., премії в розмірі 140%, що становить - 5698,35 грн.

Відповідач надав відзив на позов, в якому просив позовні вимоги ОСОБА_1 з 01.01.2017 року по 04.10.2017 року залишити без розгляду, оскільки позивачем пропущений строк звернення до суду. Також відповідач зазначив, що у Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області відсутні повноваження щодо самостійного визначення видів та розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії, а повідомлення від Пенсійного фонду України про підстави перерахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2017 року № 1294" від 28.12.2016 року № 1036 (далі - Постанова № 1036) до відповідача не надходило, надана позивачем довідка для перерахунку пенсії без номера та дати, що видана Ліквідаційною комісією ДПтС України в Миколаївській області, не може братися до уваги для перерахунку пенсії, оскільки Ліквідаційна комісія ДПтС України в Миколаївській області не є уповноваженим органом для подання необхідних документів. Крім того, на сьогоднішній день позивачу зроблено перерахунок пенсії відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 року № 704 та постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 року № 103 (далі - Постанови № 103).

Позивач надав відповідь на відзив, в якому зазначив, що в даному випадку застосування будь-яких строків для обмеження Конституційного права на отримання пенсійних виплат в незалежності від часу звернення до суду є недопустимим, суперечить сутності соціальних гарантій, визначених законодавством. Невиконання Пенсійним фондом України покладеного на нього обов'язку щодо вчасного інформування Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про необхідність проведення перерахунку пенсій пенсіонерам ДПтС не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії позивача. Крім того, постановою № 103 передбачено здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2018 року.

Суд розглянув справу за правилами статті 263 КАС України, в порядку письмового провадження.

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач є пенсіонером Державної пенітенціарної служби України (далі та раніше по тексту - ДПтС) з квітня 2010 року та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області.

Після звільнення зі служби позивачу призначено пенсію за вислугу років в розмірі 74% від грошового забезпечення на час звільнення з органів ДПтС.

Відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 pоку № 2262-XII (далі - Закон України № 2262-XII), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Так, Постановою № 1036, яка набрала чинності 01.01.2017 року, внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", зокрема збільшено розмір грошового забезпечення співробітникам Державної пенітенціарної служби, у тому числі на посаді, на якій працював позивач.

Частиною 3 ст. 51 Закону № 2262-XII встановлено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Оскільки Постанова № 1036, якою підвищено осадовий оклад за посадою, на якій працював позивач, набрала чинності з 01.01.2017 року, то і перерахунок пенсії позивача відповідач повинен здійснити з 01.01.2017 року, тому посилання відповідача на те, що позовні вимоги до Головного управління ПФУ у Миколаїській області можуть бути розглянуті лише з 05.10.2017 року на підставі ст.ст. 122, 123 КАС України не приймаються судом до уваги.

Відповідно до п. 1 та 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (далі - Постанова № 45) в редакції, що була чинною до 24.02.2018 року, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Позивач надав відповідачу довідку, що була видана державним органом, з якого він був звільнений зі служби.

Посилання відповідача про неналежність довідки, наданої позивачем для перерахунку пенсії, так як її видано Ліквідаційною комісією ДПтС України в Миколаївській області, яка не уповноважена для видачі відповідних довідок, оскільки відповідно до постанов КМУ від 18.05.2016 року № 343, 348 Міністерство юстиції є правонаступником Державної пенітенціарної служби, та 30.09.2016 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис про проведення державної реєстрації юридичної особи про створення Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції судом до уваги не береться, так як ч. 2 ст. 104 Цивільного кодексу України встановлено, що юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення. Тому наявність в Єдиному державному реєстрі запису про створення Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань не свідчить про припинення ДПтС України в Миколаївській області.

Так само суд не приймає до уваги твердження відповідача про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача, тому що Постановою № 103 передбачено здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2018 року. Так, у п. 1 Постанови № 103 йдеться про перерахунок пенсій, що має проводитися відповідно до чинних з 01.03.2018 року (дата набрання чинності Постановою № 704) розмірів окладів за посадою, військовим (спеціальним званням), відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби. В даному випадку, як вказано вище, перерахунок мав бути проведений відповідно до складових грошового забезпечення, що передбачалися Постановою № 1294 та були змінені з 01.01.2017 року відповідно до Постанови № 1036.

Разом з тим щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не проведення з 01.01.2017 року перерахунку пенсії позивача, суд дійшов висновку, що у задоволенні цієї частини вимог слід відмовити.

Так, Порядком проведення перерахунку пенсій, призначений відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 встановлено обов'язок відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача після виконання приписів вказаного порядку іншими державними органами: після прийняття постанови № 1036 ДПтС повинна була повідомити у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Лише після отримання довідки для перерахунку пенсії позивача відповідач повинен здійснити перерахунок. Недотримання вказаного алгоритму, зазначеному у постанові КМУ № 45 від 13.02.2008 року іншими суб'єктами владних повноважень не свідчить про протиправну бездіяльність відповідача.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне адміністративний позов задовольнити частково.

Частиною 1 ст. 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі. У разі часткового задоволення позовних вимог судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог (ч. 3 ст. 139 КАС України).

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 54056) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020) - задовольнити частково.

2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) у розмірі 74% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2017 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби. та деяких інших осіб" та Постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 р. № 1294" від 28.12.2016 року № 1036 з врахуванням збільшених розмірів: посадового окладу - 2880,00 грн., окладу за спеціальним званням (полковник) - 135,00 грн.,надбавки за вислугу років (стаж служби) в розмірі 35%, що становить - 1055,25 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50%, що становить - 2035,13 грн., надбавки за ОРД та інформаційно-аналітичну роботу в розмірі 50%, що становить - 1440,00 грн., премії в розмірі 140%, що становить - 5698,35 грн.

3. В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (код ЄДПРОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) судові витрати в розмірі 352,40 грн. (триста п'ятдесят дві гривні 40 копійок).

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Рішення складено у повному обсязі 17.05.2018 року.

Суддя Н. В. Лісовська