Рішення від 17.05.2018 по справі 814/587/18

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2018 р. № 814/587/18

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1, 55202

до відповідача:Южноукраїнської ОДПІ Головного управління ДФС у Миколаївській області, вул. Енергобудівників, 5, м. Южноукраїнськ, Миколаївська область, 55002

про:визнання неправомірною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до адміністративного суду з позовом, в якому просила визнати неправомірною бездіяльність Южноукраїнської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Миколаївській області (далі - відповідач) щодо непроведення їй індексації грошових доходів за період роботи з лютого 2008 року по листопад 2015 р. включно, та зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити їй індексацію грошових доходів за період з лютого 2008 по листопад 2015 включно в сумі 12273,05 грн.

Обгрунтовуючи свої позовні вимоги позивач вказує на те, що відповідачем в порушення вимог Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та п. 2 Порядку проведення індексації грошових доходів громадян, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078 (далі - Порядок № 1078) за період роботи з лютого 2008 по листопад 2015 року в повному обсязі не нараховувалась та не виплачувалась індексація грошового доходу, тому позивачем недоотримано 12273,05 грн. Зазначена сума виникла в зв'язку з тим, що відповідачем при розрахунку індексації базовим місяцем для обчислення індексації враховувався лютий 2009 року замість лютого 2008 року, оскільки зміна заробітної плати у лютому 2009 року не може впливати на зміну базового періоду для обчислення індексації, так як в результаті такої зміни сума підвищення заробітної плати не перевищила суму нарахованої індексації.

Відповідач позов не визнав, надав до суду відзив на позовну заяву, в якому вказав на правомірність здійснення обрахунку індексації позивачу, оскільки в лютому 2009 року позивачу була виплачена надбавка за високі досягнення у праці за січень 2009 року в розмірі 30 відсотків. Розмір надбавки встановлено наказом Первомайської ОДПІ від 04.02.2009 року № 4-ф "Про виплату надбавки". В подальшому позивачу була встановлена надбавка в розмірах 45-50 відсотків з лютого 2009 року та змінено базовий місяць для обчислення індексації доходу позивача. При цьому, відповідач вказує на п. 5 Порядку №1078, який передбачає, що місяць в якому відбулось підвищення грошових доходів населення, в тому числі за рахунок виплат, передбачених п. 2, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації. Обчислення індексу для подальшої індексації починається з наступного за базовим періодом. При цьому сума збільшення грошових доходів має перевищувати суму індексації, яка б мала бути нарахована за відповідний місяць. Крім того, відповідач зазначає, що розрахунок індексації, наданий позивачем не відповідає дійсності, оскільки сума заробітної плати за 01.01.2009 р. порівняно з іншими місяцями не змінилась, що не відповідає відомості нарахування заробітної плати за січень 2009 року.

Суд розглянув справу в порядку спрощеного провадження на підставі наявних у справі доказів.

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 з 05.12.1995 року по 04.01.2016 року працювала на різних посадах в Первомайській ОДПІ.

11.05.2016 року наказом № 1-0 ОСОБА_1 звільнено з посади головного державного ревізор-інспектора у зв'язку з реорганізацією.

На думку позивача, під час звільнення з нею було проведено не повний розрахунок щодо належної їй суми індексації.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (далі - Закон) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).

Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін (ст. 4 Закону).

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, згідно з п. 4 якого, індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Оплата праці (грошове забезпечення) індексується у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін , поділений на 100 відсотків. Приклад обчислення суми індексації грошових доходів громадян наведений у Додатку № 2 вищевказаного Порядку.

У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.

Відповідачем при розрахунку індексації за період з лютого 2008 по листопад 2015 р. включно враховувався базовий місяць - лютий 2009 року, спираючись на підвищення у цих місяцях суми заробітної плати позивача.

Відповідно до положень пункту 5 Порядку № 1078 (в редакції до 21.06.2012 року), у разі, якщо сума збільшення грошових доходів є меншою суми індексації, нарахованої відповідно до Порядку, подальша індексація провадиться на визначений згідно даному Порядку індекс.

Отже, зміна заробітної плати у лютому 2009 року, в жовтні 2012 року, в грудні 2012, в січні 2013 року, в липні 2013 року, в жовтні 2013 року, в грудні 2013, в січні 2014 року, в березні 2015, в квітні 2015, в вересні 2015 року, не може впливати на зміну базового періоду для обчислення індексації, так як в результаті такої зміни сума підвищення заробітної плати не перевищила суму нарахованої індексації. Таким чином, період підвищення не можна вважати базовим періодом, оскільки розмір індексації не зменшився.

Базовим місяцем при обчислені індексу для проведення індексації слід вважати місяць підвищення заробітної плати за рахунок зростання її постійних складових, зокрема, тарифних ставок (окладів). Якщо сума підвищення заробітної плати за рахунок постійних складових менша від суми індексу нарахованої відповідно до Порядку, то місяць такого підвищення не вважається базовим і індексація продовжується. При порівнянні суми підвищення заробітної плати та суми індексації при визначені базового місяця береться заробітна плата в частині постійних складових в розрахунку за повний відпрацьований місяць.

Таким чином, згідно пункту 5 Порядку №1078 місяць, у якому підвищено заробітну плату, вважають базовим для індексації за дотримання таких умов:

- заробітна плата зросла за рахунок її постійних складових;

- сума підвищення більша, ніж можлива індексація.

Відповідно до наказу Первомайської ОДПІ від 03.03.2008 року № 15-ф “Про встановлення посадових окладів працівникам інспекції”, працівникам податкової інспекції, в тому числі й позивачу було підвищено посадовий оклад (встановлено з 01.02.2008 р.) у розмірі 1117 грн., в зв'язку з чим з 01.02.2008 року збільшилась надбавка за високі досягнення 524,80 грн. Збільшення заробітної плати відбулося на суму 783,30 грн.

У лютому 2009 року відповідачем змінено базовий місяць для нарахування індексації. Згідно наказу начальника Первомайської ОДПІ від 04.02.2009 року за № 4-ф “Про виплату надбавки працівникам інспекції” з січня 2009 року зменшилась надбавка за високі досягнення у праці до 30%, але наказом Первомайської ОДПІ від 25.02.2009 року за № 6-ф “Про виплату надбавки працівникам інспекції” збільшилась надбавка до 45%, яка мала місце в таких розмірах до 01.01.2009 року. Наказами лютого місяця було зменшено надбавку на суму 367,36 грн. і в цьому ж місяці її збільшено на таку ж суму 367,36 грн. Тобто, збільшення заробітної плати за рахунок постійних складових не відбулося.

У разі, якщо надбавка була встановлена, а потім деякий час не виплачувалась і знову була встановлена працівнику у такому самому розмірі, то місяць повторного встановлення надбавки не є підставою вважати місяць базовим. Крім того, якщо надбавку керівником було встановлено на невизначений термін, то при зменшені її розміру або скасуванні згідно ст. 103 Кодексу законів про працю України держслужбовця зобов'язані попередити не пізніше як за 2 місяці до запровадження змін до діючих умов оплати праці.

Отже, відповідачем було штучно створено нібито підвищення розміру заробітної плати у вказаних періодах, що потягло за собою зміну базового періоду для нарахування індексації грошових доходів і, як наслідок, її заниження за період з лютого 2008 року по листопад 2015 року на загальну суму 12274,05 грн.

Враховуючи положення Порядку нарахування індексації, суд вважає, що базовим місяцем для проведення таких розрахунків має бути лютий 2008 року.

Що стосується зміни базового періоду для обчислення індексації, які були застосовані відповідачем при збільшенні заробітної плати (окладів) у жовтні 2012, грудні 2012, січні 2013, липні 2013, жовтні 2013, грудні 2013 року, січні 2014, березні 2015, квітні 2015, вересні 2015, грудні 2015 року, то відповідачем знову безпідставно незаконно нараховано (не в повному обсязі) належної суми індексації, оскільки відповідачем не враховані внесені з 21.06.2012 року зміни до пункту 5 Порядку №1078, яким встановлено якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, то здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.

Так, наприклад, у вересні 2012 року позивачу було зменшено посадовий оклад з 1228 грн. до 1202,00 грн., зменшено постійну надбавку за вислугу років на 10,40 грн., але відбулося збільшення надбавки за особливі умови праці на 112,92 грн., в зв'язку з чим збільшення відбулося на 76,52 грн. На той момент коефіцієнт (%) індексації складав 50,2%, мінімальна зарплата - 1102,00 грн., у вересні місяці відпрацьовано 19 робочих днів. Розрахунок індексації: 1102,00 х 50,2% = 553,20 грн. - 76,52 грн. = 476,68 грн. / 20 р.д. х 19 р.д. = 452,85 грн.

Таким чином, нарахована індексація повинна складати 452,85 грн., а відповідачем неправомірно нараховано 266,68 грн. та визначено місяць базовим.

Частиною 4 статті 43 Конституції України встановлено, що кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.

У разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому зарплати без обмеження будь-яким строком (ст. 233 КЗпП України).

Індексація є складовою заробітної плати та у разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.

З урахуванням наведеного, суд вважає позовні вимоги обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Судові витрати по справі відсутні.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 55202, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Южноукраїнської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Миколаївській області (вул. Енергобудівників, 5, м. Южноукраїнськ, Миколаївська область, 55002, код ЄДРПОУ 39555695) задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльність Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС України щодо непроведення індексації грошових доходів ОСОБА_1 за період роботи з лютого 2008 року по листопад 2015 року включно в сумі 12273,05 грн.

3. Зобов'язати Южноукраїнську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Миколаївській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошових доходів за період роботи з лютого 2008 року по листопад 2015 року включно в сумі 12273,05 грн.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя І. А. Устинов