Ухвала від 14.05.2018 по справі 812/2046/17

12

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про встановлення нового строку подання звіту про виконання судового рішення

14 травня 2018 року СєвєродонецькСправа № 812/2046/17

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Шембелян В.С., розглянувши у письмовому провадженні питання щодо здійснення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі № 812/2046/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 16 січня 2016 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії задоволено (а.с.31-33).

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо нездійснення перерахунку і виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (юридична адреса: 93404, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вул.Шевченка, 9, код ЄДРПОУ 21782461) провести ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса: пр.Сінний, 1/8, смт.Новоайдар, Луганська область) перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, Постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, № 947 від 18 листопада 2015 року “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. №268”, починаючи з 1 січня 2016 року.

Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (юридична адреса: 93404, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вул.Шевченка, 9, код ЄДРПОУ 21782461) на користь ОСОБА_1, (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса: пр.Сінний, 1/8, смт.Новоайдар, Луганська область), витрати по сплаті судового збору у сумі 640 грн (шістсот сорок гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області.

Відповідно до статті 382 КАС України встановлено судовий контроль за виконанням судового рішення в адміністративній справі, шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області подати у місячний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 05 квітня 2018 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16 січня 2018 року по справі № 812/2046/17 повернуто заявникові (а.с.52).

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16 січня 2016 року набрало законної сили 05 квітня 2018 року.

На виконання рішення суду щодо подачі у місячний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіту про виконання рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області 24 квітня 2018 року надано довідку за вх. № 9878/18.

Учасники справи, належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, у судове засідання не прибули. Відповідач подав до суду письмові пояснення, зокрема, в яких просив питання щодо здійснення судового контролю за виконанням судового рішення розглянути за його відсутності.

Відповідно до частини дев'ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

За приписами частини 1 статті 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Так, рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 16.01.2018, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області подати у місячний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16.01.2018 набрало законної сили 05.04.2018.

До суду надійшла довідка Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду у справі № 812/2046/17, в якій зазначено, що до Головного управління Пенсійного фонду України Луганської області 26.03.2018 вх. №190/03-27 від Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області надійшла довідка від 21.03.2018 № 1 874-ЛК для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988.

Перерахунок пенсії з 01.01.2016 згідно довідки було проведено 05.04.2018 року.

Після проведення перерахунку, розмір пенсії склав 5289,00 грн.

Доплату по перерахунку за період з 01.01.2018 по 30.04.2018 у сумі 7303,76 грн, зараховано на картковий рахунок ОСОБА_1 11.04.2018 року.

Решта суми доплати пенсії по проведеному перерахунку з 01.01.2016 по 31.12.2017 буде виплачено відповідно до порядку визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (Постанова №103) (а.с.57).

За результатами розгляду довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду у справі № 812/2046/17, суд зазначає наступне.

Рішення суду першої інстанції датоване 16.01.2018, тобто до прийняття Кабінетом Міністрів України Постанови №103 та набрання нею чинності.

Після прийняття судом рішення від 16.01.2018 відбулась зміна правового врегулювання спірних правовідносин, шляхом прийняття постанови Кабінетом Міністрів України №103 від 21.02.2018, якою встановлено новий порядок перерахування та виплати пенсій пенсіонерам внутрішніх справ.

Так, відповідно до пункту 3 Постанови №103, Кабінет Міністрів України постановив:

- перерахувати з 01 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

- виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року;

з 01 січня 2020 року щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

В свою чергу, як зазначалося судом у рішенні, Законом України №2262-ХІІ, встановлено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Однак, факт порушення прав позивача протиправною бездіяльністю відповідача, встановлений в судовому рішенні, мав місце до прийняття та набрання чинності Постановою №103, тому відсутні правові підстави для виконання рішення суду з посиланням на цей нормативний акт.

Відтак, враховуючи, що з 01.01.2016 у позивача виникли обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, зокрема, відбулась зміна розміру видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, та враховуючи, що такий перерахунок не проведено з вини державних органів, саме з цього часу необхідно здійснити перерахунок.

Відповідно до статті 7 КАС України, суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.

При вирішені даного питання, застосуванню підлягають положення статті 58 Конституції України, за змістом якої, Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Тобто, Постанова №103 не має зворотної дії в часі та не може застосовуватися до даних правовідносин.

Суд наголошує, що поняття «нарахувати і виплатити», які відображені у резолютивній частині рішення суду та стосуються обов'язку відповідача вчинити певні дії, не можуть бути розривні в часі. Тобто, виплата пенсії у даному випадку повинна відбуватися одночасно з нарахуванням такої пенсії.

Зі змісту довідки про виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду по справі № 812/2046/17 вбачається, що рішення суду виконано відповідачем частково. Проте, суд зазначає, що відповідач повинен здійснити повне виконання рішення суду та провести фактичну виплату позивачу перерахованої пенсії.

Відповідно до частини другої статті 382 КАС України, за наслідками розгляду звіту субєкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника субєкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Зі змісту даної норми вбачається, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту або накласти на керівника суб'єкта владних повноважень.

За змістом цієї процесуальної норми слідує, що накладення на керівника суб'єкта владних повноважень штрафу за неподання у строк встановлений судом звіту про виконання судового рішення є правом суду, а не обов'язком. .

Враховуючи положення даної норми та те, що строк для подачі відповідачем звіту про виконання рішення суду від 16 січня 2018 року вже минув, суд приходить до висновку про необхідність встановлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Луганській області нового строку для подання звіту про виконання постанови суду від 16 січня 2018 року протягом двох місяців з моменту отримання (вручення) копії даної ухвали. У зв'язку з частковим виконанням рішення суду, суд на даний час не знаходить підстав для накладення штрафу на керівника суб'єкта владних повноважень.

Керуючись статтями 241, 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Луганській області новий строк подання до суду Звіту про виконання судового рішення у справі №812/2046/17 протягом двох місяців з моменту отримання (вручення) копії даної ухвали.

Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.

Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом пятнадцяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст ухвали виготовлено 21 травня 2018 року.

Суддя ОСОБА_2