Рішення від 21.05.2018 по справі 810/1906/18

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2018 року справа № 810/1906/18

Суддя Київського окружного адміністративного суду Виноградова О.І., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

17 квітня 2018 р. до Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_2 (далі - позивач) з позовом до Ірпінського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (далі - відповідач) просить:

- визнати протиправним дії відповідача щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку пенсії по інвалідності призначеної згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи із заробітної плати одержаної за роботу в зоні ЧАЕС за 14 днів жовтня 1987 р. в розмірі 1617 крб. 64 коп. та скасувати рішення про відмову у перерахунку пенсії від 26 травня 2018 р.;

- зобов'язати відповідача здійснити позивачу з 9 січня 2018 р. перерахунок та виплату пенсії, виходячи із заробітної плати в сумі 1617 крб. 64 коп., одержаної за роботу в зоні ЧАЕС за 14 днів жовтня 1987 р. з урахуванням уже проведених виплат;

- встановити для відповідача строк для подання звіту про виконання судового рішення.

23 квітня 2018 р. ухвалою судді Київського окружного адміністративного суду відкрито спрощене провадження у справі без виклику сторін.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку у відповідача та одержує пенсію по інвалідності як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії. Стверджує, що відповідачем неправомірно відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки від 29 листопада 2017 р. № 110 про заробітну плату, одержану особою за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 рр. Зазначив, що така довідка була видана згідно із судовим рішенням та відповідно до вимог ст. 15 Закону України "Про статус і соціальний захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с. 2-6).

Відповідач у судове засідання не прибув, відзиву проти позову не подавав.

15 травня 2018 р. до суду надійшли клопотання від представників сторін про розгляд справи за їх відсутності.

Згідно з вимогами ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченням категорії 1 серії НОМЕР_1 від 3 січня 2012 р. та вкладкою до нього від № 661387 від 3 січня 2012 р. (а.с. 9).

Зокрема, позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію по інвалідності як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії та є інвалідом 2 групи із захворюванням, яке пов'язане з наслідками ліквідації Чорнобильської катастрофи.

Розмір пенсії відповідача був розрахований на підставі довідки Військової частини № НОМЕР_2 Національної гвардії України м. Славутич № 270 від 28 листопада 2016 р.

Оскільки до довідки від 28 листопада 2016 р. № 270 не були включенні всі виплати, які позивач одержував за роботу на ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, позивач звернувся з позовом до Броварського міськрайоного суду Київської області.

Постановою Броварського міськрайоного суду Київської області у справі № 361/2401/17 від 12 червня 2017 р. адміністративний позов був задоволено, а саме:

- визнано протиправними дії військової частини НОМЕР_2 Національної Гвардії України щодо відмови у проведенні позивачу перерахунку заробітної плати (грошового забезпечення), одержаної за роботу в зоні відчуження в с. Розсоха за 14 днів жовтня 1987 року та наданні довідки;

- зобов'язано військову частину НОМЕР_2 Національної Гвардії України провести позивачу перерахунок заробітної плати (грошового забезпечення) з відображенням його в особовому рахунку, нарахувати та включити у довідку про заробітну плату за роботу в с. Розсоха за 14 днів жовтня 1987 року (денна тарифна ставка 10,32 крб.) із включенням до неї одноразової винагороди в розмірі 1 400 крб. 00 коп., заробітної плати в сумі 217 крб. 64 коп., та надати довідку для пред'явлення в Пенсійний фонд.

На виконання вказаної постанови позивачу було видано нову довідку від 29 листопада 2017 р. № 110, якою було перераховано заробітну плату в зоні відчуження (а.с. 17).

У подальшому позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії на підставі довідки від 29 листопада 2017 р. № 110.

26 березня 2018 р. рішенням відповідача було відмовлено в перерахунку пенсії. В даній відмові відповідач зазначає що постанова Броварського міськрайонного суду Київської області від 12 червня 2017 р. у справі № 361/2401/17 не являється підставою для проведення перерахунку, оскільки не передбачає зобов'язання управління Пенсійного фонду проводити перерахунок пенсії за довідкою № 110 від 29 листопада 2017 р. Крім того, зазначає, що довідка про заробітну плату в зоні відчуження не підтверджена первинними документами (а.с. 19).

У зв'язку з тим, що позивач, вважає протиправною відмову щодо не проведення перерахунку пенсії, а свої законні права порушеними, він звернувся з даним позовом до суду.

Судом всебічно, повно та об'єктивно дослідженні всі фактичні обставини справи, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Згідно з вимогами ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 р. № 796-XII ( далі - Закон № 796-XII) пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством. В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

У свою чергу, процедура та порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до вимог ст.ст. 54 і 57 Закону № 796-XII визначається Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 (далі - Порядок № 1210).

Як убачається п. 1 Порядку № 1210, пенсії за бажанням осіб можуть призначатися, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Згідно з вимогами п. 7 Порядку № 1210 пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

Відповідно до вимог пп. 4 п. 3 Порядку № 1210 у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

Згідно з листом Мінпраці, Мінчорнобиля та Мінфіну України від 29 жовтня 1992 р. № 09-3751/1032/3к/13-412/308 в разі, якщо робота в зоні відчуження оплачена невірно, без урахування урядових рішень, то повинен бути здійснений перерахунок заробітної плати згідно із законодавством. При цьому, визначена таким чином заробітна плата не індексується, не виплачується, а тільки враховується при нарахуванні пенсії.

Як убачається з листа Мінсоцполітики від 9 червня 1995 р. № 224/8.13, підприємства і організації в разі неправильної оплати праці в зоні відчуження повинні зробити перерахунок заробітної плати особам, які в 1986-1987 роках брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Відповідно до вимог ст. 15 Закону № 796-XII видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами, організаціями (військоматами).

Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 було затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок № 22-1).

Як убачається з п. 2.10. Порядку № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

З аналізу зазначених норм убачається, що пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначаються на підставі довідок про період роботи в зоні відчуження, які видаються підприємствами, установами та організаціями.

Під час розгляду справи встановлено, що позивачу на підставі постанови Броварського міськрайонного суду Київської області у справі № 361/2401/17 від 12 червня 2017 р., було видано довідку про заробітну плату за роботу в зоні відчуження від 29 листопада 2017 р. № 110.

Названа постанова оскаржена не була, отже довідка, видана на її виконання, є такою, що видана правомірно.

Щодо посилань відповідача на недоведеність дійсності одержання позивачем зазначених у довідці виплат, суд зауважує, що встановлення такого факту має місце під час вирішення питання про видачу відповідної довідки. Однак, за даних конкретних обставин, вказана довідка вже оформлена та видана на підставі судового рішення, оцінку якому в межах даної адміністративної справи суд не має підстав.

Відповідно до довідки від 29 листопада 2017 р. № 110 чітко вказана заробітна плата за роботу в зоні відчуження в 1986-1990, із якої визначається пенсія.

При цьому, суд зауважує, що відповідач може перевірити лише обґрунтованість видачі довідки, а не її зміст, який в даному випадку безпідставно поставлений під сумнів.

На думку суду, відмова відповідача у перерахунку пенсії з причин сумніву в отриманні позивачем включених у довідку виплат, не ґрунтується на нормах чинного законодавства та є протиправною.

Дана правова позиція викладена в постановах Київського апеляційного адміністративного суду від 18 січня 2018 р. у справі № 752/16117/17 та від 28 березня 2018 р. № 759/11591/17.

Згідно з вимогами ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як убачається ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Однак, суд відмовляє у задоволенні клопотання позивача щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання відповідача подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили звіт про його виконання, оскільки у даному конкретному випадку відсутні підстави вважати, що судове рішення не буде виконано своєчасно та в повному обсязі, а отже, немає підстав для встановлення такого строку для подачі звіту про його виконання.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу, що і було зроблено позивачем.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, чого не було зроблено відповідачем.

З урахуванням викладеного та оцінюючи у сукупності встановлені обставини і перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області у проведенні перерахунку пенсії призначеної згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Визнати протиправним та скасувати рішення Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 26 березня 2018 р. про відмову в перерахунку ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки Військової частини № НОМЕР_2 Національної гвардії України м. Славутич № 110 від 29 листопада 2017 р.

Зобов'язати Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію на підставі довідки № 110 від 29 листопада 2017 р. з урахуванням вже проведених виплат.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Виноградова О.І.