Рішення від 14.05.2018 по справі 810/1687/18

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2018 року справа № 810/1687/18

Суддя Київського окружного адміністративного суду Виноградова О.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бориспільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

5 квітня 2018 р. до Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (далі - відповідач) про:

- визнання протиправними дій відповідача щодо застосування показника величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1% при призначенні 17 листопада 2017 р. позивачу пенсії за віком;

- зобов'язання відповідача здійснити обчислення, нарахування та виплачувати позивачу пенсію за віком із застосуванням показника величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35% та з врахуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2014-2016 р.р. (3764 грн 40 коп.) з 1 листопада 2017 р. відповідно до вимог ч. 1 ст. 27, ч.ч.1,2 ст. 40, п.4-4 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 р. № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).

Ухвалою судді Київського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2018 р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні із повідомленням сторін (а.с. 1).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 17 листопада 2017 р. позивача було переведено з пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до розділу ІV Закону № 1058-ІV, на пенсію за віком відповідно до розділу ІІІ Закону 1058-ІV, тобто замість одного виду пенсії призначено пенсію іншого виду. Проте, в результаті розрахунку, проведеного відповідачем, розмір пенсії за віком виявився суттєво меншим, ніж мав становити за умови суворого дотримання норм Закону № 1058-ІV. На думку позивача, причиною цього стало те, що відповідачем протиправно було застосовано для розрахунку розміру пенсії за віком показник величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, замість 1,35 %. Внаслідок таких дій розрахунковий розмір пенсії виявився заниженим.

Відповідач позов не визнав, подав до суду відзив, в якому просив відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що переведення з одного виду пенсії на інший відповідно до вимог Закону № 1058-ІV проводиться в межах одного закону, а у цьому законі передбачені лише три види пенсії - за віком, по інвалідності, по втраті годувальника. У таких випадках застосовується правова норма ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-ІV щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Тому, відповідно до вимог п. 4-3 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-ІV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 р. перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% , а тому позовні вимоги є безпідставними так такими, що задоволенню не підлягають.

Крім того, відповідач просив здійснювати розгляд справи за його відсутності.

Позивач також подав до суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Суд, дослідивши наявні матеріали справи, встановив таке.

З 17 листопада 2017 р. позивача було переведено на пенсію за віком замість пенсії за вислугою років «військової».

26 січня 2018 р. позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив провести обчислення пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати по країні за 2014,2015 та 2016 р.р. відповідно до вимог ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-ІV (а.с. 19).

8 лютого 2018 р. відповідач листом № 1576/03 повідомив позивача про те, що на підставі заяви від 17 листопада 2017 р. позивача переведено на пенсію за віком та призначено пенсію у сумі 8765 грн 83 коп., при страховому стажі 47 років 29 днів (коефіцієнт стажу 0,47000) з урахуванням заробітної плати 18 376 грн 48 коп. за період з 1 липня 2000 р. по 30 вересня 2017 р. (індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії після оптимізації - 4,88165) з урахуванням середньої заробітної плати 3764 грн 40 коп. за 2014,2015,2016 р.р., де: 8636 грн 95 коп. - розмір пенсії за віком (з764 грн 40 коп.х4,88165х0,47); 128 грн 88 коп. - доплата за понаднормативний стаж за 12 років (1074 грн 00 коп.х12%) (а.с. 20).

У зв'язку з тим, що позивач вважає, що відповідачем протиправно було застосовано 1% величини оцінки одного року страхового стажу позивача, а не 1,35%, ним було подано даний позов до суду.

Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України та Законом № 1058-ІV.

Відповідно до вимог ч. 1ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Законом № 1058-ІV визначено принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також врегульовано порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Судом всебічно, повно та об'єктивно дослідженні всі фактичні обставини справи і встановлено таке.

З 27 травня 2003 р. позивач перебував, як пенсіонер на обліку у відповідача, та отримував пенсію за вислугу років відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

З 17 листопада 2017 р. позивача переведено з пенсії за вислугою років на пенсію за віком та застосовано величину оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 % відповідно до п. 4-3 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-ІV.

Зокрема, вказаною нормою передбачено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 р. перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 р.р. із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

Проте, при вирішенні питання правомірності таких дій відповідача, судом встановлено таке.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 9 Закону України № 1058-ІV за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 45 цього Закону переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону №1058, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що вимогами ч. 3 ст. 45 Закону № 1058- ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV.

Як вже зазначалося, відповідно до вимог п. 4-3 розділу ХV Прикінцевих положень Закону № 1058- ІV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Крім того, згідно з вимогами п. 4-4 розділу ХV Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV, з 1 жовтня 2017 р. по 31 грудня 2017 р. при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

А отже, позивач з 27 травня 2003 р. отримував пенсію за вислугою років, а пенсія за віком йому не призначалась, і лише після досягнення пенсійного віку 60 років, останній скористався своїм правом на отримання пенсії за віком та звернувся до відповідача щодо призначення вперше пенсії за віком саме 17 листопада 2017 р.

Оскільки правом на отримання пенсії за віком позивач скористався у період з 1 жовтня по 31 грудня 2017 р., тому згідно з п. 4-4 розділу ХV Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV при призначенні пенсії повинна застосовуватися середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

Аналізуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що під час призначення позивачу пенсії за віком відповідачем неправомірно застосовано показник величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що вимоги позивача про визнання протиправними дій відповідача щодо неправомірного застосування у листопаді 2017 р., при переведенні позивача з пенсії за вислугу років, призначеної у 2003 р. відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на пенсію за віком відповідно до розділу ІІІ Закону № 1058-ІV показника величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 % підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача провести обчислення пенсії позивача за віком у відповідності до вимог ч.1 ст. 27, ч.ч.1, 2 ст. 40, ст. 45 та п.4-4 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2014-2016 роки та показника величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %, нарахування та виплату пенсії за віком у відповідному розмірі з дня звернення за призначенням пенсії за віком - з 17 листопада 2017 р., останні підлягають частковому задоволенню, оскільки встановлення конкретних сум є дискреційними повноваженнями відповідача і не містять в собі імперативного обов'язку для суду.

При вирішенні справи судом не можуть бути взяті до увагипідстави зазначені у відзиві на позовну заяву, зокрема посилання на те, що перерахунок одного виду пенсії на інший проводиться в межах одного Закону № 1058-I, оскільки це твердження спростовано вище наведеними обставинами.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо застосування у листопаді 2017 р., при переведенні ОСОБА_1 з пенсії за вислугою років, призначеної у 2003 р. на пенсію за віком відповідно до розділу ІІІ Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 р. № 1058-IV показника величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

Зобов'язати Бориспільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області провести обчислення пенсії ОСОБА_1 за віком у відповідності до ч.1 ст. 27, ч.ч.1, 2 ст. 40, ст. 45 та п.4-4 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 р. № 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2014-2016 роки та показника величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %, нарахування та виплату пенсії за віком у відповідному розмірі з дня звернення за призначенням пенсії за віком - 17 листопада 2017 р.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Виноградова О.І.