03 травня 2018 року 810/418/18
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Щавінського В.Р., при секретарі судового засідання Сіренко Ю.П., за участю представника позивача - ОСОБА_1 та представників відповідачів - ОСОБА_2, ОСОБА_3, розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Прокурора - Заступника керівника Києво-Святошинської місцевої прокуратури до Ірпінської міського голови ОСОБА_4, Ірпінської міської ради Київської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії
встановив:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся Прокурор - Заступник керівника Києво-Святошинської місцевої прокуратури з позовом до Ірпінської міського голови ОСОБА_4, Ірпінської міської ради Київської області в якому просить визнати протиправною бездіяльність Ірпінського міського голови ОСОБА_4 щодо не оприлюднення на офіційному веб-сайті Ірпінської міської ради http://imr/gov.ua/ рішення прийнятого на 28-й сесії Ірпінської міської ради 23 лютого 2017 року "Про надання дозволу гр. ОСОБА_5 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в місті Ірпені, вулиця Степанівська, 33-а" та зобов'язати Ірпінську міську раду Київської області оприлюднити на офіційному веб-сайті Ірпінської міської ради http://imr/gov.ua/ рішення "Про надання дозволу гр. ОСОБА_5 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в місті Ірпені, вулиця Степанівська, 33-а".
Ухвалою суду від 07 березня 2018 року відкрито спрощене провадження у справі № 810/419/19 та призначено справу до судового розгляду на 18 квітня 2018 року.
Також, до Київського окружного адміністративного суду звернувся прокурор - заступник керівника Києво-Святошинської місцевої прокуратури з позовом, в якому просить визнати протитиправною бездіяльність Ірпінського міського голови ОСОБА_4 щодо не оприлюднення на офіційному веб-сайті Ірпінської міської ради http://imr/gov.ua/ рішення прийнятого на 28-й сесії Ірпінської міської ради 23.02.2017 «Про продовження договорів оренди комунального майна» та зобов'язати Ірпінську міську раду Київської області оприлюднити на офіційному веб-сайті Ірпінської міської ради http://imr.gov.ua/ рішення «Про продовження договорів оренди комунального майна».
Ухвалою суду від 07 березня 2018 року відкрито спрощене провадження у справі 810/444/18 та призначено справу до судового розгляду на 18 квітня 2018 року.
Також, до Київського окружного адміністративного суду звернувся прокурор - заступник керівника Києво-Святошинської місцевої прокуратури з позовом, в якому просить визнати протиправною бездіяльність Ірпінського міського голови ОСОБА_4 щодо не оприлюднення на офіційному веб-сайті Ірпінської міської ради http://imr.gov.ua/ рішення прийнятого на 28-й сесії Ірпінської міської ради 23.02.2017 «Про затвердження Програми розвитку системи освіти м. Ірпінь на 2017-2021 роки» та зобов'язати Ірпінську міську раду Київської області оприлюднити на офіційному веб-сайті Ірпінської міської ради http://imr.gov.ua/ рішення «Про затвердження Програми розвитку системи освіти м. Ірпінь на 2017-2021 роки».
Ухвалою суду від 07 березня 2018 року відкрито спрощене провадження у справі 810/454/18 та призначено справу до судового розгляду на 18 квітня 2018 року.
Також, до Київського окружного адміністративного суду звернувся прокурор - заступник керівника Києво-Святошинської місцевої прокуратури з позовом, в якому просить визнати протиправною бездіяльність Ірпінського міського голови ОСОБА_4 щодо не оприлюднення на офіційному веб-сайті Ірпінської міської ради http://imr.gov.ua/ рішення прийнятого на 28-й сесії Ірпінської міської ради 23.02.2017 «Про затвердження протоколів засідання конкурсної комісії з розгляду питань про надання в оренду комунального майна від 30.01.2017 №2/2017 та від 13.02.2017 №3/2017» та зобов'язати Ірпінську міську раду Київської області оприлюднити на офіційному веб-сайті Ірпінської міської ради http://imr.gov.ua/ рішення «Про затвердження протоколів засідання конкурсної комісії з розгляду питань про надання в оренду комунального майна від 30.01.2017 №2/2017 та від 13.02.2017 №3/2017».
Ухвалою суду від 07 березня 2018 року відкрито спрощене провадження у справі 810/460/18 та призначено справу до судового розгляду на 18 квітня 2018 року.
Ухвалою суду від 18.04.2018 адміністративні справи № 810/419/18, № 810/444/18, № 810/454/18 та № 810/460/18 об'єднано для спільного розгляду в об'єднаному провадженні. Об'єднаному провадженню присвоєно № 810/419/18.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що Києво-Святошинською місцевою прокуратурою Київської області під час здійснення функції представництва інтересів держави в суді установлено порушення гарантованих Конституцією України норм щодо забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, зокрема не оприлюднення прийнятих Ірпінською міською радою Київської області рішень на її офіційному веб-сайті.
Так, згідно інформації розміщеної на офіційному веб-сайті Ірпінської міської ради Київської області http://imr.gov.ua/ та даних протоколів поіменного голосування у лютому 2017 року Ірпінською міською радою Київської області VII скликання проведено 28 сесію від 23.02.2017, на якій прийнято 158 рішень.
Зокрема, на 28-й сесії 7 скликання 23.02.2017 прийнято зазначені вище рішення, які не було оприлюднено Ірпінським міським головою ОСОБА_4 на офіційному веб-сайті Ірпінської міської ради http://imr.gov.ua/ у розділі “Рішення міської ради” за 2017 рік.
Така бездіяльність Ірпінського міського голови ОСОБА_4 щодо не оприлюднення на офіційному сайті прийнятих Радою рішень, на думку позивача, є протиправною, тому він вернувся до суду із вказаними адміністративними позовами.
У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовних заявах, просив позов задовольнити. Наполягав на тому, що Ірпінським міським головою ОСОБА_4 порушено вимоги законодавства України щодо забезпечення права на доступ до інформації.
Представники відповідачів позовних вимог не визнали з підстав, викладених у письмових відзивах на позовні заяви, у задоволенні позову просили відмовити посилаючись, зокрема, на те, що згідно норм чинного законодавства обов'язок забезпечення оприлюднення рішень ради відповідно до Закону України “Про доступ до публічної інформації” покладено на секретаря Ірпінської міської ради, а не на голову такої ради. Крім того, на даний час рішення Ірпінської міської ради, неоприлюднення яких стало підставою для звернення прокурора до суду, оприлюднено у встановленому законом порядку.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи та оцінивши їх у сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов задоволенню не підлягає у зв'язку з наступним.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 12 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР “Про місцеве самоврядування в Україні” (далі - ОСОБА_6 № 280/97-ВР) визначено, що сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.
Відповідно до частин першої, одинадцятої статті 59 ОСОБА_6 № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України “Про доступ до публічної інформації”. Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України “Про доступ до публічної інформації”, крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.
Статтею 1 Закону України від 13.01.2011 № 2939-VI “Про доступ до публічної інформації” (далі - ОСОБА_6 № 2939-VI) визначено, що публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до статті 2 Закону № 2939-VI метою цього Закону є забезпечення прозорості та відкритості суб'єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації. ОСОБА_6 не поширюється на відносини щодо отримання інформації суб'єктами владних повноважень при здійсненні ними своїх функцій, а також на відносини у сфері звернень громадян, які регулюються спеціальним законом.
Згідно статті 12 Закону № 2939-VI суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань запитів на інформацію розпорядників інформації.
Статтею 13 Закону № 2939-VI встановлено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються, зокрема: суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.
Частиною першою статті 5 зазначеного Закону передбачено, що доступ до інформації забезпечується, зокрема, шляхом систематичного та оперативного оприлюднення інформації на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет.
Статтею 15 Закону № 2939-VI передбачено, що розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати: нормативно-праві акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності.
Інформація, передбачена частиною першою цієї статті, підлягає обов'язковому оприлюдненню невідкладно, але не пізніше п'яти робочих днів з дня затвердження документа. У разі наявності у розпорядника інформації офіційного веб-сайту така інформація оприлюднюється на веб-сайті із зазначенням дати оприлюднення документа і дати оновлення інформації (частина друга статті 15 Закону № 2939-VI).
Статтею 16 Закону № 2939-VI передбачено, що розпорядник інформації відповідає за визначення завдань та забезпечення діяльності структурного підрозділу або відповідальної особи з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації, відповідальних за опрацювання, систематизацію, аналіз та контроль щодо задоволення запиту на інформацію, надання консультацій під час оформлення запиту, а також за оприлюднення інформації, передбаченої цим Законом.
Таким чином, Ірпінська міська рада Київської області є розпорядником інформації в розумінні Закону № 2939-VI та зобов'язана оприлюднити на офіційному веб-порталі прийняті нею рішення.
При цьому, як стверджує позивач, обов'язок оприлюднення на офіційному веб-сайті прийнятих Ірпінською міською радою Київської області рішень покладено саме на міського голову ОСОБА_4
Проте, суд вважає такі доводи позивача необґрунтованими у зв'язку із наступним.
Так, повноваження сільського, селищного, міського голови визначені частиною четвертою статті 42 Закону № 280/97-ВР, якою не передбачено повноважень або обов'язку забезпечення оприлюднення рішень ради міським головою відповідно до Закону України “Про доступ до публічної інформації”.
Натомість, пунктом п'ятим частини третьої статті 50 Закону № 280/97-ВР визначено, що секретар сільської, селищної, міської ради забезпечує своєчасне доведення рішень ради до виконавців і населення, організовує контроль за їх виконанням, забезпечує оприлюднення рішень ради відповідно до Закону України “Про доступ до публічної інформації”, забезпечує офіційне оприлюднення рішень ради, які відповідно до закону є регуляторними актами, а також документів, підготовлених у процесі здійснення радою регуляторної діяльності, та інформації про здійснення радою регуляторної діяльності.
Отже, обов'язок забезпечення оприлюднення рішень міської ради відповідно до Закону України “Про доступ до публічної інформації” покладено безпосередньо на секретаря Ірпінської міської ради, а не на Ірпінського міського голову ОСОБА_4 чи Ірпінську міську раду.
Враховуючи викладене, позовні вимоги щодо визнання протиправною бездіяльності Ірпінського міського голови ОСОБА_4 щодо неоприлюднення на офіційному веб-сайті Ірпінської міської ради Київської області рішень, прийнятих на 28-й сесії Ірпінської міської ради 23.02.2017 та зобов'язання Ірпінської міської ради оприлюднити на офіційному веб-сайті ради такі рішення є необґрунтованими.
Позовні вимоги щодо зобов'язання оприлюднити на офіційному веб-сайті Ірпінської міської ради http://imr.gov.ua/ рішення прийняті на 28-й сесії Ірпінської міської ради 23.02.2017 суд зазначає наступне.
Так, з роздруківок із офіційного веб-сайту Ірпінської міської ради http://imr.gov.ua/ вбачається, що всі рішення, неоприлюднення яких стало підставою для звернення прокурора до суду із даним адміністративним позовом, а саме: рішення "Про надання дозволу гр. ОСОБА_5 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в місті Ірпені, вулиця Степанівська, 33-а", рішення «Про продовження договорів оренди комунального майна» , рішення «Про затвердження Програми розвитку системи освіти м. Ірпінь на 2017-2021 роки» та рішення «Про затвердження протоколів засідання конкурсної комісії з розгляду питань про надання в оренду комунального майна від 30.01.2017 №2/2017 та від 13.02.2017 №3/2017» на даний час оприлюднені, шляхом розміщення на офіційному веб- сайті Ірпінської міської ради http://imr.gov.ua/.
Будь-яких доказів, які б спростовували вказані обставини позивачем суду не надано.
Тому вимоги щодо зобов'язання оприлюднити на офіційному веб-сайті Ірпінської міської ради http://imr.gov.ua/ рішення прийняті на 28-й сесії Ірпінської міської ради 23.02.2017 не підлягають задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом двох днів з дня його проголошення, а на судове рішення, ухвалене до дня голосування, - не пізніш як за чотири години дор початку голосування.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Щавінський В.Р.
Дата виготовлення та підписання повного тексту рішення- 08 травня 2018 року.