ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"21" травня 2018 р. справа № 809/731/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Матуляка Я.П., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення дій, -
25.04.2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_2 об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Івано-Франківської області в порушення норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року та умов Тимчасової Угоди між Урядом України та Урядом Російської Федерації про гарантії прав громадян, які працювали в районах Крайньої Півночі у галузі пенсійного забезпечення від 15.01.1993 року протиправно відмовлено позивачу у врахуванні заробітної плати при обчисленні пенсії з врахування районного коефіцієнту без обмеження коефіцієнту 5,6 та з урахуванням північної надбавки за період роботи в районах Крайньої півночі та районах прирівняних до них.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.04.2018 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 04.05.2018 року. Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечив з підстав, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи (а.с.33-36). Просив суд в задоволенні позову відмовити, з урахуванням тієї обставини, що відповідно до пункту 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" період роботи до 1 січня 1991 року в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього Союзу РСР, а також на острові Шпіцберген зараховується до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло до 1 січня 1991 року. Зазначив, що позивач працював в ДОАО "Пурнефтеспецстрой" з 01.05.1989 по 30.04.1997, заробітна плата за період з 01.01.1992 обчислюється без врахування районного коефіцієнту та північної надбавки. В зв'язку з цим підстав для зарахування заробітної плати після 1992 року з врахуванням районного коефіцієнту та північної надбавки немає через те, що період не відповідає нормам, передбаченим ЗУ "Про пенсійне забезпечення громадян СРСР", де вказано, що в разі виїзду особи за межі районів Крайньої Півночі чи прирівняних до них районів, обчислення заробітної плати, з якої призначається пенсія, з 01.01.1992 року проводиться із виключенням районних коефіцієнтів та північних надбавок.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 2010 року перебуває на обліку в ОСОБА_2 об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Івано-Франківської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2013 року.
Згідно записів трудової книжки з посиланням на дату та номер наказів про прийняття, переведення, звільнення та запис про місцезнаходження підприємств, позивач з 13.05.1976 по 01.10.1991 працював водієм в СУ-4 Трест "УПС" та з 01.10.1991 по 15.04.1997 працював водієм на Тресті "ПМСС", де отримував заробітну плату з доплатами та надбавками. Дані підприємства знаходяться в районах Крайньої Півночі та в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі (а.с.13-16).
Весь вищезазначений стаж роботи позивача на зазначених підприємствах також підтверджується копією архівної довідки від 14 жовтня 2005 року №0-12/14.5/47 виданої ДОАО "Пурнефтеспецстрой" про розмір заробітної плати з доплатами надбавками за період роботи з 01.05.1989 по 31.12.1993 в ДОАО "Пурнефтеспецстрой" та копією архівної довідки від 14 жовтня 2005 року №0-13/14.5/47 виданої ДОАО "Пурнефтеспецстрой" про розмір заробітної плати з доплатами надбавками за період роботи з 01.05.1989 по 31.12.1993 в ДОАО "Пурнефтеспецстрой" (а.с.19-20).
Із вищезазначених довідок вбачається, що заробітна плата ОСОБА_1 нараховувалась з врахування районного коефіцієнта і північних надбавок. Відрахування в Пенсійний фонд здійснювались згідно встановлених тарифів та норм.
07.03.2018 року позивач звернувся в Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області із запитом про перерахунок його пенсії без обмеження заробітку у 5,6 разів розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум та максимальним розміром заробітної плати та з урахуванням північної надбавки за період його роботи в районах Крайньої Півночі (а.с.12).
ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області від 15.03.2018 року за №ГІ-38 позивачу відмовлено у такому перерахунку та повідомлено про застосування обмеження коефіцієнтів заробітної плати 5,6 при обчисленні його пенсії. Також, при обчисленні пенсії позивачу взято до уваги заробітну плату з включенням районного коефіцієнту та північної надбавки. Обчислення розміру пенсії із заробітної плати з урахуванням районних коефіцієнтів та північних надбавок проводиться за періоди роботи до 01.01.1992 року. Разом з тим, нормами Закону «Про пенсійне забезпечення громадян в СРСР» передбачено, що в разі виїзду особи за межі Крайньої Півночі чи прирівняних до них районів, з 01.01.1992 року проводиться із виключенням районних коефіцієнтів та північних надбавок. (а.с.23).
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Частиною 1 ст. 46 Конституції України передбачено, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України, є Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Цим Законом держава визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Згідно з пунктом 4 статті 24 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.
Відповідно до пункту 5 розділу XV "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пільгове обчислення страхового стажу провадиться на підставі трудової книжки, або письмового трудового договору, або довідки, в яких зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та користування пільгами, передбаченими вищезазначеними нормативно-правовими актами.
Цим же пунктом передбачено, що тимчасово, до ухвалення відповідного закону, період роботи до 01.01.1991 в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до цих районів, колишнього СРСР, а також на острові Шпіцберген, зараховувати до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що було чинним до 01.01.1991.
Пільгове обчислення страхового стажу застосовується для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та на яких поширювалися пільги, передбачені для працюючих в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, відповідно до Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10.02.1960 року "Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі" (далі Указ від 10.02.1960 року), постанови Ради Міністрів Союзу РСР від 10.02.1960 року N 148 "Про порядок застосування Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР" від 10.02.1960 року "Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі", Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 26.09.1967 року "Про розширення пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі".
Пунктом 3 постанови Ради Міністрів Союзу РСР від 10 лютого 1960 року № 148 «Про порядок застосування Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року "Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі" передбачено, що працівникам, які користуються в даний час пільгами, кожний рік роботи в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, які прирівнюються до районів Крайньої Півночі, до 1 березня 1960 р. зараховувати за два роки роботи при розрахунку стажу для отримання пенсії за віком, по інвалідності І за вислугу років, а після 3 березня 1960 року за один рік і шість місяців роботи при обрахуванні стажу для отримання пенсії за віком і по інвалідності.
Відповідно до статті 3 Указу Президії Верховної Ради СРСР від 26.09.1967 "Про розширення пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі" постановлено скоротити тривалість трудового договору, що дає право на отримання пільг, передбачених статтею 5 Указу Президії Верховної Ради СРСР від 10.02.1960 "Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі" з п'яти до трьох років.
Інструкцією про порядок надання пільг особам, які працюють в районах Крайньої Півночі та у місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, затвердженої Радою Міністрів СРСР 28.02.1953р., встановлено, що пільги за роботу у районах Крайньої Півночі та у місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, не надаються працівникам, які направляються на роботу в райони Крайньої Півночі та у місцевості, прирівняні до них на строк менше 3 років.
За змістом абзацу 2 пункту 2 статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII було передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до підпункту "д" пункту 15 Інструкції про порядок утримання страхових внесків і використання коштів державного соціального страхування, затвердженої постановою Президії ВЦРПС від 29.02.1960, в загальну суму заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески, включалися районний коефіцієнт та надбавка.
Згідно із Положенням про порядок призначення та виплати державних пенсій від 03.08.1972р., Законом СРСР "Про пенсійне забезпечення громадян в СРСР" від 15.05.1990р. особам, які проживали у районах, де до заробітної плати робітників і службовців встановлено районні коефіцієнти, при призначенні пенсій враховувалася фактична заробітна плата, обчислена із застосуванням районного коефіцієнта.
Також, суд зазначає, що неврахування відповідачем при розрахунку позивачу пенсії сум районного коефіцієнту та північної надбавки при визначенні розміру заробітної плати суперечить положенням Угоди про гарантії прав громадян держав учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 року на отримання, гарантованої міжнародною Угодою, пенсії в більшому розмірі. Відповідно до Конституції України та чинного законодавства України, міжнародна угода, ратифікована Верховною Радою України має перевагу над чинним законодавством України, в тому числі і в галузі пенсійного забезпечення.
Статтею 6 даної Угоди визначено, що для встановлення права на пенсію, громадянам держав - учасниць Угоди, враховується трудовий стаж набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до вступу в силу цієї Угоди. Обчислення пенсії проводиться з заробітку за період роботи, який зараховується в трудовий стаж.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що позивач має право на врахування районного коефіцієнту та північної надбавки при обчисленні пенсії за весь періоди роботи у даній місцевості.
Аналогічна правова позиція викладена Вищим адміністративним судом України в постанові від 25.09.2012 року по справі №К/9991/24753/12 та в ухвалі від 22.05.2014 року по справі №К/800/27953/13.
Щодо обмеження коефіцієнтів заробітної плати 5,6 за період роботи позивача з 01.05.1989 року по 30.04.1997 року, суд зазначає наступне, що з врахуванням того, що страхові внески сплачувалися до Пенсійного фонду з всієї (повної) заробітної плати, яку позивач отримував у вказані періоди то дії відповідача щодо нарахування пенсії із обмеженого заробітку у межах суми, що не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання заробітку, є неправомірними.
Таким чином суд дійшов до висновку, що нарахування пенсії із обмеженням заробітку у межах суми, що не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати за період з 01.05.1989 року по 30.04.1997 року при обчисленні пенсії є безпідставними.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким що підлягає до задоволення, шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з врахуванням при обчисленні пенсії районного коефіцієнту та північної надбавки та без обмеження заробітної плати коефіцієнтом 5,6 та виплачувати пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку.
Ні підставі частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача понесені ним судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 704,80 грн.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати дії ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 40386749, майдан Шевченка, 3, м. Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78405) щодо відмови ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, уч. Солотрук, с. Бистриця, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78436) при обчисленні пенсії врахувати заробітну плату з врахуванням районного коефіцієнту та північної надбавки за період роботи з 01.05.1989 по 30.04.1997 в ДОАО "Пурнефтеспецстрой" відповідно до архівної довідки від 14 жовтня 2005 року №0-12/14.5-47 виданої ДОАО "Пурнефтеспецстрой" та архівної довідки від 14 жовтня 2005 року №0-13/14.5-47 виданої ДОАО "Пурнефтеспецстрой" та щодо обмеження заробітної плати (заробітку) коефіцієнтом 5,6, неправомірними.
Зобов'язати Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 40386749, майдан Шевченка, 3, м. Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78405) врахувати ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, уч. Солотрук, с. Бистриця, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78436) при обрахунку пенсії з врахуванням районного коефіцієнту та північної надбавки за період роботи з 01.05.1989 по 30.04.1997 в ДОАО "Пурнефтеспецстрой" відповідно до архівної довідки від 14 жовтня 2005 року №0-12/14.5-47 виданої ДОАО "Пурнефтеспецстрой" та архівної довідки від 14 жовтня 2005 року №0-13/14.5-47 виданої ДОАО "Пурнефтеспецстрой" та без обмеження коефіцієнтом 5,6.
Зобов'язати Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 40386749, майдан Шевченка, 3, м. Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78405) здійснити перерахунок та виплатити недораховані та недоплачені грошові кошти ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, уч. Солотрук, с. Бистриця, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78436) з моменту призначення пенсії після врахуванням при обчисленні пенсії районного коефіцієнту та північної надбавки та без обмеження заробітної плати коефіцієнтом 5,6.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 40386749, майдан Шевченка, 3, м. Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78405) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, уч. Солотрук, с. Бистриця, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78436) сплачений судовий збір в розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Матуляк Я.П.