30 березня 2018 року о/об 14 год. 26 хв.Справа № 808/3886/17 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., за участю представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3, розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «СП ЮКОЙЛ» (69014, м.Запоріжжя, вул.Базова, буд.3-А; код ЄДРПОУ 31852954)
до Державної екологічної інспекції у Запорізькій області (69035, м.Запоріжжя, вул.Незалежної України, буд. 72-А; код ЄДРПОУ 38025388)
про визнання протиправними та скасування пунктів Припису від 22.11.2017 за №64/02-П,
Товариство з обмеженою відповідальністю «СП ЮКОЙЛ» (надалі - позивач, ТОВ «СП ЮКОЙЛ») звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної екологічної інспекції у Запорізькій області (надалі - відповідач, Держекоінспекція у Запорізькій області), в якому позивач просить суд визнати протиправними та скасувати пункти 1, 2, 14 Припису від 22.11.2017 за №64/02-П.
В адміністративному позові (т.1, а.с.93-100), відповіді на відзив (т.1, а.с.118а-123) позивачем зазначено, що в період з 07.11.2017 по 17.11.2017 Державною екологічною інспекцією у Запорізькій області проведено планову перевірку щодо додержання вимог законодавства в сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів ТОВ «СП ЮКОЙЛ». За результатами перевірки складено ОСОБА_4 б/н, який підписано ТОВ «СП ЮКОЙЛ» з запереченнями. На підставі ОСОБА_4 відповідачем видано Припис №64/02-П від 22.11.2017, п.1 якого ТОВ «СП ЮКОЙЛ» зобов'язано розробити план організаційно-технічних заходів із зазначенням термінів їх виконання та відповідальних осіб та надати до Державної екологічної інспекції у Запорізькій області. В обґрунтування цього пункту Припису наведено Закон України «Про охорону навколишнього природного середовища» без вказівки на статті Закону. Пунктом 2 Припису ТОВ «СП ЮКОЙЛ» зобов'язано отримати висновок державної екологічної експертизи на об'єкт та вид діяльності що становлять підвищену екологічну небезпеку, а саме на діючий об'єкт з поводження з небезпечними відходами (збирання, перевезення, сортування, зберігання, оброблення, перероблення, утилізація відпрацьованих нафтопродуктів) з урахуванням фактичної потужності з оброблення та утилізації відпрацьованих нафтопродуктів. В обґрунтування цього пункту Припису наведено ст.ст.13, 39 Закону України «Про екологічну експертизу», ст.ст.27, 28, 29 «Про охорону навколишнього природного середовища». Пунктом 14 вказаного Припису ТОВ «СП ЮКОЙЛ» зобов'язано «отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від технологічного обладнання пов'язаного з викидами розташованому на промислових майданчиках «СП ЮКОЙЛ»» в термін до 28.02.2018. В обґрунтування цього пункту Припису наведено ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря». З вищевказаними пунктами №1, 2, 14 Припису №64/02-П від 22.11.2017 позивач не погоджується та вважає їх протиправними. Перед перевіркою та на початку перевірки посадові особи відповідача в порушення процедур, визначених Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» не використовували затверджену в установленому порядку уніфіковану форму акта перевірки та самовільно визначили обсяг та перелік питань щодо здійснення державного нагляду (контролю), який відповідно до Закону визначається лише перед початком перевірки. Направлення на проведення перевірки видане з порушенням вимог Закону. На час проведення перевірки, 14.11.2017 набув чинності Наказ Міністерства екології та природних ресурсів України №303 від 09.08.2017 «Про затвердження Уніфікованої форми акта, що складається за результатом проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів». У зв'язку з тим, що перевірку розпочато за самовільно визначеним переліком питань та за відсутності форми акта перевірки на її початку, посадові особи Відповідача - державні інспектори, також з порушеннями склали ОСОБА_4 перевірки за формою, передбаченою Наказом Мінприроди №303 від 09.08.2017. Порушення полягає в тому, що державні інспектори всупереч затвердженої форми уніфікованого ОСОБА_4 перевірки, протиправно включили до ОСОБА_4 перевірки від 17.11.2017 б/н розділ «Загальна характеристика суб'єкта господарювання, що перевіряється». Наявність такого розділу в акті перевірки Наказом Мінприроди №303 від 09.08.2017 не передбачена. Крім цього, цей розділ не відповідає своїй назві, а містить висновки перевіряючих осіб про нібито допущені порушення вимог законодавства з боку ТОВ «СП ЮКОИЛ» - «Дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, що передбачений статтею 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», пунктом «а» частини першої статті 32, абзацом 7 статті 33, пунктом «с» статті 17 Закону України «Про відходи» відсутній»; «Станом на 17.11.2017 відомості щодо кількості утворення та утилізації відходів за 2016 рік не внесені»; «Документи дозвільного характеру (державна екологічна експертиза тощо) щодо реконструкції, розширення та інших змін в технологічному обладнанні та технології, що призвели до значного збільшення потужностей по виробництву мастил (олив) та очищенню з подальшою утилізацією відпрацьованих мастил (олив) на час проведення перевірки не надано»; «вимоги Постанови не дотримуються». Це прямо суперечить розділу V уніфікованого ОСОБА_4 перевірки, який має назву «ВИЧЕРПНИЙ ПЕРЕЛІК питань стосовно проведення заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів». Пунктом 1 Припису на позивача покладено обов'язок розробити план організаційно-технічних заходів та надати завірену копію наказу та плану. Цей пункт Припису не містить інформації щодо того, на усунення яких саме порушень він виданий, на підставі якого Закону і чим передбачено повноваження Відповідача вимагати такий перелік документів. Крім цього, неможливо з'ясувати про який саме наказ йдеться в цьому пункті Припису. Акт перевірки не містить інформації щодо плану організаційно-технічних заходів. Пунктом 2 Припису позивача зобов'язано отримати висновок державної екологічної експертизи на об'єкт та вид діяльності що становлять підвищену екологічну небезпеку. Разом з тим ОСОБА_4 перевірки містить відомості про те, що державним інспекторам в ході перевірки надано позитивний Висновок №08/14.05.2015-15 від 08.07.2015 державної екологічної експертизи щодо матеріалів оцінки впливів на навколишнє природне середовище (ОВНС) «Діюче виробництво технічних мастил і олив, їх зберігання, переробка, та відвантаження споживачам, в тому числі дільниця очищення відпрацьованих олив (збирання, зберігання, оброблення, утилізація відпрацьованих нафтопродуктів, не придатних для використання за призначенням (у тому числі відпрацьованих моторних індустріальних масел та їх сумішей), ТОВ «СП ЮКОЙЛ», розташоване за адресою: 69014, м.Запоріжжя, вул.Базова, 3-А, 1-Б, 1-В, 1-Г». ОСОБА_4, в розділі VI «Опис виявлених порушень» зазначено, що «Згідно отриманого позитивного Висновку №08/14.05.2015-15 від 08.07.2015 потужність очищення відпрацьованих олив (цех №2) підприємства ТОВ «СП ЮКОЙЛ» складає 500 т/рік. Перевіркою встановлено, що обсяг оброблення (очищення) відпрацьованих мастил (олив) за 3, 4 квартал 2016 року складає 988 та 1390 тон відповідно, за 1, 2, квартал 2017 року складає 1078 та 1284 тон відповідно. Документів дозвільного характеру, що регламентують збільшення обсягів очищення відпрацьованих мастил (олив) на час перевірки не надано». Які саме документи дозвільного характеру не надано, в цьому розділі не вказано. Таким чином, посадовими особами відповідача безпідставно внесено п.2 Припису, оскільки він не співвідноситься з обставинами, що зафіксовані в ОСОБА_4 перевірки. ОСОБА_4 вимога державних інспекторів є протиправною, оскільки ст.45 Закону України «Про екологічну експертизу» передбачено, що висновки державної екологічної експертизи можуть бути визнані недійсними лише в судовому порядку. Стосовно пункту 14 Припису позивач зазначає, що в розділі ОСОБА_4 перевірки IV «Опис виявлених порушень» безпідставно зазначено, що «ТОВ «СП ЮКОЙЛ» не отримано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від технологічного обладнання з виробництва технічних мастил і олив, їх зберігання, переробки та відвантаження споживачам в тому числі, очищення відпрацьованих олив на промисловому майданчику за адресою: 69014, м.Запоріжжя, вул.Базова, 3-а та технологічного обладнання на промисловому майданчику за адресою: 69600, м.Запоріжжя, вул.Базова, 1-в». Це також безпідставно відображено в п.п.1, 2 додатку 1 до ОСОБА_4 перевірки, згідно якого проставлено відповідь «НІ» на питання «Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами здійснюються на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до третьої групи» та на питання «вимоги, передбачені стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин, виконуються». Позивач вважає, що державним інспекторам в ході перевірки надано інформацію та документи про те, що ТОВ «СП ЮКОЙЛ» для здійснення виробничої діяльності орендує у ТОВ «ЗЕВЕС» технологічне обладнання згідно договорів оренди та ТОВ «ЗЕВЕС» має відповідні дозволи: - дозвіл №2310137500-73 від 20.05.2014 з необмеженим терміном дії на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами промислового майданчику ТОВ «ЗЕВЕС» за адресою: 69014, м.Запоріжжя, вул.Базова, 3-а.; - дозвіл №2310137500-106 від 06.11.2014 з необмеженим терміном дії на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами промислового майданчику ТОВ «ЗЕВЕС» за адресою: 69600, м.Запоріжжя, вул.Базова, 1-в. Факт наявності вказаних дозволів також відображено державними інспекторами в ОСОБА_4 перевірки. В ході перевірки надано свідоцтво про реєстрацію потенційно небезпечного об'єкта згідно якого, ТОВ «СП ЮКОЙЛ» за адресою: м.Запоріжжя, вул.Базова, 3-а внесено до Державного реєстру потенційно небезпечних об'єктів з присвоєнням йому реєстраційного номера: ПНО-01.23.2013.0026504. Дата оформлення паспорта ПНО: 30.07.2013. Таким чином Припис не співвідноситься з обставинами відображеними в ОСОБА_4 перевірки, оскільки: - потенційно небезпечним об'єктом є ТОВ «СП ЮКОЙЛ» за адресою м.Запоріжжя, вул.Базова, 3-а, а не ТОВ «ЗЕВЕС», яке є власником стаціонарних джерел викидів та передало за договором оренди об'єкти, які не визнавались в установленому порядку потенційно небезпечними. В силу положень п.4 ст.4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» від орендаря не вимагається отримання документа дозвільного характеру на використання (експлуатацію) приміщень та обладнання; - Припис зобов'язує ТОВ «СП ЮКОЙЛ» отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами розташованими на промислових майданчиках ТОВ «СП ЮКОЙЛ», тобто в тому числі і за адресою м.Запоріжжя вул.Базова, 1-в, які не визнані у встановленому порядку потенційно небезпечним об'єктом у розумінні ст.1 Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки». У період з 14.01.2015 по 16.01.2015 Державною екологічною інспекцією у Запорізькій області проведено перевірку вимог природоохоронного законодавства. Актом цієї перевірки встановлено, що підприємством ТОВ «СП ЮКОЙЛ» надано наступні дозвільні документи у сфері охорони атмосферного повітря: - дозвіл №2310137500-73 від 11.06.2008 терміном дії по 10.06.2013 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами промислового майданчику ТОВ «ЗЕВЕС» за адресою: 69014, м.Запоріжжя, вул.Базова, 1-в (в подальшому після закінчення терміну дозволу отримано дозвіл №2310137500-106 від 06.11.2014); - дозвіл №2310137500-73 від 20.05.2014 з необмеженим терміном дії на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами промислового майданчику ТОВ «ЗЕВЕС» за адресою: 69014, м.Запоріжжя, вул.Базова, 3-а. ОСОБА_4 перевірки від 16.01.2015 зафіксовано, що ТОВ «СП ЮКОЙЛ» для здійснення виробничої діяльності та для функціонування ділового офісу орендує у ТОВ «ЗЕВЕС» та ПрАТ «Ірмет» об'єкти нерухомого майна (виробничі та адміністративні корпуси, склад технічних мастил), а також орендує у ТОВ «ЗЕВЕС» технологічне обладнання згідно договорів. В пункті 2.1 цього ОСОБА_4 перевірки на питання «Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами отримано» проставлено позитивну відповідь «ТАК». ОСОБА_5 «Детальний опис виявлених порушень» не містить відомостей про будь-які порушення вимог законодавства у сфері охорони атмосферного повітря. Проведеними перевірками в 2015 та 2017 році державними інспекторами державної екологічної інспекції у Запорізькій області зафіксовано однакові обставини діяльності ТОВ «СП ЮКОЙЛ» у сфері охорони атмосферного повітря. Отже, на думку позивача, ОСОБА_5 перевірки від 17.11.2017, Припис складено упереджено.
У судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги у повному обсязі, просили позов задовольнити.
Відповідачем подано до суду відзив на позов (т.1, а.с.106-109), в якому зазначено, що на підставі наказу начальника Інспекції від 31.10.2017 за №469 та направлення на перевірку від 06.11.2017 за №407 в період з 07.11.2017 по 17.11.2017 Інспекцією було проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «СП ЮКОЙЛ». За результатами проведеного заходу державного нагляду (контролю) складено акт перевірки від 17.11.2017. Перевіркою, серед іншого, встановлено, що згідно отриманого позитивного Висновку №08/14.05.2015-15 від 08.07.2015 потужність очищення відпрацьованих олив (цех №2) підприємства ТОВ «СП ЮКОЙЛ» повинна складати 500 т/рік. Проте, перевіркою встановлюю, що обсяг оброблення (очищення) відпрацьованих мастил (олив) за 3,4 квартал 2016 року фактично складає 988 та 1390 тон відповідно, за 1,2 квартал 2017 року складає 1078 та 1284 тон відповідно. Документів дозвільного характеру, що регламентують збільшення обсягів очищення відпрацьованих мастил (олив) на нас перевірки не надано. ОСОБА_4, перевіркою встановлено, що ТОВ «СП ЮКОЙЛ» не отримано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від технологічного обладнання з виробництва технічних мастил і олив, їх зберігання, переробки та відвантаження споживачем в тому числі, очищення відпрацьованих олив на промисловому майданчику за адресою: м.Запоріжжя, вул.Базова, 3А та технологічного обладнання на промисловому майданчику за адресою: м.Запоріжжя, вул.Базова, 1В. З метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час проведення заходу державного нагляду (контролю) Інспекцією, згідно ч.7, ч.8 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» надано Припис №64/02-П від 22.11.2017, який було отримано особисто директором ТОВ «СП ЮКОЙЛ». Державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Запорізької області, які проводили планову перевірку, зафіксовано, що згідно отриманого позитивного Висновку №08/14.05.2015-15 від 08.07.2015 державної екологічної експертизи щодо матеріалів оцінки впливів на навколишнє природне середовище (ОВНС) «Діюче виробництво технічних мастил і олив, їх зберігання, переробка, та відвантаження споживачам, в тому числі дільниця очищення відпрацьованих олив (збирання, зберігання, оброблення, утилізація відпрацьованих нафтопродуктів, не придатних для використання за призначенням (у тому числі відпрацьованих моторних індустріальних масел та їх сумішей)), ТОВ «СП ЮКОЙЛ», розташоване за адресою: 69014, м.Запоріжжя, вул.Базова, 3-А, 1-Б, 1-В, 1-Г», потужність підприємства ТОВ «СП ЮКОЙЛ» складає: - виробництво технічних олив (цех №1) - 6000 куб.м/рік; - очищення відпрацьованих олив (цех №2) - 500 т/рік; - виробництво мастильно-охолоджувальної рідини (МЗОР) - 2998 т/рік; - виробництво автохімії та мастильних матеріалів - 800 т/рік. Документи дозвільного характеру щодо реконструкції, розширення та інших змін в технологічному обладнанні та технології, що призвели до значного збільшення потужностей по виробництву мастил (олив) та очищенню з подальшою утилізацією відпрацьованих мастил (олив) на час проведення перевірки не надано. Відповідач посилаючись на приписи п.9, п.11, п.20 «Переліку видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку», затвердженого 28.08.2013 постановою Кабінету Міністрів України №808, вважає, що виробнича діяльність ТОВ «СП ЮКОЙЛ» віднесена до такої, що становить підвищену екологічну небезпеку. З врахуванням приписів Законів України «Про охорону навколишнього природного середовища» (ст.29) та «Про екологічну експертизу» (ст.ст.32, 39) відповідач наполягає на обов'язку в отриманні ТОВ «СП ЮКОЙЛ» позитивного висновку державної екологічної експертизи, оскільки підприємством збільшено обсяги потужностей оброблення (очищення) відпрацьованих мастил (олив) встановлених у Висновку №08/14.05.2015-15 від 08.07.2015 за змістом якого потужність роботи підприємства щодо очищення відпрацьованих олив (цех №2) зобов'язана складати не більше 500 т/рік. Державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Запорізької області, які проводили планову перевірку, зафіксовано, що ТОВ «СП ЮКОЙЛ» не отримано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від технологічного обладнання з виробництва технічних мастил і олив, їх зберігання, переробки та відвантаження споживачам в тому числі, очищення відпрацьованих олив на промисловому майданчику за адресою: 69014, м.Запоріжжя, вул.Базова, 3А та технологічного обладнання на промисловому майданчику за адресою: 69600, м.Запоріжжя, вул.Базова, 1В. Враховуючи приписи ст.ст.10, 11, 33 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», п.4 ст.4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» відповідач вважає, що посилання позивача на правомірність здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу з підстав п.4 ст.4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» не є правомірними, оскільки виробнича діяльність ТОВ «СП ЮКОЙЛ» віднесена до такої, що становить підвищену екологічну небезпеку, орендоване позивачем у ТОВ «ЗЕВЕС» обладнання використовується для здійснення потенційно небезпечної діяльності.
Представник відповідача проти позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити.
Вислухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи суд з'ясував наступне.
Державною екологічною інспекцією у Запорізькій області з 09:00 год. 07.11.2017 по 16:00 год. 17.11.2017 на підставі наказу №469 від 31.10.2017 та направлення на перевірку №407 від 06.11.2017 проведено плановий захід державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання - ТОВ «СП ЮКОЙЛ» вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. За результатами цього заходу Державною екологічною інспекцією у Запорізькій області складено ОСОБА_4 без номеру, який підписаний ТОВ «СП ЮКОЙЛ» з запереченнями (надалі - ОСОБА_4 перевірки від 07.11.2017-17.11.2017) (т.1, а.с.14-29).
Оскільки позивачем було допущено посадових осіб Держекоінспекції у Запорізькій області до перевірки, то оскарженню підлягають лише результати такої перевірки, а не підстави для її проведення чи спосіб оформлення.
В ОСОБА_4 перевірки від 07.11.2017-17.11.2017 зазначено наступне: «… Підприємством отримано ліцензію серія АГ №581998 від 04.05.2012 на операції у сфері поводження з небезпечними відходами (збирання, зберігання, оброблення, утилізація), відповідно до переліку видів небезпечних відходів (відпрацьовані нафтопродукти, не придатні для використання за призначення (у т.ч. відпрацьовані моторні, індустріальні масла та їх суміші)). Відповідно до отриманої ліцензії, підприємство провадить господарську діяльність пов'язану зі збиранням, зберіганням, обробленням, утилізацією відпрацьованих нафтопродуктів. Дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, що передбачений статтею 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», пунктом «а» частини першої статті 32, абзацом 7 статті 33, пунктом «с» статті 17 Закону України «Про відходи» відсутній. Реєстрова карта об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів, зареєстрована від 09.10.2014 за номером №01.769/2014/ОУВ-13 (відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.08.1998 №1360 «Про затвердження Порядку ведення реєстру об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів», критерієм включення ООУВ до реєстру є показник загального обсягу оброблення чи утилізації відходів, який не може бути меншим 100 тонн на рік), показник загального обсягу оброблення чи утилізації відходів ТОВ «СП ЮКОЙЛ» у 2015, 2016 роках, більше 100 тонн на рік). Відповідно до внесених даних, обсяг утилізованих відходів за 2014 рік склав 1059,55; за 2015 рік склав 1070,388. Станом на 17.11.2017 відомості щодо кількості утворення та утилізації відходів за 2016 рік не внесені. Згідно отриманого позитивного Висновку №08/14.05.2015-15 від 08.07.2015 державної екологічної експертизи щодо матеріалів оцінки впливів на навколишнє природне середовище (ОВНС) «Діюче виробництво технічних мастил і олив, їх зберігання, переробка, та відвантаження споживачам, в тому числі дільниця очищення відпрацьованих олив (збирання, зберігання, оброблення, утилізація відпрацьованих нафтопродуктів, не придатних для використання за призначенням (у тому числі відпрацьованих моторних індустріальних масел та їх сумішей), ТОВ «СП ЮКОЙЛ», розташоване за адресою: 69014, м.Запоріжжя, вул. Базова, 3-А, 1-Б, 1-В, 1-Г», потужність підприємства ТОВ «СП ЮКОЙЛ» складає: - виробництво технічних олив (цех №1) - 6000 куб.м/рік; - очищення відпрацьованих олив (цех №2) - 500 т/рік; - виробництво мастильно-охолоджувальної рідини (МЗОР) - 2998 т/рік; - виробництво автохімії та мастильних матеріалів - 800 т/рік. Документи дозвільного характеру (державна екологічна експертиза тощо) щодо реконструкції, розширення та інших змін в технологічному обладнанні та технології, що призвели до значного збільшення потужностей по виробництву мастил (олив) та очищенню з подальшою утилізацією відпрацьованих мастил (олив) на час проведення перевірки не надано. … ТОВ «СП ЮКОЙЛ» не додержуються вимоги Постанови КМУ №1221 від 17.12.2012 (із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ №1198 від 25.11.2015), а саме, на час перевірки встановлено невиконання вимог пункту 9 Порядку збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), утилізації та/або знешкодження відпрацьованих мастил (олив): ТОВ «СП ЮКОЙЛ» не забезпечено норми збирання відпрацьованих мастил (олив) на 2015-2019 роки (40 відсотків загального обсягу мастил (олив) у 3 кварталі 2016 року та 3 кварталі 2017 року). За наданою інформацією за 3 квартали 2017 року ТОВ «СП ЮКОЙЛ» вироблено 17034,359 тон мастил (олив) у т.ч. технічних. На час перевірки, ТОВ «СП ЮКОЙЛ» надано виданий для ТОВ «ЗЕВЕС»: - дозвіл №2310137500-73 від 20.05.2014 з необмеженим терміном дії на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами промислового майданчику ТОВ «ЗЕВЕС» за адресою: 69014, м.Запоріжжя, вул.Базова, 3А; - дозвіл №2310137500-106 від 06.11.2014 з необмеженим терміном дії на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами промислового майданчику ТОВ «ЗЕВЕС» за адресою: 69600, м.Запоріжжя, вул.Базова, 1В. ТОВ «СП ЮКОЙЛ» для здійснення виробничої діяльності та для функціонування ділового офісу орендує у ТОВ «ЗЕВЕС» та ПрАТ «ІРМЕТ» об'єкти нерухомого майна (виробничі та адміністративні корпуси, склад технічних мастил), а також орендує у ТОВ «ЗЕВЕС» технологічне обладнання згідно договорів. В ході перевірки надано свідоцтво про реєстрацію потенційно небезпечного об'єкта згідно якого, ТОВ «СП ЮКОЙЛ» за адресою: м.Запоріжжя, вул.Базова, 3А внесено до Державного реєстру потенційно небезпечних об'єктів з присвоєнням йому реєстраційного номера: ПНО-01.23.2013.0026504. Дата оформлення паспорта ПНО: 30.07.2013. …».
Відповідачем документально не доведено порушення, викладені в ОСОБА_4 перевірки від 07.11.2017-17.11.2017: «Найменування нормативно-правового акта або нормативного документа, вимоги якого порушено, із зазначенням статті (частини, пункту, абзацу тощо)» - «Детальний опис виявленого порушення»: Пункт 5 частини першої статті 32 ЗУ №45/95 - «Згідно отриманого позитивного Висновку №08/14.05.2015-15 від 08.07.2015 потужність очищення відпрацьованих олив (цех №2) підприємства ТОВ «СП ЮКОЙЛ» складає 500 т/рік. Перевіркою встановлено, що обсяг оброблення (очищення) відпрацьованих мастил (олив) за 3, 4 квартал 2016 року складає 988 та 1390 тон відповідно, за 1, 2, квартал 2017 року складає 1078 та 1284 тон відповідно. Документів дозвільного характеру, що регламентують збільшення обсягів очищення відпрацьованих мастил (олив) на час перевірки не надано»; Абзац третій частини першої статті 11 ЗУ №877 - «Підприємством не виконано вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства у визначені строки, а саме не виконано пункт 2 Припису №15/02-П від 17.11.2015 (у статистичній звітності №1-відходи не відображається інформація щодо утворення та подальшого поводження із спецодягом та спецвзуттям зношених, забруднених, відпрацьованих)»; Пункт «в» частини першої статті 17 ЗУ №187/98 - «Не визначені склад і властивості наступних видів відходів, які утворюються, ступінь їх небезпечності для навколишнього природного середовища: спецодяг та спецвзуття зношені, забруднені, відпрацьовані; лампи люмінесцентні використані, відпрацьовані; ганчір'я (обтирка) промаслене.»; Пункт «г» частини першої статті 17 ЗУ №187/98; підпункт 1.4 пункту 1 Інструкції, затвердженої наказом Мінприроди №342 - «На підприємстві не організовано ведення первинного поточного обліку кількості, типу і складу відходів (спецодяг та спецвзуття зношені, забруднені, відпрацьовані), за встановленою формою 1-ВТ»; Пункт «є» частини першої статті 17 ЗУ №187/98, ПКМУ №1221 - «Заходи для максимального збирання, зберігання, видалення та утилізації відходів відповідно до вимог екологічної безпеки, реалізації чи передачі їх іншим споживачам або підприємствам, установам та організаціям, що займаються збиранням, обробленням та утилізацією відходів, не здійснюються: 1.Не укладені договори зі спеціалізованими організаціями для передачі на утилізацію спецодягу та спецвзуття зношених, забруднених, відпрацьованих, відповідно до вимог чинного законодавства та екологічної безпеки. 2.Зафіксовано факт спалювання відходів (макулатура паперова) на території підприємства. 3.Не додержуються вимоги Постанови КМУ №1221 від 17.12.2012 (із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ №1198 від 25.11.2015), а саме, на час перевірки встановлено невиконання вимог пункту 9 Порядку збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), утилізації та/або знешкодження відпрацьованих мастил (олив): ТОВ «СП ЮКОЙЛ» не забезпечено норми збирання відпрацьованих мастил (олив) на 2015-2019 роки (40 відсотків загального обсягу мастил (олив) у 3 кварталі 2016 року та 3 кварталі 2017 року)»; Пункт «і» частини першої статті 17 ЗУ №187/98; Частина друга статті 17 ЗУ №187/98; Порядок, затверджений ПКМУ №118; Абзац четвертий пункту 5 Порядку, затвердженого ПКМУ №2034 - «Підприємство надає місцевим органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, уповноваженим органам виконавчої влади у сфері поводження з відходами недостовірну інформацію про відходи та пов'язану з ними діяльність: 1.Декларація про відходи за 2016 рік недостовірна (відсутня інформація щодо утворення та подальшого поводження з відходами: спецодяг та спецвзуття зношені, забруднені, відпрацьовані; масла та мастила (оливи) відпрацьовані, не придатні для подальшого використання за призначенням). 2.Статистична звітність за формою №1-відходи, яка подається до органу державної статистики за місцем здійснення діяльності недостовірна (відсутня інформація щодо утворення та подальшого поводження із спецодягом та спецвзуттю зношених, забруднених, відпрацьованих; відходами комунальними (побутовими))»; Пункт «п» частини першої статті 17 ЗУ №187/98 - «Підприємством не передбачено утилізацію чи вивезення з України використаних пакувальних матеріалів і тари при укладанні угод на поставку в Україну товарної продукції»; Пункт «с» частини першої статті 17 3У №187/98 - «На підприємстві відсутній дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами»; Частина друга статті 33 ЗУ №187/98 - «Підприємством не розроблені спеціальні паспорти на місця чи об'єкти зберігання або видалення відходів, в яких зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів (спецодяг та спецвзуття зношені, забруднені, відпрацьовані)»; Частина друга статті 27 ЗУ №187/98; пункт 11 Порядку, затвердженого ПКМУ №1360; пункт 9 Порядку, затвердженого ПКМУ №2034; пункт 1 Інструкції, затвердженої наказом №41 - «Підприємством не розроблені реєстрові карти об'єктів утворення, оброблення і утилізації відходів (спецодяг та спецвзуття зношені, забруднені, відпрацьовані). Станом на 17.11.2017 відомості щодо кількості утворення та утилізації відходів за 2016 рік не внесені»; Пункт «б» частини першої статті 17 ЗУ №187/98 - «Підприємством не забезпечено приймання та утилізація використаних пакувальних матеріалів і тари, в якій знаходилася продукція підприємства»; Абзац другий частини першої статті 10 ЗУ №2707 - «У 2016 році відбулося збільшення обсягів використання ТОВ «СП ЮКОЙЛ» природного газу, який використовується для опалення приміщень та технологічних потреб, а саме: протягом 2016 року фактично використано 115770 куб.м природного газу. Тоді як, відповідно до звітів з інвентаризації викидів забруднюючих речовин ТОВ «ЗЕВЕС» та документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами ТОВ «ЗЕВЕС» від 2014 року, які є невід'ємною частиною дозволів №2310137500-73 від 20.05.2014 та №2310137500-106 від 06.11.2014 на викиди, передбачено наступне річне використання природного газу: - топочна (джерело викиду №101) для теплопостачання - у обсязі 10742 куб.м; - маслогенератор ТН-400 (джерело викиду №104) для підігріву масла мінерального - у обсязі - 77754 куб.м; - котел типу АОГВ-100Е №1 (джерело викиду №4) - у обсязі - 10905,4 куб.м; - котел типу АОГВ-100Е №2 (джерело викиду №5) - у обсязі - 10905,4 куб.м. Новий дозвіл на викиди або дозвіл про внесення змін до дозволу у зв'язку з цим підприємством не отримано»; Частини п'ята, шоста статті 11 ЗУ №2707 - «ТОВ «СП ЮКОЙЛ» не отримано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від технологічного обладнання з виробництва технічних мастил і олив, їх зберігання, переробки та відвантаження споживачам в тому числі, очищення відпрацьованих олив на промисловому майданчику за адресою: 69014, м.Запоріжжя, вул.Базова, 3А та технологічного обладнання на промисловому майданчику за адресою: 69600, м.Запоріжжя, вул.Базова, 1В» (т.1, а.с.16-19).
Органи державного нагляду (контролю) та суб'єкти господарювання мають право фіксувати процес здійснення планового або позапланового заходу чи кожну окрему дію засобами аудіо- та відеотехніки, не перешкоджаючи здійсненню такого заходу (ч.8 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»).
Відповідачем не надано до суду результатів фіксації процесу здійснення планового заходу засобами аудіо- та відеотехніки. Відтак, об'єктивного підтвердження даних, викладених в ОСОБА_4 перевірки від 07.11.2017-17.11.2017 у відповідача немає.
Судом досліджено Припис Державної екологічної інспекції у Запорізькій області №64/02-П від 22.11.2017, в якому відповідач, з посиланням на Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст.20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», з метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, проведеної з 07.11.2017 по 17.11.2017, позивачу приписав: 1) На підставі припису ТОВ «СП ЮКОЙЛ» розробити план організаційно-технічних заходів по усуненню виявлених порушень. Завірену копію наказу та плану організаційно-технічних заходів із зазначенням термінів їх виконання та відповідальних осіб надати до Державної екологічної інспекції у Запорізькій області; обґрунтування - Закон України «Про охорону навколишнього природного середовища»; термін виконання - до 11.12.2017; 2) Отримати висновок державної екологічної експертизи на об'єкт та вид діяльності що становлять підвищену екологічну небезпеку, а саме на діючий об'єкт з поводження з небезпечними відходами (збирання, перевезення, сортування, зберігання, оброблення, перероблення, утилізація відпрацьованих нафтопродуктів) з урахуванням фактичної потужності з оброблення та утилізації відпрацьованих нафтопродуктів, за адресою: 69014, м.Запоріжжя, вул.Базова, 3-А, 1-Б, 1-В; обґрунтування - ст.ст.13, 39 Закону України «Про екологічну експертизу», ст.ст.27, 28, 29 «Про охорону навколишнього природного середовища»; «Перелік видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку», затверджений 28.08.2013 постановою Кабінету Міністрів України №808; термін виконання - до 26.01.2018; (…) 14) Отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від технологічного обладнання пов'язаного з викидами розташованому на промислових майданчиках «СП ЮКОЙЛ»; обґрунтування - ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»; термін виконання - до 28.02.2018 (т.1, а.с.38-41).
У п.2.2 «Коротка характеристика видів запланованої діяльності» Висновку №08/14.05.2015-15 від 08.07.2015 державної екологічної експертизи щодо матеріалів оцінки впливів на навколишнє середовище (ОВНС) «Діюче виробництво технічних мастил і олив, їх зберігання, переробка та відвантаженим споживачам, в тому числі дільниця очищення відпрацьованих олив (збирання, зберігання, оброблення, утилізація відпрацьованих нафтопродуктів, не придатних для використання за призначенням (у тому числі відпрацьованих моторних індустріальних масел та їх сумішей), ТОВ «СП ЮКОЙЛ», розташоване за адресою: 69014, м.Запоріжжя, вул.Базова, 3-А, 1-Б, 1-В, 1-Г», оформленому Департаментом екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації, зазначено: «… В матеріалах ОВНС розглядається господарська діяльність ТОВ «СП ЮКОЙЛ» з виробництва технічних мастил і олив, їх зберігання, переробки та відвантаження споживачам, в тому числі дільниця очищення відпрацьованих олив (збирання, зберігання, оброблення, утилізація відпрацьованих нафтопродуктів, не придатних для використання за призначенням (у тому числі відпрацьованих моторних індустріальних олив та їх сумішей). Потужність підприємства ТОВ «СП ЮКОЙЛ» складає: виробництво технічних олив (цех №1) - 6000 куб.м/рік; очищення відпрацьованих олив (цех №2) - 500 т/рік; виробництво мастильно-охолоджувальних рідин та мастил (цех №2) - 2998 т/рік, в тому числі: мастильні змащувально-охолоджувальні рідини (МЗОР) - 800 т/рік; водорозчинні змащувально-охолоджувальні рідини (ВЗОР) - 800 т/рік; мастило канатне - 400 т/рік; мастило літієве Літол-24 - 160 т/рік; мастило кальцієве, солідол жировий - 400 т/рік; продукція, закуплена у постачальників (фасування в пластикові та металеві каністри) - 80 т/рік, в тому числі: рідини низькозамерзаючі охолоджуючі для охолодження двигунів внутрішнього згоряння OP-К, ОР-65, ОР-40 за ГОСТ 28084-89 - 50 т/рік; рідина гальмівна «Нева» - 20 т/рік; засоби для промивання та очищення систем змащення для автомобілів (суміш масла індустріального І-20А (більше 75,0% масових) та активних речовин і присадок) - 10 т/рік; комплексні літієві мастила - 138 т/рік, в тому числі: мастило ШРКШ-4 (мастила літієві для змащування шарнірів рівних кутових швидкостей) - 5,0 т/рік; мастило №158 - 3,0 т/рік; комплексні кальцієві мастила - 220 т/рік, в тому числі мастило графітне - 20,0 т/рік; виробництво автохімії та мастильних матеріалів - 800 т/рік, в тому числі: мастильно-охолоджуюча рідина (МЗОР) марки ОСМ-1 - 100 т/рік; оливи для двотактних двигунів внутрішнього згоряння марок SUPER SYNT 2Т (FB) , SCOOTER SYNT 2Т (FC) - 200 т/рік; захисні антикорозійні засоби - плівкоутворюючі інгібіторні нафтові складові (ПІНС) типу Мовіль-С, призначені для захисту від корозії деталей кузовів автомобілів - 250 т/рік; рідини для омивання скла автомобілів типу Snegir-22, Snegir-33 , Snegir-80 - 250 т/рік. …» (т.1, а.с.58-66).
Сторонами надано до суду копії Інформацій (квартальних) стосовно первинного поточного обліку ввезених, вироблених мастил (олив) та стану поводження з відпрацьованими мастилами (оливами), які самостійно подані ТОВ «СП ЮКОЙЛ» у 2016 та 2017 роках до Держекоінспекції у Запорізькій області (т.2, а.с.165-191, 207-224).
Позивачем надано до суду: Паспорт потенційно небезпечного об'єкта ТОВ «СП ЮКОЙЛ» (т.1, а.с.124-132); Робочий проект дільниці очищення відпрацьованих мастил (т.2, а.с.160-164).
ОСОБА_4, позивачем надано до суду Договір оренди виробничого комплексу технічних олив №01/05-07/пр, укладений 01.05.2007 між ТОВ «СП ЮКОЙЛ» (як орендарем) та ТОВ «ЗЕВЕС» (як орендодавцем), з додатковими угодами до нього, переліком обладнання, що надається в оренду (т.2, а.с.192-205).
У свою чергу, на вищенаведене в ОСОБА_4 перевірки від 07.11.2017-17.11.2017 обладнання та технологічні процеси, які виконуються на ньому ТОВ «ЗЕВЕС» має: Дозвіл №2310137500-73 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, виданий 20.05.2014 Департаментом екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації з терміном дії - необмежений (т.1, а.с.67-73); Дозвіл №2310137500-106 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, виданий 06.11.2014 Департаментом екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації з терміном дії - з 06.11.2014 по 17.06.2018 (т.1, а.с.74-82).
Судом досліджено: Звіт з інвентаризації стаціонарних джерел викидів небезпечних речовин у атмосферу ЗАТ «ІРМЕТ» з додатками до нього стосовно роботи обладнання (т.1, а.с.140-198); Звіт з інвентаризації викидів забруднюючих речовин в атмосферу від стаціонарних джерел для ТОВ «ЗЕВЕС» (т.2, а.с.1-157).
Відповідач документально доводи позивача не спростував, зворотного суду не довів.
Позов підлягає задоволенню враховуючи викладене вище та через наступне.
1. Суд погоджується з доводом позивача, що п.1 Припису Державної екологічної інспекції у Запорізькій області №64/02-П від 22.11.2017 є не конкретизованим, не містить чіткого визначення порушення позивачем норм права та необхідності вчинення зрозумілих дій.
У п.1 Припису Державної екологічної інспекції у Запорізькій області №64/02-П від 22.11.2017 не зазначено по усуненню яких саме виявлених порушень необхідно позивачу розробити план організаційно-технічних заходів і на підставі яких норм права.
При цьому, ОСОБА_4 перевірки від 07.11.2017-17.11.2017 не містить інформації щодо плану організаційно-технічних заходів.
Копію якого наказу позивачу необхідно надати відповідачу відповідно до п.1 Припису №64/02-П від 22.11.2017 - не зрозуміло.
Посилання відповідача на Закон України «Про охорону навколишнього природного середовища» без зазначення конкретної норми як на обґрунтування п.1 Припису №64/02-П від 22.11.2017 не дозволяє визначитись з тим, що мав на увазі відповідач наводячи таке обґрунтування.
2. Відповідно до ст.32 Закону України №45/95-ВР від 09.02.1995 «Про екологічну експертизу» (який втратив чинність 18.12.2017) замовники екологічної експертизи зобов'язані: 1) подавати на екологічну експертизу необхідні матеріали на об'єкти екологічної експертизи і висновки щодо попередньої оцінки їх впливу на навколишнє природне середовище; 2) сприяти суб'єктам екологічної експертизи в об'єктивному і комплексному розгляді об'єктів екологічної експертизи та їх науково обгрунтованій оцінці; 3) надавати суб'єктам екологічної експертизи необхідні додаткові відомості та матеріали; 4) своєчасно вносити до документації на об'єкти екологічної експертизи необхідні корективи і зміни, що не потребують конструктивних досліджень і розрахунків, оплачувати виконані еколого-експертні роботи згідно з договорами; 5) виконувати вимоги висновків екологічної експертизи; 6) вирішувати інші питання відповідно до законодавства України.
У ст.13 Закону України №45/95-ВР від 09.02.1995 «Про екологічну експертизу» (який втратив чинність 18.12.2017) зазначено, що державна екологічна експертиза організовується і проводиться еколого-експертними підрозділами, спеціалізованими установами, організаціями обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, а на території Автономної Республіки Крим - органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, із залученням інших органів виконавчої влади. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, проводить державну екологічну експертизу щодо об'єктів, які стосуються території зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, та/або рішення щодо затвердження (схвалення) яких приймається Кабінетом Міністрів України. Експертиза проектів будівництва проводиться відповідно до статті 31 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності". До проведення державної екологічної експертизи можуть у встановленому порядку залучатися фахівці інших установ, організацій і підприємств, а також експерти міжнародних організацій. Здійснення державної екологічної експертизи є обов'язковим для видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку. Перелік видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку, встановлюється Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, і центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я. Проведення додаткових державних екологічних експертиз здійснюється за ініціативою заінтересованих осіб на підставі договору про надання еколого-експертних послуг або за рішенням Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих виконавчих комітетів сільських, селищних, міських рад.
Згідно з ст.39 Закону України №45/95-ВР від 09.02.1995 «Про екологічну експертизу» (який втратив чинність 18.12.2017) висновки державної екологічної експертизи повинні містити оцінку екологічної допустимості і можливості прийняття рішень щодо об'єкта екологічної експертизи та враховувати соціально-економічні наслідки. Позитивні висновки державної екологічної експертизи після затвердження їх центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища є підставою для відкриття фінансування проектів і програм чи діяльності. Реалізація проектів і програм чи діяльності без позитивних висновків державної екологічної експертизи забороняється. В разі негативної оцінки об'єктів державної екологічної експертизи замовник зобов'язаний забезпечити їх доопрацювання відповідно до вимог еколого-експертного висновку і своєчасну передачу матеріалів на додаткову державну екологічну експертизу.
Відповідно до ст.27 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» (стаття виключена з 18.12.2017) екологічній експертизі підлягають: а) проекти схем розвитку і розміщення продуктивних сил, розвитку галузей економіки, генеральних планів населених пунктів, схем районної планіровки; в) проекти інструктивно-методичних і нормативно-технічних актів та документів, які регламентують господарську діяльність, що негативно впливає на навколишнє природне середовище; г) документація по створенню нової техніки, технології, матеріалів і речовин, у тому числі та, що закуповується за кордоном; д) матеріали, речовини, продукція, господарські рішення, системи й об'єкти, впровадження або реалізація яких може призвести до порушення норм екологічної безпеки та негативного впливу на навколишнє природне середовище; е) документація щодо генетично модифікованих організмів, що призначаються для використання у відкритій системі. Екологічній експертизі можуть підлягати екологічно небезпечні діючі об'єкти та комплекси, в тому числі військового та оборонного призначення.
Державна екологічна експертиза проводиться відповідно до Закону України "Про екологічну експертизу". Завданнями державної екологічної експертизи є: а) визначення екологічної безпеки господарської та іншої діяльності, яка може нині або в майбутньому прямо або посередньо негативно вплинути на стан навколишнього природного середовища; в) оцінка повноти й обгрунтованості передбачуваних заходів щодо охорони навколишнього природного середовища та здоров'я населення, яка здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, разом з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення. Для участі в проведенні державної екологічної експертизи можуть залучатися відповідні органи виконавчої влади, представники науково-дослідних, проектно- конструкторських, інших установ та організацій, вищих навчальних закладів, громадськості, експерти міжнародних організацій (ст.28 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» (стаття виключена з 18.12.2017)).
Висновок державної екологічної експертизи є обов'язковим для виконання. Позитивний висновок державної екологічної експертизи є підставою для відкриття фінансування всіх програм і проектів. Реалізація програм, проектів і рішень без позитивного висновку державної екологічної експертизи забороняється (ст.29 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» (стаття виключена з 18.12.2017)).
Судом прийнято до уваги приписи «Переліку видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку», затвердженого 28.08.2013 постановою Кабінету Міністрів України №808.
У вказаних Висновку №08/14.05.2015-15 від 08.07.2015 зазначено «… очищення відпрацьованих олив (цех №2) - 500 т/рік …», а в Інформаціях (квартальних) стосовно первинного поточного обліку ввезених, вироблених мастил (олив) та стану поводження з відпрацьованими мастилами (оливами) зазначено «… Утилізовано на власній матеріально-технічній базі (використано як вторинні ресурси для випуску продукції тощо), тон …» відповідно: 3 квартал 2016 року - 988 тон; 4 квартал 2016 року - 1390 тон; 1 квартал 2017 року - 1078 тон; 2 квартал 2017 року - 1284 тон.
Відповідачем не обґрунтовано, що висловлювання «очищення відпрацьованих олив» та «утилізовано на власній матеріально-технічній базі (використано як вторинні ресурси для випуску продукції тощо)» є однаковими за змістом.
Звідси, на думку суду, відповідачем документально не доведено, що саме «обсяг оброблення (очищення) відпрацьованих мастил (олив)» за 3, 4 квартал 2016 року у ТОВ «СП ЮКОЙЛ» складає 988 та 1390 тон відповідно, за 1, 2, квартал 2017 року складає 1078 та 1284 тон відповідно.
Таким чином, відповідачем не підтверджено збільшення обсягів оброблення (очищення) відпрацьованих мастил (олив).
Враховуючи наведене, відповідач безпідставно п.2 Припису №64/02-П від 22.11.2017 зобов'язав позивача отримати висновок державної екологічної експертизи на об'єкт та вид діяльності що становлять підвищену екологічну небезпеку, а саме на діючий об'єкт з поводження з небезпечними відходами (збирання, перевезення, сортування, зберігання, оброблення, перероблення, утилізація відпрацьованих нафтопродуктів) з урахуванням фактичної потужності з оброблення та утилізації відпрацьованих нафтопродуктів, за адресою: 69014, м.Запоріжжя, вул.Базова, 3-А, 1-Б, 1-В.
3. У ст.11 Закону України №2707-XII від 16.10.1992 «Про охорону атмосферного повітря» зазначено, що для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України. Перелік забруднюючих речовин переглядається Кабінетом Міністрів України не менше одного разу на п'ять років за пропозицією центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, і центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я. За поданням обласних, Київської, Севастопольської міських державних адміністрацій, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища і центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, органи місцевого самоврядування з урахуванням особливостей екологічної ситуації регіону, населеного пункту можуть додатково встановлювати перелік забруднюючих речовин, за якими здійснюється регулювання їх викидів на відповідній території. За поданням обласних, Київської, Севастопольської міських державних адміністрацій, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища і центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, органи місцевого самоврядування, у разі перевищення нормативів екологічної безпеки, на відповідній території затверджують відповідно до закону програми оздоровлення атмосферного повітря, здійснюють заходи щодо зменшення забруднення атмосферного повітря. Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення. Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, суб'єкту господарювання, об'єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення. До першої групи належать об'єкти, які взяті на державний облік і мають виробництва або технологічне устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До другої групи належать об'єкти, які взяті на державний облік і не мають виробництв або технологічного устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До третьої групи належать об'єкти, які не належать до першої і другої груп. Строк дії дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, суб'єкту господарювання, об'єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, - сім років, об'єкт якого належить до другої групи, - десять років, об'єкт якого належить до третьої групи, - необмежений. Перелік установ, організацій та закладів, яким надається право на розробку документів, що обгрунтовують обсяги викидів для підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища. ОСОБА_6 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря видаються за умови: неперевищення протягом строку їх дії встановлених нормативів екологічної безпеки; неперевищення нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел; дотримання вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин. У разі зміни параметрів джерел викидів, їх кількості, кількісного та якісного складу забруднюючих речовин, заходів із зниження їх кількості до зазначених дозволів вносяться зміни. Якщо за результатами спостережень за станом атмосферного повітря або розрахунковими даними встановлено зони, де внаслідок причин об'єктивного характеру встановлено перевищення нормативів екологічної безпеки, приймається рішення про поетапне зниження викидів забруднюючих речовин підприємствами, установами, організаціями та громадянами - суб'єктами підприємницької діяльності. Тривалість кожного етапу та необхідне зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин на кожному етапі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення. Порядок проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, які отримали такі дозволи, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.4 ст.4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» у разі надання на підставі договору оренди чи інших договорів у тимчасове користування приміщень та обладнання за умови збереження виду діяльності і стану цих приміщень та обладнання від орендаря або іншого користувача не вимагається отримання документа дозвільного характеру на їх використання (експлуатацію), крім потенційно небезпечних об'єктів та в разі експлуатації машин, механізмів, устаткування (далі - устаткування) підвищеної небезпеки, якщо інше не встановлено законом. Відповідальність за використання (експлуатацію) приміщень та обладнання покладається на особу, визначену відповідним договором.
У ст.1 Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки» зазначено: потенційно небезпечний об'єкт - це об'єкт, на якому можуть використовуватися або виготовляються, переробляються, зберігаються чи транспортуються небезпечні речовини, біологічні препарати, а також інші об'єкти, що за певних обставин можуть створити реальну загрозу виникнення аварії; об'єкт підвищеної небезпеки - це об'єкт, на якому використовуються, виготовляються, переробляються, зберігаються або транспортуються одна або кілька небезпечних речовин чи категорій речовин у кількості, що дорівнює або перевищує нормативно встановлені порогові маси, а також інші об'єкти як такі, що відповідно до закону є реальною загрозою виникнення надзвичайної ситуації техногенного та природного характеру.
Відповідачем не доведено визнання в установленому нормами права порядку об'єктів, отриманих позивачем в оренду, як потенційно небезпечних об'єктів та об'єктів підвищеної небезпеки.
У п.4 ст.4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» згадується про «документ дозвільного характеру на використання (експлуатацію) приміщень та обладнання», а не про «дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами».
Як вбачається з наведеного, вказані документи є різними.
Звідси, відповідачем не обґрунтовано з посиланням на норми права необхідність позивачу отримати саме дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
При цьому, під час перевірки позивачем було надано відповідачу ОСОБА_6 №2310137500-73 та №2310137500-106 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Відповідач при проведенні перевірки позивача та складанні ОСОБА_4 від 16.01.2015 наведені обставини не вважав правопорушенням, що ним не заперечується (т.1, а.с.108-зворіт).
У п.14 Припису №64/02-П від 22.11.2017 відповідачем не наведено на які стаціонарні джерела позивачу необхідно отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України, суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що пункти 1, 2, 14 Припису №64/02-П від 22.11.2017 прийняті Державною екологічною інспекцією у Запорізькій області не обґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже є не правомірними і підлягають скасуванню.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як зазначено у ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки суб'єктом владних повноважень у справі була Державна екологічна інспекція у Запорізькій області, то з бюджетних асигнувань цього органу повинні бути присуджені позивачу судові витрати, документально підтверджені у сумі 1600 грн. 00 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд, -
Позов задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправними та скасувати пункти 1, 2, 14 Припису Державної екологічної інспекції у Запорізькій області (69035, м.Запоріжжя, вул.Незалежної України, буд. 72-А; код ЄДРПОУ 38025388) від 22.11.2017 за №64/02-П.
Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "СП ЮКОЙЛ" (69014, м.Запоріжжя, вул.Базова, буд.3-А; код ЄДРПОУ 31852954) з бюджетних асигнувань Державної екологічної інспекції у Запорізькій області (69035, м.Запоріжжя, вул.Незалежної України, буд. 72-А; код ЄДРПОУ 38025388) судові витрати у сумі 1600 грн. 00 коп.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.
Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.
Повний текст судового рішення складено 03.04.2018.
Суддя О.О. Прасов