20 квітня 2018 року Справа № 808/198/18 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Татаринова Д.В., розглянувши за правилами спрощеного в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 (69095, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1)
до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, вул. Гагаріна, 2-б, код ЄДРПОУ 41248629)
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
16 січня 2018 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач) в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в розрахунку позивачу пенсії за віком з урахуванням вимог пункту 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов'язати відповідача призначити позивачу пенсію за віком з 08 листопада 2017 року відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та пункту 4.4 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» із застосуванням показника середньої зарплати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення з заявою за призначенням пенсії за віком (2014-2016 років) та величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35% виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією.
Ухвалою від 22 січня 2018 року позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою судді від 19 лютого 2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом осіб та призначено перше судове засідання на 14 березня 2018 року.
Ухвалою суду від 14 березня 2018 року відкладено розгляд справи та призначено судове засідання на 19 квітня 2018 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що з 19 вересня 2017 року набув право на пенсію за віком та 08 листопада 2017 року звернувся до відповідача із заявою встановленого зразка про призначення пенсії за віком. Відповідачем фактично переведено з пенсії, призначеної у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення», на пенсію у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та пункту 4.3 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії». Застосовано величину оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, а не призначено, як це передбачено пунктом 4.4 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії». Посилається на приписи частини 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та вважає, що відповідачем ототожнені поняття перехід та переведення, вид пенсії по вказаному Закону та різні інші види пенсії за іншими законами. Звертає увагу суду, що призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону № 1058-ІV. Просить задовольнити позовні вимоги.
Відповідач у поданому 14 березня 2018 року відзиві проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень послався на те, що Верховною Радою України 03 жовтня 2017 року був прийнятий Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» №2148, відповідно до якого з 01 жовтня 2017 року законодавець змінив величину оцінки одного року страхового стажу, який дорівнює 1%.
Таким чином, відсутні правові та законодавчі підстави із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу, на рівні 1,35%.
За таких обставин та керуючись частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на викладене, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.
На підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Ухвалою суду від 19 лютого 2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом осіб та призначено перше судове засідання на 14 березня 2018 року.
Таким чином, у суду встановлено строк розгляду справи до 20 квітня 2018 року.
Згідно з частиною 4 статті 243 КАС судове рішення, постановлене у письмовому проваджені, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Частиною 5 статті 250 КАС України встановлено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
З 19 вересня 2017 року набув право на пенсію за віком у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
08 листопада 2017 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою щодо призначення пенсії з урахуванням коефіцієнту стажу 1,35 % у зв'язку з тим, що звернувся з призначенням пенсії 08 листопада 2017 року за Законом України «Про обов'язкове державне пенсійне страхування»; надати виписку з розпорядження (рішення) про призначення пенсії з інформацією про період страхового стажу та заробітної плати (доходу), які враховані при розрахунку пенсії; надати роз'яснення та повний розрахунок із зазначенням всіх коефіцієнтів та складових пенсійних виплат.
Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області своїм листом від 15 грудня 2017 року № 535/Д-9 повідомило, що пенсія розрахована при страховому стажі 44 роки 05 місяців 06 днів, коефіцієнт страхового стажу з урахуванням кратності 1 становить 0,44417 та із заробітної плати 5351,55 грн. (середня заробітна плата за 2014 - 2016 роки - 3764,40 грн. х 1,42162 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати), визначено за період роботи з 01 липня 2000 року по 30 вересня 2017 року становить 2473,66 грн., де -2377,00 грн. - основний розмір пенсії; 96,66 грн. - доплата за понаднормативний стаж. Пенсія перерахована вірно та виплачується згідно вимогам чинного законодавства.
Позивач вважаючи дії пенсійного фонду щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку пенсії за віком із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35% протиправними, позивач звернувся із даним позовом до суду.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №1058-ІV).
Відповідно до частини 3 статті 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Суд враховуючи вищевикладене дійшов висновку, що Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” регламентовано порядок переведення пенсіонера з одного виду пенсії на інший, призначеної саме за цим Законом. Таким чином показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Слід зазначити, що 11 жовтня 2017 року набув чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII, яким внесено зміни до Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Відповідно до положень пункту 4-3 Прикінцевих положень Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.
Отже відповідно з абзацом 1 пункту 4-4 Прикінцевих положень Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
При цьому частиною 1 статті 25 Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:
Кс - коефіцієнт страхового стажу;
См - сума місяців страхового стажу;
Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
Таким чином середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %, згідно з положеннями пункту 4-4 Прикінцевих положень Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” застосовується лише при призначенні особам пенсії у період з 01 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року.
Відповідач вказує, що на підставі його розпорядження позивача переведено з пенсії за вислугою років на пенсію за віком, при цьому, обчислюючи розмір пенсії, застосована величина оцінки одного року страхового стажу 1%.
Отже судом проаналізувавши матеріали справи встановлено, що ОСОБА_1 первинно було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, що передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” ОСОБА_1 звернувся вперше. Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” не регулюється порядок призначення, обчислення розміру та виплати пенсій за вислугу років.
Врахувавши вищевикладене суд приходить до висновку, що величина оцінки одного року страхового стажу повинна застосовуватись в розмірі 1,35 %, оскільки у даному випадку мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а не перерахунок вже призначеної пенсії за нормами Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно вимог статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 2, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 (69095, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, вул. Гагаріна, 2-б, код ЄДРПОУ 41248629) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в розрахунку позивачу пенсії за віком з урахуванням вимог пункту 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
Зобов'язати відповідача призначити позивачу пенсію за віком з 08 листопада 2017 року відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та пункту 4.4 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» із застосуванням показника середньої зарплати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення з заявою за призначенням пенсії за віком (2014-2016 років) та величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35% виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією.
Присудити на користь ОСОБА_1 (69095, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, вул. Гагаріна, 2-б, код ЄДРПОУ 41248629) судові витрати, у вигляді судового збору у сумі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Рішення у повному обсязі виготовлено та підписано 20 квітня 2018 року.
Суддя Д. В. Татаринов