16 травня 2018 рокум. Ужгород№ 807/1298/15
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Рейті С.І.
при секретарі судового засідання Павловій О.В.
за участю представників
позивача: ОСОБА_1 (довіреність від 07.11.2015 року)
відповідача 1: ОСОБА_2 (довіреність від 15.05.2018 року № 298/04-09)
відповідача 2: ОСОБА_3 (довіреність від 28.02.2018 року № 34/07-16-10-05-04)
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 до Мукачівського управління Державної казначейської служби України Закарпатської області, Головного управління ДФС у Закарпатській області про зобов'язання вчинити дії, -
У відповідності до ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 16 травня 2018 року проголошено вступну та резолютивну частини Ухвали. Ухвала в повному обсязі складена 21 травня 2018 року.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_4 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної казначейської служби України в Закарпатській області (ухвалою суду від 31.08.2016р., протокольно, занесеною до журналу с/з, замінено неналежного відповідача 1 Головне управління Державної казначейської служби України в Закарпатській області на належного - ОСОБА_5 управління Державної казначейської служби України Закарпатської області, далі - відповідач 1) та ОСОБА_5 об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС України в Закарпатській області (ухвалою суду від 16.05.2018р., протокольно, внесеною до журналу с/з, замінено неналежного відповідача ОСОБА_5 об'єднану державну податкову інспекцію ГУ ДФС України в Закарпатській області на належного - Головне управління ДФС у Закарпатській області, далі - відповідач 2) про стягнення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 08.07.2015р. (головуючий - суддя Микуляк П.П.) відкрито провадження у даній адміністративній справі.
11.01.2016р. керівником апарату Закарпатського окружного адміністративного суду було винесено Розпорядження № 42 щодо призначення повторного автоматизованого розподілу судових справ у зв'язку із припиненням повноважень судді Микуляк П.П.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11.01.2016р. справу призначено до розгляду судді Рейті С.І.
Ухвалою судді від 12.01.2016р. вказану адміністративну справу прийнято до свого провадження та ухвалою від 19.01.2016р. справу призначено до судового розгляду.
Представником позивача неодноразово змінювались позовні вимоги та в остаточному варіанті просить: зобов'язати ГУ ДФС у Закарпатській області внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість заяви ФОП ОСОБА_4 про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість заяви про повернення сум бюджетного відшкодування за деклараціями за грудень 2011р., липень 2012р., березень 2013р., липень 2013р.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що законодавцем змінено порядок бюджетного відшкодування податку на додану вартість, проте, свій обов'язок, встановлений ст.200 п.200.7 пп.200.7.1 та 200.7.2 ПК України податковий орган не виконав - не вніс до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість заяви про повернення сум бюджетного відшкодування за деклараціями за грудень 2011р., липень 2012р., березень 2013р., липень 2013р.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного висновку:
Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, ГУ ДФС у Закарпатській області самостійно відображено в Тимчасовому реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, поданих до 01.02.2016р., за якими станом на 01.01.2017р. суми податку на додану вартість не відшкодовано декларації ФОП ОСОБА_4 за грудень 2011р., липень 2012р., березень 2013р., липень 2013р., зобов'язання про реєстрацію яких є предметом позову у даній адміністративній справі.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що оскаржене порушення суб'єкта владних повноважень - ГУ ДФС у Закарпатській області було самостійно виправлене суб'єктом владних повноважень, і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішення суб'єкта владних повноважень протиправним після такого виправлення. Таким чином, наявні підстави для закриття провадження у справі на підставі п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України.
Керуючись ст. ст. 238, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Провадження у справі № 807/1298/15 за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 до Мукачівського управління Державної казначейської служби України Закарпатської області, Головного управління ДФС у Закарпатській області про зобов'язання вчинити дії - закрити.
2. Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 256 КАС України, та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення, а в разі проголошення в судовому засіданні вступної та резолютивної частини ухвали - протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного рішення.
Суддя С.І. Рейті