Рішення від 18.05.2018 по справі 806/1744/18

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2018 року м. Житомир справа № 806/1744/18

категорія 10.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Панкеєвої В.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо здійснення його переходу на пенсію у зв'язку із втратою годувальника у відповідності до норм ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";

- зобов'язати відповідача витребувати від ЗАТ "Коростенський фарфор" довідку про заробітну плату померлої ОСОБА_2, провести звірку достовірності довідки та здійснити переведення позивача на пенсію по втраті годувальника за померлу дружину.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач звернувся до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою про переведення його на пенсію по втраті годувальника. Відповіддю від 12.03.2018 Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовило позивачу у переході, мотивуючи це недоцільністю. Позивач вважає таку відмову безпідставною та незаконною.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 18 квітня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

Зважаючи на незначну складність справи, суд вважає за необхідне розглянути її в порядку п.2 ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Як встановлено судом і не заперечується сторонами, позивач звернувся до відповідача із заявою про перехід на пенсію у зв'язку із втратою годувальника.

Згідно копії посвідчення від 09.10.2017 № 604857 ОСОБА_1 є чоловіком померлого громадянина із числа потерпілих категорії 1, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою (а.с.15).

На підставі свідоцтва про шлюб № 027101 ОСОБА_1 і ОСОБА_2 перебували у шлюбі з 25.04.2007 (а.с.11).

ОСОБА_2 померла 01.07.2017, що підтверджується свідоцтвом про смерть від 03.07.2017 Серія І-ТП № 312776 (а.с.12).

Довідкою про заробітну плату для обчислення пенсії встановлено розмір отриманої заробітної плати ОСОБА_2 Однак вказані суми зазначені в карбованцях (а.с.13).

Листом від 12.03.2018 № 2478/03.1 Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовило позивачу у переході на пенсію по втраті годувальника. Відмова вмотивована тим, що довідка з матеріалів пенсійної справи не містить акту звірки достовірності видачі даної довідки від 19.04.2006 № 5. Крім того, 26.02.2018 була надіслана нова довідка ЗАТ "Коростенський фарфор", однак вона не відповідає встановленому зразку, зокрема відсутня інформація щодо дати, номеру видачі, адреси підприємства, а суми вказані не у національній валюті (а.с.16).

Не погоджуючись з відмовою відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Приписами ч.3 ст.46 Конституції України визначено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст.9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком, пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання, пенсія у зв'язку із втратою годувальника. На підставі приписів ст.10 цього Закону особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Відповідно до ч.1 ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) в редакції, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності. При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.

Згідно з ч.3 ст.36 Закону № 1058-IV члени сім'ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно з ч.1 ст.37 Закону № 1058-IV пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника.

Відповідно до ч.1 ст.44 Закону№ 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до п.2.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058-IV, затвердженого постановою правління ПФУ від 25.11.2005 року №22-1 та зареєстрованого в Мінюсті України 27.12.2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок №22-1), передбачено що, до заяви про призначення пенсії членам сім'ї померлого пенсіонера повинні бути додані необхідні документи, зазначені в цьому пункті.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону № 1058-ІУ із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Так, ч.1 ст.40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Аналіз норм чинного законодавства дозволяє зробити висновок, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.

Законодавством чітко визначено мінімальний розмір пенсії по втраті годувальника - в розмірі 50 відсотків пенсії по інвалідності, яку одержував померлий годувальник.

Позивач досяг пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", є непрацездатним, та має право на отримання пенсії по втраті годувальника у зв'язку зі смертю жінки.

Додатком № 1 Порядку №22-1 встановлено форму довідки про заробітну плату для обчислення пенсії.

Як встановлено з матеріалів справи, відповідач отримав довідку про заробітну плату для обчислення пенсії ОСОБА_2 за вх. № 1453/05 від 26.02.2018. У вказаному документі відсутня інформація про місцезнаходження та адресу підприємства, інформація щодо первинних документів на підставі яких нараховано суми, номер і дата довідки. Крім того, нараховані суми заробітної плати без розшифрування зазначені у карбованцях.

Отже, відповідач не може отримати встановленого законом зразка довідку про заробітну плату померлої ОСОБА_2 у зв'язку з ліквідацією ЗАТ "Коростенський фарфор", що у свою чергу унеможливлює проведення звірки вказаної довідки, викликає сумнів достовірності інформації вказаної в ній та унеможливлює проведення розрахунку.

Водночас пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається у відсотковому відношення від розміру пенсії за віком померлого годувальника, однак розмір пенсії померлої ОСОБА_2 не можливо встановити.

З урахуванням встановлених обставин справи та відповіді від 12.03.2018 № 2478/03.1, суд не вбачає підстав для визнання бездіяльності Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області протиправною щодо відмови у переведенні позивача на пенсію по втраті годувальника.

Згідно зі ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У силу положень ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги і заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищевикладене, у задоволенні позову ОСОБА_1 слід відмовити.

З урахуванням відмови у задоволенні позову, на підставі ст.139 КАС України судові витрати позивачеві не відшкодовуються.

Керуючись статтями 77, 90, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (вул.М.Старицького, 7, м.Коростень, Коростенський р-н, Житомирська обл., 11501, інд. код НОМЕР_1) відмовити в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.

Суддя В.А. Панкеєва