Рішення від 18.05.2018 по справі 806/1898/18

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2018 року м. Житомир справа № 806/1898/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -

встановив:

13.04.2018 до Житомирського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1, у якому він просить:

- визнати протиправними дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо непроведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії у розмірі 83% грошового забезпечення з 01.01.2016 відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900 від 23.12.2015, ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", № 947 від 18.11.2015 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268” та довідки № 85/998 від 07.02.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області;

- зобов'язати ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2016 року на підставі наданої Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області довідки від 07.02.2018 № 85/998 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у розмірі 83% грошового забезпечення, без обмеження граничного розміру.

В обґрунтування позову зазначає, що перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". У зв'язку із збільшенням грошового забезпечення поліцейських на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 (далі - Постанова КМУ № 988) та Закону України від 23.12.2015 № 900-VІІІ "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" (далі - Закон України № 900-VІІІ), які є підставою для перерахунку пенсії позивача як колишнього працівника міліції, направив на адресу відповідача заяву про проведення перерахунку його пенсії з 01.01.2016 з урахуванням змін у законодавстві та на підставі довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області від 07.02.2018 № 85/998. Проте, відповідачем було надано відповідь № Р-1945, Р-1891, Р-1707, Р-1725 від 02.04.2018, в якій повідомлено, що на виконання постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 24.11.2017 у справі № 286/2280/17 позивачу проведено перерахунок пенсії відповідно до Закону України від 23.12.2015 № 900-VІІІ та ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та Постанов КМУ № 988, № 947 від 18.11.2015 “Про внесення змін до постанови КМУ від 09.03.2006” та на підставі довідки № 85/998 від 13.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області, починаючи з 01.01.2016 року. Крім того, роз'яснено, що ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” визначено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів. Враховуючи вказане, перерахунок пенсії позивачу проведений за чинною на час перерахунку редакцією Закону, тобто у розмірі 70% грошового забезпечення. Крім того, у листі відповідач зазначив, що постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова КМУ № 103) встановлено новий порядок перерахування та виплати пенсій пенсіонерам внутрішніх справ з 01.01.2018, перерахунок пенсії буде проведено після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету. Вказані дії позивач вважає протиправними та такими, що порушують його права.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 18.04.2018 відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

03.05.2018 за № 5769/08 на адресу суду від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов (а.с. 20-22). В обґрунтування заперечень останній посилається на постанову КМУ № 103, згідно з якою виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 01.01.2018. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 до 31.12.2017 обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01.01.2018 та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в порядку, визначеному Постановою КМУ № 103. Таким чином, на думку відповідача, перерахунок пенсії позивачу повинен проводитись з урахуванням Постанови КМУ № 103. Крім того, зазначив, що 02.03.2018 Міністерство внутрішніх справ України листом від 28.02.2018 № 2900/05/22-2018 повідомило Пенсійний фонд України про неможливість проводити перерахунок пенсій з використанням довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного у раніше надісланих довідках Ліквідаційної комісії, оскільки у них враховано премію за грудень 2015 року. Відповідно до п. 3 Постанови КМУ № 103 розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) за січень 2016 року.

Після надходження нових довідок відповідачем буде автоматично проведено перерахунок пенсій особам, які були звільнені зі служби в органах, у підрозділах, закладах та установах виконання покарань МВС відповідно до Постанови КМУ № 103 без будь-яких звернень пенсіонерів.

Крім того, відповідно до п. “В” ст. 13 Закону України № 2262-ХІІ максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Тому, враховуючи викладене, основний розмір пенсії позивачу обчислюється у розмірі 70% грошового забезпечення.

Також, згідно з п. 2 розділу 2 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 № 911, яким було внесено зміни до ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 01.01.2016.

Відповідно до ч. 7 ст. 43 Закону України № 2262-ХІІ в редакції Законів від 23.12.2010 № 2856-17 від 08.07.2011 № 3668-17, від 24.12.2015 №911-VIII, від 06.12.2016 № 1774-VIII, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством), не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, зокрема з 01.09.2015 по 31.12.2017 не може перевищувати 10740,00 грн, а починаючи з 01.01.2018 -13730,00 грн. Таким чином, законодавством обмежено її максимальний розмір.

Дану справу розглянуто у порядку ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) із складанням судового рішення відповідно до ч. 4 ст. 243 та ч. 5 ст. 250 КАС України.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню із таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон України № 2262-ХІІ). Розмір призначеної пенсії у 2011 році становить 83% суми грошового забезпечення, виходячи з вислуги років - 31 рік (а.с. 11).

Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 17.01.2018 у справі № 286/2838/17 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково, постанову Овруцького районного суду Житомирської області від 27.11.2017 скасовано. Прийнято нове рішення. Позов задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області щодо невиговлення для перерахунку пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 та ненаправлення нової довідки до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області. Зобов'язано Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області виготовити та направити до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з повною інформацією за формою, встановленою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 3250,00 грн; оклад за спеціальне звання - 2200,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 40% - 2108,00 грн; надбавка за виконання особливо важливих завдань 100% - 7630,00 грн; премія 19,43% - 2965,02 грн з врахуванням перерахунку пенсії у розмірі 83% від зазначеного грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016.

На виконання вказаного рішення суду Ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області виготовила та направила до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення на ім'я ОСОБА_1 для перерахунку пенсії (а.с. 12, 14).

На запит позивача ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області листом від 28.02.2018 за вих. № Р-1386 повідомлено, що до ГУ ПФУ в Житомирській області надійшла довідка Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області про розмір грошового забезпечення від 07.02.2018 № 85/998 та надало копію вказаної довідки. Грошове забезпечення для обчислення пенсії відповідно до вказаної довідки від 07.02.2018 становить 18225,02 грн (а.с. 13).

07.03.2018 ОСОБА_1 звернувся до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок пенсії у розмірі 83% від зазначеного у довідці грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016 (а.с. 15).

ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом від 02.04.2018 № Р-1945, Р-1891, Р-1707, Р-1725 відмовило позивачу у перерахунку пенсії. Зокрема у вказаному листі зазначило, що постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 24.11.2017 у справі № 286/2838/17 жодних зобов'язань на ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області не покладено, тому підстави для перерахунку пенсії позивачу відповідно до довідки від 07.02.2018 № 85/998 відсутні. Роз'яснено, що перерахунок пенсії проведений за чинною на час перерахунку редакцією ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», тобто у розмірі 70% грошового забезпечення. Крім цього вказано, що перерахунок пенсії проведено на підставі довідки № 85/998 від 13.05.2017, починаючи з 01.01.2016, а виплата перерахованої пенсії проводиться з 01.01.2018 на підставі Постанови КМУ № 103 (а.с. 16).

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України № 2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону України № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

29.12.2015 набрав чинності Закон України № 900-VIII.

Цим Законом внесено доповнення до ст. 63 Закону України № 2262-ХІІ. Статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Частиною 3 ст. 51 Закону України № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до абзацу другого розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII "Про Національну поліцію" (далі - Закон України № 580- VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно з ст. 102 Закону України № 580-VIII пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Кабінет Міністрів України Постановою № 988 та постановою від 18.11.2015 № 947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268" встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Постанова № 988 набрала чинності 2 грудня 2015 року.

За таких обставин, відповідно до Закону України № 900-VIII, статті 63 Закону України № 2262-ХІІ зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови КМУ № 988.

Аналогічний висновок викладено у рішенні Верховного Суду від 15.02.2018 у зразковій справі № 820/6514/17 (Пз/9901/8/18), який в силу ч. 3 ст. 291 КАС України має враховуватись при розгляді даної типової справи.

Згідно з ст. 51 Закону України № 2262-ХІІ позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Оскільки Постанова КМУ № 988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02.12.2015, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01.01.2016.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393" (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20.02.2008.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного в п. 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами 2 і 3 ст. 51 Закону України № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Статтею 10 Закону України № 2262-ХІІ передбачено, що призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.

Як зазначалось раніше, Ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області 07.02.2018 видано та надіслано до відповідача довідку № 85/998 відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України № 2262-ХІІ та Постанови КМУ № 988 від 15.11.2015 щодо розміру грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії з 01.01.2016.

Таким чином, після отримання вищевказаної довідки у відповідача виник обов'язок провести перерахунок та виплату пенсії позивачу, а тому дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у проведенні такого перерахунку є протиправними.

Стосовно здійснення позивачу перерахунку пенсії у розмірі 70% грошового забезпечення, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Згідно з доводами відповідача чинна редакція ст. 13 Закону України № 2262-ХІІ зі змінам передбаченими Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 № 1166-VII передбачає, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Зазначені норми статті та зміни до неї на момент звернення ОСОБА_1 є чинними та не визнавались в установленому законом порядку неконстутиційними.

Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України № 2262-XII (станом на 01.01.2011 у редакції чинній на час призначення позивачу пенсії) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів. Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процент.

При призначенні ОСОБА_1 пенсії було визначено її відсоткове співвідношення до грошового забезпечення у розмірі 83% (а.с. 11).

Законом України від 08.07.2011 № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» внесено зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України № 2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України від 27.03.2014 № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» внесено зміни у ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно з яких цифри «80» замінено цифрами «70».

Суд дійшов висновку про те, що оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України № 2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80 відсотків, а потім 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку уже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду від 24.04.2018 № 686/12623/17 (К/9901/849/17).

Враховуючи, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, суд дійшов висновку, що дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії у розмірі 83% суми грошового забезпечення є протиправними.

Аналізуючи позицію представника відповідача щодо зміни правового врегулювання спірних правовідносин, шляхом прийняття Постанови КМУ № 103, якою встановлено новий порядок перерахування та виплати пенсій пенсіонерам внутрішніх справ суд зазначає про наступне.

21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 103, п. 3 якої, відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України № 2262-ХІІ Кабінет Міністрів України, постановив:

- перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року;

- виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року до 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 1 січня 2019 року до 31 грудня 2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року до 31 грудня 2017 року;

з 1 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року до 31 грудня 2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Суд не погоджується з такою позицією суб'єкта владних повноважень та у своїх висновках виходить з наступного.

По-перше, як зазначалось вище, Законом України № 2262-ХІІ встановлено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відтак, враховуючи, що з 01.01.2016 у позивача виникли обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, зокрема, відбулась зміна розміру видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, та враховуючи, що такий перерахунок не проведено з вини державних органів, саме з цього часу необхідно здійснити перерахунок.

По-друге, із положень ст. 7 КАС України випливає, що суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.

При вирішені даного спору застосуванню підлягають положення ст. 58 Конституції України за змістом якої, Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Слід зауважити, що Постанова КМУ № 103 прийнята після виникнення спірних правовідносин і звернення позивача із позовом до суду та погіршує становище позивача у частині строків виплати належної йому пенсії, а відтак, не підлягає застосуванню судом у спірних правовідносинах при прийнятті цього рішення.

Суд надає оцінку тим правовідносинам, які виникли до звернення особи з позовом, відхиляючи ті, що виникли у процесі розгляду справи.

Окремо суд зазначає, що на день розгляду даної справи по суті та прийняття рішення, жодних доказів здійснення перерахунку пенсії позивачу або її виплати, навіть на виконання Постанови КМУ № 103, відповідачем не надано. Відтак відсутні підстави вважати, що права позивача не порушені.

Крім того, суд зазначає, що Верховний Суд України у своїй постанові від 16.09.2015 по справі № 21-1465а15 зазначив, що у випадку задоволення позову, рішення суду має бути таким, яке б гарантувало дотримання і захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечувало його виконання та унеможливлювало необхідність наступних звернень до суду.

Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії, чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникла б необхідність повторного звернення до суду.

Враховуючи вищевикладене та з метою повного захисту прав, свобод і інтересів позивача, керуючись ч. 2 ст. 9 КАС України, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та задовольнити п. 1 прохальної частини позовної заяви у наступній редакції: “Визнати протиправними дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови, оформленої листом від 02.04.2018 № Р-1945, Р-1891, Р-1707, Р-1725, у проведенні перерахунку ОСОБА_1 пенсії у розмірі 83% грошового забезпечення з 01.01.2016 на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області № 85/998 від 07.02.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії».

Частиною 1 та 2 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області не доведено правомірності своїх дій що полягали у відмові у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 на підставі довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області від 07.02.2018 № 85/998 у розмірі 83% грошового забезпечення, а тому позовні вимоги у цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Щодо заявлених позивачем вимог зобов'язального характеру, суд зазначає наступне.

Так, відповідно до прохальної частини позовної заяви, позивач, зокрема, просить, зобов'язати ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2016 на підставі наданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області довідки від 07.02.2018 № 85/998 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у розмірі 83% грошового забезпечення, без обмеження граничного розміру.

Суд погоджується із доводами відповідача, викладеними у відзиві на адміністративний позов та зазначає, що здійснення перерахунку пенсії може бути здійснено на підставі відповідного документа, а саме довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 85/998 від 07.02.2018.

Згідно з ч. 18 ст. 43 Закону України № 2262-ХІІ визначено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Підпунктом 4 пункту 29 розділу II Закону України від 28.12.2007 № 107-VI статтю 43 Закону №2262-ХІІ було доповнено новою частиною 7.

За змістом ч. 7 ст. 43 Закону України № 2262-ХІІ (у редакції, що діяла в період з 01.01.16 до 19.12.2016) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Проте, рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 положення частини сьомої статті 43 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Положення ч. 7 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Таким чином, з 20.12.2016 виплата пенсії здійснюється без обмеження граничним розміром, а тому у цій частині позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

У п. 2 прохальної частини відзиву представником відповідача заявлено клопотання щодо звільнення ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від сплати судових витрат.

Суд наголошує, що Законом України від 03.10.2017 № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" (далі - Закон України № 2147-VIII), зокрема, внесено зміни до Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI "Про судовий збір" та виключено пункти 18-20 частини першої ст. 5 Закону України "Про судовий збір".

Враховуючи вищевикладене, законодавчо встановлені підстави для звільнення відповідача від сплати судових витрат, зокрема, у випадку їх розподілу в порядку ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.

Зважаючи на відсутність судових витрат у цій адміністративній справі, питання про їх розподіл судом не вирішується.

Керуючись статтями 9, 77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (11101, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (10003, м. Житомир, вул. О. Ольжича, 7, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови, оформленої листом від 02.04.2018 № Р-1945, Р-1891, Р-1707, Р-1725, у проведенні перерахунку ОСОБА_1 пенсії у розмірі 83% грошового забезпечення з 01.01.2016 на підставі довідки Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області № 85/998 від 07.02.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Зобов'язати ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2016 на підставі наданої Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області довідки від 07.02.2018 № 85/998 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у розмірі 83% грошового забезпечення.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Єфіменко

Повний текст рішення виготовлено: 18 травня 2018 року.