Україна
Донецький окружний адміністративний суд
15 травня 2018 р. Справа№805/50/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Шинкарьової І.В.,
при секретарі судового засідання Заїченко Я.В.,
За участю сторін:
Позивач - ОСОБА_1А
Представник позивача - ОСОБА_2
Представник відповідача та третьої особи - ОСОБА_3,
розглянув в порядку загального позовного провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 84300, ІПН НОМЕР_1) до Виконавчого комітету Краматорської міської ради в особі Краматорської міської комісії розгляду питань, пов'язаних з встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (вул. Лазо, 23, місто Краматорськ, Донецька область, 84300, код ЄДРПОУ 04052809), третя особа яка не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору з боку відповідача ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (84300, Донецька область, місто Краматорськ, вул. Герої Небесної Сотні, 23) про визнання незаконним та скасування рішення,-
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Виконавчого комітету Краматорської міської ради в особі Краматорської міської комісії розгляду питань, пов'язаних з встановленням статусу учасника війни (далі відповідач) відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", третя особа яка не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору з боку відповідача ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (84300, Донецька область, місто Краматорськ, вул. Герої Небесної Сотні, 23) про визнання незаконним та скасування рішення Краматорської міської комісії розгляду питань, пов'язаних з встановленням статусу учасника війни та спірних питань з встановлення статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" №2 від 12 липня 2017 року, яким скасовано встановлений, позивачу статус учасника війни відповідно до пункту 13 статті 9 закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з 12 серпня 2016 року.
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що позивачу, було встановлено статус учасника війни відповідно до пункту 13 статті 9 закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Рішенням Комісії краматорської міської ради для розгляду питань пов'язаних з встановленням статусу учасника війни та вирішенню спірних питань з встановлення статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 2 від 12 липня 2017 року, скасовано встановлений вищезазначеним рішенням статус учасника війни відповідно до пункту 13 статті 9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Вважаю зазначене рішення № 2 від 12 липня 2017 року незаконним, протиправним та таким, що підлягає скасуванню на підставі Відповідно до ст. 4 Закону України «Про боротьбу з тероризмом», Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Представник відповідача надав відзив із викладеною в ньому незгодою із позовом. Так, за змістом відзиву відповідач вважає позовні вимоги безпідставними, з тих підстав, що при з'ясуванні факту перебування позивача у зоні АТО та залучення його до виконання завдань антитерористичної операції відповідачем було направлено лист до Міністерства соціальної політики України від 07 квітня 2017 року № 01-40/1776 щодо правомірності встановлення статусу учасника війни за наданими заявником документами. Відповідно до роз'яснень Міністерства соціальної політики від 10 травня 2017 року № 264/0/166-17/401 (вх. № 3978/01-40 від 19.05.2017) витяг з наказу АТЦ при СБУ про прибуття у службове відрядження не містить факт залучення до виконання завдань антитерористичної операції. Таким чином, не має законних підстав для задоволення вимог позивача.
Від 03 квітня 2018 року надійшов відзив від Виконавчого комітету Краматорської міської ради зміст якого аналогічно викладеному у відзиві на позов від Краматорської міської ради управління праці та соціального захисту населення від 05 лютого 2018 року.
Ухвалою від 05 січня 2018 року було залишено позовну заяву без руху та встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви 10 днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом надання оригінал квитанції на підтвердження сплати судового збору.
Клопотанням від 10.01.18 року зареєстрований під № 585/18 від Адвоката ОСОБА_2 було виконано умови ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Ухвалою від 15 січня 2018 року було прийнято позовну заяви до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі
06 лютого 2018 року в судовому засіданні адміністративним судом, керуючись ч.6 ст.181 КАС України, була оголошена перерва до 20 лютого 2018 р. на 13:30 для надання нових доказів по справі, про що повідомлені особи, які беруть участь у справі.
20 лютого 2018 року розгляд справи відкладено на 27 лютого 2018 року о 15:00 за клопотанням відповідача.
27 лютого 2018 року розгляд справи відкладено на 15 березня 2018 року о 13:00 для надання нових доказів по справі.
Ухвалою від 15 березня 2018 року було залучено третю особу у якості третьої особи яка не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору з боку відповідача до провадження 805/50/18-а ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради та витребувано докази по справі.
03 квітня 2018 року розгляд справи відкладено на 12 квітня 2018 р. о 13:30 для надання нових доказів по справі.
Ухвала від 12 квітня 2018 року закрито підготовче провадження у справі, у задоволенні клопотання від 02 березня 2018 року представника позивача про виклик та допит свідка було відмовлено та справу призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні на 02 травня 2018 року об 13:00 год.
02 травня 2018 р. розгляд справи перенесено на 15 травня 2018 р. о 11:00 у зв'язку з відрядженням судді.
До судового засідання 15 травня 2018 р. о 11:00 усі сторони з'явились.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступне
Рішенням відповідача № 648 від 19 вересня 2012 року «Про створення комісії для розгляду питань, питань пов'язаних з встановленням статусу учасника війни та вирішенню спірних питань з встановлення статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» було створено зазначену комісії та затверджено положення./а.с.17/
Рішенням комісії виконавчого комітету краматорської міської ради для розгляду питань пов'язаних з встановленням статусу учасника війни та вирішенню спірних питань з встановлення статусу члена сім'ї загиблого ветерана війни відповідно до закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №1/2від 12 серпня 2016 року, було встановлено статус учасника війни відповідно до пункту 13 статті 9 закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»./а.с. 18/
Рішенням Комісії Краматорської міської ради для розгляду питань пов'язаних з встановленням статусу учасника війни та вирішенню спірних питань з встановлення статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 2 від 12 липня 2017 року, скасовано встановлений вищезазначеним рішенням статус учасника війни відповідно до пункту 13 статті 9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». /а.с. 18/
Як вбачається з відзиву на позов для з'ясування щодо перебування позивача у зоні АТО та залучення його до виконання завдань антитерористичної операції позивачем було направлено лист до Міністерства соціальної політики України від 07 квітня 2017 року № 01-40/1776 щодо правомірності встановлення статусу учасника війни за наданими заявником документами./а.с. 48/
На запит від 07 квітня 2017 року № 01-40/1776 було надано роз'яснення Міністерства соціальної політики від 10 травня 2017 року № 264/0/166-17/401 (вх. № 3978/01-40 від 19 травня 2017 року) витяг з наказу АТЦ при СБУ про прибуття у службове відрядження ОСОБА_5, проте не містить відомостей про залучення до виконання завдань не містить факт залучення до виконання завдань антитерористичної операції.
Разом з позивачем у службовому відрядженні у зоні антитерористичної операції, як члени ВМА «Добра новина», та яким було встановлено статус учасника війни перебували ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 /а.с.49/
Стосовно зазначених осіб відповідачем було зроблено запит до Штабу АТО щодо перебування їх у зоні АТО та залучення до виконання завдань антитерористичної операції від 26 травня 2017 року №01-08/4044.
Згідно листа Штабу АТО від 03 липня 2017 року № 5999 ато (вх. № 4948/01-15 від 10 липня 2017 року) здійснення душпастирської опіки, концерти не відносяться до комплексу скоординованих спеціальних заходів, спрямованих на попередження, запобігання та припинення терористичної діяльності, звільнення заручників, забезпечення безпеки населення, знешкодження терористів, що визначають зміст АТО/а.с. 51/.
На підставі вищевказаних обставин від 12 липня 2017 року протоколом №2 засіданням міської комісії для розгляду питань пов'язаних з встановленням статусу учасника війни та вирішенню спірних питань з встановлення статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціально захисту» було вирішено з урахуванням роз'яснень Штабу АТО та міністерства соціальної політики скасувати статус учасникам війни ОСОБА_5, ОСОБА_8, ОСОБА_1 з 12 серпня 2016 року, ОСОБА_7 з 26 серпня 2016 року./а.с.55/
При розгляді справи суд керується наступним.
Порядком надання статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» деяким категоріям осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2015 року № 740, визначено вичерпний перелік умов, на підставі яких орган праці та соціального захисту населення позбавляє статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Відповідно до п. 6 Порядку надання статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» деяким категоріям осіб структурний підрозділ місцевої держадміністрації з питань соціального захисту населення позбавляє статусу особи, на яку поширюється чинність Закону, у разі: наявності обвинувального вироку суду, який набрав законної сили, за вчинення особою умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину під час участі в антитерористичній операції; виявлення факту підроблення документів про участь в антитерористичній операції чи забезпеченні її проведення або надання недостовірних даних про особу; подання особою заяви про позбавлення її статусу особи, на яку поширюється чинність Закону. Рішення структурного підрозділу місцевої держадміністрації з питань соціального захисту населення може бути оскаржене в судовому порядку.
Відповідачем не надано підтвердження будь-яких відомостей щодо наявності обвинувального вироку суду, який набрав законної сили, за вчинення позивачем умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину під час участі в антитерористичній операції; виявлення факту підроблення документів про участь в антитерористичній операції чи забезпеченні її проведення або надання недостовірних даних про особу; подання особою заяви про позбавлення її статусу особи, на яку поширюється чинність Закону.
Відповідно до п.6 Положення про міську комісію для розгляду питань, питань пов'язаних з встановленням статусу учасника війни та вирішенню спірних питань з встановлення статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» затвердженого Рішенням виконавчого комітету Краматорської міської ради № 648 від 19 вересня 2012 року «Про створення комісії для розгляду питань, питань пов'язаних з встановленням статусу учасника війни та вирішенню спірних питань з встановлення статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (надалі - Положення) комісія зобов'язана важно вивчити документи, заслухати пояснення громадян, які їх подали, свідків, представників державних органів і громадських організацій, рад ветеранів, дослідити інші докази.
Як вже було встановлено в судовому засіданні, Відповідач не тільки не забезпечив реалізацію зазначеної норми, а взагалі не повідомив Позивача про час та місце розгляду питання про скасування йому раніше встановленого статусу.
Відповідно до п.10 Положення у разі виникнення спірних питань що встановлення статусу учасника війни, комісія зобов'язана подати матеріали зі своїми пропозиціями і рекомендаціями для розгляду обласної комісії вищого рівня у 10-денний термін з дня прийняття рішення.
Як встановлено в судовому засіданні, питання щодо залишення чи скасування Позивачеві статусу учасника війни не передавалося Відповідачем до комісії вищого рівня.
Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Крім того, відповідно до п.9 ч.2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
В судовому засіданні представник Відповідача підтвердив, що Відповідач не повідомляв Позивача про час та місце розгляду питання щодо скасування Позивачеві раніше встановленого статусу учасника війни, чим порушив право Позивача на захист його прав та інтересів та безпосередню учать в процесі прийняття рішення щодо нього.
Суд враховує вимоги ст.2 КАС України п.3 ч.2 якої передбачено, що рішення позивача є протиправним та підлягає скасуванню на підставі п.3 ч.2 ст. 2 КАС України та є необґрунтованим тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Так, у спірному рішенні відповідача відсутня будь яке обґрунтування підстав та аргументів скасування позивачу статусу учасника війни відповідно до пункту 13 статті 9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з 12 серпня 2016 року. /а.с. 18/
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на зазначене на підставі положень Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та керуючись ст.ст.2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Краматорської міської ради в особі Краматорської міської комісії розгляду питань, пов'язаних з встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", третя особа яка не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору з боку відповідача ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення - задовольнити.
Визнати незаконним та скасування рішення Краматорської міської комісії розгляду питань, пов'язаних з встановленням статусу учасника війни та спірних питань з встановлення статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" №2 від 12 липня 2017 року, яким скасовано встановлений, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 статус учасника війни відповідно до пункту 13 статті 9 закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” з 12 серпня 2016 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Краматорської міської ради в особі Краматорської міської комісії розгляду питань, пов'язаних з встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (вул. Лазо, 23, місто Краматорськ, Донецька область, 84300, код ЄДРПОУ 04052809) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 84300, ІПН НОМЕР_1).
Повний текст рішення складено та підписано 18 травня 2018 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя Шинкарьова І.В.