Ухвала від 21.05.2018 по справі 127/2364/18

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без розгляду

м. Вінниця

21 травня 2018 р. Справа № 127/2364/18

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чернюк Алли Юріївни, розглянувши в письмовому провадженні клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними, зобов'язати вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 05 березня 2018 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про необхідність розгляду даної справи у судовому засіданні із повідомленням сторін.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 03 квітня 2018 року призначено розгляд справи в судовому засіданні.

Позивач у судове засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином та завчасно, що підтверджується матеріалами справи.

Відповідач уповноваженого представника у судове засідання не направив, хоча про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином та завчасно, що підтверджується матеріалами справи.

Разом з тим, 05.04.2018 представником відповідача подано до суду клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, оскільки позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до адміністративного суду.

Водночас, позивачем до суду подано заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду із даним позовом.

Розглянувши подане клопотання та заяву сторін по справі, дослідивши матеріали справи, суд враховує наступне.

Частина 1 статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії. Процесуальні строки встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені - встановлюються судом.

Статтею 122 КАС України передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як передбачено приписами ч.1 ст. 123 КАС України, адміністративний позов поданий після закінчення строків установлених законом залишається без розгляду.

Законодавче закріплення строків звернення з адміністративним позовом до суду є гарантією стабільності публічно правових відносин, призначенням якої є забезпечення своєчасної реалізації права на звернення до суду, забезпечення стабільної діяльності суб'єктів владних повноважень при здійсненні управлінських функцій, дисциплінування учасників адміністративного судочинства.

Ці строки обмежують час, протягом якого публічно-правові відносини можуть вважатися спірними. Тому, якщо протягом встановленого законодавством строку особа не звернулася до суду за вирішенням спору, відповідні відносини набувають ознаки стабільності.

Крім цього, початок строку визначено альтернативно - це день, коли особа або дізналася, або повинна була дізнатися про порушення свого права.

Тому, при визначенні початку цього строку суд з'ясовує момент, коли особа фактично дізналася або мала реальну можливість дізнатися про наявність відповідного порушення (рішення, дії, бездіяльність), а не коли вона з'ясувала для себе, що певні рішення, дії чи бездіяльність стосовно неї є порушенням.

Правовий припис "в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого законом" означає, що позов має подаватися лише в тих межах часу, який встановлений законом. Крім того, можливість захисту прав та інтересів залежить від дотримання строків, встановлених на цей випадок законом.

Встановлення процесуальних строків законом та судом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними певних процесуальних дій, передбачених КАС України не зловживаючи ними.

З прохальної частини позовної заяви вбачається, що позивач, зокрема, просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо здійснення перерахунку його пенсії з пониженням основного розміру виплат до 68% та зобов'язати здійснити відповідний перерахунок.

Однак, як випливає із матеріалів справи позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою від 07.02.2017 року за роз'ясненнями щодо не нарахування до основного розміру пенсії 5% відповідно до Закону України «Про Національну поліцію», так як він звільнився з національної поліції через захворювання, яке пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

Таким чином, звертаючись до відповідача із даною заявою позивач знав, що до основного розміру пенсії не донараховано 5% відповідно до Закону України «Про Національну поліцію». Натомість, з адміністративним позовом до суду ОСОБА_1 звернувся лише 02.02.2018 року, тобто з пропуском шестимісячного строку звернення до адміністративного суду.

Окрім того, у заяві про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду вказує, що цей строк ним порушено з поважних причин, оскільки довгий час перебував на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я, в підтвердження надає копії виписок із медичної картки хворого. Однак, відповідно до виписки із медичної картки хворого №2248, позивач востаннє перебував на стаціонарному лікуванні в період з 12.04.2017 по 28.04.2017. Доказів перебування на лікуванні після вказаного періоду позивачем до суду не надано. Відтак суд вважає, що позивачем з урахуванням періодів перебування на лікуванні, також пропущено шестимісячний строк звернення до адміністративного суду.

Відповідно до частини 3 статті 123 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Тобто, обов'язковою умовою поновлення судом строків на звернення до адміністративного суду є існування поважної причини (певних обставин або обставини, за яких своєчасне здійснення процесуальної дії було неможливим або утрудненим) пропуску такого строку, про що зазначається та підтверджується матеріалами, що до неї додаються.

Враховуючи, що позивачем не наведено підстав обґрунтування причини пропуску строку звернення до адміністративного суду, не надано доказів поважності причин пропуску строку звернення, суд вважає, що позивачем пропущено строк звернення до суду з даною позовною заявою без поважних причин.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Керуючись ст. 231, 240, 255, 256, 294 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання представника відповідача про залишення адміністративного позову без розгляду - задовольнити.

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними, зобов'язати вчинити дії залишити без розгляду.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.

Відповідно до ч. 3 ст. 293 КАС України, заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Чернюк Алла Юріївна