15 травня 2018 року ЛуцькСправа № 158/3018/17
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ксензюка А.Я.,
при секретарі судового засідання Полетило П.С.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши в судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області ОСОБА_4 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, визнання протиправним та скасування припису,
24 листопада 2017 року ОСОБА_3 (далі - ОСОБА_3, позивач) звернулася до Ківерцівського районного суду Волинської області з позовом до Головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області ОСОБА_4 (далі - головний інспектор будівельного нагляду інспекційного відділу УДАБІ у Волинській області ОСОБА_5, відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 10 листопада 2017 року №424/3496.
Ухвалою судді Ківерцівського районного суду Волинської області від 27 листопада 2017 року відкрито провадження у справі та призначено її до судового розгляду.
Ухвалою цього ж суду від 13 березня 2018 року дану справу передано за підсудністю до Волинського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2018 року вказану справу прийнято до провадження, ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням (викликом) учасників справи суддею одноособово.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу УДАБІ у Волинській області ОСОБА_5 10 листопада 2017 року винесено постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №424/3496, згідно з якою позивача визнано винною у вчиненні правопорушення, передбаченого пунктом 6 частини третьої статті 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» від 14 жовтня 1994 року №208/94-ВР (зі змінами, далі - Закон №208/94-ВР), та накладено на позивача штраф у сумі 30312,00 грн.
Крім того, 03 листопада 2017 року цим же інспектором відносно позивача було складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Із вказаних постанови та протоколу, слідує, що виявлене порушення полягає у тому, що на об'єкті реконструкції на якому функцію генпідрядника виконує забудовник ОСОБА_3 не оформлений загальний журнал робіт, відсутні паспорти та сертифікати на матеріали і вироби, що надійшли на об'єкт, чим порушено пункт 4 статті 27 Закону України «Про архітектурну діяльність» від 20.05.1999 № 687-XIV (зі змінами, далі - Закон №687-XIV), абзац «а)» пункту 4.8, абзац «а)» пункту 8.1 ДБН А.3.1-5-2016 «Організація будівельного будівництва» та передбачено відповідальність пунктом 6 частини третьої статті 2 Закону №208/94-ВР.
Позивач не погоджується із постановою про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 10 листопада 2017 року №424/3496 та встановленими відповідачем порушеннями, оскільки позивач являється замовником будівництва, а не суб'єктом містобудування, тобто підрядником, який виконує будівельні та у відповідності до чинного законодавства України несе відповідальність за ведення виконавчої документації (загальний журнал робіт, відповідає за паспорти та сертифікати на матеріали і вироби, що надійшли на об'єкт), а тому правопорушення у сфері містобудівної діяльності нею не вчинялися. Відтак, позивач вважає, що до неї не може бути застосовано передбачену Законом №208/94-ВР відповідальність.
В подальшому, 15 березня 2018 року позивач подала відповідь на відзив, у якій уточнила позовні вимоги та просить визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 10 листопада 2017 року №424/3496 та скасувати припис від 03 листопада 2017 року щодо зобов'язання привести виконавчу документацію у відповідність чинного містобудівного законодавства до 24 листопада 2017 року.
В поданих до суду письмових запереченнях проти позову від 13 грудня 2017 року №1003-1.16/3949-17 та відзиві на позов від 03 березня 2018 року №1003-1.16/672-18 представник відповідача ОСОБА_2 адміністративний позов не визнав та просить відмовити в його задоволенні з тих підстав, що оскаржуваною постановою позивача правомірно притягнуто до відповідальності, передбаченої пунктом 6 частини третьої статті 2 Закону №208/94-ВР, оскільки фактично функції генпідрядника на об'єкті будівництва «Реконструкція з добудовою магазину з літнім кафе під магазин з літнім кафе та квартири на провул. Привокзальному, 2 у м.Ківерці» виконує ОСОБА_3, тому і дотримання нею вимог пункт 4 статті 27 Закону №687-XIV, абзацу «а)» пункту 4.8, абзацу «а)» пункту 8.1 ДБН А.3.1-5-2016 «Організація будівельного будівництва» є обов'язковим.
В поданій до суду відповіді на відзив позивач не погодилася з доводами представника відповідача, зазначає, що не може нести відповідальність, передбачену Законом №208/94-ВР, оскільки є не суб'єктом містобудування, а тому просить визнати протиправними та скасувати оскаржувану постанову та припис.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, з підстав, викладених у позові та відповіді на відзив. Просила позов задовольнити.
Представник відповідача підтримав доводи, наведені у запереченнях та відзиві на позовну заяву. Просив в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши вступне слово учасників справи, дослідивши письмові докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.
Судом встановлено, що відповідно до наказу ДАБІ України від 26 вересня 2017 року №1508 «Про затвердження плану перевірок об'єктів будівництва на IV квартал 2017 року» (а. с. 35-36) та направлення УДАБІ у Волинській області на проведення планової перевірки від 20 жовтня 2017 року №1508/9 (а. с. 37) головний інспектор будівельного нагляду інспекційного відділу УДАБІ у Волинській області ОСОБА_5 провів планову перевірку на об'єкті будівництва «Реконструкція з добудовою магазину з літнім кафе під магазин з літнім кафе та квартири: провул. Привокзальний, 2 м.Ківерці, Ківерцівський район, Волинська область» щодо дотримання суб'єктом містобудування ОСОБА_3, генпідрядником ПП «Консоль», проектувальником КП «БТІ-Плюс» вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, за про що було складено акт перевірки від 03 листопада 2017 року №3418 (а. с. 38-46).
Як вбачається із акту від 03 листопада 2017 року №3418, за результатами перевірки встановлено, зокрема, те, що на об'єкті реконструкції, на якому функцію генпідрядника виконує забудовник ОСОБА_3 не оформлений загальний журнал робіт, відсутні паспорти та сертифікати на матеріали і вироби, що надійшли на об'єкт, внаслідок чого ОСОБА_3 порушено пункт 4 статті 27 Закону №687-XIV, абзац «а)» пункту 4.8, абзац «а)» пункту 8.1 ДБН А.3.1-5-2016 «Організація будівельного будівництва».
03 листопада 2017 року головний інспектор будівельного нагляду інспекційного відділу УДАБІ у Волинській області ОСОБА_5 склав стосовно забудовника-підрядника фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, а саме пункту 4 статті 27 Закону №687-XIV, абзацу «а)» пункту 4.8, абзацу «а)» пункту 8.1 ДБН А.3.1-5-2016 «Організація будівельного будівництва», відповідальність за які передбачена пунктом 6 частини третьої статті 2 Закону № 208/94-ВР (а. с. 12-13).
Крім того, 03 листопада 2017 року цей же інспектор виніс щодо позивача припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, яким вимагав привести виконавчу документацію у відповідність чинного містобудівного законодавства (а. с. 52).
10 листопада 2017 року головний інспектор будівельного нагляду інспекційного відділу УДАБІ у Волинській області ОСОБА_5, розглянувши матеріали справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності (акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил від 03 листопада 2017 року №3418, протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 03 листопада 2017 року), виніс постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №424/3496, згідно з якою ОСОБА_3 визнано винною у вчиненні правопорушення, передбаченого пунктом 6 частини третьої статті 2 Закону №208/94-ВР, та накладено на позивача штраф у сумі 30312,00 грн. (а. с. 10-11).
Надаючи правову оцінку спірним рішенням суб'єкта владних повноважень та відповідним доводам сторін, суд виходить з такого.
Згідно із пунктом 1 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду, відповідач не довів правомірності оскаржуваних в даній адміністративній справі постанови та припису, з огляду на таке.
Згідно з частиною першою статті 9 Закону №687-XIV будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».
За змістом частини першої статті 34 Закону №3038-VI (тут і надалі у редакції, чинній до 03 липня 2016 року) замовник має право виконувати будівельні роботи після:
1) подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України;
2) реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до I - III категорій складності;
3) видачі замовнику органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до IV і V категорій складності.
Зазначені у частині першій цієї статті документи, що надають право на виконання будівельних робіт, є чинними до завершення будівництва (частина друга статті 34 Закону №3038-VI).
Відповідно до частини третьої статті 34 Закону №3038-VI центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, веде єдиний реєстр документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів (далі - реєстр). Внесення даних до реєстру з присвоєнням реєстраційного номера здійснюється на підставі інформації, наданої органами державного архітектурно-будівельного контролю, протягом одного робочого дня з дня її отримання.
Згідно із частиною першою статті 36 Закону № 3038-VІ право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах, що належать до I - III категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.
Отже, в силу наведених вище вимог закону, підставою для виконання будівельних робіт щодо об'єктів будівництва, віднесених до I - III категорій складності, є зареєстрована органом державного архітектурно-будівельного контролю декларація про початок виконання будівельних робіт.
Як вбачається із матеріалів справи, 09 червня 2016 року за №ВЛ083161610981 УДАБІ у Волинській області зареєстровано декларацію про початок виконання будівельних робіт на об'єкті будівництва «реконструкція з добудовою магазину з літнім кафе під магазин з літнім кафе та квартири на провул. Привокзальному, 2 у м.Ківерці», ІІІ категорії складності, замовник - ОСОБА_3, проектна документація на об'єкт будівництва розроблена Комунальним підприємством «БТІ-Плюс», генеральним підрядником є ПП «Консоль» (а. с. 14-16).
Перевіркою щодо дотримання суб'єктом містобудування ОСОБА_3, генпідрядником ПП «Консоль», проектувальником КП «БТІ-Плюс» вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на об'єкті «Реконструкція з добудовою магазину з літнім кафе під магазин з літнім кафе та квартири: провул. Привокзальний, 2 м.Ківерці, Ківерцівський район, Волинська область» встановлено, зокрема, те, що на об'єкті реконструкції, на якому функцію генпідрядника виконує забудовник ОСОБА_3 не оформлений загальний журнал робіт, відсутні паспорти та сертифікати на матеріали і вироби, що надійшли на об'єкт, внаслідок чого ОСОБА_3 порушено пункт 4 статті 27 Закону №687-XIV, абзац «а)» пункту 4.8, абзац «а)» пункту 8.1 ДБН А.3.1-5-2016 «Організація будівельного будівництва».
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про будівельні норми» від 05 листопада 2009 року №1704-VІ (зі змінами, далі - Закон № 1704-VІ) будівельні норми - затверджений суб'єктом нормування підзаконний нормативний акт технічного характеру, що містить обов'язкові вимоги у сфері будівництва, містобудування та архітектури; державні будівельні норми - нормативний акт, затверджений центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері будівництва.
Згідно із частиною першою статті 11 цього ж Закону застосування будівельних норм або їх окремих положень є обов'язковим для всіх суб'єктів господарювання незалежно від форми власності, які провадять будівельну, містобудівну, архітектурну діяльність та забезпечують виготовлення продукції будівельного призначення. Міжнародні, регіональні та національні (державні) будівельні норми, правила, стандарти інших держав застосовуються в Україні відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
За змістом абзацу четвертого статті 27 Закону №3038-VI замовники та підрядники під час створення об'єкта архітектури зобов'язані: забезпечувати будівництво об'єктів архітектури згідно з робочою документацією, застосовувати будівельні матеріали, вироби і конструкції, які відповідають державним стандартам, нормам і правилам і такі, що пройшли сертифікацію, якщо вона є обов'язковою.
Загальні вимоги до організації будівельного виробництва під час нового будів ництва, реконструкції, капітального ремонту, технічного переоснащення (далі - будівництво) будинків, будівель, споруд будь-якого призначення, їх комплексів або частин, лінійних об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури встановлюють Державні будівельні норми України ДБН А.3.1-5-2016 «Організація будівельного виробництва».
Відповідно до пункту 3.2.4 ДБН А.3.1-5-2016 «Організація будівельного виробництва» виконавча документація - документація, яка засвідчує особливості виконання будівельних робіт на об'єкті будівництва, відображає методи та умови їх виконання, підтверджує фактичні параметри їх результатів.
Згідно пункту 4.8 ДБН А.3.1-5:2016 «Організація будівельного виробництва», за результатами виконаних будівельних робіт має бути оформлена виконавча документація. Перелік необхідної виконавчої документації, визначений відповідно до вимог нормативних документів щодо виконання відповідного виду робіт на конкретному об'єкті будівництва, має бути наведений у ПВР.
До виконавчої документації належать: а) загальний журнал робіт (додаток А); б) спеціальні журнали з окремих видів робіт, перелік яких встановлюється в проекті організації будівництва в залежності від видів робіт (додаток Б); в) журнал авторського нагляду відповідно до [19] та звітна документація щодо виконання робіт з науково-технічного супроводу (за наявності на об'єкті будівництва науково-технічного супроводу) відповідно до ДБН В.1.2-5; г) акти на закриття прихованих робіт (додаток В); д) акти проміжного прийняття відповідальних конструкцій (додаток Г); е) виконавчі схеми відповідно до ДБН В.1.3-2; ж) документи щодо випробувань та лабораторного контролю матеріалів та конструкцій відповідно до [20]; і) акти випробування устаткування, інженерних систем, мереж та обладнання; к) інша документація, передбачена нормативними документами на виконання конкретного виду будівельних робіт.
Згідно додатку А ДБН А.3.1-5:2016, визначено вказівки щодо ведення загального журналу робіт: 1). Загальний журнал робіт є основним первинним виробничим документом, який відтворює технологічну послідовність, терміни, якість і умови виконання будівельних робіт на об'єкті будівництва. 2). Загальний журнал робіт ведеться на будівництві окремих або групи однотипних об'єктів, які розміщені в межах одного будівельного майданчика і споруджуються одночасно. За умови будівництва комплексу (будови) загальний журнал робіт може вестися на кожній будівлі, споруді та лінійних об'єктах інженерно-транспортної інфраструктури. Наявність цих журналів має бути засвідчена у таблиці А.4. 3). Загальний журнал робіт веде особа, відповідальна за будівництво об'єкта (виконавець робіт, старший виконавець робіт) і заповнює його з першого дня роботи на об'єкті особисто або доручає керівникам змін. Спеціалізовані будівельні організації ведуть спеціальні журнали робіт, що знаходяться у відповідальних осіб, які виконують ці роботи. По закінченні робіт спеціальний журнал передається генеральній будівельній організації. 4). Титульний лист заповнюється до початку будівництва генеральною підрядною будівельною організацією за участю проектної організації і замовника. 5). Список інженерно-технічного персоналу, який зайнятий на будівництві об'єкта, формується у відповідності з таблицею А.1. 6). У таблиці А.2 наводиться перелік всіх актів, що підлягають оформленню на даному об'єкті будівництва, в календарному порядку. 7). У таблиці А.3 включаються всі роботи по частинах і елементах об'єкта будівництва, якість виконання яких відповідно до ПОБ (додаток Ж, форма Ж2, форма Ж4) або ПВР (додаток Л, форма ЛІ, форма Л2) контролюється і підлягає оцінці. 8). Таблиця А.4 заповнюється особою, відповідальною за ведення загального журналу робіт. 9). Відомості про виконання робіт (з початку і до їх завершення), що включаються в таблиці А.5, є основною частиною журналу та містить відомості про початок і закінчення роботи і відображає перебіг її виконання. Опис робіт повинен проводитись по конструктивних елементах об'єкта будівництва з зазначенням осей, позначок, поверхів, ярусів, секцій і приміщень, де роботи виконуються. Наводяться стислі відомості про методи виконання робіт, застосовані матеріали, готові вироби і конструкції, вимушені простої будівельних машин (із зазначенням вжитих заходів), випробування устаткування, систем, мереж і вимушені простої (випробування вхолосту або під навантаженням, подача електроенергії, випробування на міцність і герметичність тощо), відхилення від робочих креслень (із зазначенням причин) і їх погодження, зміни розміщення охоронних, захисних і сигнальних огорож, переноси транспортних і пожежних мереж, прокладання, перекладання, розбирання тимчасових інженерних мереж, наявність і виконання схем операційного контролю якості, виправлення і переробку виконання робіт (із зазначенням винних), а також метеорологічні та інші особливі умови виконання робіт. 10). У таблиці А.6 вносяться зауваження осіб, які контролюють виконання і безпеку робіт відповідно до наданих їм прав, а також представників авторського нагляду. 11). Загальний журнал повинен бути пронумерований, прошнурований, оформлений усіма підписами на титульному аркуші і скріплений печаткою будівельної організації, яка його видала.
Під час здачі завершеного будівництвом об'єкта загальний і спеціальні журнали робіт передаються замовнику.
Відповідно до пунктів 8.1, 8.2 ДБН А.3.1-5-2016 «Організація будівельного виробництва» контроль якості виконання будівельних робіт спрямований на забезпечення об'єкта будівництва експлуатаційними властивостями, які мають відповідати основним вимогам (4.1) відповідно до призначення об'єкта. Контроль якості включає комплекс технічних та організаційних заходів з ефективного управління якістю на всіх стадіях створення об'єкта будівництва відповідно до вимог чинного законодавства та нормативної бази, у тому числі: а) контроль показників якості матеріалів, виробів, конструкцій та устаткування; б) контроль технологічних процесів; в) забезпечення виконання будівельних робіт з дотриманням вимог щодо: - пожежної безпеки; - безпеки людей; - впливу на навколишнє природне середовище; - впливу шуму та вібрації.
Пунктом 6 частини третьої статті 2 Закону №208/94-ВР суб'єкти містобудування, які виконують будівельні роботи, несуть відповідальність у вигляді штрафу за такі правопорушення: ведення виконавчої документації з порушенням будівельних норм, державних стандартів і правил - у розмірі вісімнадцяти прожиткових мінімумів для працездатних осіб.
Згідно із пунктом 2 частини другої статті 3 Закону № 208/94-ВР накладати штраф в межах та відповідно до вимог, визначених Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», мають право від імені: органів державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду - головні інспектори будівельного нагляду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі.
Судом встановлено, що між ОСОБА_3 (Замовник) та ПП «Консоль» укладений договір підряду на проведення робіт по будівництву об'єкта. У відповідності до умов вказаного договору, замовник доручає, а виконавець ПП «Консоль» приймає на себе зобов'язання своїми силами та засобами виконати роботи по будівництву «Реконструкція з добудовою магазину з літнім кафе під магазин з літнім кафе та квартирою на пров. Привокзальний, 2 м. Ківерці» і здати замовнику відповідно до затвердженої кошторисної документації в обумовлений договором строк, а замовник зобов'язується надати підряднику кошторисну документацію, прийняти закінчений об'єкт і повністю сплатити вартість виконаних робіт(а. с. 17).
Згідно наказу директора ПП «Консоль» № 32/16 від 09 червня 2016 року відповідальним за виконання будівельних робіт по будівництву об'єкта: «Реконструкція з добудовою магазину з літнім кафе під магазин з літнім кафе та квартирою на пров. Привокзальний, 2 м. Ківерці» призначено інженера ОСОБА_6 (а. с.18).
Отже, ПП «Консоль» у відповідності до договору підряду на проведення робіт по будівництву об'єкта є генеральним підрядником та відповідальною будівельною організацією за виконання будівельних робіт на об'єкті будівництва: «Реконструкція з добудовою магазину з літнім кафе під магазин з літнім кафе та квартирою на пров. Привокзальний, 2 м. Ківерці».
У відповідності до частин першої-другої статті 875 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), за договором будівельного підряду підрядник зобов'язується збудувати і здати у встановлений строк об'єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, а замовник зобов'язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов'язок не покладається на підрядника, прийняти об'єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх. Договір будівельного підряду укладається на проведення нового будівництва, капітального ремонту, реконструкції (технічного переоснащення) підприємств, будівель (зокрема житлових будинків), споруд, виконання монтажних, пусконалагоджувальних та інших робіт, нерозривно пов'язаних з місцезнаходженням об'єкта.
Згідно з частиною першої статті 879 ЦК України матеріально-технічне забезпечення будівництва покладається на підрядника, якщо інше не встановлено договором будівельного підряду.
Відтак, оскільки згідно з договором підряду на проведення робіт по будівництву об'єкта завданням генерального підрядника ПП «Консоль» є виконання своїми силами та засобами робіт по будівництву «Реконструкція з добудовою магазину з літнім кафе під магазин з літнім кафе та квартирою на пров. Привокзальний, 2 м. Ківерці» і здача замовнику відповідно до затвердженої кошторисної документації в обумовлений договором строк, тому ПП «Консоль» є відповідальною будівельною організацією за будівництво об'єкта на котру покладається обов'язок щодо матеріально-технічне забезпечення будівництва та ведення виконавчої документації, в тому числі загального журналу робіт.
Разом з тим, суд не погоджується з покликанням представника відповідача на те, що відповідно до повідомлення ПП «Консоль», останні не виконували роботи «Реконструкція з добудовою магазину з літнім кафе під магазин з літнім кафе та квартирою на пров. Привокзальний, 2 в м. Ківерці» в зв'язку з невиконанням пункту 3.2 договору підряду на проведення робіт по будівництву об'єкта, а саме не отримання коштів та придбання матеріалів, оскільки відповідно до пункту 3.2 Договору підряду на проведення робіт по будівництву об'єкта одностороннє розірвання договору не допускається, крім випадків, коли одна із сторін систематично не виконує його умов, або свої обов'язки, тоді як пункту 2.2 вищевказаного договору передбачено, що оплата робіт по даному Договору здійснюється по факту виконання робіт на підставі акту приймання-здачі робіт підписаного сторонами форми КБ-2 та довідки про вартість виконаних робіт форми № КБ-3.
Крім того, із пояснень ПП «Консоль» від 15 травня 2018 року, наданих суду слідує, що між ПП «Консоль» та ОСОБА_3 укладено договір підряду на проведення робіт по будівництву об'єкта в червні 2016 року, проте будівництво було призупинено з ініціативи ПП «Консоль», в зв'язку з невиконанням ОСОБА_3 фінансових зобов'язань, тому на сьогодні, будь-які будівельні роботи ПП «Консоль» не здійснює (а. с. 162).
Разом з тим, виконання ПП «Консоль» будівельних робіт по будівництву об'єкта «Реконструкція з добудовою магазину з літнім кафе під магазин з літнім кафе та квартирою на пров. Привокзальний, 2 м. Ківерці» підтверджується загальним журналом робіт, журналом авторського нагляду за будівництвом, актами на закриття прихованих робіт (а. с. 19-25, 139-140).
Всупереч вимогам частини другої статті 77 КАС України, відповідач належними та допустимими доказами не довів, що виконання будівельних робіт на об'єкті «Реконструкція з добудовою магазину з літнім кафе під магазин з літнім кафе та квартирою на пров. Привокзальний, 2 м. Ківерці» здійснювалося ОСОБА_3 самостійно.
Таким чином, враховуючи викладене, беручи до уваги те, що договір підряду на проведення будівельних робіт по будівництву об'єкта не розірвано, в судовому порядку недійсним не визнано, а будівельні роботи призупинені підрядником, суд приходить до висновку, що відповідальність передбачену пунктом 6 частини 3 статті 6 частини третьої статті 2 Закону №208/94-ВР можуть нести лише суб'єкти, які виконують будівельні роботи, тобто в даному випадку підрядник, в свою чергу, відповідальність замовника за вказане правопорушення Законом №208/94-ВР не передбачена.
Відтак, з наведених вище підстав, виходячи з наданих суду статтею 245 КАС України повноважень, позовні вимоги підлягають до задоволення шляхом прийняття рішення суду про визнання протиправними та скасування оскаржуваних постанови та припису.
Разом з тим, суд не погоджується із твердженням представника позивача щодо безпідставності застосування норм Закону №208/94-ВР до позивача враховуючи наступне.
Закон №208/94-ВР встановлює відповідальність юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (суб'єктів містобудування) за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Суб'єктами містобудування, згідно частини другої статті 4 Закону №3038-VI, є в тому числі, фізичні особи. Згідно частини другої статті 2 Закону №208/94-ВР до суб'єктів містобудування належить також замовник будівництва об'єктів (у разі провадження містобудівної діяльності), або ті, що виконують функції замовника і підрядника одночасно.
Статтею 1 Закону України «Про основи містобудування» встановлено, що містобудування (містобудівна діяльність) - це цілеспрямована діяльність, в тому числі громадян по створенню та підтриманню повноцінного життєвого середовища, яка включає прогнозування розвитку населених пунктів і територій, планування, забудову та інше використання територій, проектування, будівництво об'єктів містобудування, спорудження інших об'єктів, реконструкцію історичних населених пунктів при збереженні традиційного характеру середовища, реставрацію та реабілітацію об'єктів культурної спадщини, створення інженерної та транспортної інфраструктури.
Закон №3038-VI визначає, що замовник це фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву.
Отже, враховуючи системний аналіз статей Закону України «Про основи містобудування», Закону №208/94-ВР та Закону №3038-VI, позивач в даних правовідносинах є суб'єктом містобудування, а тому норми Закону №208/94-ВР поширюються і на позивача.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області на користь ОСОБА_3 необхідно стягнути судовий збір в сумі 640,00 грн., сплачений відповідно до платіжного доручення від 24 листопада 2017 року № 35 (а. с. 1).
Керуючись статтями 243, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», суд
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 10 листопада 2017 року за №424/3496.
Визнати протиправним та скасувати припис Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 3 листопада 2017 року щодо зобов'язання ОСОБА_3 привести виконавчу документацію у відповідність чинного містобудівного законодавства до 24 листопада 2017 року.
Стягнути на користь ОСОБА_3 (45200, АДРЕСА_1) за рахунок бюджетних асигнувань Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кременецька, будинок 38) 640 гривень понесених витрат по сплаті судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.Я. Ксензюк
Повний текст рішення складений 18 травня 2018 року.