12 лютого 2018 року Справа № 804/245/18
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горбалінського В.В., розглянувши у м. Дніпрі за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, -
05.01.2018 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Царичаського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з питань підтвердження стажу робот на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах № 4 від 16.11.2017 року в частині не підвтердження всіх періодів роботи трактористом в колгоспі та КСП ім. Калініна, Царичанського району з 01.07.1979 року по 10.11.1980 року, з 10.01.1983 року по 22.08.1997 року та з 01.09.1997 року по 31.03.2000 року та періоди роботи трактористом в ТОВ «Лан» з 01.04.2000 року по 27.11.2002 року для зарахування до пільгового стажу відповідно до п. «в» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»;
- визнати незаконним та скасувати протокольне рішення комісії Царичанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області № 893 від 14.12.2017 року про відмову позивачу призначити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. «в» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»;
- зобов'язати ГУПФ України в Дніпропетровській області на комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах підтвердити на підставі трудової книжки колгоспника з врахуванням записів назви посаи словами та знаками (-//-) тотожності, архівних довідок з книг обліку та нарахування заробітної плати та інших наявних документів в їх сукупності всі періоди роботи трактористом в колгоспі і КСП ім. Калініна, Царичанського району Дніпропетровської області, а саме з 01.07.1979 року по 10.11.1980 року, з 10.01.1983 року по 22.08.1997 року та з 01.09.1997 року по 31.03.2000 року та періоди роботи трактористом в ТОВ «Лан» з 01.04.2000 року по 27.11.2002 року для зарахування до пільгового стажу відповідно до п. «в» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»;
- зобов'язати Царичанське об'єднане УПФУ Дніпропетровської області зарахувати позивачу до спеціального стажу всі періоди роботи трактористом в колгоспі і КСП ім. Калініна і ТОВ «Лан», Царичанського району, Дніпропетровської області і час проходження строкової служби в армії та призначити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «в» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 15 вересня 2017 року, тобто з дня, що настає за днем досягнення позивачем пенсійного віку, що передбачено ч. 1 ст. 45 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 01.07.1979 року по 10.11.1980 року, з 10.01.1983 року по 22.08.1997 року та з 01.09.1997 року по 31.03.2000 року (18 років 6 місяці 20 днів) він постійно працював трактористом в колгоспі КСП ім.Калініна Царичанського району Дніпропетровської області, перейменованого в 1997 році в КСП ім.Калініна, яке в подальшому реорганізовано в СК «Прядивка», який 19.02.2003 року ліквідований без визначення правонаступника. Також, в період з 11.11.1980 року по 23.11.1982 року (2 роки 12 днів) він проходив військову строкову службу в армії, яка відповідно до ст. 270 Закону України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу» зараховується до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Крім того, в період з 01.04.2000 року по 27.11.2002 року (2 роки 7 місяців 26 днів) він працював трактористом в ТОВ «Лан» Царичанського району Дніпропетровської області, яке у 2006 році у зв'язку з банкрутством ліквідовано без визначення правонаступника. Таким чином, спеціальний стаж роботи складає 23 роки 4 місяці 27 днів.
Оскільки, він постійно працював трактористом у колгоспі КСП ім.Калініна та в ТОВ «Лан» і протягом повного сезону сільськогосподарських робіт був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції, має посвідчення тракториста, його загальний стаж роботи становить 33 роки 10 місяців 16 днів, з них на посаді тракториста з урахуванням строкової служби в армії більше 20 років, то вважає, що має право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п. «в» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
У зв'язку з чим, 07.12.2015 року звернувся з заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про підтвердження періодів роботи трактористом, які дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах та з заявою до Управління Пенсійного фонду України в Царичанському районі про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, як трактористу, безпосередньо зайнятому у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, відповідно до вимог п. «в» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Однак, Комісія Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника, не заперечуючи того факту, що він з 01.07.1979 року по 22.08.1997 року та з 01.09.1997 року по по 31.03.2000 року працював трактористом в колишньому колгоспі КСП ім. Калініна Царичанського району і проходив військову строкову службу в армії з 11.11.1980 року по 23.11.1982 року, своїм рішенням № 4 від 16.11.2017 року підтвердила йому для зарахування до пільгового стажу лише періоди його роботи трактористом з 01.07.1979 року по 31.07.1997 року, з 01.01.1983 року по 31.12.1983 року, з 01.01.1984 року по 31.01.1984 року, з 01.01.1985 року по 31.01.1985 року, з 01.01.1986 року по 31.01.1986 року, тобто всього за 1 рік 5 місяців.
За інші періоди роботи трактористом спеціальний стаж підтверджений не був з тих підстав, що в архівних довідках № 529-603 від 30.08.2017 року, виданих на підставі книг обліку праці та нарахування заробітної плати колгоспників посада тракториста була вказана лише спочатку року в січні місяці, а в графі «Ким працював» за інші роки і місяці роботи не була вказана, та в трудовій книжці відсутні відомості про його безпосередню зайнятість на тракторі у виробництві сільгосппродукції. Питання щодо підтвердження періоду роботи трактористом в ТОВ «Лан» з 01.04.2000 року по 27.11.2002 року комісією взагалі не розглядалось з невідомих причин.
Посилаючись на рішення Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області Комісія з розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) пенсії Царичанського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області своїм рішенням № 893 від 14.12.2017 року відмовила йому в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах через відсутність спеціального стажу роботи трактористом-машиністом більше 20 років.
Вважає, що рішення Комісії Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області та рішення Комісії Царичанського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області є незаконними та не обгрунтованими, як такі, що прийняті з очевидними порушеннями вимог ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 270 Закону України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу», оскільки в його трудовій книжці колгоспника маються дані про те, що він працював трактористом в колгоспі КСП ім. Калініна та ТОВ «Лан», а також дані про кількість відпрацьованих днів та про розмір нарахованої до виплати заробітної плати, у зв'язку з чим Комісія Головного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повинна була на підставі трудової книжки, архівних довідок та інших документів в їх сукупності підтвердити йому всі періоди його роботи трактористом з урахуванням записів в трудовій книжці назви посади словами та загальноприйнятими знаками (-//-) тотожності, які підтверджують перший (попередній) запис назви посади.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.01.2018 року відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та Царичаським об'єднаним Управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області 23.01.2018 року отримано копію ухвали суду про відкриття спрощеного позовного провадження в даній адміністративній справі та копію позову разом із копіями доданих до нього документів.
31.01.2018 року на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшов відзив щодо заявлених позовних вимог, з якого слідує, що управління проти заявлених позовних вимог заперечує посилаючись на те, що у трудовій книжці позивача відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, а саме: не зазначено про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції. Згідно архівних довідок від 30.08.2017 року № 593-603 Комунальної установи «Царичанський районний трудовий архів» позивач працював на посаді тракториста в липні 1979 року, в січні 1980 року, в січні 1984 року, в січні 1985 року, в січні 1986 року, на посаді механізатора в січні 1992 року, в січні 1993 року та в січні 1999 року, за інші періоди роботи посада не вказана.
Отже, у відповідності до наданих документів для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, пільговий стаж позивача на посаді тракториста-машиніста складає всього 1 рік 5 місяців із необхідних 20 років, що не дає права для нарахування пенсії за віком на пільгових умовах як трактористу-машиністу.
Також, 05.02.2018 року на адресу суду надійшов відзив на позов від Царичаського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому останнє заперечує проти задоволення позову, посилаючись на відсутність у позивача необхідного спеціального стажу.
Разом з відзивом від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до суду надійшло клопотання про заміну відповідача з Царичаського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області. Клопотання вмотивоване реорганізацією органів Пенсійного фонду України на підставі постанови Кабінету міністрів України від 08.11.2017 року № 821.
Суд вважає клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області обґрунтованим, а тому доходить до висновку про необхідність здійснити заміну позивача по справі з Царичаського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
05.02.2018 року та 07.02.2018 року позивач надав суду відповіді на відзиви, в яких зазначив, що відповідачі не навели жодних доказів правомірності прийнятих рішень щодо не підтвердження всіх періодів роботи трактористом в колгоспі КСП ім. Калініна та ТОВ «Лан», що зараховуються до пільгового стажу роботи для призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Крім того, не зазначені причини та правові підстави не зарахування до спеціального стажу періоди строкової служби в армії.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 працював трактористом з 01.07.1979 року по 10.11.1980 року, з 10.01.1983 року по 22.08.1997 року та з 01.09.1997 року по 31.03.2000 року в колгоспі КСП ім. Калініна Царичанського району Дніпропетровської області, а з 01.04.2000 року по 27.11.2002 року трактористом в ТОВ «Лан» Царичанського району Дніпропетровської області.
Крім того, в період з 11.11.1980 року по 23.11.1982 року ОСОБА_1 проходив військову строкову службу в армії.
Викладені обставини підтверджуються трудовою книжкою колгоспника на ім'я ОСОБА_1 № 2101 від 06.03.1980 року, історичною довідкою Царичанського районного архівного відділу №728 від 28.08.2017 року, архівними довідками про стаж роботи та заробітну плату № 593 - № 603 від 30.08.2017 року з книг обліку праці та нарахування заробітної плати, посвідченням тракториста-машиніста № 132 від 14.03.1983 року, а також довідкою № 358 від 07.12.2017 року, виданою Царичанським об'єднаним районним військовим комісаріатом на підставі військового квитка серії НОМЕР_1 .
07.12.2015 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Царичанського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах, як трактористу-машиністу, безпосередньо зайнятому на виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, та для підтвердження стажу роботи на цих посадах.
За результатами розгляду заяви та доданих до неї документів, Комісія Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області 16.11.2017 року прийняла рішення № 4 про зарахування ОСОБА_1 до стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, відповідно до п. «в» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» лише періоди роботи: з 01.07.1979 року по 31.07.1997 року, з 01.01.1983 року по 31.12.1983 року, з 01.01.1984 року по 31.01.1984 року, з 01.01.1985 року по 31.01.1985 року, з 01.01.1986 року по 31.01.1986 року.
За інші періоди роботи трактористом стаж не був підтверджений з тих підстав, що в трудовій книжці ОСОБА_1 відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, а саме: не зазначено про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції, а згідно архівних довідок за 1979-2000 роки посада «тракторист» вказана тільки в липні 1979 року, в січні 1980 року, з січня 1983 року по грудень 1983 року, в січні 1984 року, в січні 1985 року, в січні 1986 року.
Посилаючись на дане рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Комісія з розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) пенсій Царичанського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області своїм рішенням № 893 від 14.12.2017 року відмовила ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Не погодившись з прийнятими рішеннями, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Згідно ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з вимогами ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Відповідно до пункту «в» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком незалежно від місця останньої роботи: трактористи машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі. До трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, належать працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідні посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах протягом повного сезону сільгоспробіт в рослинництві та тваринництві.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 5 Основних положень про порядок видачі трудових книжок колгоспників, схвалених Союзною радою колгоспів 14.03.1975 та затверджених постановою Ради Міністрів СРСР від 21.04.1975 № 310, передбачено, що до трудової книжки колгоспника заносяться відомості про роботу: призначення на роботу, переведення на іншу роботу, припинення роботи. Внесення інших відомостей вказаним нормативним актом не передбачено, а отже щорічне дублювання займаної посади (виконуваної роботи) члена колгоспу, теж не передбачено.
З аналізу викладеного вбачається, що до трудової книжки в обов'язковому порядку повинні бути внесені відомості про переведення колгоспника на іншу роботу з посиланням на відповідне рішення правління колгоспу. Якщо такого рішення правління колгоспу не було, то колгоспник на іншу роботу не переводився.
Згідно трудової книжки колгоспника № НОМЕР_2 від 06.03.1980 року позивач працював трактористом з 01.07.1979 року по 10.11.1980 року, з 10.01.1983 року по 22.08.1997 року та з 01.09.1997 року по 31.03.2000 року в колгоспі та КСП ім.Калініна Царичанського району Дніпропетровської області, а з 01.04.2000 року по 27.11.2002 року трактористом в ТОВ «Лан» Царичанського району Дніпропетровської області.
Судом встановлено, що будь-які відомості про те, що позивач рішенням правління колгоспу переводився на інші посади або виконував іншу роботу за вказаний період окрім тракториста, відсутні. У позивача є трудова книжка і в ній містяться всі передбачені чинним законодавством записи, у тому числі про призначення на роботу, звільнення з роботи.
З матеріалів справи слідує, що рішення комісії Головного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області ґрунтується лише на архівних довідках, виданих на підставі книг обліку праці та нарахування заробітної плати колгоспників за 1979-2000 роки, в яких назва професії зазначалась лише з початку року в січні місяці, щомісячно не дублювалась, тому що жодним законодавчим актом не передбачено щомісячне дублювання в книгах обліку праці та нарахування заробітної плати назви займаної посади, яка не змінювалась.
На думку суду, відсутність в книгах обліку праці та нарахування заробітної плати ОСОБА_1 подальших записів словами у графі «Ким працював», достовірно підтверджує перший (попередній) запис, який щомісячно на протязі року не змінювався. В книгах обліку праці та нарахування заробітної плати інші професії окрім тракториста за спірні періоди зазначені не були, а також не були зазначені інші професії і в його трудовій книжці за ці періоди.
Стосовно відсутності в трудовій книжці позивача відомостей про безпосередню зайнятість у виробництві сільгосппродукції, то внесення таких даних до трудової книжки жодним законодавчим актом не передбачено і відсутність таких даних не може бути підставою для не зарахування всіх періодів роботи трактористом в колгоспі КСП ім. Калініна та в ТОВ «Лан» Царичанського району до спеціального трудового стажу та відмови в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, враховуючи при цьому, що колгоспі КСП ім.Калініна та ТОВ «Лан» займалися лише виробництвом сільськогосподарської продукції.
Суд зазначає, що законодавчими актами взагалі не передбачено внесення таких даних до трудової книжки, а також не передбачено внесення таких даних до книг обліку праці та нарахування заробітної плати, а первинні документи про безпосередню зайнятість трактористів-машиністів у виробництві сільськогосподарської продукції архівному зберіганню не підлягають.
Аналогічна правова позиція висловлена в ухвалі Вищого адміністративного суду України № К/800/13152/15 від 21.05.2015 року.
Крім того, судом встановлено, що в період з 11.11.1980 року по 23.11.1982 року позивач проходив військову строкову службу в армії.
Відповідно до ст. 270 Закону України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу» військова строкова служба в армії зараховується до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призиву на строкову службу особа працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію за віком на пільгових умовах до введення в дію Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Як вбачається з матеріалів справи позивач до призиву в армію працював у колгоспі ім. Калініна на посаді тракториста, у зв'язку з чим період проходження військової строкової служби в армії з 11.11.1980 року по 23.11.1982 року підлягає зарахуванню до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Зважаючи на викладені обставини, суд приходить до висновку, що за наявності в трудовій книжці колгоспника на ім'я ОСОБА_1 від 06.03.1980 № 2101 даних про те, що позивач працював трактористом в колгоспі та КСП ім. Калініна з 01.07.1979 року по 10.11.1980 року, з 10.01.1983 року по 22.08.1997 року та з 01.09.1997 року по 31.03.2000 року, на ТОВ «Лан» з 01.04.2000 року по 27.11.2002 року, а також архівні довідки про кількість відпрацьованих днів та про розмір нарахованої до виплати заробітної плати та інші документи в їх сукупності, належним чином підтверджують наявність у ОСОБА_1 необхідного трудового стажу на посаді тракториста для призначення пенсії на пільгових умовах згідно з положеннями пункту «в» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Таким чином, оскільки записами у трудовій книжці підтверджується характер роботи і стаж, який дає ОСОБА_1 право на призначення пенсії як трактористу-машиністу, безпосередньо зайнятому у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, то рішення відповідачів щодо незарахування трудового стажу та відмови у призначення пенсії за віком на пільгових умовах є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
В силу вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Згідно ч. 2 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За таких обставин, позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в розмірі 704,80 грн., що документально підтверджується квитанцією № 1/47 від 05.01.2018 року.
Отже, сплачений судовий збір за подачу позову до суду в сумі 704,80 грн. підлягає стягненню на користь позивача.
Керуючись ст. ст. 9, 72-77, 242-246, 250, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дінпро, 49094) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з питань підтвердження стажу робіт на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах № 4 від 16.11.2017 року в частині не підтвердження всіх періодів роботи ОСОБА_1 трактористом в колгоспі ім. Калініна Царичанського району, а саме: з 01.07.1979 року по 10.11.1980 року, з 10.01.1983 року по 22.08.1997 року та з 01.09.1997 року по 31.03.2000 року, та періодів роботи трактористом в ТОВ «Лан» Царичанського району, з 01.04.2000 року по 27.11.2002 року.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) пенсій № 893 від 14.12.2017 року про відмову призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. «в» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Зобов'язати Комісію Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з питань підтвердження стажу робіт на посадах зарахувати до спеціального стажу ОСОБА_1 періоди роботи трактористом в колгоспі КСП ім. Калініна Царичанського району Дніпропетровської області, а саме: з 01.07.1979 року по 10.11.1980 року, з 10.01.1983 року по 22.08.1997 року, з 01.09.1997 року по 31.03.2000 року, періоди роботи трактористом в ТОВ «Лан» з 01.04.2000 року по 27.11.2002 року, а також час проходження строкової служби в армії в період з 11.11.1980 року по 23.11.1982 року та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. «в» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» починаючи з 15 вересня 2017 року, тобто з дня, що настає за днем досягнення ОСОБА_1 пенсійного віку, що передбачено ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області сплачені позивачем судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору у розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок).
Відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції, проте, відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя В.В. Горбалінський