Ухвала від 14.05.2018 по справі 922/132/18

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-21-42, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

УХВАЛА

"14" травня 2018 р. Справа № 922/132/18

вх. № 132/18

Суддя господарського суду Швидкін А.О.

при секретарі судового засідання Трофименко С.В.

за участю сторін:

ліквідатора - ОСОБА_1

представника Головного управління ДФС у Харківській області - ОСОБА_2, довіреність № 866/9/20-40-10-07-01 від 15.01.2018 р.

Розглянувши скаргу Головного управління ДФС у Харківській області на дії (бездіяльність) ліквідатора

по справі за заявою ТОВ "Альдар", м. Харків

до ТОВ "Альдар", м. Харків

про визнання банкрутом

ВСТАНОВИВ:

Постановою господарського суду Харківської області від 19.02.2018 р. ТОВ "Альдар" визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатором ОСОБА_1

25.04.2018 р. до суду від Головного управління ДФС у Харківській області надійшла скарга, в якому скаржник просив суд: зобов'язати ліквідатора - ОСОБА_1 надати інформацію щодо отримання первинних документів, які свідчать про фінансову - господарську діяльність боржника, або вжиття заходів з метою отримання таких документів; зобов'язати ліквідатора - ОСОБА_1 забезпечити можливість проведення Головним управлінням ДФС у Харківській області позапланової виїзної документальної перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) ТОВ "Альдар" (для чого: узгодити з Головним управлінням ДФС у Харківській області термін проведення позапланової виїзної перевірки підприємства; забезпечити доступ посадових осіб Головного управління ДФС у Харківській області, які уповноважені здійснювати документальну позапланову перевірку підприємства, до відповідних первинних фінансово-господарських документів); у разі невиконання вимог суду на підставі ч. 12 ст. 41 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" визнати таку бездіяльність неправомірною, а роботу - незадовільною та припинити її повноваження, призначивши нового ліквідатора; не допустити ліквідацію боржника - ТОВ "Альдар" без проведення Головним управлінням ДФС у Харківській області відповідної перевірки достеменності даних (інформації) про наявність у підприємства активів, дебіторської та/або кредиторської заборгованості, стан розрахунків з бюджетів всіх рівнів, а також дійсний стан платоспроможності.

Ухвалою суду від 25.04.2018 р. вищезазначена скарга Головного управління ДФС у Харківській області на дії (бездіяльність) ліквідатора була призначена до розгляду на 07.05.2018 р.

05.05.2018 р. до суду від ліквідатора надійшли заперечення на скаргу Головного управління ДФС у Харківській області.

Присутній у судовому засіданні 07.05.2018 р. представник Головного управління ДФС у Харківській області надану скаргу підтримав у повному обсязі.

Ліквідатор у судовому засіданні 07.05.2018 р. просив залишити скаргу без задоволення.

07.05.2018 р. у судовому засіданні було оголошено перерву до 14.05.2018 р.

Присутні у судовому засіданні 14.05.2018 р. представник Головного управління ДФС у Харківській області та ліквідатор повідомили про відсутність додаткових документів на підтвердження своїх правових позицій.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив.

Постановою господарського суду Харківської області від 19.02.2018 р. ТОВ "Альдар" визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатором ОСОБА_1, яку зобов'язано в строк до 19.02.2019 р. виконати ліквідаційну процедуру відповідно до вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", надати суду звіт про виконану роботу, всі докази, що свідчать про виконання ліквідаційної процедури.

Відповідно до ч. 4 ст. 40 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", у ліквідаційній процедурі господарський суд розглядає скарги на дії (бездіяльність) учасників ліквідаційної процедури та здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Згідно з ч. 11 ст. 41 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", дії (бездіяльність) ліквідатора (ліквідаційної комісії) можуть бути оскаржені до господарського суду учасниками справи про банкрутство, права яких порушено такими діями (бездіяльністю).

25.04.2018 р. до суду від Головного управління ДФС у Харківській області надійшла скарга, в обґрунтування якої скаржник посилався на ненадання ліквідатором документів банкрута, необхідних для проведення перевірки; зазначив, що посадовими особами контролюючого органу було здійснено виїзд за адресою підприємства (м. Харків, проспект Науки, 40), але, у зв'язку з відсутністю банкрута за вказаною адресою та неможливістю вручення наказу про проведення документальної позапланової перевірки, розпочати відповідну перевірку не виявилося можливим, про що був складений акт від 05.03.2018 р.

Відповідно до п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Згідно з п. 78.1.7 ст. 78 Податкового кодексу України, документальна позапланова перевірка здійснюється, у разі, якщо розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.

У п. 78.4. ст. 78 Податкового кодексу України визначено, що про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.

Судом 20.02.2018 р. на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України було оприлюднено повідомлення про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, зазначено відомості про ліквідатора банкрута - ОСОБА_1, зокрема, вказано її адресу та окремо - адресу для листування.

Таким чином встановлено, що податковий орган був повідомлений про ліквідацію підприємства та адресу ліквідатора.

Згідно з п. 85.2 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.

Про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки (п.78.4 Податкового кодексу України).

Згідно з ч. 2 ст. 38 та ч. 3 ст. 41 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури припиняються повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом, з дня призначення ліквідатора до нього переходять права керівника (органів управління) юридичної особи - банкрута.

Враховуючи, що постановою господарського суду Харківської області від 19.02.2018 р. ліквідатором ТОВ "Альдар" призначено ОСОБА_1, суд зазначає, що з 19.02.2018 р. до неї перейшли права керівника (органів управління) юридичної особи - банкрута, а тому контролюючий орган зобов'язаний про проведення документальної позапланової перевірки та необхідність надання документів для її проведення повідомити саме ліквідатора.

Проте, при дослідженні акту від 05.03.2018 р. про неможливість вручення ліквідатору ТОВ "Альдар" наказу від 03.03.2018 р. № 1470 та направлень від 05.03.2018 р. № 1879, № 1880, № 1881, у зв'язку з відсутністю за податковою адресою, судом встановлено, що податковими інспекторами було здійснено вихід за податковою адресою банкрута (м. Харків, проспект Науки, 40), а не за адресою ліквідатора.

Крім того, з акту від 05.03.2018 р. вбачається, що податковими інспекторами Головного управління ДФС у Харківській області при дослідженні офісної шестиповерхової будівлі, розташованої за адресою: м. Харків, проспект Науки, 40, була встановлена відсутність вивіски банкрута, при цьому, скаржником не надано доказів та пояснень щодо звернення до офіс-менеджера (охоронця) зазначеної вище багатоповерхової будівлі. Враховуючи, що відповідальні особи обмежились дослідженням вивісок підприємств, розташованих у зазначеній споруді за адресою: м. Харків, проспект Науки, 40, неможливо встановити, чи був у працівників-інспекторів, зазначених в акті, намір особисто вручити ліквідатору копію наказу від 03.03.2018 р. № 1470 та направлень від 05.03.2018 р. № 1879, № 1880, № 1881.

Відповідно до п. 42.2 Податкового кодексу України, документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків або його законному чи уповноваженому представникові.

Разом з тим, Головним управлінням ДФС у Харківській області доказів надіслання заздалегідь, до початку проведення перевірки, наказу від 03.03.2018 р. № 1470 та направлень від 05.03.2018 р. № 1879, № 1880, № 1881 рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу ліквідатора ТОВ "Альдар" не надано, тобто, скаржником не надано доказів вчинення усіх можливих дій щодо повідомлення ліквідатора про проведення документальної позапланової перевірки.

Відповідно до п. 11.5 Розділу XI Порядку обліку платників податків та зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів і зборів України від 09.12.2011 р. №1588, у зв'язку з ліквідацією або реорганізацією платника податків контролюючі органи розпочинають та проводять процедури, передбачені цим розділом, у разі одержання хоча б одного з таких документів (відомостей): заяви за формою № 8-ОПП від платника податків, поданої згідно з пунктами 11.2-11.4 цього розділу; відомостей державного реєстратора про внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи; відомостей з Єдиного державного реєстру чи ЄДРПОУ, повідомлення органу державної реєстрації про припинення (закриття) відокремленого підрозділу; судових рішень або відомостей з Єдиного державного реєстру, іншої інформації щодо прийняття судом рішень про порушення провадження у справі про банкрутство чи визнання банкрутом платника податків, порушення справи або прийняття рішення судом про припинення юридичної особи, визнання недійсною державної реєстрації чи установчих документів платника податків, зміну мети установи, реорганізацію платника податків.

Згідно з п. 11.9 Порядку обліку платників податків та зборів, у разі отримання документів згідно з пунктами 11.1-11.4 цього розділу та/або якщо розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи, припинення (закриття) постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків, контролюючим органом приймається рішення про проведення (не проведення за підставами, встановленими пунктами 11.11 та 11.12 цього розділу) документальної позапланової перевірки платника податків, який перебуває на обліку в такому органі.

Призначається перевірка у такі строки: не пізніше десяти робочих днів з дати отримання відомостей про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, у разі ліквідації юридичної особи за рішенням засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу; протягом десяти робочих днів після одержання того документа, що надійшов до контролюючого органу першим, в інших випадках.

Слід також зазначити, що на час звернення з відповідною скаргою на дії ліквідатора сплив строк на проведення документальної позапланової перевірки платника податків, передбачений п. 11.9 вищезазначеного, оскільки оприлюднення повідомлення про внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи - ТОВ "Альдар" відбулося ще 25.10.2017 р., тоді як наказ № 1470 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Альдар" був виданий лише 03.03.2018 р.

Із змісту заперечень ліквідатора на скаргу Головного управління ДФС у Харківській області та наданих ліквідатором документів, судом встановлено, що ОСОБА_1 неодноразово зверталася до голови ліквідаційної комісії ТОВ "Альдар" про передачу документів, печаток та штампів банкрута, що підтверджується вимогами від 16.02.2018 р., 26.02.2018 р., 15.03.2018 р. та доказами їх направлення (фіскальними чеками й поштовими описами вкладення). Проте, документи, які стосуються фінансово-господарської діяльності ТОВ "Альдар", передані ліквідатору не були.

Окремо, суд зазначає, що чинне законодавство не зобов'язує ліквідатора самостійно подавати документи до податкового органу для проведення перевірки в процедурі ліквідації підприємства. Обов'язок щодо проведення перевірки покладається саме на контролюючий орган, а не на платника податків.

Згідно з ч. 1 ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд у встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне у задоволенні скарги Головного управлінню ДФС у Харківській області на дії (бездіяльність) ліквідатора відмовити.

Керуючись ст. ст. 37 - 48, 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. ст. 233-235 ГПК України, -

УХВАЛИВ:

Відмовити Головному управлінню ДФС у Харківській області у задоволенні скарги на дії (бездіяльність) ліквідатора (вх. № 10675 від 25.04.2018 р.).

Ухвала набирає законної сили 14 травня 2018 року.

Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги в строки, передбачені ст. 256 ГПК України.

Копію ухвали направити ліквідатору, скаржнику.

Повний текст ухвали складено 21 травня 2018 року.

Суддя ОСОБА_3