33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А
18 травня 2018 р. Справа № 918/170/18
Господарський суд Рівненської області у складі судді Бережнюк В.В. розглянувши матеріали позовної заяви від 21.03.2018 р. №1209/05-02-29/18
за позовом Дубенська міська рада
до відповідача ОСОБА_1 акціонерне товариство "Концерн Галнафтогаз"
про визнання додаткової угоди укладеною
Секретар судового засідання : Лиманський А.Ю.
Представники сторін :
від позивача : ОСОБА_2
від відповідача : не з'явився
Дубенська міська рада звернулася до господарського суду Рівненської області із позовною заявою до відповідача ОСОБА_3 акціонерного товариства "Концерн Галнафтогаз" про визнання додаткової угоди укладеною. Позовні вимоги мотивовані тим, що рішенням Дубенської міської ради від 23.12.2016 р. №1348 відповідачу поновлено Договір оренди землі від 30.10.2015 р. строком на 3 роки. 27.12.2016 р. між сторонами справи укладено додаткову угоду про поновлення договору оренди землі, якою було внесено зміни у п.13 основного договору, та обумовлено, що розмір орендної плати переглядається щорічно у разі, зокрема, зміни розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки. З 01.01.2017 р. набрав чинності Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затверджений наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 р. №489. З метою приведення умов Договору у відповідність до діючої нормативної грошової оцінки землі позивач звертався до відповідача із листом та проектом додаткової угоди до договору оренди землі від 30.10.2015 р. Станом на 20.03.2018 р. відповідь на лист органу місцевого самоврядування від відповідача не надходила. Тому позивач просить суд визнати укладеною додаткову угоду до договору оренди землі від 30.10.2015 р. в редакції Дубенської міської ради.
Від відповідача через канцелярію суду 10.04.2018 р. надійшов відзив на позов, у якому вимоги позивача не визнає. Пояснює, зокрема що, на думку відповідача про внесення змін в договір оренди Дубенською міською радою повинно рудо бути винесене відповідне рішення, за відсутності якого встановити волю Орендодавця щодо внесення змін до договору неможливо. Просить у позові відмовити.
Позивачем було надано відповідь на відзив від 16.04.2018 р., згідно якої наголошує, зокрема, що відповідно до ч. 1 ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Отже, під час оренди земель державної та комунальної власності сторони не можуть в договорі встановлювати ціну за їхньою домовленістю, а зобов'язанні застосовувати ціни, які встановлюються державними органами або органами місцевого самоврядування, оскільки це передбачено законодавством України. Так, згідно ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель (ч. 2 ст. 20 зазначеного закону).
Ухвалою від 04.05.2018 р. призначено справу до судового розгляду по суті на 18.05.2018 р.
Представник позивача в судовому засіданні 18.05.2018 року позовні вимоги підтримав, з підстав зазначених у позовній заяві та відповіді на відзив. Просить позов задоволити.
Представник відповідача в судове засідання 18.05.2018 не з'явився. Про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення № 3301309312520, яке наявне в матеріалах справи.
Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що відповідач належним чином повідомлений про час та місце розгляду спору, та є можливим здійснювати розгляд справи за відсутності його уповноваженого представника.
Розглянувши документи і матеріали, які подані учасниками судового процесу, заслухавши пояснення представника позивача, давши належну оцінку доказам, які мають значення для справи, господарський суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню. При цьому господарський суд керувався наступним.
Рішенням Дубенської міської ради від 27.07.2012 р. № 1522 публічному акціонерному товариству "Концерн Галнафтогаз" було надано в оренду строком на 1 рік земельну ділянку площею 0,1510 га (кадастровий номер 5610300000:03:002:0723) для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (для будівництва та обслуговування автозаправної станції) у м. Дубно на вул. Заводській, 35 (арк.с. 12).
Договір оренди земельної ділянки між сторонами справи було укладено 30.10.2015 р. та зареєстровано 22.12.2015 р. в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (арк.с. 13-14).
Згідно акту приймання-передачі земельну ділянку було передано відповідачу від позивача (арк.с. 15).
Рішенням Дубенської міської ради від 23.12.2016 р. № 1348 відповідачу було поновлено договір оренди землі від 30.10.2015 р. строком на 3 роки (арк.с. 24).
27 грудня 2016 року між сторонами справи було укладено Додаткову угоду про поновлення договору оренди землі (арк.с. 25). За умовами останньої, зокрема п. 13 основного договору викладено в новій редакції, яка передбачає, що розмір орендної плати переглядається щорічно у разі: зміни умов господарювання, передбаченого цим договором; зміни розмірів земельного податку, зокрема зміни ставки орендної плати, зміни розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
Так, з 1 січня 2017 року набрав чинності Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затверджений наказом Міністерством аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 № 489, згідно якого було змінено порядок визначення нормативної грошової оцінки земель. Також, у ньому не передбачено застосування понижених коефіцієнтів які характеризують функціональне використання земельної ділянки, за землі які зайняті поточним, або відведенні під майбутнє будівництво. За таких умов, змінилася нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка перебуває в оренді у відповідача по справі.
Відповідно до витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку від 16.01.2018 № 14, який виданий відділом у Дубенському районі Головного управління Дергеокадастру у Рівненській області нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,1510 га (кадастровий номер 5610300000:03:002:0723) по вул. Заводській, 35 в м. Дубно становить 1 011 036 гривень.
Таким чином, зважаючи на площу земельної ділянки та нормативну грошову оцінку землі -вартість орендної плати за використання зазначеної земельної ділянки повинна складати 121324,32 грн. на рік, що відповідає нині діючій 12 % ставці орендної плати.
Тому, 16 січня 2018 року Дубенська міська рада звернулася до відповідача із листом №280/05-02-25/18 (на адресу м. Львів, вул. Пластова, 1), до якого був наданий проект додаткової угоди до договору оренди землі від 30.10.2015 р. (арк.с. 28-33). Метою звернення було приведення умов договору у відповідність до діючої нормативної грошової оцінки землі.
Також 30.01.2018 р. позивач надіслав аналогічний лист №481/05-02-25/18 на юридичну адресу ПАТ "Концерн Галнафтогаз" (м. Київ, вул. Набережно-Хрещатицька, 15-17/18), яка зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (арк.с. 34-38).
Докази належного реагування та відповіді на згадані листи зі сторони відповідача у матеріалах відсутні.
Таким чином, з огляду на викладені обставини, вважаючи, що відповідач ухиляється від обов'язку укласти відповідний додатковий договір до Договору оренди землі, Дубенська міська рада звернулась до господарського суду із даним позовом про визнання додаткової угоди укладеною у редакції позивача, яка викладена у прохальній частині позовної заяви та додатках до позову.
Відповідно до ст. 16 Цивільного кодексу України та ст. 20 Господарського кодексу України містять перелік способів захисту особистих немайнових або майнового права та інтересів, якими є: визнання права, визнання правочину недійсним, припинення дії, яка порушує право, відновлення становища, яке існувало до порушення, примусове виконання обов'язку в натурі, зміна правовідношення, припинення правовідношення, відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди, відшкодування моральної (немайнової) шкоди, визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Статтею 13 Конституції України закріплено обов'язок держави забезпечувати захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання.
Згідно з ст. 55 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Зазначені положення Конституції України реалізовані у ст. 15 Цивільного кодексу України, відповідно до якої кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також у статті 20 ГК України, згідно з якою держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб'єктів господарювання та споживачів. Кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів.
Реалізація цивільно-правового захисту відбувається шляхом усунення порушень цивільного права чи інтересу, покладення виконання обов'язку по відновленню порушеного права на порушника.
Відповідно до ч.2 ст. 4 Господарського процесуального кодексу України, юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Предметом позову є певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача. Предмет позову кореспондує зі способами захисту права саме - заходами, які прямо передбачені законом з метою припинення оспорювання або порушення суб'єктивних цивільних прав та (або) усунення наслідків такого порушення.
Згідно статті 5 ГПК України, здійснюючи правосуддя, господарський суд захищає права та інтереси фізичних і юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного права чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оренду землі" (в редакції чинній на момент укладення Договору, далі - Закон України "Про оренду землі" від 01.01.2004), оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно з приписами ст.ст. 13, 30 Закону України "Про оренду землі" від 01.01.2004, договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
За ст. 15 Закону орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією з істотних умов договору.
У відповідності з ст. 289 Податкового кодексу для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
За ст. 271 вказаного кодексу базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
При цьому, Наказом Мінагрополітики № 489 від 25.11.16 затверджено новий Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, який застосовується з 1 січня 2017 року. За п. 1 розділу 3 Порядку за результатами нормативної грошової оцінки земель складається технічна документація.
У силу ст. 23 Закону „Про оцінку земель витяг з техдокументації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. На даний час, в силу п. 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою КМУ від 14.01.15 № 15, саме вказана державна служба є центральним органом виконавчої влади, що реалізує держполітику у сфері земельних відносин.
Відповідно відділ у Дубенському районі Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області є органом, який надав витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку від 16.01.2018 № 14, за яким нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,1510 га (кадастровий номер 5610300000:03:002:0723) по вул. Заводській, 35 в м. Дубно становить 1 011 036 гривень.
Таким чином, суд встановив, що компетентним органом надано інформацію про нормативну грошову оцінку орендованої відповідачем земельної ділянки по договору оренди землі, згідно якої, станом на дату вирішення спору нормативно грошова оцінка даної земельної ділянки складає 1 011 036 гривень.
Враховуючи, що нормативно грошова оцінка землі використовується для визначення розміру орендної плати (ст. 289 ПКУ), а розмір орендної плати є істотною умовою договору, тому вказівка у договорі оренди (відповідно до змін, внесених додатковою угодою) на нормативну грошову оцінку землі в розмірі 190 758 грн. суперечить дійсному розміру нормативної оцінки, встановленої компетентним органом станом на час розгляду справи.
За п. 13 договору (відповідно до змін, внесених додатковою угодою) розмір орендної плати переглядається у разі, в тому числі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Як унормовано ст. 651 ЦК зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Суд зазначає, що передбачивши умови про перегляд розміру орендної плати в разі зміни нормативної грошової оцінки землі у договорі, сторони, тим самим погодили можливість таких змін, в розумінні ст. 651 ЦК.
Одночасно належить зауважити, що зі зміною нормативної грошової оцінки землі з 190 758 грн. на 1 011 036 грн. розмір орендної плати змінюється з 22 890,96 грн./на рік на 121324,32грн./на рік, що відповідає 12% ставці орендної плати. Розмір же орендної плати є істотною умовою договору.
Отже, відповідач безпідставно не приймає запропоновані позивачем зміни до діючого договору оренди землі та ухиляється від укладення додаткової угоди. Отже відповідно до ст. ст. 3, 11 Цивільного кодексу України, ст. ст. 152, 154 Земельного кодексу України порушене право позивача підлягає захисту в судовому порядку.
Умови запропонованої позивачем додаткової угоди відповідають приписам діючого законодавства та зводяться виключно до приведення істотних умов договору оренди землі від 30.10.2015 р. у відповідність до вимог земельного та податкового законодавства згідно зі змінами нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Від цього залежить і обрахунок орендної плати згідно п. 9 договору, що збільшує надходження до місцевого бюджету.
Відтак, вимоги позивача до ОСОБА_3 акціонерного товариства "Концерн Галнафтогаз" про визнання додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки від 30.10.2015 р. - укладеною, є законними, обгрунтованими, не спростованими відповідачем, тому підлягають задоволенню.
При цьому доводи відповідача, що висвітлені у письмовому відзиві, не знайшли свого підтвердження при встановленні фактичних обставин справи та дослідженні доказів, відтак не приймаються судом до уваги.
Відповідно до пункту 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для справи. Пунктами 1 та 3 статті 74 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Зазначені норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 13 Господарського процесуального кодексу України. Згідно з положеннями цієї статті судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
Отже, враховуючи усе викладене вище у сукупності, суд прийшов до висновку що даний позов підлягає задоволенню.
Одночасно суд зауважує, що у випадку прийняття господарським судом відповідного рішення про визнання укладеною додаткової угоди, остання вважається укладению з моменту набрання законної сили таким рішенням господарського суду і на умовах, зазначених у цьому рішенні. Також положення додаткової угоди застосовуються з моменту набрання законної сили таким рішенням господарського суду.
Судові витрати понесені позивачем у виді судового збору, сплаченого при зверненні до суду з даним позовом на підставі статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 129, 237-240 Господарського процесуального кодексу України, суд-
1. Позов задоволити.
2. Визнати укладеною (з моменту набрання рішенням законної сили у даній справі) додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки від 30 жовтня 2015 року між Дубенською міською радою (ЄДРПОУ 05391063) та ОСОБА_3 акціонерним товариством "Концерн Галнафтогаз" (ЄДРПОУ 31729918) в такій редакції:
до договору оренди земельної ділянки від 30 жовтня 2015 року
м.Дубно "__" _________2018 р.
Ми, що нижче підписалися, Дубенська міська рада в особі управління архітектури, будівництва та земельних питань Дубенської міської ради в особі заступника начальника ОСОБА_4, яка діє на підставі рішення Дубенської міської ради від 11 грудня 2015 року № 134 "Про надання повноважень управлінню архітектури, будівництва та земельних питань Дубенської міської ради на укладення договорів від імені міської ради", Положення про Управління архітектури, будівництва та земельних питань Дубенської міської ради, затвердженого рішенням міської ради від 27 червня 2017 року №1752, надалі Орендодавець, з однієї сторони, та ОСОБА_1 акціонерне товариство „Концерн Галнафтогаз" в особі директора ОСОБА_5, в подальшому Орендар, з другої сторони, уклали цю додаткову угоду про наступне:
1. Сторони, на підставі Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки : від 16.01.2018 року №14, виданого відділом у Дубенському районі Головного Управління Держгеокадастру у Рівненській області, дійшовши взаємної згоди, вирішили внести зміни в п. 5, 9 Договору оренди від 30 жовтня 2015 року земельної ділянки (кадастровий номер 5610300000:03:002:0723) площею 0,1510 га строком до 30 жовтня 2019 року для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (для будівництва та обслуговування автозаправної станції) в м. Дубно на вул. Заводська, 35 (далі у тексті-Договір оренди), виклавши їх в такій редакції:
"5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1011 036 грн.
9.Орендна плата вноситься Орендарем виключно у грошовій формі і становить 12 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в розмірі 121 324,32 грн/рік, яка щорічно уточняється Орендарем.".
2. Усі інші положення Договору оренди та додатків до нього залишаються без змін та продовжують свою дію.
3. Ця додаткова угода набуває чинності з дня підписання сторонами та підлягає державній реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно у відповідному реєстраційному органі. Положення її застосовуються з "__" _______ 2018 року.
4. Ця додаткова угода є невід'ємною частиною Договору оренди земельної ділянки від 30 жовтня 2015 року та укладена в трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в Орендодавця, другий в Орендаря, третій - в органі, який провів його державну реєстрацію.
Реквізити сторін:
ОрендодавецьОрендар
Дубенська міська рада Одержувач: Дубенське УК/м.Дубно МФО 833017 код 38043480 р/р 33218815700003 (фізичні особи) р/р 33211812700003 (юридичні особи) Банк одержувача: ГУДКСУ у Рівненській області 18010900 (фізичні особи) 18010600 (юридичні особи)ОСОБА_1 акціонерне товариство „Концерн Галнафтогаз" в особі директора ОСОБА_5
Місцезнаходження юридичної особи 35600 м.Дубно вул. Замкова, 4Місцезнаходження юридичної особи: 04070, м. Київ, Подільський район, вул. Набережно-Хрещатицька, 15-17/18
Ідентифікаційний код юридичної особи: 05391063Ідентифікаційний код юридичної особи: 31729918
Підписи сторін
Орендодавець Орендар
(уповноважена особа)
Заступник начальника управління АБЗП Директор ПАТ "Концерн Галнафтогаз"
Дубенської міської ради
ОСОБА_6 ______________________ ОСОБА_5
(За наявності печатки)
3. Стягнути з ОСОБА_3 акціонерного товариства "Концерн Галнафтогаз" (04070, м. Київ, вул. Набережно-Хрещатицька, 15-17/18, код ЄДРПОУ 31729918) на користь Дубенської міської ради (35603, Рівненська область, м.Дубно, вул.Замкова, 4, код ЄДРПОУ 05391063) - 1 762 грн. 00 коп. - витрат по сплаті судового збору. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення господарського суду Рівненської області може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Рівненського апеляційного господарського суду в порядку встановленому ст.ст. 254, 256 - 259 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено "18" травня 2018 року
Суддя Бережнюк В.В.