вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
"21" травня 2018 р. Справа № 911/3871/17
Господарський суд Київської області у складі головуючого судді Лилака Т.Д. за участю секретаря судового засідання Щотової Я.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвестиції третього тисячоліття»
(адреса: 07400, Київська обл., м. Бровари, бул. Незалежності, 30, код 36522211)
до публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Київобгаз»
(адреса: 08150, Київська обл., Києво-Святошинський р-н, м. Боярка, вул. Шевченка, 178, код 20578072)
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Спільне підприємство «Радміртех» у формі товариства з обмеженою відповідальністю
про визнання недійсним рішення оператора ГРМ щодо донарахування не облікованого об'єму та вартості природного газу
за участю представників:
позивача - Теплюк В.С., Пучка В.А.;
відповідача - Богдан С.В., Бістров І.І.;
третьої особи - Новіков О.В., Романенко Т.В.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Інвестиції третього тисячоліття» звернулося до господарського суду Київської області з позовом до публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Київоблгаз» про визнання недійсним рішення оператора ГРМ щодо донарахування не облікованого об'єму та вартості природного газу.
Ухвалою господарського суду Київської області від 26.12.2017 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, розгляд справи призначено на 25.01.2018.
Ухвалою господарського суду Київської області від 26.12.2017 заяву ТОВ «Інвестиції третього тисячоліття» про забезпечення позову задоволено частково; вжито заходи до забезпечення позову, а саме: заборонено публічному акціонерному товариству по газопостачанню та газифікації «Київоблгаз» (код 20578072) обмежувати чи припиняти газопостачання ТОВ «Інвестиції третього тисячоліття» (код 36522211) до моменту вирішення спору по суті; у задоволенні решти клопотання відмовлено.
18.01.2018 до суду надійшов відзив відповідача ПАТ «Київоблгаз» від 18.01.2018 б/№ на позов, згідно якого відповідач заперечив проти позову та просив суд відмовити у задоволенні позовної заяви повністю.
Ухвалою господарського суду Київської області від 25.01.2018 (враховуючи ухвалу від 02.02.2018 про виправлення описки) залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Спільне підприємство «Радміртех» у формі товариства з обмеженою відповідальністю; підготовче засідання відкладено на 15.02.2018.
01.02.2018 через канцелярію суду надійшла відповідь позивача б/№, б/дати на відзив відповідача.
12.02.2018 через канцелярію суду надійшло клопотання позивача б/№, б/дати про залучення до справи додаткових доказів.
14.02.2018 через канцелярію суду надійшло клопотання відповідача від 14.02.2018 б/№ про залучення додаткових доказів.
Ухвалою господарського суду Київської області від 15.02.2018 відкладено підготовче засідання на 01.03.2018; витребувано у СП «Радміртех» у формі ТОВ та у ПАТ по газопостачанню та газифікації «Київоблгаз» низку письмових доказів.
01.03.2018 через канцелярію суду надійшли письмові заперечення відповідача від 28.02.2018 б/№ на відповідь позивача на відзив.
В судовому засіданні 01.03.2018 оголошено перерву до 22.03.2018.
02.03.2018 через канцелярію суду надійшли письмові пояснення третьої особи від 27.02.2018 № 532 щодо позову.
22.03.2018 через канцелярію суду надійшла письмова відповідь відповідача б/№, б/дати на пояснення третьої особи.
В судовому засіданні 22.03.2018 оголошено перерву до 05.04.2018.
05.04.2018 через канцелярію суду надійшло клопотання позивача від 05.04.2018 б/№ про залучення додаткових доказів до справи, зокрема висновку експертів Львівського НДІ судових експертиз МЮУ № 1626/1698 від 03.04.2018 з комплексного комп'ютерно-технічного та трасологічного дослідження комплексу вимірювального роторного КВР-1.01 G250 Dy 80 № 00915.
05.04.2018 через канцелярію суду надійшли письмові пояснення відповідача від 05.04.2018 б/№ до раніше поданого відзиву.
В судовому засіданні 05.04.2018 оголошено перерву до 19.04.2018.
19.04.2018 через канцелярію суду надійшли письмові пояснення відповідача від 19.04.2018 б/№ з приводу висновку експерта.
Ухвалою господарського суду Київської області від 19.04.2018 постановлено закрити підготовче провадження у справі № 911/3871/17, призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 26.04.2018.
26.04.2018 через канцелярію суду надійшло клопотання позивача б/№, б/дати про залучення додаткових доказів до справи.
В судовому засіданні 26.04.2018 оголошено перерву до 10.05.2018.
07.05.2018 через канцелярію суду надійшли письмові пояснення позивача б/№, б/дати з приводу письмових, речових та електронних доказів у справі.
08.05.2018 через канцелярію суду надійшли письмові заперечення відповідача від 08.05.2018 щодо клопотання про приєднання доказів до справи.
10.05.2018 в судове засідання з'явились представники позивача, відповідача і третьої особи.
Дослідивши клопотання позивача про залучення додаткових доказів до справи (вх. № 8279/18 від 26.04.2018), а також заперечення відповідача від 08.05.2018 щодо вказаного клопотання, суд зазначає наступне.
Згідно клопотання позивач просить суд залучити до матеріалів справи лист ДП «Укрметртестстандарт» від 26.04.2018 та висновок експертизи з аналізу документації та дослідження причин виходу з ладу комплексу вимірювального роторного, що виданий ТОВ «Центр технічних рішень «Експерт» від 24.04.2018 з додатками.
Частинами 4, 8 статті 80 ГПК України встановлено, що якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об'єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк; докази, які підтверджують, що особа здійснила всі залежні від неї дії, спрямовані на отримання вказаного доказу. Докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, яка їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.
Відповідно до ч. 2 ст. 207 ГПК України, суд залишає без розгляду заяви та клопотання, які без поважних причин не були заявлені в підготовчому провадженні або в інший строк, визначений судом.
Так, ухвалою суду від 19.04.2018 закрито підготовче провадження у даній справі.
Позивачем при поданні клопотання про залучення додаткових доказів до справи (вх. № 8279/18 від 26.04.2018) не було дотримано вимоги ч. 4 ст. 80 ГПК України, в зв'язку з чим зазначене клопотання залишається судом без розгляду.
В судовому засіданні представники позивача надали усні пояснення щодо своїх позовних вимог, позовні вимоги підтримали, вважають їх обґрунтованими і правомірними та такими, що підлягають задоволенню з підстав, зазначених в позовній заяві. Представники відповідача проти позову заперечили з підстав, зазначених у відзиві на позов та просили суд відмовити у задоволенні позову повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
01.01.2016 між ТОВ «Інвестиції третього тисячоліття» (споживач) як непобутовим споживачем та ПАТ по газопостачанню та газифікації «Київоблгаз» (оператор ГРМ) був укладений договір розподілу природного газу № 094210Е15VBP106 шляхом подання заяви-приєднання до умов Типового договору розподілу природного газу.
Відповідно до умов Типового договору (п. 2.1.) за цим договором оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та оплатити її вартість у розмірі, строки та в порядку, визначених цим договором.
При вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем (п. 2.3. Типового договору).
Згідно п. 5.2. Типового договору, визначення об'єму розподілу та споживання природного газу по споживачу здійснюється на межі балансової належності між оператором ГРМ та споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахування регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та цим договором.
З матеріалів справи вбачається, та сторонами не заперечується, що облік обсягів споживання природного газу на підприємстві позивача здійснювався на підставі даних лічильника газу KBP-1.01 G250-80 № 00915, повіреного 26.11.2015 (протокол повірки № 713/15).
Відповідно до заяви споживача від 15.11.2017 № СП-14895-KV-1117, адресованої ПАТ «Київоблгаз», споживач просив направити представника оператора ГРМ на вузол обліку газу ТОВ «Інвестиції третього тисячоліття» для розпломбування та зняття наявного приладу обліку природного газу та установки підмінного приладу обліку газу.
23.11.2017 представниками оператора ГРМ було складено Акт перевірки стану обліку природного газу № 61314, згідного якого в тому числі було проведено інвентаризацію газового обладнання споживача та наявність і цілісність пломб; проведено роботи згідно заяви споживача по розпломбуванню та демонтажу лічильника газу; встановлено підмінний вимірювальний комплекс; виявлено та усунено виток газу.
Згідно вказаного Акту також зазначено, що на момент перевірки при роботі вимірювального комплексу було чути нехарактерні для нормальної роботи шуми в роботі роторів; встановлено, що вимірювальний комплекс № 00915 необхідно направити на позачергову повірку, в зв'язку з чим він був поміщений в заводську тару та опломбований; вказано, що позачергову повірку буде проведено 29.11.2017 за адресою: м. Боярка, вул. Шевченка, 178.
У вказаному Акті серед іншого зазначено наступні заперечення споживача: «щодо шумів в лічильнику, який було демонтовано, повідомляємо, що жодного втручання в роботу лічильників з боку ТОВ «ІТТ» не було; з твердженням про шуми не погоджуємось».
23.11.2017 представниками оператора ГРМ також складено Акт про порушення № 4098, згідно якого виявлено порушення Кодексу ГРМ: пошкодження ЗВТ або робота комерційного ВОГ в позаштатному режимі (ХІ.2.3.1 Кодексу ГРМ); вказано, що ЛГ знято на позачергову повірку; за виявленими порушеннями споживачу необхідно: ЛГ доставити до місця проведення позачергової повірки; до Акту про порушення додається: Акт перевірки № 61314 та Акт б/н; комісія оператора ГРМ з розгляду цього Акта буде проводити засідання 29.11.2017 за адресою: м. Боярка, вул. Шевченка, 178.
В подальшому, 28.11.2017 представниками оператора ГРМ було складено Акт про порушення № 4148, згідно якого встановлено порушення Кодексу ГРМ: виявлення помилок в конфігурації даних обчислювача об'єму газу (ХІ.2.3.3. Кодексу ГРМ); відмітка про усунення порушення на дату складання Акта: згідно Акту № 61314 від 23.11.2017 ЛГ знято та направлено на позачергову повірку; за виявленими порушеннями споживачу необхідно: відшкодувати вартість не облікованого газу ПАТ «Київоблгаз»; про час та місце засідання комісії буде повідомлено додатково.
В Акті від 28.11.2017 № 4148 зазначено, що в.о. ген. директора Шаванов Р.М. отримав Акт наручно 28.11.2017 для узгодження з юридичним відділом.
04.12.2017 було проведено позачергову повірку лічильника газу KBP-1.01 G250 Dn 80 заводський номер № 00915, за результатом якої встановлено: 1) при заданій за допомогою стенду витраті, КВР фіксував витрату, яка значно відрізнялась від заданої; при витраті згідно даних стенду 2,486 м3/год, КВР фіксував витрату 0,199 м3/год, при витраті стенду 22,3 м3/год, КРВ фіксував витрату 2,1 м3/год; 2) заклинення роторів. Таким чином зазначено, що некоректне значення програмованих параметрів призвело до викривлення результатів вимірювання - на величину співвідношення неправильної і правильної кількості імпульсів (7744,2/895,5=8,648 рази).
За наслідками повірки було встановлено, що лічильник газу KBP-1.01-G250-80-1.6-0,7-В3-0 заводський номер № 00915 є непридатним для подальшого використання, про що складено довідку від 04.12.2017 № 39-1/1596 про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки.
Згідно Протоколу Броварської ФЕГГ ПАТ «Київоблгаз» № 657/1 від 13.12.2017 засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу (щодо розгляду Акту про порушення від 28.11.2017 № 4148) комісією вирішено (постановлено) визнати акт дійсним та провести перерахунок з урахуванням дійсних значень параметрів комерційного ВОГ.
Відповідно до Акту-розрахунку від 13.12.2017 необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості, на підставі акту про порушення вимог Кодексу ГРМ від 28.11.2017 № 4148 до споживача ТОВ «Інвестиції третього тисячоліття» з приводу виявлених порушень: помилки в конфігурації даних обчислювача об'єму газу - розраховано необлікований (донарахований) обсяг природного газу у сумі 47865525,21 грн.
Як зазначає позивач у позові, вказане рішення комісії про донарахування необлікованих об'ємів природного газу на загальну суму 47865525,21 грн. є незаконним та таким, що ущемлює права та законні інтереси позивача.
Зокрема позивач зазначає, що відповідачем не надано обґрунтування періоду перерахунку та підтверджуючих документів, згідно яких можливо встановити, що введення недостовірних значень було здійснено саме з 01.06.2016, у зв'язку з тим, що представниками оператора ГРМ проводились періодичні перевірки стану обліку природного газу (06.01.2016, 02.07.2016, 06.09.2017), відповідно до яких було зафіксовано наявність лічильника газу KBP-1.01 G250-80 заводський номер № 00915 та в актах перевірки вказані значення параметрів лічильника газу саме цього типорозміру.
Також позивач вказує, що позачергова повірка лічильника газу KBP-1.01 G250 Dn 80 заводський номер № 00915, від 04.12.2017 була здійснена з порушенням Кодексу ГРМ та Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», зокрема неуповноваженою метрологічною лабораторією.
Отже, з позиції позивача, рішення комісії Броварської ФЕГГ ПАТ «Київоблгаз» про донарахування необлікованих об'ємів природного газу на загальну суму 47865525,21 грн. підлягає визнанню недійсним.
Заперечуючи проти позову відповідач зазначає, що 23.11.2017 під час перевірки представниками оператора ГРМ стану обліку природного газу на об'єкті позивача встановлено наявність сторонніх шумів при роботі КВР, та після встановлення підмінного комплексу вимірювального замість демонтованого, витрата газу значно зросла (до демонтажу близько 100м3/год., після демонтажу - близько 900 м3/год.).
Зважаючи на значні зміни споживання позивачем природного газу після заміни комплексу вимірюваного, відповідачем було здійснено аналіз наявних роздруківок звітів комплексу вимірювального, які подавались позивачем після закриття місячних звітів, та виявлено, що програмовані параметри KBP-1.01 G250 № 00915 (які були на момент монтажу 06.01.2016), починаючи з червня 2016 були змінені на інші, які відповідають іншому типорозміру комплексу, в зв'язку з чим встановлено, що фактичний недооблікований об'єм природного газу становить 764,79%.
Таким чином 28.11.2017 відповідачем був складений Акт № 4148 про порушення Кодексу ГРМ, а саме виявлення помилок в конфігурації даних обчислювача об'єму газу, що були введені при його первинному програмуванні.
В подальшому, як зазначає відповідач, комісією з розгляду актів про порушення, відповідно до вимог Кодексу ГРМ було прийнято рішення про донарахування необлікованих об'ємів природного газу.
Згідно пункту 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ, до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належать: пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно; виявлення помилок в конфігурації даних обчислювача об'єму газу, що були введені при його первинному програмуванні, чи в протоколі параметризації (діаметр газопроводу звужуючого пристрою, кількість імпульсів, параметрів ФХП тощо), внаслідок чого об'єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно.
Так, відповідно до Акту позачергової повірки від 04.12.2017, виявлено невідповідність запрограмованих характеристик в коректор комплексу КВР тим, що зазначені в паспорті та на заводському шильду, а саме не вірне програмування: 1) тип комплексу КВР-1.01-G16-40-0.25-0.7 (замість КВР-1.01-G250-80-1,6-0,7-B3-0 згідно паспортних даних); 2) значення характеристик Qmax=25м3/год., Qmin=0,25м3/год., Qtrs=0,03м3/год., Qtrn=1,25м3/год., кількість імпульсів на один м3 - 7744,2 (замість паспортних даних на комплекс: Qmax=400м3/год., Qmin=1,6м3/год., Qtrs=0,5м3/год., Qtrn=20м3/год., кількість імпульсів на один м3 - 895,5). Також виявлено пошкодження з'єднувача для підключення зовнішніх пристроїв і зазначено, що наявної інформації у коректорі КВР недостатньо для того, щоб визначити період виникнення некоректних програмованих параметрів, для чого необхідно провести аналіз звітних даних по місяцям, які друкувалися безпосередньо при складанні місячних звітів, починаючи з моменту опломбування вузла обліку газу у складі даного КВР.
В той же час, згідно ч. 5, 6 ст. 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», повірка законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, проводиться: науковими метрологічними центрами, які мають міжнародно визнані калібрувальні та вимірювальні можливості за відповідними видами та підвидами вимірювань, та/або із застосуванням національних еталонів; науковими метрологічними центрами, метрологічними центрами та повірочними лабораторіями, уповноваженими на проведення повірки відповідних засобів.
Порядок проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, а також норми часу, необхідного для проведення повірки таких засобів, встановлюються нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері метрології та метрологічної діяльності.
Відповідно до п. 1, 2 розділу ІІ Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 08.02.2016 № 193, повірка ЗВТ проводиться: науковими метрологічними центрами, які мають міжнародно визнані калібрувальні та вимірювальні можливості за відповідними видами та підвидами вимірювань, та/або із застосуванням національних еталонів; науковими метрологічними центрами, державними підприємствами, які належать до сфери управління Мінекономрозвитку та провадять метрологічну діяльність, та повірочними лабораторіями, уповноваженими на проведення повірки ЗВТ (далі - виконавці).
Повірку ЗВТ проводить персонал виконавців, який відповідає вимогам, установленим у Критеріях, яким повинні відповідати наукові метрологічні центри, державні підприємства, які належать до сфери управління Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та провадять метрологічну діяльність, та повірочні лабораторії, які уповноважуються або уповноважені на проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, затверджених наказом Мінекономрозвитку від 23 вересня 2015 року N 1192, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 07 жовтня 2015 року за N 1213/27658.
Критеріями, яким повинні відповідати наукові метрологічні центри, державні підприємства, які належать до сфери управління Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та провадять метрологічну діяльність, та повірочні лабораторії (далі - заявники) для проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації (далі - ЗВТ), є 1) незалежність та неупередженість; 2) кваліфікація персоналу тощо (Критерії, затверджені наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 23.09.2015 № 1192).
Згідно ч. 8 ст. 18 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», уповноважені організації включаються до Державного реєстру наукових метрологічних центрів, метрологічних центрів і повірочних лабораторій, уповноважених на проведення повірки засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері метрології та метрологічної діяльності.
Зазначений реєстр має бути доступним для громадськості в електронній та/або іншій формі та опублікованим на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері метрології та метрологічної діяльності, та постійно оновлюватися.
Разом з тим, Акт від 04.12.2017 було складено в лабораторії з повірки лічильників, коректорів та перетворювачів відділу лабораторних вимірів управління метрології ПАТ «Київоблгаз» за адресою: м. Боярка, вул. Шевченка, 178.
Вказана лабораторія відсутня в Державному реєстрі наукових метрологічних центрів і повірочних лабораторій, уповноважених на проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації. Також дана лабораторія не входить до Переліку уповноважених державних підприємств та установ, що належать до сфери управління Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, підприємств, установ та організацій на проведення повірки засобів вимірювальної техніки.
Зазначені обставини також підтверджуються листом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 06.02.2018 № 3421-09/4101-07.
Судом також встановлено, що ДП «Укрметртестстандарт» листом від 31.01.2018 № 39-21/14 повідомило позивача про те, що зазначена лабораторія не є окремою повірочною лабораторією, уповноваженою на проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки.
Посилання відповідача на договір № 390-В00002/14 про створення контрольно-повірочного пункту ДП «Укрмерттестстандарт» від 10.01.2014 відхиляються судом, оскільки предметом вказаного договору є створення на території ПАТ «Київоблгаз» за адресою: Київська обл., м. Вишневе, вул. Л.Українки, 76, контрольно-повірочного пункту з числа співробітників ДП «Укрмерттестстандарт» з метою впорядкування проведення повірки ЗВТ (п. 1.1. договору), отже вказана в договорі лабораторія знаходиться за іншою адресою.
Також судом відхиляються посилання відповідача на лист НКРЕКП від 07.02.2016 № 1217/16.3.2/7-18, згідно якого НКРЕКП не вбачає в діях ПАТ «Київоблгаз» порушень Кодексу ГРМ в частині перерахунку об'єму розподіленого (спожитого) природного газу, оскільки вказана відповідь надана НКРЕКП в межах компетенції та викладені вище питання щодо неповноважності лабораторії не були предметом розгляду НКРЕКП в листі.
Таким чином, висновки, викладені в Акті від 04.12.2017, не можуть братися до уваги в якості доказів порушення позивачем Кодексу ГРМ та врахування зазначених висновків комісією Броварської ФЕГГ ПАТ «Київоблгаз» при прийнятті рішення від 13.12.2017 про порушення позивачем Кодексу ГРМ, є неправомірним.
Суд зазначає, що Акт повірки лічильника газу KBP-1.01 G250 Dn 80 заводський номер № 00915 із зазначенням невідповідності запрограмованих характеристик було складено 04.12.2017, тоді як Акт про порушення № 4148 складено представниками оператора ГРМ 28.11.2017 і станом на 28.11.2017 вже зазначено виявлення помилок в конфігурації даних обчислювача об'єму газу і встановлено обов'язок відшкодування вартості необлікованого газу.
При цьому, в Акті про порушення № 4148 від 28.11.2017 не зазначено, яким чином та які саме помилки в конфігурації даних обчислювача об'єму газу встановлено.
Як вже зазначено вище відповідач у відзиві на позов вказує, що оператором ГРМ було здійснено аналіз наявних роздруківок звітів комплексу вимірювального, які подавались позивачем після закриття місячних звітів, та виявлено, що програмовані параметри лічильника газу - KBP-1.01 G250 № 00915 (які були на момент монтажу 06.01.2016), починаючи з червня 2016 були змінені на інші, які відповідають іншому типорозміру комплексу (КВР-1.01-G16-40-0.25-0.7).
При цьому відповідачем до відзиву надано копії роздруківок звітів про обсяги споживання газу за період з 01.06.2016 по 30.11.2017, в яких зазначено типорозмір комплексу КВР-1.01-G16-40-0.25-0.7.
Позивачем у відповіді на відзив поставлено під сумнів достовірність вказаних доказів.
Щодо поданих роздруківок суд зазначає таке.
Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно ч. 1 ст. 77 ГПК України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (ст. 78 ГПК України).
Так, подані копії роздруківок не містять підписів уповноваженої особи споживача із зазначенням прізвища та ініціалів, а також доказів скріплення звітів печаткою споживача.
Отже суд зазначає, що з наданих відповідачем копій роздруківок звітів неможливо достовірно встановити, коли, ким і яким чином дані роздруківки були виготовлені і з якого саме вимірювального комплексу вони були зняті.
Докази того, що надані відповідачем роздруківки звітів зняті з КВР, належного позивачу ТОВ «Інвестиції третього тисячоліття», відсутні.
Таким чином судом не приймаються в якості належних і допустимих доказів надані відповідачем копії роздруківок звітів про обсяги споживання газу.
З тих же самих підстав судом не приймаються в якості належних і допустимих доказів подані позивачем роздруківки звіту про запрограмовані параметри від 06.01.2016 та звіту за період з 01.11.2015 по 21.11.2017 про повідомлення про втручання операторів.
Разом з тим судом встановлено, що згідно паспорту лічильника газу, встановленого на підприємстві позивача та протоколу повірки № 713/15 від 26.11.2015, станом на дату встановлення лічильника (06.01.2016) запрограмованими параметрами лічильника були: КВР-1.01-G250-80-1,6-0,7-B3-0. Вказані обставини відповідачем не заперечуються.
Як вбачається з пояснень виробника лічильника (третя особа у справі - СП «Радміртех» у формі ТОВ), наданих під час засідання комісії 13.12.2017, внесення змін до програмованих заводських характеристик вимірювального комплексу КВР можливе в залежності від версії програмного забезпечення комплексу, тільки при порушенні пломб уповноваженої метрологічної служби, яка здійснювала його повірку та під паролем повірника.
Судом встановлено та сторонами у справі не заперечується відсутність обставин стороннього несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, зокрема щодо зміни програмованих характеристик чи порушення пломб протягом роботи КВР з 06.01.2016 по 23.11.2017.
Крім цього суд зазначає, що згідно п. 2 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ, протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових Оператор ГРМ та споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) проводять такі спільні дії - зокрема перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку; контрольний огляд вузла обліку, який здійснюється Оператором ГРМ за необхідності, але не рідше ніж один раз на шість місяців.
Главою 9 розділу Х Кодексу ГРМ визначено, що Оператор ГРМ повинен здійснювати контрольний огляд вузла обліку у строки, визначені цим Кодексом.
Оператор ГРМ при проведенні контрольного огляду вузла обліку серед іншого має право здійснювати перевірку параметрів параметризації обчислювача чи коректора об'єму газу (за їх наявності).
За підсумками перевірки комерційного ВОГ та за умови відсутності зауважень представник Оператора ГРМ на місці перевірки повинен скласти відповідний акт обстеження / акт контрольного огляду вузла обліку (по одному екземпляру для кожної сторони), що має бути підписаний споживачем (суміжним суб'єктом ринку природного газу).
Як вже вказано вище, відповідачем періодично здійснювалась перевірка стану обліку природного газу на підприємстві позивача (акти від 06.01.2016, 02.07.2016, 06.09.2017) та жодних порушень в частині параметрів параметризації обчислювача чи коректора об'єму газу протягом строку експлуатації виявлено не було. Акти від 06.01.2016 та від 02.07.2016 серед іншого містять інформацію про параметри лічильника - безпосередньо КВР-1.01-G250-80, що спростовує позицію відповідача про те, що саме з червня 2016 лічильник газу працює в позаштатному режимі із запрограмованими параметрами іншого типорозміру (КВР-1.01-G16-40).
Таким чином наявними у справі доказами та встановленими судом обставинами в сукупності (складення акту повірки від 04.12.2017 не уповноваженою лабораторією; неналежність та недопустимість наданих щомісячних звітів; проведення періодичних перевірок стану обліку газу Оператором ГРМ) спростовуються висновки відповідача про те, що лічильник газу на підприємстві позивача КВР-1.01-G250-80 № 00915 з червня 2016 працює в позаштатному режимі із запрограмованими параметрами іншого типорозміру.
У разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу (п. 1 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ).
Відповідно до п. 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ, акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
Згідно п. 11, 12 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ, за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
Якщо об'єм та/або вартість необлікованого (донарахованого) природного газу буде оскаржуватися споживачем (несанкціонованим споживачем) у судовому порядку, тоді до винесення остаточного рішення у судовій справі заборгованість за необлікований (донарахований) об'єм природного газу не вважається простроченою.
Так, розрахунок вартості необлікованого об'єму природного газу був здійснений відповідачем відповідно до п. 5 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ на підставі рішення комісії Броварської ФЕГГ ПАТ «Київоблгаз» від 13.12.2017, оформленого протоколом засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог кодексу газорозподільних систем Броварської ФЕГГ ПАТ «Київоблгаз» від 13.12.2017, зокрема за період з 01.06.2016 по 23.11.2017 на загальну суму 47865525,21 грн.
Згідно ч. 2 ст. 20 ГК України, кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемлюють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів; визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом.
Таким чином, оскільки судом встановлено необґрунтованість і недоведеність висновків Оператора ГРМ, викладених в Акті про порушення від 28.11.2017 № 4148 про те, що з червня 2016 лічильник газу на підприємстві позивача працює в позаштатному режимі із запрограмованими параметрами іншого типорозміру, ніж передбачено паспортом приладу обліку, отже рішення комісії Броварської ФЕГГ ПАТ «Київоблгаз» від 13.12.2017 про визнання вказаного Акту дійсним та донарахування ТОВ «Інвестиції третього тисячоліття» не облікованих об'ємів природного газу на загальну суму 47865525,21 грн., оформлене протоколом засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог кодексу газорозподільних систем Броварської ФЕГГ ПАТ «Київоблгаз» від 13.12.2017 та актом-розрахунком не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості від 13.12.2017, суперечить законодавству, зокрема Кодексу ГРМ, ущемлює права та законні інтереси споживача ТОВ «Інвестиції третього тисячоліття».
Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
За приписами ч. 1 ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
На підставі викладеного суд дійшов висновку про визнання недійсним на підставі ч. 2 ст. 20 ГК України рішення комісії Броварської ФЕГГ ПАТ «Київоблгаз» від 13.12.2017 про донарахування ТОВ «Інвестиції третього тисячоліття» не облікованих об'ємів природного газу на загальну суму 47865525,21 грн., оформленого протоколом засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог кодексу газорозподільних систем Броварської ФЕГГ ПАТ «Київоблгаз» від 13.12.2017 та актом-розрахунком не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості від 13.12.2017.
За таких обставин позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Витрати по сплаті судового збору, відповідно до статті 129 ГПК України, покладаються судом на відповідача.
Керуючись ст.ст. 129, 237-239, 240 ГПК України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати недійсним рішення комісії Броварської філії експлуатації газового господарства публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Київоблгаз» (адреса: 08150, Київська обл., Києво-Святошинський р-н, м. Боярка, вул. Шевченка, 178, код 20578072) від 13 грудня 2017 року про донарахування Товариству з обмеженою відповідальністю «Інвестиції третього тисячоліття» не облікованих об'ємів природного газу на загальну суму 47865525,21 гривень, оформлене протоколом засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог кодексу газорозподільних систем Броварської філії по експлуатації газового господарства публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Київоблгаз» від 13 грудня 2017 року та актом-розрахунком не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості від 13 грудня 2017 року.
Стягнути з публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Київоблгаз» (адреса: 08150, Київська обл., Києво-Святошинський р-н, м. Боярка, вул. Шевченка, 178, код 20578072) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвестиції третього тисячоліття» (адреса: 07400, Київська обл., м. Бровари, бул. Незалежності, 30, код 36522211) 560 000,00 гривень судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
У судовому засіданні 10.05.2018 оголошено вступну та резолютивну частину рішення. Повне рішення складено 21.05.2018.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя Т.Д. Лилак