Ухвала від 18.05.2018 по справі 809/849/18

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

"18" травня 2018 р. Справа № 809/849/18

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Панікар І.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву про вжиття заходів забезпечення позову до подання позовної заяви,-

ВСТАНОВИВ:

Адвокат ОСОБА_1 16.05.2018 року, діючи в інтересах заявників - ОСОБА_2 та ОСОБА_2 (як законного представника малолітнього сина - ОСОБА_3), звернувся до Івано-Франківського окружного адміністративного суду, як суду до якого може бути подано позов за правилами підсудності, до особи яка може отримати статус учасника справи - Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради з заявою про забезпечення позову шляхом:

- зупинення дії рішення комісії з питань захисту прав дитини виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 18.04.2018 року (витяг з протоколу №5), в частині надання доручення службі у справах дітей виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради підготувати проект рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про доцільність відібрання дитина ОСОБА_3 та повернення його за місцем проживання матері;

- заборони виконавчому комітету Івано-Франківської міської приймати будь-які рішення, які стосуються малолітнього ОСОБА_3 на підставі рішення комісії з питань захисту прав дитини виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 18.04.2018 року (витяг з протоколу №5).

Заява про вжиття заходів забезпечення позову, поряд із протиправністю самого рішення в аспекті положень статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, мотивована метою не допущення прийняття службою у справах дітей виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради інших владних рішень на підставі оскаржуваного рішення, що стосуються малолітнього ОСОБА_3, оскільки це в подальшому ускладнить можливість їх оскарження та перевірки на законність, а також зведе нанівець всю систему судового захисту порушених прав і свобод малолітньої дитини.

Водночас заявником долучено копію рішення, що буде оскаржено (витягу з протоколу №5), роздруковану з офіційного сайту виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради версію розпорядження міського голови від 12.01.2016 року №7-р, роздруковану з офіційного сайту виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради версію рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 21.01.2016 року №36, роздруковану з офіційного сайту виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради версію Положення про комісію з питань захисту прав дитини виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради.

У відповідності до положень частини 1 статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.

Розглянувши вищевказану заяву у визначений строк, дослідивши подані в її обгрунтування докази, судом встановлено наступне.

На засіданні комісії з питань захисту прав дитини виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 18.04.2018 року здійснювався розгляд питання про надання висновку щодо доцільності (недоцільності) відібрання дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та повернення його за місцем проживання матері. Засідання комісії відбувалось за участі членів комісії, батьків дитини, її бабусі та адвоката збоку батька.

За наслідками проведеного засідання комісія постановила рішення наступного змісту :

1.Начальнику управління охорони здоров'я (М.Бойко) проаналізувати висновок кандидата психологічних наук, провідного наукового співробітника лабораторії консультативної психології та психотерапії Інституту психології ім. Г.С. Костюка ОСОБА_5 від 06.04.2018 року про результати психодіагностичного обстеження ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2, на звернення його батька ОСОБА_2 та відповідність вимогам нормативно-правовим документів МОЗ.

2.Службі у справах дітей (З.Сливка) підготувати проект рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, враховуючи редакційні правки Департаменту правової політики Івано-Франківської міської ради та управління охорони здоров'я міської ради, на підставі рекомендації комісії про надання Івано-Франківському міському суду висновку про доцільність відібрання дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та повернення його за місцем проживання матері, вважаючи необхідною умовою якнайкращого забезпечення інтересів дитини, досягнення порозуміння між обома сторонами з метою забезпечення права на виховання рідними батьками - мамою і татом - в спокійному без стресовому середовищі.

Результати голосування: «за»-11, «проти»-0, «утрималось»-0. Голосування відбулося без М.Продан.

Рішення підписане заступником голови комісії та її секретарем.

При вирішенні зазначеного клопотання суд виходив з наступного.

Згідно частини 1 та 2 статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:

1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або

2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

При цьому суд зазначає, що зі змісту наведеної законодавчої норми випливає, що вжиття судом заходів забезпечення позову можливе, зокрема, у разі наявності загрози для реалізації особою своїх прав та інтересів або неможливості їх захисту (відновлення) у подальшому. Похідними при цьому є наявність ознак протиправності рішення суб'єкта владних повноважень.

Як встановлено судом, у відповідності до змісту пункту 1 Положення про комісію з питань захисту прав дитини виконавчого комітету міської ради, затвердженого рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради за № 36 від 21.01.2016 року, вказаний орган створено як дорадчо-консультативний орган виконавчого комітету міської ради, призначений для надання допомоги органу опіки і піклування.

Зазначене, свідчить про рекомендаційний характер рішень такого органу, що в аспекті змісту положень КАС України вказує на те, що останні не можуть вважатися рішеннями суб'єкта владних повноважень, оскільки не є обов'язковими та не породжують правових наслідків від їх невиконання, а отже не можуть виступати предметом забезпечення позову у формі їх зупинення.

Таким чином підстав для зупинення рішення комісії від 18.04.2018 року суд не вбачає.

Щодо заборони виконавчому комітету Івано-Франківської міської приймати будь-які рішення, які стосуються малолітнього ОСОБА_3 на підставі рішення комісії з питань захисту прав дитини виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 18.04.2018 року, суд зазначає, що знову ж таки, з урахуванням рекомендаційного характеру такого рішення, немає підстав вважати, що зазначена у даному рішенні рекомендація і саме у спосіб визначений у ній буде зреалізована, що на думку суду, свідчить про відсутність очевидної загрози законним правам та інтересам заявників на які посилається їх представник.

Поряд із цим, суд також хотів би звернути увагу на наявність у особи, яка може отримати статус учасника справи - Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, в цій сфері дискреційних повноважень.

Як вбачається з положень Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Суд, у спосіб заборони приймати виконавчому комітету Івано-Франківської міської приймати будь-які рішення, які стосуються малолітнього ОСОБА_3 на підставі рішення комісії з питань захисту прав дитини виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 18.04.2018 року, за умов коли даний орган ще жодним чином не зреалізував свою свободу розсуду, свідчило б про втручання збоку суду у дискрецію даного органу, що є не припустимим.

За таких обставин у суду відсутні передбачені статтею 154 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для вжиття заходів забезпечення позову.

Враховуючи наведене, керуючись статтями 150-154, 256, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

В задоволенні клопотання про забезпечення позову - відмовити.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя Панікар І.В.